wellbeing nedir

Sağlıklı ve Mutlu Yaşamın Formulü, Wellbeing Nedir?

Yaşamın yorucu temposu içinde kendinizi yalnız, yorgun ve tükenmiş hissettiğiniz anlar olabilir. Modern dünyada çevrenizi kuşatan stres, gerginlik ve negatif ruh hâli gibi olumsuz duygulardan uzaklaşarak hayatınızı pozitif akışa çevirmek isteyebilirsiniz. Zihninizi, bedeninizi ve ruhunuzu yoran tüm dış etkenler karşısında daha iyi hissetmek ve pozitif düşüncelere hayatınızda yer açmak için kadim geleneklerden yararlanmayı deneyebilirsiniz. Bu noktada giderek popülerleşen wellbeing kavramını hayatınıza dahil edebilirsiniz. Zihinsel, bedensel ve ruhsal anlamda bütünlüğe ulaşmanızı destekleyen wellbeing ile daha anlamlı, mutlu ve tatmin dolu bir yaşamın kapılarını aralayabilirsiniz. Peki, wellbeing nedir ve wellbeing’i hayatınıza nasıl dâhil edebilirsiniz?

Wellbeing Nedir?

İnsanın fiziksel, ruhsal ve zihinsel bedenleri var. Anlamlı ve mutlu bir hayat için üç bedenin uyum içerisinde, dengeli ve huzurlu olması gerekir. Bunun için wellbeing’den yararlanabilirsiniz. Wellness kelimesi, ilk defa Dr. Halbert L. Dunn’ın 1961 yılında çıkardığı “Yüksek Seviye Wellness” adlı kitapta kullanılıyor. Doktor, bu kavramı “bedensel ve zihinsel anlamda esenliği geliştirme ve sürdürme çabası için bir yaşam süreci” şeklinde tanımlıyor.

Türkçeye “esenlik, iyilik, bütünsel sağlık” gibi kelimelerle geçen wellbeing; yaşamın bütünsel anlamda daha iyi bir hâl almasına yardımcı oluyor.

Wellbeing, yaşam standartlarınızı yükseltmek ve kendinizi daha anlamlı hissetmek için daimi bir varlık hâlinde olmanıza işaret ediyor. Sağlıklı bir yaşamı temellendirmede önemli rol üstlenen wellbeing, fiziksel sağlıkla ilgili ekolleri kapsayan wellness’a kıyasla bütüncül sağlığa odaklanıyor.

Wellbeing yaşam stili, iyilik hâlinin bütüncül bir yaklaşımı olarak düşünülebilir. Meditasyonlar, olumlamalar, sağlıklı beslenme ve yaşamınıza dâhil edebileceğiniz daha pek çok alışkanlığı içine alan bu kavramla daha anlamlı ve mutlu bir yaşama kavuşabilirsiniz. Günlük yaşamda egzersizlerden insanlarla kurduğunuz ilişkilere, nefes çalışmalarından uyku kalitesine, stres düzeyinden beslenmeye pek çok konuda arzuladığınız iyilik hâline wellbeing uygulamalarıyla kavuşabilirsiniz.

Geçmişe ve geleceğe odaklı kaygılı zihninizi ana çekerek çevrenizdeki ufak güzellikleri keşfedebilir, böylece wellbeing için ilk adımlarınızı atabilirsiniz.

Benliğinizin tamamen uyum ve esenlik içerisinde olması için bedeninize, zihninize ve ruhunuza aynı oranda değer vererek denge hâlini koruyabilirsiniz. Fiziksel bedeninizde gerçekleştirdiğiniz olumlu değişiklikler, diğer bedenlerinizi de olumlu etkiler; bunun tersinin de mümkün olduğunu aklınızda tutabilirsiniz. Ruhsal bedeninize ya da zihinsel sağlığınıza zarar veren alışkanlıklara devam ettikçe vücudunuza da olumsuz durumları çekebilirsiniz. Wellbeing, bu kapsamlı yaklaşımı sayesinde her bedeninizin dengede olmasını sağlar.

Fiziksel, Ruhsal ve Zihinsel Zindelik Nedir?

wellbeing nedir

Fiziksel, ruhsal ve zihinsel bedenin zindelik hâliyle wellbeing bütünselliğini yaşamınızda uygulayabilirsiniz. Zindelik hâli, üç bedenin de huzurlu hissetmesini sağlayacak her türlü yararlı aktivitelerle sağlanır. Böylece dengeye kavuşabilir ve bedeninize ihtiyaç duyduğu olumlu hisleri çağırabilirsiniz. Üç bedeninizin de ihtiyacı olan zindelik uygulamalarını alışkanlık durumuna getirmek, bu yoldaki ilk adımlarınızı oluşturur.

Fiziksel Zindelik

Fiziksel zindelik, fizik bedeninizin iyilik hâline ulaşmasına olanak tanıyan eylemleri kapsar. Egzersizler, bedeninizin ihtiyacına yönelik sağlıklı ve doğal beslenme alışkanlıkları, sigara başta olmak üzere fizik bedeninize zarar veren alışkanlıklardan uzaklaşma durumu; fiziksel zindeliğe kapı aralar. Fizik bedeninizi harekete geçirecek alışkanlıkları yaşamınıza sokarak daha sağlıklı ve huzurlu bir yaşama sahip olabilir, wellbeing durumuna geçişinizi kolaylaştırabilirsiniz.

Ruhsal Zindelik

Anlamlı ve mutlu bir hayat, fizik bedenin yanı sıra ruhsal zindeliğinizi de gerçekleştirmenizi gerektirir. Ruhsal zindelik durumu, ruhunuza hitap eden tüm manevi değerlerinizi ve kavramlarınızı anlamlandırma ve yeniden keşfetme yolculuğunuzu kapsar. Böylece yaşamdaki yerinizi tespit edebilir, zaman zaman negatif hissetmenize neden olan duygulardan uzaklaşarak anlamlı bir hayat sürebilirsiniz.

Ruhsal zindeliğe kavuşmak için içinize dönebilir, meditasyon çalışmaları yapabilirsiniz. Ruhunuzla konuşarak kendinizi, değerlerinizi, kişiliğinizi tanımaya çalışabilirsiniz. Ruhunuzu besleyecek aktiviteler yapıp diğer insanlarla ilişkilerinizi güçlendirerek ruhsal zindeliğinize destek olabilirsiniz. Ruhunuzun tatminkâr ve minnet dolu olmasını sağlamak için diğer insanlara yardım edebilir ve sosyal aktivitelerde önemli roller üstlenebilirsiniz. Böylece yardım etmenin hazzıyla ruhunuzu besleyebilirsiniz. Ruhunuzun zinde hissetmesini sağlayacak hedefler belirleyebilir, kendinizi bu anlamlı hedefleri gerçekleştirme yolunda motive edebilirsiniz. Tüm bunları yaptığınızda zihinsel bedeninizde de zindeliğe geçiş yapabilirsiniz.

Zihinsel Zindelik

“Ne düşünürsek oyuz.” felsefesinden yola çıkarak düşüncelerinizi iyileştirdiğinizde yaşamınızı da iyileştirebileceğinizi görebilirsiniz. Zihinsel bedeniniz, diğer iki bedeninizi de desteklemeniz durumunda daha ferah ve olumlu hislere açık duruma gelebilir. Bununla birlikte zihinsel zindeliğe ulaşmak için zihninizi eğitmeye ve pozitif düşünme alışkanlığı geliştirmeye başlayabilirsiniz. Zihninize zarar verdiğini hissettiğiniz negatif düşüncelerden uzaklaşarak şükür, minnet, mutluluk gibi pozitif hislere odaklanabilirsiniz. Zihinsel zindeliğinizi geliştirmek için düşünme biçiminizi değiştirmeye çeşitli uygulamalarla başlayabilirsiniz. Bu noktada düzenli meditasyon ve bilinçli farkındalık çalışmaları, zihninizi eğitmenize destek olabilir. Ruhsal zindeliğin yanında çeşitli zihinsel alışkanlıklar, zihninizi ve diğer bedenlerinizi besleyen düşünceler geliştirebilirsiniz. Nefes teknikleri de zamanla zihninizi zindelik hâline ulaştırabilir.

Wellbeing’in Boyutları Nelerdir?

wellbeing nedir

Wellbeing, kendi içinde başlıca birkaç boyuta ayrılır. Bu boyutlar; fiziksel, ruhsal ve zihinsel zindeliği sağlamanız konusunda size farklı alanlarda yardımcı olur:

Fiziksel Wellbeing

Fiziksel wellbeing; sağlıklı yaşam aktivitelerini ve egzersizleri alışkanlık hâline getirerek fiziksel açıdan daha iyi duruma kavuşmanız anlamına gelir. Fiziksel wellbeing, sağlıklı beslenme alışkanlıkları aracılığıyla da geliştirilebilir. Bedeninizi tanıyarak ona en uygun alışkanlıkları edinebilirsiniz. Çeşitli detokslar, egzersizler ve hareketli bir yaşam tarzıyla fiziksel zindeliğe yaklaşabilirsiniz. 

Duygusal Wellbeing

Zihinsel sağlığınızı geliştirmenizi kapsayan duygusal wellbeing ile stresle baş etmeyi öğrenebilir, öz sevgi ve öz şefkat duygularınızı güçlendirebilirsiniz. Duygusal wellbeing için mindfulness ve pozitif duygular konusunda zihninizi eğitebilirsiniz. Yaşamda karşınıza çıkan olumsuz duygularla baş etme yeteneğinizi geliştirecek bu wellbeing türü, olumlu düşünce biçimine geçiş yapmanızı sağlar.

Sosyal Wellbeing

Diğer insanlarla ilişkilerinizin güçlenmesi, yaşamınızın daha anlamlı ve pozitif olmasını sağlar. Sosyal wellbeing ile yalnızlığın yarattığı negatif duygulardan kurtularak önemli bağlar geliştirebilirsiniz. İletişim başta olmak üzere minnet ve nezaket gibi becerilerinizi geliştirerek daha iyi bir sosyal wellbeing hâline geçiş yapabilirsiniz. İnsanlarla olan iletişiminiz güçlendikçe ve kuvvetli bağlar kurdukça bu durumların yaşamınızın diğer alanlarındaki pozitif etkilerini de görebilirsiniz.

Kurumsal Wellbeing

Profesyonel iş yaşamında wellbeing uygulamalarıyla mutlu olmaya karşılık gelen kurumsal wellbeing, iş yaşamında wellbeing olarak da karşınıza çıkabilir. Bireysel olarak iş yaşamını özel yaşamınızdan ayrı tutup dengeye kavuşturarak stresle baş etmeyi öğrenebilirsiniz. Kurumsal wellbeing, daha çok şirketlerin çalışanlarının daha mutlu ve dengeli bir ruh hâlinde olmaları için uygulanır. Pek çok işveren; çalışanlarının pozitif hissetmesini ve verimliliğinin artmasını sağlamak için yoga, pilates ve meditasyon uygulamaları; iş yerlerini daha pozitif ortamlara dönüştürecek fiziksel değişiklikler ve hobi atölyeleri gibi çeşitli çalışmalar gerçekleştirilebilir. Birey olarak iş yaşamındaki veriminizi artıracak çalışmalarla iş hayatında wellbeing uygulamalarını yapabilirsiniz. Kendinizi daha motive hissedip daha verimli çalışmanız, iş nedeniyle yaşamınızı etkileyen stres faktörünü de önemli ölçüde azaltabilir.

Finansal Wellbeing

Yaşamımızda ihtiyaç duyduğumuz maddi olanaklara para aracılığıyla sahip oluruz. Maddi ihtiyaçlarınızı karşılayacak pek çok konuda finansal bir iyi oluş durumuna geçerek stres yaratan faktörleri de hayatınızdan çıkarabilirsiniz. Finansal wellbeing; parayla sürdürdüğünüz ilişkinin iyileşmesine, gereksiz harcamaların ve ihtiyacınız dışındaki eşyaları satın almanın yarattığı stresi ortadan kaldırmaya yarar. Finansal durumunuzu ideal seviyenize getirebilir. Bunu gerçekleştirebilmek için öncelikle finansal farkındalık uygulamalarını yaşamınıza dahil edebilirsiniz. Konuyla ilgili daha detaylı bilgi almak için “Financial Wellbeing Nedir?” isimli yazımızı okuyabilirsiniz.

Wellbeing uygulamalarını yaşamınızın her alanına dâhil ederek ânda kalıp keyif alabileceğiniz bir hayatı kucaklayabilirsiniz. Wellbeing’in üç bedeninizi de dengede tutması sayesinde kaygıdan, stresten ve zihninize zarar veren birçok olumsuz durumdan uzaklaşabilirsiniz. Arzuladığınız yaşama kavuşmanın, wellbeing uygulamalarıyla mümkün olabileceğini fark edebilirsiniz. 

Daha Fazla İçerik
sürdürülebilirlik nedir
Sürdürülebilirlik Nedir?