canva.com

Vision Board (Hayal Panosu) Nedir, Nasıl Yapılır?

Çocukken hemen herkes, büyüdüğünde nasıl bir yaşama sahip olacağını düşler. En içten hislerle kurulan bu hayaller, yetişkinlikte zamana teslim edilerek başıboş bırakılır. Oysa bilinen tüm başarı öykülerinin ardında, hayallere duyulan inanç ve bu inancı gerçekleştirmek için atılan sağlam adımlar yatar. “Hayal panosu” olarak da adlandırılan vizyon panosu (vision board), çocukken kurulan hayallerin sınırsızlığıyla yeniden temas etmeyi sağlar. Zihin ve ruh sağlığına iyi gelen bu meditatif çalışma, kişinin tüm hayallerini canlı tutarak hedeflerini netleştirir. Öyle ki bu panolar, tüm çocuksu coşkunun yansıtılması hâlinde, birer yaratım panosuna dönüşebilir. Peki, yaratım panosu nedir?

Vision Board (Hayal Panosu) Nedir? 

Merriam Webster, “vizyon” kelimesini “görmenin gücü” olarak TDK ise “geniş ve ileri görüşlü olma hâli” şeklinde tanımlıyor. Bu iki tanım, aslında “Vision board nedir?” sorusunun cevabıyla alakalı ipuçları barındırıyor. Zira vizyon panoları, görselleştirmenin gücünü kullanarak kişiye, hayatına yön verme fırsatı sunuyor.

Bir hayal panosu, koşulların adınıza verdiği kararlarla yol almanızın yerine yaşantınızı daha bilinçli tercihlerle yönlendirmenize yardımcı olur.

Evrenin kozmik yasalarının mıknatısı olan kuantum vizyon panosu, “Görmek inanmaktır.” mottosuyla çalışır.

Bu inanç, aynı zamanda bilimsel bir gerçekliğe de atıfta bulunur. Zira zihinsel imgeleme sırasında beyin, vücudu, söz konusu gerçekliğe hazırlamaya başlayarak bedene birtakım kimyasal sinyaller gönderir. Bu yüzden âdeta bir prova olan görselleştirme, nöropsikolojik etkileriyle en az eylem kadar olumlu sonuçlar doğurabilir.

Vizyon panosu, kişinin pozitif duygularını pekiştirmesine ve iyimser bir bakış açısı kazanmasına da yardımcı olabilir.

Daha olumlu bir gelecek hayali, çekim yasasının işleyişini destekleyerek olası tüm fırsatları yakalamayı kolaylaştırabilir. Tüm bunların yanı sıra vizyon panoları, bireyin öz farkındalık gelişimine de katkı sağlayabilir. Kişi, kendisi için neyin önemli olduğunu keşfedebilir ve bunun kendisini yansıtma şekline nasıl hizmet ettiğini fark edebilir.

Vision Board (Hayal Panosu) Nasıl Yapılır?

Kolaj tekniğiyle oluşturulan vizyon panoları; genellikle bireyin dergilerden kestiği resimleri, kendi yaptığı çizimlerini veya alıntıları içerir. Tüm bu içerikler, ortak olarak bireyin gerçekleştirmek istediği hayallere odaklanır. Hedef belirlemekten farklı olarak vision board, yeterlilikleri gözeterek kişinin gelecekte ulaşmak istediği yere dair bir vizyona sahip olmasını sağlar. Bu nedenle hayal panosu, en sevilen manifestation teknikleri arasında yer alır.

Ayrıca ”Hayallerinize Ulaşmayı Sağlayacak Yol: Manifestation” içeriğimizi de okuyabilirsiniz.

“Hayal panosu ya da yaratım panosu nasıl yapılır?” sorusunun cevabı kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Zira bir vizyon panosu oluşturulurken tamamen kişisel gereksinimler gözetilir. Bu yüzden hayal panosu yaratmaya karar verdiğinizde öncelikle arzularınızı spesifik olarak tanımlamanız gerekir.

Örneğin, hayaliniz bir ev sahibi olmak ise herhangi bir ev yerine, tüm detaylarıyla sahip olmayı arzuladığınız o evi görselleştirebilirsiniz. Benzer şekilde başarılı bir çalışan olmak gibi genel bir hedef yerine, çalışmak istediğiniz firmayı ya da pozisyonu betimleyebilirsiniz.

Vizyon panonuzu zihinsel ve ruhsal sağlığınıza iyi gelecek biçimde kurgulamaya özen göstermeniz gerekir. Bu panolar, enerjisel bir davet içerdiğinden, panoyu oluştururken kişisel bariyerlerinizi kaldırarak hayal gücünüzü serbest bırakabilirsiniz. Zorlayıcı, kendinizi kötü hissettiren, kısıtlayıcı bir etkiden kaçınarak bu panoyu; neyi hedeflediğinizi hatırlatan, eğlenceli bir araç olarak tasarlayabilirsiniz. Böylece panoya her baktığınızda bu araç, size ilham kaynağı olurken aynı zamanda bilinç dışı kodlamalarıyla istediğiniz gerçekliği hayatınıza davet etmeyi kolaylaştırabilir.

Spesifik olmaya dikkat ederek birçok farklı alanda hayal ettiklerinizi panonuzda görselleştirebilirsiniz. Hayalinizi belirlerken tüm detayları işin içine dâhil ederek evrene net ve kişisel bir mesaj gönderebilirsiniz. 

Fiziksel Vision Board Yapımı ve Örnekleri

vision board

Fiziksel bir vision board oluşturmak için öncelikle tıpkı bir elişi projesi hazırlar gibi hayallerinizi temsil eden görselleri toplamaya başlayabilirsiniz. Çeşitli dergi ve gazetelerden görseller kesebilir, beğendiğiniz kartpostalları kullanabilirsiniz. Ayrıca hedefinizi hatırlatan sözlere ve yazılara da panonuzda yer verebilirsiniz. Daha pozitif bir bakış açısıyla ilham alabilmek için sizinle konuşan olumlama cümlelerine yer verebilir, kitap alıntılarından yararlanabilirsiniz.

İç huzuru yakalamak için doğanın dinginliğini yansıtan anları, aşk için sevgiyi çağrıştıran imgeleri tercih edebilirsiniz. Kısacası sayısız fikir ve seçenek arasından yapacağınız tercihlerle kendi renginizi yansıtan bir kolaj oluşturabilirsiniz. Mantar ya da tel panolarla manyetik tahtaları, vizyon panosu olarak kullanabilirsiniz. Panoda renkli raptiyeler, çıkartmalar ve klipsler gibi dekoratif unsurlara yer verebilirsiniz.

Dijital Vision Board Yapımı ve Örnekleri

vision board
her-bank.com

“Vision board nasıl yapılır?” diye sorulduğunda çoğu kişinin aklına fiziksel vision board geliyor. Oysa alternatif olarak dijital hayal panosu da kurgulayabilirsiniz. Fiziksel olarak görseller bulup kesmek yerine, ilhamınızı çevrim içi kaynaklarda arayabilirsiniz. Hoşunuza giden fotoğrafları, alıntıları ve simgeleri cep telefonunuza ya da bilgisayarınıza indirerek kaydedebilirsiniz.

Daha sonra bir hayal panosu uygulaması kullanarak görsellerinizi yerleştirmeye başlayabilirsiniz. Bir digital vision board kurgulamak için web sitelerini ve fotoğraf uygulamalarını da tercih edebilirsiniz. Hazırladığınız bu dijital ilhamı her gün görebilmek için cep telefonunuzun ana ekranına yerleştirebilir, bilgisayarınızda arka plan olarak kullanabilirsiniz. Hatta görselleri dilerseniz fotoğraf olarak bastırarak evinizde ya da iş yerinizde görebileceğiniz bir alana asabilir, böylece panonuzu fiziksel hâle de getirebilirsiniz.

Hayal Panosu Nereye Asılır?  

eye-swoon.com

Bir vizyon panosu, hedeflerinizin fiziki tezahürünü görmenizi sağlar. Dolayısıyla kavuşmak istediklerinizi ne kadar sık görürseniz onların gerçekleşme olasılığını o kadar arttırırsınız. Bu nedenle panonuzu sık sık görebileceğiniz bir yere asmanız gerekir. Böylece ne istediğinizi betimleyen kelimeler ve görseller aracılığıyla hem zihninizi hem ruhunuzu, arzularınızı gerçekleştirmeye uyumlandırabilirsiniz.

Dilerseniz panonuzu, pozitif enerjiyi ve şifayı hayatınıza davet etmeyi kolaylaştıracak biçimde özel bir köşede konumlandırabilirsiniz. Köşenizi; niyetinize ve hedefinize bağlanmanızı kolaylaştıracak mumlar, doğal taşlar ve kristallerle özgünleştirebilirsiniz. Ayrıca vizyon panosunu; her sabah uyandığınızda amaçlarınızı anımsayabilmek için yatak odanıza, motivasyonunuzu korumak için çalışma masanızın karşısındaki duvara asabilirsiniz.

Vision Board (Hayal Panosu) Nasıl Kullanılır?

Vizyon panoları, ulaşmak istediğiniz yeri gösteren bir haritaya benzer. Bu haritalar, hayal ettiklerinizi şimdiden olmuş gibi kabul etmenizi sağlayarak algınızı o enerji frekansına taşır. Dolayısıyla vizyon panonuzu, görselleştirdikleriniz gerçekleştiğinde nasıl davranacağınızı ve hissedeceğinizi imgelemek amacıyla kullanabilirsiniz.

Hayallerinize kavuştuğunuzda yaşayacaklarınızı sadece hislerinizle değil; tüm duyu organlarınızla deneyimleyebilir, panonuzu her gördüğünüzde o enerji seviyesine zihnen ve bedenen uyumlanabilirsiniz. Ayrıca olumlama cümlelerinizi ve hayatınıza katmak istediklerinizi panonuza bakarak yüksek sesle dile getirebilirsiniz.

Vizyon panosunu kullanarak niyet etmenin gücünden yararlanabilirsiniz. Bununla beraber vizyon panoları, çekim yasasıyla çalışıyor olsa da ancak kişisel gayret eklendiğinde olumlu sonuçlar doğurabilir.

Bu nedenle vizyon panonuzu eyleme geçmenizi sağlayacak, bir içsel motivasyon aracı olarak kullanabilir; kendi gerçekliğinizi yansıttığınız bir alana dönüştürebilirsiniz. Hedefleriniz zamanla değiştikçe ve geliştikçe vizyon panonuzu güncelleyebilir, panonun bazı bölümlerini boş bırakarak yeniliklere alan açabilirsiniz.

Sonuç olarak vizyon panoları, hayallerinizin gerçeğe dönüştüğünde nasıl görüneceğini kurgulamanızı sağlar. Kendi ellerinizle yarattığınız bu panolar, henüz eyleme geçemiyor olsanız bile bilinç dışı kodlamalarla evreni sizin yanınıza çekebilir.

Hayal gücünüzü kullanarak niyetlerinizi hayatınıza davet eden, samimi bir çağrıya dönüşürken aynı zamanda hedeflerinize ulaşmak için harekete geçmenizi sağlayan bir etki yaratabilir.

Daha Fazla İçerik
Paçuli Yağı Nedir, Faydaları Nelerdir?