Taisiia Shestopal

Uykunun Beden ve Zihin Üzerindeki Etkileri

Uyku; birçok hayvan türüyle paylaştığımız, ortak biyolojik ihtiyaçlar arasında yer alıyor. Bu ihtiyaç, kabaca “gözlerin ve bilincin kapalı olduğu, doğal bir dinlenme hâli” olarak tanımlanıyor. Bununla beraber fiziksel, zihinsel ve ruhsal olarak bireyin iyilik hâlini etkiliyor.

Güne enerjiyle başlamak ve gün boyu bu enerjiyi korumak, ancak kaliteli bir uyku sonrasında gerçekleşebiliyor. Bu nedenle günümüzde yapılan uyku araştırmaları, disiplinler arası bir yaklaşımla uyku kalitesine odaklanıyor. Kaliteli uykunun insan hayatındaki yeri ve oynadığı rolün önemi ise onu çözülmesi gereken bir bilmece hâline getiriyor.

Uykuya Bilimsel Bir Bakış

“Uyku nedir?” sorusu, bilimsel bir perspektiften “bilinç düzeyinin değiştiği, duyusal aktivite ile dış stimülasyona karşı yanıtın azaldığı, doğal ve tekrarlayan bir süreç” olarak yanıtlanıyor. Bilim dünyası, uykunun çok daha kompleks bir yapıya sahip olduğunu düşünüyor. Öyle ki bilim insanlarına göre uyku, ilkel çağlardan bu yana geçirilen evrimsel süreçte insan beyninin nasıl çalıştığını anlamayı sağlayan bir araca dönüşebiliyor.

İnsanlar, ömrünün yaklaşık üçte birini uykuda geçiyor. Bu kompleks ve her gece tekrarlanan biyolojik süreç, çoklu uyku döngülerinden oluşuyor. Tam bir uyku döngüsü, 70-120 dakika sürüyor. Bu döngüler boyunca insan vücudu, uykunun dört aşamasından geçiyor. Bu dört aşamanın ilk üçünü NREM, sonuncusunu ise REM uyku oluşturuyor.

İlk iki aşamada REM dışı uyku yaşanıyor ve üçüncü aşamada Yavaş Dalga Uykusu(SWS) ya da Delta Uyku olarak adlandırılan derin uykuya geçiliyor. Bu aşamada beyin aktivitesi belirgin bir biçimde azalıyor ve beyin dalgaları yavaşlıyor. Derin uyku boyunca hücreler, dokular ve kaslar onarılıyor. Vücut, yaklaşık 20-40 dakika süren bu iyileşme süreci boyunca enerjisini de yeniliyor. Tek aşamalı REM uykusu ise uykuya daldıktan 90 dakika sonra gerçekleşiyor. REM uykusu boyunca beyin aktivitesi artış gösterirken vücutta solunum kasları ve gözler haricinde geçici felç hâli yaşanıyor.

Rüyalar, uyku döngüsünün herhangi bir aşamasında gerçekleşebiliyor olsa da yoğun olarak REM uykusunda görülüyor. Ayrıca hafıza ve öğrenme gibi temel işlevler REM uykusunda aktif hâle geliyor. Uyku evrelerinde yaşanan bedensel ve zihinsel değişimler hakkında daha detaylı bilgiye ulaşmak için “Uyku Evreleri” başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Uykunun Beden ve Zihne Etkisi

Uyku, beyin plastisitesi teorisine göre nöronların yeniden düzenlenmesine yardımcı oluyor. Ayrıca gün içinde vücutta biriken toksinler, uyku boyunca çalışan glifatik sistem sayesinde merkezi sinir sisteminden temizleniyor. Yapılan araştırmalara göre gereksiz bilgileri silerek hafıza işlevine de katkı sağlıyor. Üstelik kısa süreli hatıralar, uzun süreli hatıralara uyku aracılığıyla dönüştürülüyor. Enerji koruma teorisine göre uyku, metabolizma hızını düşürerek enerji tasarrufu sağlıyor. Restoratif teoriye göreyse hücre onarımı ve yenilenmesine katkıda bulunuyor.

Uykunun zihin üzerinde de farklı etkileri var. Uyurken beynin duyguları düzenleyen amigdala ve hipokampüs bölgelerinde aktivite artışı yaşanıyor. Bu artış, sağlıklı zihinsel fonksiyonları ve duygusal istikrarı koruyan etkiler yaratıyor. Buradan hareketle yapılan uyku araştırmaları, uyku ile zihin sağlığı arasındaki korelasyona odaklanıyor. Yapılan bir çalışmaya göre düşük uyku kalitesi ve yetersiz uyku, zihinsel sağlığı olumsuz etkileyerek duygu durum bozukluklarını tetikleyebiliyor. Ayrıca bir diğer çalışmanın sonuçlarına göre uyku bozuklukları ve depresyon arasında oldukça güçlü bir çift taraflı ilişki yaşanıyor.

Uykunun Faydaları Nelerdir?

Kaliteli ve düzenli uykunun bütünsel sağlığa sunduğu pek çok fayda var:

  • Kaliteli uyku, obezite riskini azaltarak kilo kontrolüne yardımcı olabilir. Ayrıca mevcut kiloyu korumayı veya kilo vermeyi kolaylaştırabilir.
  • Bağışıklık sistemini destekler.
  • Kalp hastalığı ve Tip 2 diyabet sorunları riskini minimuma indirmeye yardımcı olur.
  • Duygusal refahı arttırabilir.
  • Beyin sağlığını koruyarak güçlendiren derin uyku, hafıza üzerindeki etkisiyle demansı önleyebilir.
  • Konsantrasyonu ve üretkenliği arttırabilir.

Kaliteli Uyku Nedir?

Uyku; uyku süresi, devamlılığı ve zamanı gibi bileşenlerden etkilenen bir kavram. Her birey; bu bileşenlerden farklı şekilde etkilense de kaliteli uyku söz konusu olduğunda dinç uyanmaktan, gün içinde enerjik kalmaktan, berrak bir zihne ve iyi bir ruh hâline sahip olmaktan söz edebiliriz. Kalitesiz uykudaysa tüm bunlar tam tersi durumda olur.

Uyku döngüsünün ilk iki evresi hafif uyku olarak nitelendirilirken üçüncü evreyle derin uyku evresi başlıyor. Kaliteli uykudan bahsedebilmek için hem hafif hem derin uykunun sürekliliği gerekiyor. Yani gece boyunca kesintiye uğramayacak şekilde uyumak, uykunun kalitesi ile paralellik gösteriyor. Bu noktada sirkadiyen ritmin ve melatonin hormonunun önemi ortaya çıkıyor.

Derin uykuya geçiş, uyku hormonu olarak da adlandırılan melatonin sayesinde gerçekleşiyor. Uyku kalitesini doğrudan etkileyen bu hormonun yeterli düzeyde salınabilmesi içinse karanlığa ihtiyaç duyuluyor. Uyku ortamını bozan aydınlatmalar, melatonin seviyesini baskıladığı için uyku kalitesini düşürüyor.

Bunun yanı sıra bedenin işleyişi ile ilgili birçok süreci senkronize eden sirkadiyen ritme uyum da uyku kalitesinin belirleyicilerinden biri. Bedenin iç saati olarak nitelendirilen sirkadiyen ritim, güneşin doğuşu ve batışıyla uyumlanıyor. Uyku düzenini de bu ritme uydurmak gerekiyor. Böylece kaliteli uykudan bahsetmek mümkün hâle geliyor.

Sirkadiyen ritim ve uyku arasındaki ilişki hakkında daha detaylı bilgiye ulaşmak isterseniz “Uyku Kapısı Nedir?” başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Kaliteli Bir Uyku İçin Öneriler

Zetong Li

Bazı yaşam alışkanlıklarında yapılacak küçük değişikliklerle uyku kalitesini arttırmak mümkün. Örneğin; uyumaya daha fazla zaman ayırmak ve bir uyku programı belirlemek, yapılabileceklerin başında yer alıyor. Bunun yanı sıra hem melatonin salınımını hem sirkadiyen ritmi destekler biçimde mavi ışık kaynaklarından uzak durmak gerekiyor. Akşam 22.00 sonrasında parlak aydınlatmalardan uzak durmak, yatmadan önce akıllı telefon ve bilgisayar kullanmamak uyku kalitesini arttırabiliyor. Benzer şekilde perdeleri kapalı, karanlık bir odada uyumak ya da uyku gözlüğü kullanmak da derin uykuya geçişi kolaylaştırabiliyor.

Stanford Üniversitesi Nörobiyoloji profesörlerinden Dr. Andrew D. Huberman, uyku verimini arttırmak için mutlaka güneş ışığı gerektiğini söylüyor. Prof. Dr. Huberman’a göre gün doğarken ve gün batımında güneş ışınlarına maruz kalmak, uyku kalitesi açısından önemli. Profesör, kaliteli gece uykusu için gün içindeki şekerlemelerin de mümkün olduğunca sınırlandırılması gerektiğinin altını çiziyor.

Aromaterapinin şifası, uyku kalitesini arttırmak için alternatif yöntemlerden biri. Lavanta, vanilya, sandal ağacı ve yasemin; kaliteli bir uyku için tercih edilen esansiyel yağlar arasında yer alıyor. Bir difüzör yardımıyla uçucu yağların rahatlatıcı kokusunu odaya taşımak, uykuya zemin hazırlayabiliyor. Ayrıca bir miktar uçucu yağı yastığa damlatmak, uyku boyunca bedenin ve zihnin gevşemesine yardımcı olabiliyor. Esansiyel yağları taşıyıcı yağlarla seyreltmek koşuluyla uyku öncesinde ayaklara, bileklere ve avuç içlerine masaj yapmak için kullanmak da gevşemeyi kolaylaştırabiliyor.

Vücudu ve zihni rahatlatarak uykuya geçmeyi kolaylaştıran nefes egzersizleri de uyku kalitesini arttırmaya yardımcı olabilen yöntemler arasında. Nefese odaklanmanın sakinleştirici etkisi, vücudu uykuya hazırlarken aynı zamanda melatonin salınımını bloke eden stres hormonlarını azaltabiliyor. Temel nefes tekniklerinden diyafram nefesi ve 4-7-8 nefes tekniği, uykuya geçişi kolaylaştıran nefes egzersizleri arasında yer alıyor.

Uyku Meditasyonu

Amerikan Uyku Derneğinin verilerine göre ABD’deki yetişkinlerin yaklaşık %30’u uyku ile ilgili sorunlar yaşıyor. Bunların önemli bir kısmını ise uykuya dalmada ve kesintisiz uyumada kronik zorluk yaşayanlar oluşturuyor. Bir tür rehberli meditasyon olan uyku meditasyonu ise uyku problemlerini azaltmaya yardımcı oluyor. Parasempatik sinir sistemini harekete geçirerek bedeni uykuya hazırlayan meditasyon sayesinde zihinde dönüp duran düşünceler sessizleştirilebiliyor.

Uyku meditasyonu hakkında daha detaylı bilgiye ulaşmak ve uyku meditasyonunu denemek için “Uyku Meditasyonu Nedir, Nasıl Yapılır?” başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Kesintisiz bir uykuya geçiş için bedeni ve zihni hazırlayan uyku meditasyonu, aynı zamanda genel bir sakinlik hâlini de davet ediyor. Böylece yorucu düşüncelerden arındırılan zihin, tam anlamıyla derin bir dinginliğe kavuşuyor. Bu manevi uygulamanın yanı sıra diğer öneriler de uyku kalitesinin yanında bireysel refahı da destekleyen çözümler içeriyor. 

Siz de kaliteli uyku deneyimi yaşamak istiyorsanız uyku meditasyonunu ve diğer önerileri hayatınıza dâhil edebilirsiniz.

Daha Fazla İçerik
Pitta Dosha Dengeleyici Alternatif Öneriler
Pitta Dosha Dengeleyici Alternatif Öneriler