Yama’ların Dördüncüsü Brahmacharya: Duyguların ve Dürtülerin Kontrolü Yasası

Brahmacharya:

Aşırılara kaçmadan, enerjiyi doğru kullanma yasası

Yoga felsefesinin temel kitabı olan Yoga Sutraları’nda anlamlı ve amacı olan bir yaşam inşa etmenin adımları 8 basamakta gruplanır. Bu 8 basamağın ilki olan Yama’lar bize evrensel ahlak yasalarını sunarak kendimizle ve başkaları arasındaki doğru ilişki kurmanın temellerini sunar. 5 Yama’nın dördüncüsü olan Brahmacharya, bireyi nefse hakim olma ve enerjiyi doğru kullanma yoluna sokar. 

Brahmacharya kelimesi Türkçe’ye “ilahi olana, kutsal olana götüren davranış, yol” olarak çevrilebilir. Brahman, Hinduizm’de yaratıcıdır ve kutsal, ilahi olan anlamına gelir; charya ise yol demektir. 

Brahmacharya’yı ‘enerjinin doğru kullanımı’ olarak görmek, enerjimizi gerçekte nasıl kullandığımızı ve yönlendirdiğimizi düşünmemize ve bu konuda daha bilinçli olmamıza yardımcı olur. Brahmacharya ayrıca enerjimizi dış arzulara yani o anda harika görünen ama nihayetinde geçici olan zevklere, şehvete yönlendirmek ve bunlarla boşa harcamak yerine kendi içimizdeki huzur ve mutluluğu bulmak için kullanmaya yönlendirir. Brahmacharya’nın içinde taşıdığı değerleri şu şekilde özetleyebiliriz;

Brahmacharya fedakârlık değildir 

Bu Yama hakkındaki en yaygın yanlış kanılardan biri de Brahmacharya’yı benimsemenin hayatın zevklerinden mahrum kalmak olarak düşünülmesidir. Ancak Brahmacharya hayatın anlamsız ve geçici zevklerinden vazgeçmeyi dayatmaz, tam tersi aydınlanma yoluna giren insan için bu zevkler kendiliğinden anlamsız hale gelir. Varlık bir kez içsel dünyanın keyfine vardığında, dış zevk unsurları giderek anlamını yitirmeye başlar. Bunu istemeden yapmak elbette işkence gibi olabilir. Ancak bilinçli bir tercihle yapmak, hayatı çok daha güzelleştirir. Çünkü dış unsurlar üzerinizdeki etkisini kaybettiğinde size keyif vermediği gibi artık eksikliği de sizi rahatsız etmez.  

Yalnızlığı dayatmaz

Brahmacharya’ya yönelik bir diğer yanlış anlaşılmalardan biri de kişiye ikili ilişkilerden ve cinsellikten uzak durmayı dayatmasıdır. Bu, kişinin kendi varlığını ve coşkusunu keşfetmesi için sadece destekleyici bir aşamadır. Brahmacharya’yı benimsemek, kendi doğanızla, kendi içinde mutlu olmayı öğrenmeniz anlamına gelir. Evli veya ilişkide olabilirsiniz ancak Brahmacharya, ilişkinizi farklı bir niteliğe dönüştürür. Artık kendi doğanız gereği neşelisinizdir; mutluluk için partnerinize bağlı veya bağımlı olmazsınız. Birliktelikleriniz veya ilişkileriniz bir ihtiyaç değil paylaşım halini alır.

Enerjiyi doğru kullanmaya yönlendirir 

Brahmacharya enerjinin tamamen değiştirilmesi, dönüştürülmesi ve benlikteki daha yüksek merkezlere aktarılmasıdır. Bir şeye karşı olmayı değil, onu gözlemleyip anlamayı önerir. İnsana dış dünyada keyif aldığı şeylerden neden keyif aldığını, zevkin nereden geldiğini anlaması ve böylece bunun gereksizliğini keşfetmesi için gereken itici gücü sağlar. Böylece enerjiyi yukarı doğru hareket ettirmek için gereken alan ve anlayış oluşur. 

Enerjiyi yükseltmek için sistemdeki kaçakların kapatılmasıdır 

Enerjiyi yükseltebilmek için önce yeterince, yükseltmeyi sağlayacak kadar enerjiye sahip olmak gerekiyor. Ancak eğer genel sistemde kaçaklar varsa enerji toplanamaz ve dolayısıyla yükselemez. Brahmacharya, enerjiyi yükselterek bireyin “İlahi Yaşam” haline gelmesini sağlar. 

Patanjali’nin Yoga Sutra’larında geçen 8 basamağı incelemek için ‘Yoga Felsefesinin Kurucularından Patanjali’ye Göre Yoga’nın Sekiz Basamağı ve Birlik Yolu‘ yazımızı okuyabilirsiniz.

Daha Fazla İçerik
Sirkadiyen Ritim ve Beslenme
Sirkadiyen Ritim ve Beslenme