yeşim taşı
livingly.com

Yeşim Taşı Faydaları ve Özellikleri

Doğal taşlar; kadim uygarlıklardan beri şifalandırma, arındırma, koruma ve dengeleme amaçlarıyla kullanılıyor. Her birinin kendine özgü faydaları, doğanın insan hayatını kolaylaştırmak ve güzelleştirmek için sunduğu birer mucize gibi pek çok alanda karşımıza çıkıyor. Bu organik taşlardan sadece faydalarıyla değil, aynı zamanda güzelliğiyle de yüzyıllardır hayatımızda olan yeşim taşı ile ilgili tüm detayları yazımızda bulabilirsiniz.

Yeşim Taşı Neyi Simgeler?

MÖ 5000’li yıllarda bile oldukça kıymetli bir taş olarak görülen yeşim taşının farklı uygarlıklarda neleri temsil ettiğine değinmeden önce onu biraz tanıyabiliriz. Jade, nefrit, jadeit gibi isimlerle de anılabilen yeşim taşı; katılaşmış silikat minerallerinden oluşur. Nefrit ve jadeit, aslında iki farklı yeşim taşı türü. Dokunulduğunda sabunsu bir his veren nefrit, yarı saydam bir görüntüye sahip olan jadeit’e göre daha kolay bulunur. Yeşim taşının en sık rastlanılan ve en çok bilinen rengi yeşil tonları olsa da doğada turuncu, kahverengi, mavi, lavanta, kırmızı ve beyaz renklerine de rastlanabilir.

Bugün oldukça popüler olan yeşim taşı, anlamı itibarıyla binlerce yıl önce de en değerli taşlardan biriydi. Çeşitli uygarlıklar için güveni, itibarı ve sağlığı temsil etti. Doğu kültürlerinde saflığın, mutluluğun ve bilgeliğin sembolüydü. Özellikle Çin tıbbında şifalandırma amacıyla kullanıldı. Çinliler, en kıymetli yeşim taşının beyaz renktekiler olduğunu düşünüyordu. Diğer uygarlıklar ise canlı yeşil tonlarındaki yeşim taşlarıyla büyülenmiş gibiydi. Yeşim taşı; “rüya taşı” olarak görülüyor ve rüya çalışmalarında, duygusal şifalandırma gibi amaçlarla kullanılıyordu.

Yeşim Taşının Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Doğal taşların doğru kullanıldıklarında bütünsel sağlık üzerinde olumlu etkiler gösterdiğine ve yeşim taşının faydaları sayesinde yüzyıllardır sıkça kullanıldığına değinmiştik. Peki, yeşim taşı ne işe yarar? Güzelliğiyle büyüleyen bu organik taşın özelliklerine ve faydalarına birlikte bakalım.

 • Yeşim, koruyucu özellikte bir taş. Üzerinizde bir yeşim taşı bulundurduğunuzda çevrenizdeki olumsuz enerjilerden korunabilirsiniz.
 • Kişinin uyum becerilerini artıran yeşim taşı, şans ve dostluğu hayatınıza davet eder.
 • Zihinsel ve ruhsal açıdan kişinin olgunlaşmasına ve kendine yeterli hâle gelmesine yardımcı olur.
 • Zihni olumsuz düşüncelerden arındırarak sakinleştirir. Beden ve zihin arasındaki iletişimi güçlendirir.
 • Yeşim taşı, uyumadan önce alna yerleştirilirse içgörüyü güçlendiren rüyalar görülmesine yardımcı olur. 
 • Kişide öfkeye sebep olan duyguların ifade edilmesini, dışa vurulmasını ve boşaltılmasını kolaylaştırır.
 • Yeşim taşı ruh, zihin ve beden üzerinde arındırıcı etkiler gösterir. Zihnin ve ruhun arındırılmasına yardımcı olurken bedende de özellikle böbrek fonksiyonlarını destekler. Bütünsel anlamda bünyedeki toksinleri temizler.

Yeşim Taşı Nasıl Kullanılır?

Organik taşların enerjilerinden faydalanabilmek için onları doğru kullanmak oldukça önemli. Yeşim taşını hayatınıza katmanın ise birden fazla yolu var. Bunlara kısaca değinelim:

 • Yeşim taşını gün boyunca üzerinizde taşıyabilmek için yemyeşil rengiyle süslenen bir aksesuar ya da takı edinebilirsiniz. Bir küpe veya bileklik de tercih edebilirsiniz ama yeşim taşı kalp çakra ile etkileşim hâlinde olduğu için kolye, çok daha iyi bir seçim olabilir. Böylece yeşim taşının yaydığı titreşimler sayesinde olumsuz enerjilerden korunabilir ve yaşam enerjinizi düzenleyebilirsiniz. Taşın doğrudan teninizle temas etmesi, etkisini artırır.
 • Yeşim taşı, iyi şans getirir. Evinizin çeşitli yerlerinde yeşim taşı bulundurmak, yaşam alanlarınızın atmosferini temizleyerek pozitif enerjileri hayatınıza davet eder. Evinizdeki uyumu ve iyi enerjiyi güçlendirir.
 • Yeşim, en eski uygarlıklardan beri görkem ve zenginlikle de ilişkilendirilir. İş yerinizde masanızın üzerinde veya çeşitli çalışma alanlarında yeşim taşı bulundurursanız iş yaşamınıza başarıyı ve refahı çağırabilirsiniz. Ayrıca yeşim taşı, koruyucu ve arındırıcı etkileri sayesinde zihninizi dinlendirerek daha emin adımlar atmanıza ve daha tutarlı kararlar alabilmenize de yardımcı olur.
 • Yeşim taşı ile meditasyon yaparak da taşın enerjisinden faydalanabilirsiniz. Özellikle zihinsel farkındalığa ihtiyaç duyduğunuz dönemlerde meditasyon yaparken avuçlarınızda yeşim taşı bulundurabilir ve taşın arındırıcı enerjisinin zihninize ulaşarak içgörünüzü artırmasına izin verebilirsiniz.

Yeşim Taşı Roller ve Gua Sha

yeşim taşı

Yeşim taşının hayatınızda yer edinmesinin bir başka yolu ise taşın, yüz ve vücut masajında kullanılması. Doğal taşlardan üretilen yüz masajı silindirleri ve gua sha taşlarının kan akışını düzenleyerek cilde esneklik ve tazelik kazandırmak gibi pek çok faydası var. Yeşim taşı, serin ve güçlü bir taş olduğu için yüz masajı silindirlerinde ve gua sha taşlarında sıkça kullanılıyor. 

“Yeşim taşı roller nasıl kullanılır?” diye soracak olursanız bu silindirleri kullanırken dikkat edilmesi gereken birkaç önemli nokta olduğunu belirtelim. Bunlar:

 • Silindirleri yüzün ortasına yerleştirip yukarıya ve dışarıya doğru itmelisiniz. Böylece ciltteki sıvı drenajını azaltabilir ve yerçekiminin cilt üzerindeki olumsuz etkileriyle savaşabilirsiniz.
 • Taşın üzerinde bakteri oluşmaması için her kullanımdan sonra silindirleri mutlaka temizlemeli ve kuruladıktan sonra yumuşak bir bez içerisinde saklamalısınız.
 • Taşın serin kalmasını istiyorsanız taşı buzdolabında saklayabilirsiniz ancak yine hijyen konusuna dikkat etmelisiniz. 

Yüzyıllardır uygulanan bir yüz ve vücut masajı olan gua sha hakkında daha detaylı bilgiyi “Antik Çağlardan Günümüze Kadar Gelen Bir Güzellik Ritüeli: Gua Sha Masajı” başlıklı içeriğimizde bulabilirsiniz.

Yeşim Taşı Nasıl Temizlenir?

Doğal taşlar fiziksel olarak kirlenebilir ve bakteri üretebilirler. Bu yüzden düzenli olarak temizlenmeleri gerekir. Ayrıca çevrelerindeki enerjilerle sürekli etkileşim hâlinde oldukları için yeşim taşlarını satın aldığınızda ve kullanırken düzenli aralıklarla arındırmanız gerekir. Yeşim taşı nasıl arındırılır, birlikte bakalım.

 • Yeşim taşını temizlemek için biraz ılık su ve doğal sabun yeterli olur. Kimyasallar ve doğal taş temizleyici ürünler taşınıza zarar verebilir. Sabunlu suya batırdığınız yumuşak bir bezle taşınızı yıkadıktan sonra akan su altında durulayın. Taşınızın uzun süre suda kalmasına izin vermeden yine yumuşak bir bezle taşınızı kurulayın.
 • Taşınızı akan su altında birkaç dakika bekletmek, onun enerjisini de arındırır. Musluk suyu yerine doğal kaynak suyu tercih ederseniz taşınızı duru bir enerjiyle yeniden şarj etmeniz de mümkün olur.

Gerçek Yeşim Taşı Nasıl Anlaşılır?

Yeşim, değerli bir doğal taş olduğu için yapay olanlarına rastlamanız mümkün. Gerçek yeşim taşını yapay olandan ayırt etmek için uygulayabileceğiniz birkaç yöntem bulunuyor.

 • İlk yöntem, doku ve kabarcık testi. Gerçek yeşim taşının sabunsu, yağlı bir dokusu bulunur. Fazla parlak ya da tamamen mat görüntüye sahip taşlara şüpheyle yaklaşabilirsiniz. Ayrıca içerisinde kabarcıklar bulunan taşların da doğal olması mümkün değil. Bu kabarcıklar sadece camdan üretilen taşlarda ortaya çıkar.
 • Yeşim, oldukça yoğun bir taş olduğu için ele alındığında ağırlığı hissedilir. Yapay taşlar ise cam ya da plastik içerir ve gerçeği kadar ağır olmaz. Taşınızı birkaç kez havaya atıp tutarak ağırlığını kontrol edebilirsiniz.
 • Yeşim taşı, sert bir taş olduğu için bıçak, iğne gibi metal aletlerle kolayca çizilemez. Daha sert bir taşla çizildiğinde ise tozumaz. Taşınız kolayca çiziliyor ya da çizdiğinizde toz hâlinde bir madde elde ediyorsanız bu, taşın sahte değilse bile oldukça düşük kaliteli bir olduğu anlamına gelir.

Yeşim Taşı Hangi Taşlarla Birlikte Kullanılır?

Doğal taşlar, kendi aralarında da bir enerji akışına ve uyuma sahip. Dolayısıyla yeşim taşını başka doğal taşlarla bir arada kullanarak taşın enerjisini güçlendirebilirsiniz. Bu noktada taşın hangi faydasını daha yoğun almak istediğiniz önemli. 

 • Yeşim taşını zihninizi arındırmak, olumsuz düşünce ve enerjilerden kurtulmak için kullanıyorsanız jasper taşı ile kombinleyebilirsiniz. Bu iki taş bir aradayken daha sakin ve pozitif hissetmenize, sorunlara daha yapıcı ve çözüm odaklı yaklaşmanıza yardımcı olur.
 • Harekete geçmek, daha cesur ve enerjik hissetmek istediğinizde yeşim taşını karnelyan ile kullanabilirsiniz. Karnelyan da tıpkı yeşim gibi motive eden, başarıyı ve refahı çağıran bir taş olduğu için iki taş birlikte harika bir enerji yayar.
 • Yeşim, özellikle cinsel sağlık üzerinde oldukça etkili bir taş. Yeşimin bu etkisini güçlendirmek için kullanabileceğiniz doğal taş ise kalsit. Bu iki taş bir aradayken cinsel enerjiyi tetiklemekle kalmaz, bütünsel sağlığı da korur ve destekler.

Doğanın insana sunduğu şifayı, göz alıcı bir estetikle buluşturan yeşim taşını siz de hayatınıza dahil edebilir ve onu daha yakından tanımaya başlayabilirsiniz.

Daha Fazla İçerik
Bırakmanın Gücü