palo santo nedir
Chandra Oh

Palo Santo Nedir, Nasıl Yakılır?

“Palo Santo nedir?” sorusunun yanıtı yeryüzünün eski medeniyetlerinden biri olan İnkalar’a kadar uzanıyor. Palo Santo, varoluşa ve tabiat anaya derinden bağlı kadim bir kültürün mirası eşsiz bir ağaç. Bu ağacın şifa veren gücü, Güney Amerikalı şamanlar tarafından keşfedilmiş. Palo Santo’yu iyileştirme seremonilerinde kullanan şifacılar, barındırdığı güç nedeniyle bu ağacı “kutsal ağaç” (holly wood) olarak adlandırmış. Öyle ki ömrünü tamamlayan Palo Santo ağaçlarının ruhunun ormanda yaşamaya devam ettiğine inanılmış. İnkalar’dan bu yana hemen her spritüel ritüelde bu kutsal ağacın şifasından belirli kurallar dâhilinde yararlanılıyor. Günümüzde ise Palo Santo tütsüsü, kadim öğretilerde yer bulan gücüyle faydasını modern dünyaya sunmaya devam ediyor. Dilerseniz “Palo Santo nasıl yakılır?” ve “Palo Santo neden yakılır?” sorularının cevaplarını birlikte keşfederek bu kadim bilgenin şefkatli dokunuşunu hayatlarımıza davet edelim.

Palo Santo Tütsüsü Nedir?

Palo Santo tütsüleri Güney Amerika’ya özgü “Bursera graveolens” isimli bir ağaçtan elde ediliyor. Tütsü özelikle enerji temizliğinde maneviyat bütünlüğünü sağlayan bir araç olarak kullanılıyor. Klasik tütsülerden farklı olarak odunsu gövdesiyle 10 cm uzunluğuna sahip. Doğal bir içeriği olduğu için de alışılagelmiş tütsülerden biraz daha farklı yanıyor. Palo Santo çubukları tutuşturulduktan kısa süre sonra özel kokusunu yayıyor. Sonrasında ise alevi söndürülüyor. Ayrıca Palo Santo çubukları tarif edildiği gibi kullanıldığında en az 10-15 defa daha yakılabiliyor.

Güney Amerika ülkelerinde hem tütsü hem yağ olarak kullanılan Palo Santo, özellikleri ile tam bir şifa kaynağına dönüşmüş durumda. Palo Santo tütsüsü geleneksel olarak kötü ruhları uzaklaştırmak ve negatif enerjiden arınmak için tercih edilse de Palo Santo yağı yerli halk tarafından terapötik amaçlarla da kullanılıyor. Palo Santo esansiyel yağının içinde bulunan limonen bileşiğinin, antienflamatuar ve analjezik özelliğinin bu tercihte etkili olduğu düşünülüyor. Henüz Palo Santo yağının iyileştirici etkisi teorik düzeyde olsa da yapılan bu çalışma, limonen içeren esansiyel yağların analjezik olabileceğini gösteriyor. Bunun yanı sıra Palo Santo yağı bölgede böcek kovucu olarak da kullanılıyor. Özelikle sivrisinek, termit ve karıncaları uzaklaştırmak için tercih ediliyor.

Palo Santo Tütsüsü Neden Yakılır?

Aromatik dumanı ile Palo Santo’nun negatif enerjiyi temizlediğine ve pozitif şifa enerjisini çektiğine inanılıyor. Bu yüzden gerek yaşam alanını temizlemek gerek kişisel çatışmalardan doğan negatif enerjiden kurtulmak için bu tütsü tercih ediliyor.

Tütsüyle gerçekleştirilen ritüel, olumsuz enerjiyi uzaklaştırarak bereketi, esenliği ve yaratıcılığı yaşama davet etmek için kullanılıyor.

Palo Santo yakıldığında ferahlatan limon, nane ve çam notaları serbest kalıyor. Bu kokunun verdiği canlılık hissinin yanı sıra Palo Santo’nun topraklanmayı sağlayan meditatif bir etki yarattığı da düşünülüyor. Ayrıca koku duyusu ile sinir sistemi arasındaki ilişkiyi göz önüne aldığımızda Palo Santo tütsüsü, zihni sakinleştirmeyi kolaylaştırıyor. Başta limonen olmak üzere terpenoidler bakımından zengin Palo Santo, limbik sistem üzerinde olumlu etkiler yaratarak zihnin âdeta otomatik pilottan çıkmasını sağlayabiliyor. Böylece koşullu tepkilerden özgürleşerek “an”ı deneyimlemek, hayata varoluşun kadim bilgeliğini davet etmek kolaylaşıyor. Bu nedenle kendine özgü muazzam kokusuyla Palo Santo; huzur veren bir atmosfer yaratmak, duygu dünyasını sakinleştirmek ya da yaratıcılığı perçinlemek için tercih ediliyor. Meditasyon ve yoga pratiği öncesinde Palo Santo tütsüsü yakmak, konfor alanından çıkmaya yardım ediyor. Verdiği doğal ortam hissi sayesinde duyuları keskinleştiren tütsü, öz benlik ile teması kolaylaştırabiliyor. Böylece değişime açık, koşullandırmaların yükünü bırakmaya hazır bir zihin ile pratiğe başlanabiliyor.

Hangi Palo Santo’yu Seçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Palo Santo ile yeni tanışıyorsanız satın almadan önce kısa bir araştırma yapmanız gerekiyor. Zira Palo Santo’nun giderek artan popülaritesi, tütsünün hızlı tüketim objesi hâline gelerek ormanların yok olmasına sebep oluyor. Palo Santo ormanlarının yok olmasını engellemek, şifasını ve iyiliğini hissedebilmek için temin sürecinde sorumlu davranmak önem taşıyor. Güney Amerikalı şamanlardan bu yana süregelen geleneğe göre tütsülerin Palo Santo ağaçlarını kesmeden yapılması gerekiyor. Bu yüzden Palo Santo tütsüleri için sadece “kurumuş ve ölmüş” ağaç dalları kullanılıyor.

Tütsü için kullanılacak çubuklar, doğal yollarla ömrünü tamamlamış ve uzun yıllar orman tabanında bekletilmiş ağaçlardan elde ediliyor.

Her ne kadar Güney Amerika’da Palo Santo ağaçları yasalarla korunuyor olsa da ne yazık ki bazı tütsüler etiğe aykırı yollardan da temin edilebiliyor. Bu nedenle tütsü satın alırken doğa dostu üretime destek olacak biçimde hazırlandığından emin olmak gerekiyor. Peru, Kolombiya, Venezuela ve Ekvador gibi ülkelerde Palo Santo üretimi ancak devlet onayıyla ve sertifikasyonla yapılabiliyor. Bu nedenle siz de satın almadan önce gerekli izinlerin kontrolünü yapabilir, sürdürülebilir ve geleneklere saygılı üretimi destekleyebilirsiniz.

Palo Santo Tütsüsü Nasıl Yakılır?

Doğaya zarar vermemiş olmanın sağladığı iç huzurla Palo Santo tütsüsünün muazzam kokusunu deneyimleyebilmek için şu adımları izleyebilirsiniz:

  • Bir Palo Santo çubuğunu elinize alarak kibrit ya da çakmak yardımıyla uç kısmından tutuşturun.
  • Tütsünüzü 45 derecelik eğimle hafifçe aşağıya doğru tutun.
  • Palo Santo çubuğunun en az 30 saniye kadar alev alarak yanmasına izin verin.
  • Alevi üfleyerek söndürün. Dumanın tütmesini sağlamak için ısıya dayanıklı bir kabın üzerine yerleştirin.

Palo Santo, tütmeye başladığı o ilk birkaç saniye içinde muazzam kokusuyla bedeninizi ve yaşam alanınızı arındırmaya başlayabilir. Bununla beraber topraklanmayı ve merkezlenmeyi teşvik etmek için tütsü çubuğunu hareket ettirerek dumanını yaymayı seçebilirsiniz. Çubuğu başınızdan ayağınıza kadar hareket ettirerek dumanın tüm vücudunuzu sarmasını sağlayabilirsiniz. Auranızı temizlemek ve negatif enerjiden arınmak için yapacağınız bu hareketi dilerseniz niyetinizle de birleştirebilirsiniz.

Bu kadim temizlik sırasında dua edebilir, kainata şükranlarınızı sunabilir, varoluşa teşekkür edebilir ya da en içten dileklerinizi evrene fısıldayabilirsiniz. 

Yaşam alanlarınızı negatif enerjiden temizlemek istediğinizde ise tütsüyü yakmadan önce basit ve net bir biçimde niyet edebilirsiniz. Tarif edildiği gibi tütsü çubuğunu yaktıktan sonra odada dolaşabilir, dumanı yaymak için elinizi sağa sola hareket ettirebilirsiniz. Alan temizliği sırasında tütsü çubuğunu birkaç kere yakmanız gerekebileceğini unutmayın. Bu gibi durumlarda aşırı dumana maruz kalmamak için ortamı havalandırmayı ihmal etmeyin.

Dilerseniz meditasyon öncesinde bedensel ve zihinsel hazırlığınızı kolaylaştırmak için de Palo Santo tütsüsü yakabilirsiniz. Topraklanma enerjinizi teşvik edecek aromasıyla Palo Santo’yu yaktıktan sonra tüten duman eşliğinde meditasyona başlayabilirsiniz. Meditasyon boyunca tütsü çubuğunu elinizde tutabilir ya da tütsü tabağına yerleştirebilirsiniz. Her iki durumda da tütsü dumanını doğrudan solumaktan kaçınmanız gerektiğini unutmayın.

Siz de Palo Santo ile kendi keşif yolculuğunuza çıkabilir, tek ve biricik hayatınızın derin anlamlarını keşfedebilir, yaşamınıza pozifiti çekebilirsiniz.

Daha Fazla İçerik
sakral çakra
Sakral Çakra ‘Swadhisthana Nedir’, Nasıl Dengelenir?