pembe kuvars

Pembe Kuvars Taşı Nedir, Faydaları Nelerdir?

Doğadaki canlı ya da cansız tüm varlıklar evrenin yaşam enerjisini taşır ve bu enerji, onları aynı bütünün parçası kılar. Doğal taşlar ve insanlar da yaşam enerjisini taşıdıkları için birbirleriyle etkileşim kurabilirler. Bunu binlerce yıl önce keşfeden kadim uygarlıklar; doğal taşları şifa bulma, enerji dengeleme, korunma, ilişkileri düzenleme ve hatta alkol bağımlılığından kurtulma gibi birçok nedenle kullandı. Binlerce yıldır gelişen bu ilmin önemli bir parçası da pembe kuvars taşı.

Pembe Kuvars Taşı Nedir?

Pembe kuvars; Brezilya, Hindistan, Japonya gibi dünyanın birçok farklı ülkesinde kolayca bulunan bir doğal taş. Yarı saydam bir görüntüye sahip olan pembe kuvarsın her boyutuna rastlanabilir. Koşulsuz sevginin ve sonsuz huzurun simgesi olan pembe kuvars, en değerli doğal taşlardan biri olarak kabul edilir.

Pembe kuvars taşının rengini, Afrodit’in kanından aldığına inanılır. Adonis’in yaralanıp ölmek üzere olduğunu gören ve onun yanına koşan Afrodit, Adonis’e doğru koşarken ayaklarına batan dikenler yüzünden yaralanır. Yer altına sızan kan damlaları, beyaz kuvars taşlarını kırmızıya boyar.

Bu yüzden pembe kuvars, mitolojide aşkı ve sevgiyi temsil eder. Romalılar ve Mısırlılar ise pembe kuvarsı kadın güzelliğinin önemli bir parçası olarak görüyor ve kozmetik ürünlerinde kullanıyorlardı.

Pembe Kuvars Taşının Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Doğal taşların bütünsel sağlık üzerindeki etkileri, taşın karakteristiğine ve özelliklerine göre değişir. Pembe kuvars taşının faydalarını görebilmek için de onu çok iyi tanımak, doğru kullanmak ve mutlaka düzenli olarak arındırmak gerekir. Pembe kuvars taşının özellikleri ve faydalarına birlikte göz atalım:

 • Kalp çakrası için en önemli taşlardan biri olan pembe kuvars, kalbi tüm olumsuzluklardan arındırabilir ve sevgiye açabilir. 
 • İç huzurun ve öz sevginin artırılmasını destekleyebilir. Kişiyi sakinleştirerek güvensizlik duygusunun aşılmasına yardımcı olabilir. 
 • Geçmişte edinilmiş travmalarla ve bugün yaşadığınız krizlerle mücadele ederken pembe kuvarsın dinginleştirici enerjisi size yardım edebilir.
 • Hayatınıza biraz aşk ve romantizm katmak istediğinizde kullanabileceğiniz en etkili taş, pembe kuvars olabilir. Pembe kuvarsın aşkı çekmekteki güçlü enerjisini dengelemek içinse bir ametist taşı kullanmanız gerekebilir.
 • Bir ilişkiniz varsa partnerinizle aranızdaki uyumu, güveni ve koşulsuz sevgiyi güçlendirmek için de pembe kuvarsı kullanabilirsiniz.
 • Pembe kuvars, üzerinizde ve çevrenizdeki negatif enerjileri emerek dönüştürebilir ve etrafına sevgi titreşimleri yayabilir.
 • Hayata daha olumlu, daha yapıcı yaklaşmanıza ve gerekli değişimleri kabullenmenize yardımcı olabilir.
 • Bir türlü aşılamayan, geçmişten bugüne taşınan ve ifade edilmesi pek mümkün olmayan tüm duygusal koşullanmaların aşılmasını destekleyebilir. İçinizde biriken duyguların sebep olduğu acılardan ve yoksunluk hissinden kurtulmanıza katkıda bulunabilir.
 • Aşka kapılarınızı kapattığınızı düşünüyor ve bu yüzden yalnız, mutsuz hissediyorsanız pembe kuvars; enerjisiyle aşkı yeniden kabullenmenizi, kalbinizi aşka açmanızı kolaylaştırabilir.

Pembe Kuvars Taşı Nasıl Kullanılır?

pembe kuvars

Pembe kuvarsın güçlü enerjisini hayatınıza taşımak istiyorsanız bunu yapmanın birden fazla yolu var. Aşkın ve huzurun taşını nasıl kullanacağınızla ilgili birkaç öneride bulunabiliriz:

 • Pembe kuvars, çeşitli takı ve aksesuarlara oldukça yakışan bir doğal taş. Siz de pembe kuvarsla dekore edilmiş bir aksesuar seçerek taşınızın enerjisini her an yanınızda taşıyabilirsiniz. Pembe kuvars taşı kalp çakrasıyla ilişkili olduğu için kolye iyi bir tercih olabilir. Timüs bezinin üzerinde ve kalbe yakın konumlandırılan pembe kuvars, kalbi sevgiye hazırlayabilir. Ayrıca güçlü enerjisiyle göğüs, akciğer ve kalp sağlığını da destekleyebilir.
 • Pembe kuvars, Feng Shui geleneğinin en sevdiği taşlardan biri. Soluk pembe tonlarındaki rengiyle ev dekorasyonuna çok yakıştığı için bu taşla süslenmiş pek çok dekoratif eşya bulabilirsiniz. Pembe kuvarsın sevgi dolu enerjisi, evin tam ortasındaki bir noktaya yerleştirildiğinde de dönüştürücü ve koruyucu etkiler gösterebilir ama özellikle ilişkilerle ilgili faydalarını almak istiyorsanız taşı yatağınızın yakınında konumlandırmalısınız.
 • Pembe kuvars taşı, iş yerinizde veya çalışma alanlarınızda da çevrenizdeki olumsuz enerjileri dönüştürerek size yardımcı olabilir. Bunun için masanıza ham bir pembe kuvars kütlesi yerleştirebileceğiniz gibi pembe kuvars taşından imal edilen bir masa lambası edinebilir ve lambanın yaydığı pembe ışıkla huzur içerisinde çalışabilirsiniz.
 • Taşınızın enerjisini ruhunuzda, zihninizde ve bedeninizde hissetmenin en etkili yollarından biri de pembe kuvars ile meditasyon yapmak. Taşın kalp çakranızı dengelemesi, kalbinizdeki tüm yükleri temizlemesi ve yaşam enerjinizi düzenlemesi için meditasyon boyunca avcunuzda bir adet pembe kuvars tutmalı, taşın enerjisinin avcunuzdan tüm bedeninize yayılışına odaklanmalısınız.
 • Pembe kuvars, cilt sağlığının korunmasında da etkili bir taş. Cildinizin esneklik kazanması ve daha genç görünmesi için “pembe kuvars roller” adı verilen masaj silindirlerini ya da gua sha taşlarını kullanabilirsiniz.

Gua sha masajının ne olduğuyla ve faydalarıyla ilgili detaylı bilgi için “Antik Çağlardan Günümüze Kadar Gelen Bir Güzellik Ritüeli: Gua Sha Masajı” içeriğimize de göz atabilirsiniz.

Pembe Kuvars Taşı Nasıl Temizlenir?

Pembe kuvars taşının doğru şekilde çalışabilmesi için onu satın aldığınızda mutlaka sizden önce etkileşime girdiği enerjilerden arındırmalısınız. Sonraki süreçte de taşın enerjisini düzenli olarak yenilemeniz gerekir. “Pembe kuvars nasıl arındırılır?” derseniz oldukça kolay bir rutin önerebiliriz:

 • Taşınızı ilk olarak ılık su, doğal bir sabun ve yumuşak bir bezle nazikçe yıkayarak fiziksel kirlerden arındırın. Ardından taşı akan su altında bir süre durulayın ve saklamadan önce yumuşak bir bezle mutlaka kurulayın.
 • Taşınızın enerjisini arındırmak içinse adaçayı ya da tütsü yakıp taşı tütsünün dumanında gezdirin. Tütsülenmek, taşınızın enerjisini saflaştırır. 
 • Ay ışığının güçlü olduğu gecelerde taşınızı bu ışığın altında bırakırsanız pembe kuvars yeniden şarj olup güç kazanır.

Pembe Kuvars Taşı Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

“Doğal taşlarla çok yakın bir görüntüye sahip yapay kristaller her yerdeyken gerçek pembe kuvars nasıl anlaşılır?” diye düşünüyorsanız bunu anlamanın birkaç yolu var:

 • Pembe kuvars taşları yarı saydam, sütlü ve bulanık bir görüntüye sahip olur. Asla şeffaf görünmezler. Elinizde şeffaf bir taş varsa onun yapay olduğundan şüphelenmelisiniz.
 • Morganit ve pembe kuvars birbirine çok benzer. İki taşı birbirinden ayırmanız gerektiğinde pembe kuvarsın bulanık ve nispeten mat bir görünüme sahip olduğunu, morganitin ise daha parlak göründüğünü hatırlayın. Ayrıca morganit, pembe kuvarstan çok daha değerli olduğu için fiyatı da epey yüksek olur.
 • Pembe kuvars kolay bulunan ve çok yüksek fiyatlarla satılmayan bir taş. Dolayısıyla imitasyonunun üretime pek ihtiyaç duyulmayabilir. Yine de camdan üretilen doğal taşları ele veren en belirgin ipucu, yüzeylerinde veya içlerinde bulunan hava kabarcıkları. Böyle kabarcıklar sadece camdan üretilen taşlarda gözlemlenir.

Pembe Kuvars Taşı ve Enerji

Pembe kuvars taşının enerjisi, saf sevgi ve şefkat taşır. Tıpkı anne sevgisi gibi sizi sararak korur ve iyileştirir. Size hayata sımsıkı tutunmayı, iyi olmayı, güvenmeyi, kendinizi ve başkalarını sevmeyi öğretir. Sevginin doğasındaki yakın olma ve sarılma ihtiyacı, pembe kuvarsla güçlenir. Böylece daha güçlü, güvenilir ve sağlam ilişkilerin kurulmasına katkı sağlar.

Hayatınızda daha fazla sevgi istiyorsanız Eros’u beklemenize hiç gerek olmayabilir. Doğanın bilgeliğini ve sevgisini her an yanı başınızda hissetmek için kendi pembe kuvars taşınızı edinebilirsiniz.

Daha Fazla İçerik
eylül ayında gökyüzü
Eylül Ayında Gökyüzü Bize Ne Söylüyor?