lotus mührü

Padma Mudra ‘Lotus Mührü’ Nedir?

Mudra; Sanskritçe “mühür”, “işaret” ve “jest” gibi anlamlara gelen bir kelime. Pek çok Doğu öğretisinde karşımıza çıkan mudralar, sembolik birer el hareketi ya da pozu olarak bilinir. Odaklanmaya ve pozitif akışa destek olan mudralar, bedenimizde bulunan elementlere etki ederek enerji alanımızı da değiştirir. Tıpkı damarlarda dolaşan kan gibi vücudumuzda dolaşan enerji akışını istediğimiz doğrultuda yönlendirmemize yardımcı olur. Yoga ve meditasyon çalışmalarında mudralardan faydalanarak maneviyatı kuvvetlendirmek ve daha olumlu hissetmek mümkün. Genellikle oturma pozisyonunda yogik nefes çalışmalarına eşlik etmesi amacıyla kullanılan mudraların pek çok çeşidi ve her birinin insan vücuduna farklı faydaları bulunur.

Yoga öğretisinde her parmağın temsil ettiği bir element ve organ var. Buna göre:

 • Başparmak, ateş elementini temsil eder. Mide ile özdeşleştirilen başparmak, yaşama güvenmeyi ve akışa teslim olmayı sembolize eder.
 • İşaret parmağı, hava elementini temsil eder. Bireysel mutluluk ve öz saygı gibi duygularla sembolize edilir ve akciğerle özdeşleştirilir.
 • Orta parmak, ether elementini temsil eder. Kalp ve solunum sistemine yarar sağlayan mudralar orta parmakla ilişkilendirilir. Bilinç ve sabır gibi duyguları kontrol altına almak için kullanılır.
 • Yüzük parmağı, toprak elementini temsil eder. Duygularımızı kontrol etmemize yarar sağlar. Karaciğer ve merkezi sinir sistemiyle uyumlanır.
 • Serçe parmak, su elementini temsil eder. İlkel beynimizi ve korkularımızı simgeler, böbrekle ilişkilendirilir.

Zinde ve sağlıklı olmak için bu elementlerin her bedende denge hâlinde olması önem taşır. Bu yüzden her biri ayrı bir faktörle ilişkilendirilen parmakların duruşu, yani pozisyonu da bedendeki enerji akışında önemli rol oynar. Mudralar, insanın fiziksel, zihinsel ve ruhsal sağlığını büyük ölçüde etkiler. Mudralar içerisinde yer alan padma mudra, bir diğer adıyla lotus mührü ise enerji alanınıza etki ederek yoga ve meditasyon çalışmalarınıza destek olur.

Padma Mudra Nedir?

Padma mudra; lotus mudra veya pankaj mudra olarak da adlandırılan, kalp merkezini açmaya destek olan bir el pozu. İyileştirici özelliklere sahip mudralardan biri olan padma mudra, anahata yani kalp çakrasını dengeleme işlevini görür. Padma mudranın yoga ve meditasyon çalışmalarında uygulanması sonucunda kalp çakrasındaki dengesizliğin giderilmesi sağlanabilir. Kalp çakrasını aktive ederek insan bedenine neşe ve mutluluk gibi pozitif duyguların dolmasına yardımcı olabilir.

Lotus çiçeğinin Doğu düşüncesinde önemli bir yeri bulunur. Kirin ve çamurun içerisinden metanet ve sabırla yükselerek ışığı ve güzelliği kazanan bu çiçek, benliğimizi bedensel ve ruhsal olarak eğitmemiz sayesinde kazanacaklarımıza işaret etmesi açısından değer taşır. Tamamen açmış bir lotus çiçeği aydınlanmış kişiliğimizi temsil eder. Bu anlamı düşünüldüğünde oldukça önemli bir yere sahip olan padma mudra, genellikle Hindu tanrıçası Lakshmi ile ilişkilendirilir. Maddi ve manevi tüm şans ve bolluğun tanrıçası olan Lakshmi; insanların içini lütuf, şefkat ve sevgi gibi değerlerle doldurur.

Padma mudra da tüm bu duyguları kucaklamamızı sağlayan kalp çakrasını dengeleme işlevi görür.

Sevdiklerinizden ve sevgi bereketinden uzak kaldığınızı düşündüğünüz her an padma mudra pratiğiyle kalbinizi yeniden olumlu duygulara açabilir, yaşamdaki şefkat yansımalarını kucaklayabilirsiniz.

Padma Mudra Ne Demek?

Sanskritçe “padma” kelimesi “lotus”; “mudra” kelimesi ise “mühür” anlamlarını karşılar. Adını kirli suların üzerinde dahi temiz kalabilen lotus çiçeğinden alan padma mudra, ondan aldığı ilhamla saflığı ve azmi temsil eder. “Kutsal nilüfer” anlamına da gelen padma mudra, içimizdeki ilahi kudretin bir hatırlatıcısı olur. Kendi iç güzelliğimizi ve içsel ışığımızı temsil eden kutsal lotus, çamurun ve karanlığın içinden güzellikle yeniden doğuşumuzu simgeler ve bedenimizi onurlandırmamıza yardımcı olur. Yani lotus mührü olarak da bilinen padma mudra, adını bu anlamlı bağlamdan alır.

Padma Mudra Nasıl Yapılır?

Padma mudra, ihtiyaç duyduğunuz her an uygulayabileceğiniz bir pratik. Padma mudrayı dilediğiniz bir yoga ve meditasyon sırasında ya da bağdaş kurarak otururken de uygulamanız mümkün. Pratiğe bir mat ya da minder üzerinde oturarak başlayabilirsiniz. Gevşemeniz ve odaklanmanız için uygulamadan önce derin nefesler alıp verebilir, dilerseniz gözlerinizi kapatabilirsiniz. Ellerinizi öncelikle kalp merkezine doğru anjali mudra olarak da isimlendirilen namaste pozunda kaldırın. Bu durumda başparmaklarınızın kalbinize dönük olması önemli. Avuç içiniz ve parmaklarınız birbirine değecek pozisyonda kalın. Kalp merkezine yakın tuttuğunuz ellerinizi yavaşça bir lotus çiçeği gibi açmaya başlayın. Başparmaklarınızı ve serçe parmaklarınızı bir arada tutarak işaret, orta ve yüzük parmaklarınızın açılmasına izin verin.

Çeşitli yoga pozlarında ve meditasyon çalışmalarında yapabileceğiniz lotus mudrasını, kalp merkezini aktive eden ve sevgiyi artıran meditasyonlardan metta bhavana yani şefkat meditasyonunda da uygulayabilirsiniz. 

Padma mudrayı virasana (kahraman pozu), sukhasana (kolay poz) ve tadasana (dağ pozu) gibi asana’lar sırasında yapabilirsiniz. Padmasana, mudralardan destek alınarak uygulanabilen asana’lar arasında yer alır. Lotus pozu olarak da bilinen padmasana, lotus mührüyle tamamlanarak kişinin olumlu duygularla bütünleşmesine destek olabilir.

Padma mudrayı “Om shrim maha Lakshmyai namaha” ya da sadece “shrim” mantralarıyla uygulayabilirsiniz. Bu mantraları 27, 54 ya da 108 kez tekrar edebilirsiniz. Padma mudrayı uygulayabileceğiniz bir başka meditasyon yöntemi ise şöyle:

 • Meditasyona padma mudrayla başlayabilirsiniz.
 • Nefes alırken üçüncü göz yani alın bölgenize odaklanabilirsiniz. Nefesinizin bu noktaya kadar yükseldiğini hissedebilirsiniz.
 • Nefesinizi verirken ellerinizin kalbinizin boşluğuna geçiş yapmasına izin verebilirsiniz.

Bu uygulama sayesinde zihninizi kalbinizin bilgeliğiyle buluşturabilirsiniz. Zamanla içsel benliğinize, sevginize ve bilgeliğinize dayanan kararlar verme konusundaki gücünüzü artırabilirsiniz.

Padma Mudranın Faydaları

Padma mudra, dış dünyayı çevreleyen tüm negatif düşünce ve olaylardan sıyrılarak içinizdeki ışığı ortaya çıkarabilmek için uygulayabileceğiniz en etkili mudralar arasında yer alır. Kalp merkeziyle olan ilişkisi neticesinde bedeninize, zihninize ve ruhunuza pek çok fayda sağlar:

 • Vücudun ve zihnin gevşemesine destek olur.
 • Sindirim sorunlarının, mide rahatsızlıklarının ve hemoroidin giderilmesine katkıda bulunur.
 • Depresyon, tükenmişlik, sevgisizlik hissi gibi bedeninizi saran olumsuz duygu ve düşüncelerden arınmanızı destekler.
 • Ruhunuzun doğal güzelliğini hatırlamanıza ve içsel ışığınızı keşfetmenize destek olur.
 • İçinizi doldurduğu sevgi duygusuyla önce kendinize sonra başkalarına karşı sevgi dolu hissetmenizi sağlar.
 • Kalp çakrasını dengelenmeye yardımcı olur.
 • Köklenmişlik hissini artırır.
 • Padma mudrayı uyguladıktan sonra kendinizi lotus çiçeği gibi sağlam, saf ve güçlü hissedebilirsiniz.
 • Padma mudra sizin zaman içerisinde daha iyi birine dönüşmenize, kendinize ve çevrenize daha duyarlı hâle gelmenize yardımcı olur.

Siz de tıpkı bir lotus çiçeği gibi aydınlanmak için padma mudrayı ihtiyaç duydukça uygulayabilirsiniz.

Daha Fazla İçerik
bhastrika
Enerjiyi Yükselten ve Arındıran Nefes Tekniği: Bhastrika