selenit
newpastureshome.co.uk

Selenit Taşı Faydaları ve Özellikleri

Yaşam enerjisi dengesini yitirdiğinde ruh, zihin ve beden sağlığı bu durumdan olumsuz etkilenebilir. İhtiyaç duyduğumuz denge ve şifayı ise doğa, şefkatli elleriyle bize sunar. Çünkü doğal olarak var olan her şey, bünyesinde evrenin bütünleştirici enerjisini taşır ve bu sayede birbirini tamamlar. Bazen bir bitkinin özünde, bazen sadece yağmur sesinde, bazen de bizimle buluşmayı bekleyen bir doğal taşta şaşırılacak iyilikler bulabiliriz.

Doğal taşların şifalandırıcı, dengeleyici ve koruyucu gücü en kadim uygarlıklardan bugüne genişleyen bir ilmin konusu. Selenit de doğal taş ilminin parçalarından biri. Selenit taşı; özellikleri, faydaları ve kullanım detaylarıyla bu içeriğimizde sizinle tanışmayı bekliyor.

Selenit Taşının Özellikleri ve Anlamı Nedir?

Selenit taşı özellikleri açısından kısaca alçı taşının saydam hâlidir, diyebiliriz. Diş hekimliğinden sofra malzemelerine kadar geniş bir alanda kullanılan alçı taşı gibi selenit taşı da kalsiyum sülfat minerallerinin katılaşması sonucu oluşur. Görüntüsü inciyi hatırlatan beyaz tonlarındaki şeffaf selenit taşının keşfi çok eskilere dayanmaz ama son birkaç on yıl içerisinde bulunan kahverengi, turuncu, mavi ve yeşil selenit türlerine göre çok daha yaygın kullanılır. Selenit; dünyanın her yerinde kolayca bulunabilir olmasına rağmen gemoloji tarihindeki en özel taşlardan biri kabul edilir. 

Seleniti bu kadar özel yapan ise tıpkı ay gibi ışığı yansıtabiliyor olması. Zaten ismini de Yunan mitolojisindeki Ay Tanrıçası Selene’den alır. Mitolojiye göre beyaz ve parlak bir tene sahip olan Selene, kanatlı atların uçurduğu gümüş renkli arabasıyla her gece gökyüzünde gezer ve geceyi aydınlatır. Saflığı, masumiyeti, maneviyatı temsil eden selenit taşı da parlak ve saf beyaz görüntüsüyle ruhun en derinlerine ulaşarak karanlıkları aydınlatır. 

Selenit Taşının Faydaları Nelerdir?

selenit tasi
newpastureshome.co.uk

Selenit taşının ışıl ışıl, saf görüntüsünden etkilenip ona sadece bu yüzden bile hayatınızda yer verebilirsiniz ama selenit taşı faydalarıyla da oldukça etkileyici. “Peki, selenit taşı ne işe yarar?” diyorsanız hemen anlatalım:

 • Selenit ince ama oldukça güçlü titreşimler yayarak ruh, beden ve zihnin bütünsel varlığına rehberlik edebilir.
 • Zihnin berraklaşmasına ve sakinleşmesine yardımcı olabilir. Üzücü hatıraları, geçmiş travmaları değil; bugünü düşünmenize ve anda kalmanıza katkıda bulunabilir.
 • Ruhu yatıştırarak derin bir huzura kavuşturabilir.
 • Elinizde bir parça saf selenit taşı tuttuğunuzda telepati yeteneğiniz gelişebilir ve bu sayede beş duyu organınızdan birini kullanmadan da insanlarla iletişim kurmanız daha mümkün hâle gelebilir.
 • Evinizin çevresinde koruyucu bir çember oluşsun ve tüm olumsuz enerjileri, psişik saldırıları önlesin istiyorsanız selenit taşından yardım alabilirsiniz.
 • Aynı zamanda enerji alanınızdaki negatif enerjilerden kurtulmak için de selenit taşını kullanabilirsiniz.
 • Selenit taşı, duygularınızı yönetmek konusunda da sizi destekleyebilir. Çabuk duygulanıyor ve hislerinize söz geçiremiyorsanız taşı edinme vaktiniz gelmiş olabilir.

Selenit Taşı Nasıl Kullanılır?

Selenitin büyüsüne kapılmaya hazırsanız artık onu hayatınıza katabilirsiniz. Peki, nasıl? Selenit taşını kullanmanın birçok yolu var. Sizin için hemen birkaç tavsiyede bulunabiliriz:

 • Tüm doğal taşlar gibi selenitin de en estetik formu, tabii ki takı ve aksesuarlardaki hâli. Işıl ışıl güzelliğiyle baş döndüren selenit taşı ile tasarlanmış bir küpe, kolye veya yüzük edinerek taşınızın güçlü enerjisini her an yanınızda taşıyabilirsiniz. Böylece selenitin arındırıcı ve koruyucu özelliklerinden de faydalanabilirsiniz. Taşın enerjisi sizinle daha güçlü etkileşim kursun istiyorsanız teninize temas etmesine özen gösterebilirsiniz.
 • Selenit taşını evinizin enerjisini korumak ve ortamı negatif enerjiden arındırmak için de kullanabilirsiniz. Bunun için evinizin etrafına veya içine birkaç ham selenit taşı ya da selenit küresi yerleştirebilirsiniz ancak selenitin ıslanınca eridiğini düşünerek onu yağmur gibi etkenlere karşı korumanız gerekir. Ev içine yerleştirdiğiniz selenit küresi, her gece Ay’ı taklit ederek evinizdeki ruhani karanlığı aydınlığa kavuşturur.
 • İş yerinizde bir selenit taşı bulundurarak çalışma alanlarınızdaki kötü enerjilerden de korunabilirsiniz. Selenit taşı güçlü enerjisiyle çabanızın üzerinde oluşabilecek gölgeleri engelleyebilir, emeğinizin karşılığını çabucak almanıza yardımcı olabilir.
 • Dilerseniz selenit taşı ile meditasyon da yapabilirsiniz. Medidatif hâldeyken avcunuzda tuttuğunuz saf selenit taşı; ruhunuz, bedeniniz ve zihniniz arasındaki bağı güçlendirerek size rehberlik edebilir. Meditasyon boyunca sakin ve motive kalmanıza da katkıda bulunabilir.
 • Selenit, etrafındaki olumlu enerjileri toplayıp saklayan ve gerektiğinde onu dışarı aktaran bir süngere benzer. Dolayısıyla doğal taşlarınızı şarj etmek için de selenitten faydalanabilirsiniz. Hassas bir taş olduğu için diğer taşlarla temas etmemesine özen göstererek onların yakınına bırakabilirsiniz. Ardından selenit taşınızı arındırmayı ve şarj etmeyi unutmamalısınız.

Selenit Taşı Nasıl Temizlenir?

selenit taşı

Doğal taşlar, çevrelerindeki enerjilerle sürekli etkileşim kurar ve enerjileri de buna bağlı olarak şekillenir. Taşınızın saf enerjisine ulaşmak istiyorsanız onu düzenli aralıklarla temizlemeniz, enerjisini arındırmanız gerekir. Bu noktada taşınızı çok iyi tanıyor olmalısınız. Bazı doğal taşlar suyla arınabilirken bazıları için su kullanmak hiç iyi bir fikir olmayabilir. Peki, selenit taşı nasıl arındırılır?

 • Selenit, oldukça hassas bir taş. Her sert dokunuşta yüzeyinde derin çizikler oluşabilir. Üstelik suyla uzun süre temas ettiğinde erimeye de başlar. Bu yüzden onu temizlerken ve muhafaza ederken çok dikkatli davranmalısınız.
 • Selenit taşını temizlemek için ılık suyla nemlendirip iyice sıktığınız yumuşak bir bezi kullanabilirsiniz. Taşı nazik dokunuşlarla sildikten sonra yine yumuşak bir bez ya da korunaklı bir kap içerisinde saklamalı, diğer taşlarınızla temas etmemesine özen göstermelisiniz.
 • Selenit taşını şarj etmek, temizlemekten daha kolay. Taşınızın enerjisini arındırmak ve yenilemek için onu bir gece boyunca ay ışığında dinlendirebilirsiniz. Özellikle dolunay geceleri, bunun için çok uygun.

Gerçek Selenit Taşı Nasıl Anlaşılır?

Selenit taşı çok kolay bulunabilir ama en hassas taşlardan biri olduğu, kolayca kırılabildiği, ıslanınca erimeye başladığı için pahası ortalamanın biraz üzerinde olabilir. Özellikle aksesuarlarda kullanılmak üzere şekillendirilen veya büyük parçalar hâlinde satılan selenit taşları için sandığınızdan daha yüksek fiyatlarla karşılaşabilirsiniz. Bu durum da yapay selenitlerin üretilmesi ihtimalini artırır. 

Selenit taşı satın almak için güvenilir bir satıcıyı tercih etmek, her zaman en iyisi. Fakat hâlihazırda elinizde bulunan taşın gerçekliğinden emin olmak istiyorsanız selenitin hassas yapısı sizin için iyi bir tüyo olabilir. Taşın görünmeyen bir kısmını bir iğne ucuyla kazıyabilirsiniz. Eğer taş fazla sert ve mükemmelse bu, muhtemelen sahte bir selenite sahipsiniz demek. Ayrıca biraz ısıttığınız bir iğneyi taşa batırdığınızda kolayca eriyorsa bu da taşınızın plastikten üretildiği anlamına gelebilir. Son olarak taşınızın camdan üretilmiş olma ihtimaline karşı içinde kabarcıklar olup olmadığına göz atabilirsiniz. Camın şekillendirildiği sırada ortaya çıkan kabarcıkları hiçbir doğal taşta göremezsiniz.

Selenit Taşı ile Kombinleyebileceğiniz Doğal Taşlar

Selenit taşınızın eşsiz güzelliğini ve güçlü enerjisini başka doğal taşlarla buluşturmak istiyorsanız iki taşın birbiriyle uyumlu olmasına dikkat etmelisiniz. İşte selenitin enerjisini tamamlayan doğal taş önerilerimiz:

Selenit ve Ay Taşı

Bu iki taş görüntüleriyle olduğu kadar karakteriyle de birbirine çok benzer. İkisi de tıpkı Ay gibi bilincin, zihnin, ruhun karanlıklarını aydınlatır. Olumsuz enerjileri topraklar ve kendinizi daha iyi hissetmenize yardımcı olurlar.

Yepyeni başlangıçların ilhamı olan ay taşını daha yakından tanımak isterseniz “Ay Taşı Özellikleri Nedir, Nasıl Kullanılır?” başlıklı içeriğimizi de okuyabilirsiniz.

Selenit ve Siyah Turmalin

Şeffaf beyazın ve kopkoyu siyahın buluşması size de Yin ve Yang’ı çağrıştırıyorsa tam olarak öyle bir uyumdan söz ediyoruz. Birbirini harika bir şekilde tamamlayan bu iki taş; size hem dengeli, sakin bir enerji hem olumsuz enerjilerden arındırılmış, tertemiz bir aura kazandırabilir.

Selenit ve Ametist

İkisi de topraklayıcı olan bu taşlarla enerji alanınızdaki tüm olumsuzluklardan kurtulabilirsiniz. Geceleri kâbuslarla uyanmaktan, gördüğünüz kötü rüyaların etkisinde kalmaktan yorulduğunuzda da selenit ve ametistin dengeleyip dönüştüren enerjileri sayesinde tatlı uykulara yeniden “Merhaba.” demeniz mümkün.

Doğanın size sevgiyle uzanan ellerinden tutmak için artık siz de kendi selenit taşınızı edinebilir ve güçlü enerjisini her an yanınızda hissedebilirsiniz.

Daha Fazla İçerik
siyah turmalin taşı k
Siyah Turmalin Taşının Faydaları ve Özellikleri