Transandantal Meditasyon Nedir, Nasıl Yapılır?

Yoğun duygularla ve düşüncelerle dolu bir zihin, yaşam kalitesinin önündeki en büyük engellerden biri olabilir. Meditasyon ise yüzyıllara uzanan bilgeliğiyle yorgun zihninizi sakinliğe ve anda kalmaya davet eden en iyi yöntemler arasında yer alır. Zihni yavaşlatarak dinginleştiren meditasyon, doğru nefes alıp verme teknikleriyle birleşerek evrenle uyumlu bir işleyişe geçmenizi sağlar.

Meditasyon teknikleri ve uygulamaları konusunda detaylı bilgiye ”Meditasyon Nedir, Meditasyon Çeşitleri Nelerdir?” yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Transandantal meditasyon, uygulama kolaylığı ve etkili sonuçları sayesinde herkesin rahatlıkla deneyimleyebileceği bir farkındalık uygulaması. Zihnin rahatlamasını sağlayan bu tekniği yaşamınıza dâhil ederek pek çok negatif düşünce ve duygudan kurtulabilir, fiziksel ve zihinsel rahatlama evresine geçiş yapabilirsiniz. Peki, transandantal meditasyonu yaşamınıza nasıl uyumlandırabilirsiniz? Transandantal meditasyonun faydaları, uygulanması ve daha fazla detay için hazırladığımız yazıyı inceleyerek yenilenme sürecinizdeki ilk adımı atabilirsiniz.

Transandantal Meditasyon Nedir?

Transandantal meditasyon, meditasyonun en kolay uygulanabilen tekniklerinden biri. Mahareshi Mahesh Yogi tarafından 1950’lerde geliştirilen yöntem, Hindistan’ın eski Vedik geleneklerine dayanır. Bu teknik, zamanla tüm dünyada yaygınlaşarak milyonlarca insanın yaşamını etkiler. Dr. Joe Dispenza’nın “Kendiniz Olma Alışkanlığını Kırmak” kitabında da bahsettiği teknikte zihin kontrolünü sağlamak ve sakin bir bilince ulaşmak hedeflenir. Uygulamayı 1980’lerde keşfeden Deepak Chopra, transandantal meditasyona “gerçek meditasyon” adını verir çünkü meditasyon esnasında görselleştirme, kontrol ya da farkındalık ön planda olmaz.

Sürekli aktif çalışan zihniniz bu teknik sırasında yavaşlayarak durgun bir su hâlini alır.

Transandantal meditasyonu diğer meditasyon türlerinden ayıran nokta, uygulamanın mantra’lar eşliğinde gerçekleştirilmesi. Hiçbir çaba sarf etmeden, mantra’lardan yararlanarak zihnin sessiz akışa geçmesine izin verilir. Düşünce yerine mantra’ya odaklı zihnin durağanlaşma süreci kolaylaşır ve meditasyon kendiliğinden gerçekleşir. Meditasyon uygulamasında konsantrasyonu güçlendirecek mantra’larla zihninizi daha iyi sakinleştirebilir, normal düşünce sürecinin ötesine geçerek tazelenme şansını elde edebilirsiniz. Zihnin durağan bir hâl almasına yardımcı olan bu tekniği, küçük çocuklar da dahil olmak üzere herkes dilediği zaman rahatlıkla uygulayabilir. Fiziksel ve zihinsel sağlığınızın desteklenmesine, yaşamınızı zorlaştıran etkenlerden kurtularak kendinizi bütün hissetmenize yarayan transandantal meditasyonu; bir şifalanma yöntemi olarak düşünebilirsiniz.

Transandantal Meditasyon Mantra’ları Nelerdir?

Antik bir öğreti olan mantra’da ses, sözcük veya ifade; arka arkaya tekrar edilir. Böylece ses titreşimlerinin gücünden yararlanılır. Transandantal meditasyon tekniğinde de belirli mantra’lardan hareket edilir. Zihni meditasyona hazırlayan mantra’lar, bir girdabın ilk halkası olarak meditasyona uyumu kolaylaştırır. Mantra’ların işlevi yerine getirildiğinde meditasyon, sessiz ve durgun hâle ulaşır.

Spotify’da ”Mantralar” çalma listemizi dinleyebilirsiniz.

Transandantal meditasyonda pek çok mantra’yı kullanabilirsiniz ancak en sık tercih edilenleri şöyle sıralayabiliriz:

Om

Evrenin tınısı olarak kabul edilen Om ya da Aum titreşimi, yaşam döngüsünü temsil eder. Transandantal meditasyonda Om mantra’sı sıklıkla karşınıza çıkabilir. Om sesi, yaydığı titreşimle dinginliğe kavuşmanıza ve pozitif akışa geçmenize yardımcı olur.

Aham Prema

Bu mantra “Ben ilahi sevgiyim.” diye çevrilebilir. Sevgi ve minnet gibi saf duygular ile ilahi sevgi çağrışımı, bu mantra içindeki gizli anlamlar arasında yer alır.

Sat Nam

“Gerçek kimlik, gerçek titreşim.” şeklinde çevrilen bu mantra, gerçek kişiliğinizi bulmanıza yardımcı olur.

Om Namah Shivaya

Transandantal meditasyonda sıklıkla kullanılan mantr. “Shivaya’yı selamlıyorum, Shiava’ya boyun eğiyorum.” anlamlarına gelir. Egomuzdan arınmaya işaret eder.

So Ham ya da Ham-sa

“Ben O’yum.” anlamına gelen kadim mantra, ilahi olanla bağı kuvvetlendirir.

Tüm bu mantra’ların yanı sıra dilerseniz seçtiğiniz bir niyeti de meditasyona dahil edebilirsiniz. “Sakinim.”, “Hayatım neşe dolu.”, “Huzurluyum.” ya da “Mutluyum.” gibi kısa cümleler de mantra olarak transandantal meditasyonda kullanılabilir.

Ses titreşimlerinin gücünü daha iyi anlamak için “Binlerce Yıllık Kadim Şifa Tekniği; Ses Terapisi Nedir?” adlı içeriği, mantra’larla ilgili daha detaylı bilgi edinmek için “Mantra Nedir?” ve “Yaradılışın Sesi: OM Mantrası Nedir?” başlıklı yazılarımızı inceleyebilirsiniz.

Transandantal Meditasyon Nasıl Yapılır?

Transandantal meditasyon, uygulaması oldukça pratik bir meditasyon tekniği. Dilediğiniz ortamda rahatlıkla uygulayabileceğiniz bu teknik için şu adımları takip edebilirsiniz:

 • Meditasyonu gerçekleştireceğiniz ortamın enerjisini mum ve tütsüler yardımıyla yoğunlaştırabilirsiniz. Dilerseniz loş bir ışıkta ve sakinleştirici müzik eşliğinde meditasyonu uygulayabilirsiniz.
 • Meditasyona rahat edeceğiniz bir pozisyonda oturarak başlayabilirsiniz.
 • Birkaç kez derin nefesler alıp vererek zihninizi meditasyona hazırlayabilirsiniz.
 • Uygulama sırasında hangi mantra’yı tekrar edeceğinizi seçmelisiniz.
 • Mantra’nızı belirledikten sonra yavaşça gözlerinizi kapatın, ardından seçtiğiniz mantra’yı tekrar etmeye başlayın. Nefesinizin size rehberlik etmesine izin verin. Nefesiniz ve mantra’nız uyum içinde akışa geçecek. Dikkatinizin dağıldığını hissederseniz düşünceleri dağıtmaya çalışmayın, onları kabul edin ve odağınızı mantra’ya çekin.
 • Zihninizdeki karmaşıklık yavaş yavaş dağılıp berrak hâle geldiğinde uygulamayı nefesinize odaklanarak 20 dakika boyunca sürdürebilirsiniz.
 • Meditasyonu bitirmek için yavaşça parmaklarınızı hareket ettirebilir, ardından gözlerinizi açabilirsiniz. Meditasyonu hızla sonlandırmak yerine kendinizi hazır hissedene kadar oturma pozisyonunda kalabilirsiniz.

Transandantal meditasyonda zihninizi zorlamamaya gayret etmeli, her şeyin doğal akışta gerçekleşmesine izin vermelisiniz. Uygulama esnasında doğal akışta zihninizin sakinleştiğini fark edebilirsiniz.

Transandantal Meditasyon Faydaları Nelerdir?

transandantal meditasyon
Elina Fairytale

Transandantal meditasyon, günlük yaşamın yorucu temposunda zihnini dinginliğe ve denge hâline ulaştırmak isteyen herkes tarafından uygulanabilir. Bu tekniği alışkanlık hâline getirmeniz durumunda beden, zihin ve ruhsal bütünlüğünüz açısından meditasyonun pek çok faydası olduğunu görebilirsiniz. Transandantal meditasyon tekniğinin belli başlı faydalarını şöyle sıralayabiliriz:

 • Transandantal meditasyon tekniği, zihni olumsuz duygulardan ve travmatik etkilerden arındırmaya katkıda bulunur.  Negatif duygulardan uzaklaşmanıza ve yaşamınıza pozitif duyguları çekmenize destek olur. Yapılan araştırmalar, travma sonrası kaygı bozukluğu yaşayan kişilerde transandantal meditasyon uygulamasının olumlu sonuçları olduğunu gösteriyor. Stres, kaygı, depresyon ve panik atak gibi negatif etkilere sahip durumlardan uzaklaşmanıza yardımcı olan bu meditasyonla zihinsel açıklığa kavuşabilirsiniz.
 • Transandantal meditasyonun fizik bedeninize de olumlu etkileri var. Bilimsel araştırmalar; transandantal meditasyonun, kan basıncının düşmesine ve yüksek tansiyonun dengelenmesine yardımcı olduğunu ortaya koyuyor. Kalp rahatsızlıkları riskini de azaltmaya katkı sağlayan transandantal meditasyon ile daha sağlıklı bireyler hâline gelmek mümkün.
 • Empati ve şefkat gibi duyguların gelişmesine destek olur, diğer insanlara karşı hassasiyetiniz artar. Böylece diğer insanlarla olan bağlarınız daha kuvvetli hâle gelir. Zihninizde olumlu duygulara yer açması sayesinde önce kendinizle sonra diğer insanlarla olan ilişkileriniz gelişir.
 • Düzenli olarak gerçekleştireceğiniz transandantal meditasyon; odaklanmanızı kolaylaştırır, yorum gücünüzü ve analitik zekânızı olumlu yönde etkiler. Odaklanmanızın artması, fizik ve zihin sağlığınızın desteklenmesi gibi etkenlere bağlı olarak iş ve sosyal hayatınızda performansınız artar. Transandantal meditasyon sayesinde yaşamınızın her alanında doyuma ulaşabilir ve zaman kontrolünü sağlayabilirsiniz.
 • Transandantal meditasyon, zararlı alışkanlıkların ve bağımlılıkların azalmasına katkıda bulunur. Madde kullanımı gibi problemlere sahip kişilerle yapılan çalışmalar, düzenli uygulanan transandantal meditasyonun bağımlılıkların azalmasında etkili olduğunu ortaya koyuyor. Meditasyonu düzenli uygulayarak sigara ve alkol başta olmak üzere birçok zararlı alışkanlıktan kurtulabilirsiniz.

Evrenle bağlantı kurmak, benliğinizi keşfetmek ve yaşam döngüsündeki öneminizi hatırlamak için de transandantal meditasyon pratiğini yapabilirsiniz. Hem fiziksel hem zihinsel bedeninizi yenileyen, dış dünyanın negatif etkilerine karşı korunmanızı sağlayan bu kadim meditasyon biçimini yaşamınızda alışkanlık hâline getirerek daha mutlu ve pozitif bir bireye dönüşebilirsiniz.

Daha Fazla İçerik
Prophsee Journals
Ritüeller Hakkında Bilmeniz Gerekenler