5 klesha

Ruhsal Yolda İlerlemenin Önündeki Engeller: 5 Klesha

Klesha, Hinduizm ve Budizm’de zihni bulandırarak acıya ve acının ortaya çıkmasına neden olan koşulları ortaya çıkaran olumsuz bir zihinsel durumu ifade ediyor. Sanskritçe’de “zehir” anlamına gelen klesha, ayrıca bir kişinin aydınlanmaya ulaşmasını ve samsara’dan özgürleşmesini güçleştiren engelleri de ifade ediyor. 

Patanjali’nin Yoga Sutraları’nda klesha’lar ruhsal gelişimin önündeki engeller olarak tanımlanıyor. Meditasyon ve pranayama yani nefes egzersizleri gibi yoga uygulamaları, klesha’ları aşmak için yollar sunuyor. Yoga Sutraları’na göre, klesha’ların üstesinden gelmek için dört aşama var: Aktif aşama (udaram), ayrılmış aşama (vicchinna), zayıflatılmış aşama (tanu) ve uyku aşaması (parsupta). Süreç, kişinin kendi klesha’larını ortaya çıktıkça dikkatli bir şekilde gözlemlemesi ile başlıyorr. Patanjali’nin Yoga Sutraları’nda tüm acıların kaynağı olarak gösterdiği 5 klesha’yı ve tanımlarını gönderinin devamında bulabilirsiniz. 

5 Klesha

Avidya
(Yanılgı)

Olan biteni olduğu gibi görememe. Bu, geçici ve egoyla ilgili konuları, kalıcı ve ruhsal konularla karıştırmaya yol açar. Klesha’ların ilki olarak diğerlerinin temelini oluşturuyor. Avidya yok edildiğinde, diğer klesha’lar engel olmaz. Avidya, olumsuz alışkanlıklar oluşturarak ve değişimi önleyerek yüksek benliği gizler.

Asmita
(Egoizm)

Egoyla aşırı özdeşleşme eğilimi. Bu, ruhunuzla bağlantı kurmanızı engeller. Egoya bağlılık ve egonun gerçeklik duygusu; zihin-bedenin fiziksel, duygusal ve zihinsel yönlerini gerçek Benlik ile karıştırmaya yol açar. 

Raga
(Bağımlılık)

Zevke bağımlılık yaratan arzular. Bu, sizi daha yüksek seviyeler için konfor alanınızdan çıkmaktan caydırır. Maddi nesnelere, ilişkilere, statüye, güce veya gelişmemiş diğer arzulara işaret eder. 

Dvesha
(Tiksinme) 

Hoş olmayan şeylerden, insanlardan ve deneyimlerden hoşlanmamak. Bu, sizi içine çeken ve gelişme iradenizi boğan bataklık benzeri bir duygu durumu ve kendinden nefret döngüsü yaratır.

Abhinivesha
(Yaşama İsteği)

Ölümden korkmak, yüksek bir yaşama arzusuyla hayata tutunmak. Bu, odağınızı zayıflatır ve yoganın amacı olan ruhsal özgürlüğü deneyimleyebilmenizi engeller. 

Kaynak: Yogapedia,

Daha Fazla İçerik
Ayurvedik Tarifler : Kitchari