siyah turmalin taşı k

Siyah Turmalin Taşının Faydaları ve Özellikleri

Doğal taşlar, magmanın yer kabuğu katmanlarına sızması ve orada sıkışarak katılaşmasıyla oluşur. Mineral bakımından oldukça zengin olan bu taşlar, aynı zamanda doğanın özünden geldikleri için güçlü enerjilere de sahip olurlar. Bu nedenle bütünsel sağlık üzerinde dengeleyici, koruyucu, şifalandırıcı etkiler yaratabilirler. Taşların bu gücünü keşfeden en eski uygarlıklardan bugüne kadar kullanılmaya devam eden yüzlerce organik taş var. Keşfedilişi diğer organik taşlara göre daha yakın bir zamana denk gelen siyah turmalin de doğanın şifa kaynaklarından biri.

Siyah Turmalin Taşı Neyi Simgeler?

Çok değerli bir taş olan turmalin, tek mineralden oluşmadığı için en renkli organik taşlardan biri, diyebiliriz. Taşın içeriğindeki minerallerin türüne göre turmalinin sarı, kırmızı, mavi, yeşil, pembe gibi birçok çeşidi var. Hatta birden fazla renkten oluşan büyüleyici güzelliğiyle elbait de bir turmalin çeşidi ama taşın en bilinen türü, siyah turmalin. İlk kez 1400’lerde Almanya topraklarında rastlanan siyah turmalin; artık Brezilya’da, Amerika’da ve birçok Afrika ülkesinde çıkarılabiliyor. Rengini ise sodyum, demir ve bor gibi birbirinden farklı minerallerden alıyor.

Siyah turmalin, topraklanma ve korunmayı temsil ediyor. Negatif enerjileri emip dönüştürebilen tek turmalin türü olduğunu da belirtelim.

Bu yüzden siyah turmalin, Orta Çağ’da özellikle Şamanlar tarafından çok sık kullanılırdı. Büyü ya da ritüellerle uğraşan antik kabileler de kötü ruhlardan ve olumsuz enerjilerden korunmak için siyah turmalinden yardım alırlardı. Taşın doğal güzelliğinin de etkisiyle zaman içerisinde bilinirliği arttı. Böylece taşın bilinmeyen özellikleri ve faydaları keşfedildi. 

Siyah Turmalin Taşının Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Siyah turmalin, görüntüsüyle size karanlığı ve gizemi çağrıştırabilir ama aslında karanlığı emip yok eden doğal taşlardan biri. Siyah turmalin ne işe yarar, birlikte bakalım.

 • Siyah turmalinin bilinen en iyi özelliği, radyasyona karşı koruyucu oluşu. Özellikle telefon, bilgisayar gibi elektromanyetik cihazların olumsuz etkilerinden sakınmak için kullanılabilir.
 • Koruyucu bir pelerin gibi sizi saran siyah turmalin taşı, çevrenizdeki negatif enerjilerden ve psişik ataklardan da korunmanıza yardımcı olur. Büyü, beddua gibi saldırıların enerjinizi etkilemesine engel olabilir.
 • Huzursuzluk, gerginlik, öfke gibi olumsuz hisleri topraklayarak kendinizi çok daha iyi ve pozitif hissetmenize imkân tanır.
 • Zor zamanlar geçirirken farkında bile olmadan negatif enerjiler yüklenebilir ya da travmalar geliştirebilirsiniz. Siyah turmalin, topraklama özelliği sayesinde bu dönemleri daha sakin atlatabilmenize yardımcı olur. En zor, en gergin vakitlerde bile çevrenizde olup bitenlere yapıcı bir tavırla yaklaşabilmeniz için sizi teşvik edebilir.
 • Zihninizdeki düşünce kirliliğini arındırarak daha yerinde, tarafsız ve doğru kararlar alabilmenizi destekler. 
 • Bilinçaltının arındırılmasına, takıntıların geride bırakılmasına yardımcı olur.
 • Tüm çakraları dengeleyerek bedenin etrafında koruyucu bir çember oluşturabilir.
 • Siyah turmalin taşının faydaları, fiziksel sağlık üzerinde arındırıcı ve yenileyici bir etki yaratabilir. Vücudunuzdaki ağır metallerin ve toksinlerin atılmasına, bağışıklığın güçlenmesine katkı sağlayabilir.

Siyah Turmalin Nasıl Kullanılır?

siyah turmalin taşı

Doğal taşların faydalarını tam olarak görebilmek için onları doğru şekilde kullanmanız gerekir. Siyah turmalin taşını kullanmak için ise birden fazla seçeneğiniz var.

 • Siyan turmalin taşının gün boyu sizinle olmasını ve görünmez bir güçle enerjinizi korumasını istiyorsanız onunla dekore edilmiş takı ve aksesuarları kullanabilirsiniz. Bu sayede enerji alanınıza yaklaşan olumsuzluklardan ve psişik saldırılardan korunabilirsiniz. Ayrıca taşınız gün boyunca etrafınızdaki radyasyonu ve kirliliği emeceği için taşın doğrudan cildinizle temas etmesi, üzerinizdeki olumlu etkisini artırabilir.
 • Radyasyon yayan cihazlar denince akla sadece telefon ve bilgisayar gelebilir ama evlerde kullanılan fırın, buzdolabı, televizyon gibi tüm elektronik aletler; bir elektromanyetik alan oluşturarak enerjinizi ve bütünsel sağlığınızı etkiler. Bu durumun önüne geçmek için evin çeşitli köşelerine birer siyah turmalin taşı yerleştirebilirsiniz. Evde bulunan siyah turmalin, negatif enerjileri de evinizden uzaklaştırarak daha huzurlu, sakin, pozitif bir yaşam alanı oluşmasına katkı sağlar.
 • Evinizdeki kötü enerjilerden kurtulmanın bir diğer yolu da siyah turmalin ile iksir hazırlamak. Taşınızı bir kabın içerisindeki doğal kaynak suyunda bir süre bekletirseniz taşın enerjisi suya akar. Bu suyu yaşam alanlarınıza serpiştirerek evinizin enerjisini arındırabilirsiniz.
 • Yoğun, yorucu, stresli bir işiniz varsa çalışma alanlarınıza siyah turmalin taşı yerleştirebilirsiniz. Siyah turmalin, iş yerinizdeki negatif enerjileri de temizler. Bu, bilgisayarlardan yayılan radyasyondan korunmak için de harika bir yol.
 • Evrendeki varoluş amacı arındırmak, dengelemek, iyileştirmek olan siyah turmalin taşı; meditasyon yaparken de kullanılmaya oldukça uygun. Zihninizi ve ruhunuzu arındırırken daha sakin, motive hissetmenize yardımcı olur. Bunun için meditasyon boyunca avucunuzda bir siyah turmalin tutabilir ya da meditasyon yaptığınız alana birkaç siyah turmalin yerleştirebilirsiniz.

Siyah Turmalin Nasıl Temizlenir?

Tüm doğal taşlar, etraflarındaki enerjilerle sürekli etkileşim hâlinde olurlar. Satın aldıktan hemen sonra ve her kullanımdan önce taşınızı düzenli olarak temizlemeniz, enerjisini arındırmanız ve şarj etmeniz gerekir. Siyah turmalin, tıpkı bir sünger gibi etrafındaki enerjileri emmeye daha meyilli bir taş olduğu için temizliği de çok daha önemli. Taşınıza zarar vermeden onu temizleyip şarj etmek için şu adımları izleyebilirsiniz:

 • Taşınızın yüzeyinde bir leke veya toz varsa yumuşak bir bezi sadece su ile hafifçe nemlendirip bu bezle taşınızı silebilirsiniz. Sabun ya da herhangi bir kimyasal temizleyici kullanmak, taşa zarar verebilir.
 • Taşın enerjisini arındırmak içinse geniş ve temiz bir kabı sadece su ile doldurup taşınızı bu suda bir gün boyunca bekletebilirsiniz. Bu yöntemle taştaki tüm negatif enerji suya geçer ve taşınız arınmış olur.
 • Siyah turmalin taşı, etrafına sürekli enerji yaydığı için onu sık sık şarj etmeniz gerekebilir. Bunun için taşınızı bir gece boyunca dolunay ışığının altında bırakabilirsiniz. Güneş ışıkları da siyah turmalin için iyi bir enerji kaynağı olabilir ama taşınız güneş altında uzun süre kaldığında rengini kaybedebileceği için taşı bir saatten az şarj etmeniz yeterli olur. Ayrıca taşınızı toprağa gömerek ya da doğal bir akarsuda bir süre bekleterek de şarj edebilirsiniz.

Siyah Turmalin Taşı Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Doğal taş satın alırken taşın yapay olmadığından emin olmanız gerekir. Her taşın kendine özgü bazı karakteristik özellikleri olduğu için kolayca seçim yapabilirsiniz. Tabii bu noktada istediğiniz taşı ne kadar tanıdığınız da çok önemli. Siyah turmalin satın alırken dikkat edilecek detaylara da değinelim.

 • Siyah turmalin, oldukça sert bir taş. Dolayısıyla doğal siyah turmalinin yüzeyinde çizik görmeniz pek mümkün değil. Taşı iğne ya da çivi gibi sert bir cisimle çizmeye çalıştığınızda da çizemezsiniz. Oysa yapay turmalin taşları camdan üretilir ve küçük darbelerde bile kolayca çizilebilir. Bu nedenle taşı elinize alıp bir büyüteçle incelediğinizde doğal olup olmadığını kolayca anlayabilirsiniz.
 • Siyah turmalin taşları, isimlerinin aksine tamamen siyah olmazlar. Her mineral, taşa farklı bir renk verir. Siyah turmalinde birçok farklı mineral olduğu için bu renkler bir araya gelip siyaha dönüşür ama ışığa tuttuğunuzda iç içe geçmiş renklerin birkaçını görebilirsiniz. Taş ışıkta da simsiyah görünüyorsa ve tüm yüzeyi aynı tondaysa bu, büyük ihtimalle yapay bir taşa baktığınız anlamına gelir.
 • Siyah turmalin, sıvı minerallerin katılaşmasıyla oluşur. Bu yüzden doğal turmalin taşlarında minik partiküller görebilirsiniz. Bu durum taşınızın kalitesini azaltsa da doğal olduğunun bir göstergesi. Ancak taşın içinde minik hava kabarcıkları gözlemliyorsanız bu kez tam aksine taşınızın camdan üretildiğinden emin olabilirsiniz.

Doğanın simsiyah karanlıklar içinden bile size uzattığı yardım elini tutmak için siz de kendi siyah turmalin taşını seçebilir ve taşın sihirli bir pelerin gibi sizi sarıp korumasına izin verebilirsiniz.

Daha Fazla İçerik
Sandal Ağacı Yağı Nedir, Faydaları Nelerdir?