tantrik cinsellik nedir
Dainis Graveris

Tantrik Cinsellik Nedir?

Partnerinizle aranızda kıvılcımlar çıkaran o çekimi yitirdiğinizi düşünüyor olabilirsiniz. Belki de cinsel hayatınızı olumsuz etkileyen bir yakınlık kaybı hissediyor ancak ne yapmanız gerektiğine karar veremiyorsunuz. Özellikle uzun süreli ilişkilerde bu kıvılcımın zamanla azalarak yok olması normal kabul ediliyor. Oysa bu önemli kayıp, partnerinizle daha derin ve güçlü bir bağ kurmanızı engelleyecek bir kopukluğa dönüşme riski taşıyor. Meditatif bir yöntem olan tantrik cinsellik ise bu kopukluğun çiftler tarafından fark edilmesini ve cinsel bağlantının yeni baştan kurulmasını sağlıyor. Tantrik ilişki sayesinde yoğun ve derin duygular hissedilebiliyor, farklı enerji seviyelerinde cinsel bağlantı kurulabiliyor. Bedeni ve arzuları kucaklamayı gerektiren bu kadim öğreti ile partnerler paylaşılan zevki farkındalıkla deneyimleyebiliyor. Üstelik her ne kadar seks ve cinsel teknik ile ilişkilendiriliyor olsa da tantra, nihayetinde gerçek benliğinize bir adım daha yaklaşmanızı sağlayan bir yola da dönüşüyor.

Tantrik Cinsellik Nedir?

Tantrik cinsellikten bahsedebilmek için önce “Tantra ne demek?” sorusunu cevaplamak gerekiyor. Budizm, Hinduizm ve Jainizm’e göre geleneksel tantra pratiği, ruhsal uyanış arayışının bir parçası olarak görülüyor. Yani tantrik seks, bireyi bu uyanış ve aydınlanmaya götüren tantra’nın sadece cinsellik yönünü temsil ediyor. Buna göre tantrik birleşme bedenlerin birleşmesinin ötesinde bireysel olarak da zihin, ruh ve beden bütünlüğünü sağlıyor. Diğer bir değişle tantrik cinsellik, zevkin farkındalıkla paylaşılması sayesinde kişisel gerçekliğe açılan bir kapı görevi görüyor.

Bedeni ve bedensel arzuları kutsal sayan tantrik uygulamalar sayesinde ilişkide utanç ve travma benzeri cinsel blokajlar ortadan kaldırılabiliyor. Cinsel birleşmeye dair kişisel blokajlardan kurtulmak ise partnerler arasında daha derin bir duyarlılığa yol açıyor. 

Öyle ki bu derin duyarlılık ile erotik enerjinin dönüştürücü gücü açığa çıkıyor. Bu güç sayesinde ise tantrik birleşme derin bir orgazmın yanı sıra varlığa, ilahi olana ve şimdiki anın farkındalığına açılan bir deneyime dönüşüyor. Tantrik birleşme sayesinde seks iyileştirici ve güçlendirici bir ilişki biçimine evriliyor. İlişkide gerçek samimiyetin ortaya çıkması sonucunda cinsel kimya canlanıyor ve bilinçli bir biçimde artış gösteriyor.

Tantra karşılıklı arzulara duyarlı, saygılı ve derin bir yakınlık yaratırken aynı zamanda sizi tarifsiz bir sevgiyle de buluşturabilir. Bu sevgi, sezgilerinizi ve hislerinizi güçlendirerek yüksek benliğinize ulaşmanızı, en iyi versiyonunuzla buluşmanızı kolaylaştırabilir.

Tantra Nasıl Yapılır?

Tantra, beden farkındalığı gerektiren ve zihnin sürece dahil olduğu ruhsal bir araç. Tantra pratiğini takip ederken bedeniniz, zihniniz ve ruhunuz arasında uyum yaratabilirsiniz. Bu uyumun gerçekleşebilmesi için öncelikle zihnen tantra’ya hazır olmanız gerekir. Yani bu yeni deneyime, niyetinizi açık ve net bir biçimde zihninize yerleştirerek başlamalısınız. Bu sayede konfor alanından çıkmaya hazır olan zihniniz bedeninizle daha kolay uyumlanabilir. Dilerseniz zihninizi tantra pratiğine hazırlamak için partnerinizle 10-15 dakikalık kısa bir meditasyon yapmayı deneyebilirsiniz. Öte yandan nefes egzersizleri ile zihnen tantra’ya hazır olup olmadığınıza da bakabilirsiniz. Zihninize odaklanmak için birkaç nefes oturabilir, spesifik nefes egzersizlerinden yardım alabilirsiniz. Bedeninizin gerginliğini azaltmak için diğer bir seçeneğiniz ise esneme hareketleri. Uzayan kaslarınız sayesinde gerginliği giderek azalan bedeniniz, zihninizi olumsuz düşüncelerden arındırarak kendinizi daha hafif hissetmenizi sağlayabilir.

Tantra pratiğini daha farkındalıklı kılmak için size yol gösterebilecek bazı adımlar var:

Cinsel Kimliğinizi Keşfe Açık Olun

Sekse bakış açınızı yetiştirilme tarzınız ve eski cinsel deneyimleriniz etkileyebilir. Bu nedenle tantra yaparken “Ben ne istiyorum? Bedenimin neye ihtiyacı var?” gibi sorularla öncelikle kendinizi tanımanız gerekir. Bu sorulara vereceğiniz cevaplar tatmin edici ve aynı zamanda yaşamınızı onurlandırıcı bir cinsel deneyim yaşamanızı sağlayabilir. Dolayısıyla bu soruları sorarak bedeninizden zihninize, sonrasında ruhunuza uzanan özgür bir alan açarak kendi isteklerinizi keşfetmelisiniz.

Partnerinizin Varlığını Hissedin

Güven ve teslimiyet hisleri için partnerinizle ortak bir alanda buluşmanız gerekir. İlişkinizi, daha derin bağlar kurmanızı sağlayacak o güçlü ve samimi alana çekmek için partnerinizi tanımalısınız. Nasıl biri? Nelere ihtiyacı var? Onu bu güvenli alana çekmek için neyi kullanabilirsiniz? Duyulmak, şefkat, temas ya da eğlence… Bu konular üzerine konuşmak yerine böyle anlar yaratarak birbirinizi gözlemlemek daha etkili olabilir. Böylece ilişkinizi ve aranızdaki bağı kuvvetlendirecek hassasiyet kendiliğinden doğabilir.

Duyularınıza Odaklanmayı Deneyin

Tantrik cinsellik başından itibaren farkındalık eşliğinde gerçekleşen bir yolculuk. Bu yolculukta partnerinizi duyularınızı kullanarak hissetmeyi deneyebilirsiniz. Ruhlarınızın penceresini birbirinize açmak için gözlerinizin içine bakabilir, daha samimi bir eşiğe doğru yol almak için birbirinize dokunabilirsiniz. Örneğin; bir elinizi kendi kalbinize, diğer elinizi partnerinizin kalbine koyabilirsiniz. Şefkatli bir bağlanma yaratmak için bedenlerinizde değişen hislere ve devinime odaklanmayı deneyebilirsiniz.

Nefes Farkındalığı ile Hazzı Deneyimleyin

Tantrik cinselliğin nihai amacında orgazma ulaşmak yok. Tantrik cinsellik, aslında partnerinizi ve ilahi kaynağı duyumsayarak kendinizi de fark etmenizi sağlayan bir yolculuk. Dolayısıyla bu hisleri duyumsayabilmek için meditatif bir ruh hâline bürünmeniz gerekir. Tantrik cinsellikte bir an önce orgazm anına ulaşmak yerine partnerinizle hizalanmaya odaklanmalısınız. Bir yere ulaşma çabası olmayan iki bedenin dansını ise senkronize nefesler yönetir. Bu amaçla siz de tantrik cinsellik yolculuğuna başlamadan önce partnerinizle nefes egzersizleri yapabilirsiniz. Tantra esnasında bu nefes pratiğini önce bedenlerinizi yavaşlatarak uyumlanmak, sonrasında senkronize bir biçimde hazzın içine akmak için kullanabilirsiniz.

Derin Bağlanma Mabedi Kurun

Sadece size özel, cinsel ilişkinizi birlikte inşa etmeye davet eden kutsal bir alan yaratabilirsiniz. Işıklandırma, mumlar, doğal kristaller, kokular ve hatta seçtiğiniz örtülerle birlikteliğinizi şımartabilirsiniz. Yarattığınız bu kutsal ortamın size ait ve özel olduğunu bilmek her ikinizi de rahatlatacağı için yolculuğa güven duymanızı sağlayabilir.

Tantrik Cinselliğin İlişkiye Faydaları Neler?

Psikolog ve cinsellik eğitimcisi Michaela Boehm, partnerler arasındaki bağın giderek kopmasını modern hayatın bir getirisi olarak yorumluyor. Boehm; çiftlerin seks hayatında bocalamalarını, rol kalıplarında sıkışmalarına ve kendi cinsel isteklerinden bihaber olmalarına bağlıyor. Boehm’in çift terapilerinden edindiği tecrübeye göre uzun süreli ilişkilerde çiftler birbirine benzediği için cinsel kimya giderek azalıyor. Bu bakış açısıyla Boehm, tantra’yı cinsel çekimi güçlendirerek her iki tarafın da doyuma ulaştığı bir araç olarak nitelendiriyor. Tantrik cinsellik sayesinde partnerler arasındaki bağ yeniden kuruluyor, çiftler ilişkilerini güçlendiren samimiyete ve uyuma kavuşuyor. Ayrıca Boehm, tantra’nın tutku katili şeklinde nitelendirdiği gerginlik sorununa da çözüm olduğunu düşünüyor. Tantra’nın sekste mükemmel olma ve mutlaka orgazma ulaşma gibi genelgeçer kaygılardan özgürleştirici tarafının anın tadını çıkararak haz almayı kolaylaştırdığını da ekliyor.

Tantrik cinsellik sayesinde çift olarak hayatınızın her anında samimiyeti daha derin bir biçimde deneyimleyebilirsiniz. Bu samimiyet sayesinde ilişkiniz daha dengeli bir boyut kazanabilir.

Partnerinizle şehvet ve şefkat, istemek ve vermek arasındaki dengeye özen göstermeye başladığınızda iletişimin farklı boyutlarını keşfedebilirsiniz. Duymaktan dinlemeye evrilen bu yaklaşım sayesinde partnerinizle cinsel hayatın dışında da daha kolay uzlaşabilirsiniz.

Tantrik cinselliği denemeye başladığınızda haz duygunuzun gelişimini gözlemleyebilirsiniz. Beden uyumunu yakaladığınızda nelerden zevk aldığınızı ve hazzı duyumsama şeklinizi daha net kavrayabilirsiniz. Bedeninizin istek ve ihtiyaçlarına yönelen farkındalığınız sayesinde arzularınızın karşılanıp karşılanmadığından emin olabilirsiniz. Benzer şekilde bu farkındalık, partnerinizin beden farkındalığına da uyum sağlamanızı kolaylaştırabilir.

Tantrik cinsellik aynı zamanda seks sırasında daha fazla anda kalmanızı sağlayabilir. Tantra’yı uyguladığınızda mevcut olma durumu fizikselliğin bir adım ötesine geçebilir. Böylece partnerinizle hem fiziksel hem ruhsal olarak bütünlüğe ulaşabilirsiniz. Üstelik tantrik birleşme ile açığa çıkan enerjiyi, seks sonrasında da ilişkinizi derinleştirerek bağlılığınızı arttırmak için kullanabilirsiniz.

Daha Fazla İçerik
Yama’ların İkincisi Satya: Dürüstlük Yasası