olumlama
Yoann Boyer

Olumlama Nedir ve Nasıl Yapılır?

Olumlama cümlelerinin hayatınızda ne kadar büyük bir etkisi olduğunu biliyor musunuz? Birçok kişi gibi olumlu cümlelerin gücünden siz de faydalanmak istiyor olabilirsiniz. Belki de olumlu düşündüğünüzde ruh hâlinizin, öz güveninizin ve bakış açınızın pozitif yönde etkilendiğini deneyimlediniz ve bu etkiyi kalıcı hâle getirmek istiyorsunuz. Olumlu cümleleri tekrar ederek çok daha mutlu ve huzurlu bir hayata adım atabilirsiniz. Kendinize yeterince iyi olduğunuzu ve herkes gibi sizin de evrenin sonsuz güzelliklerinden faydalanmaya hakkınız olduğunu söyleyerek mutluluğu hayatınıza çekmeye başlayabilirsiniz. Böyle düşünerek kişisel yaşamınızda, ilişkilerinizde ve kariyerinizde her geçen gün daha iyi bir noktaya ulaşabilirsiniz.

Olumlama Nedir?

Kendi kendinize konuştuğunuz zamanlar, gerçekliğinizin en mahrem ve özel anlarını oluşturur. İçsel konuşmanız ya da iç sesiniz; yaşamınızı ve gerçekliğinizi tanımlamanıza, değerlendirmenize, ayrıca tüm bunlardan anlam çıkarmanıza yardımcı olur. Bu noktada olumlamalar devreye girer. 

Olumlamalar, pozitif ifadeler aracılığıyla kendi gerçekliğinizi yaratmanıza ve dünya görüşünüzü biçimlendirmenize yarar. 

İstemsizce ya da isteyerek her gün olumlama yaparsınız. Böylece bilinçaltınıza hayatınızın gidişatını etkileyecek talimatlar verirsiniz. Bu olumlu talimatlar sayesinde kendi potansiyelinizi keşfedebilir ve daha mutlu biri olabilirsiniz.

Olumlamaların gerçekçi olmadığını düşünüyorsanız konuya şu şekilde bakmayı deneyin: Fiziksel sağlığımızı iyileştirmek için egzersiz yaparız. Olumlamalar ise fiziksel egzersizlere benzer.

Hayata bakış açımızı değiştiren bu olumlu zihinsel tekrarlar, zaman içinde farklı düşünmemiz ve hareket etmemiz için düşünce kalıplarımızı yeniden programlayabilir.

Bu noktada olumlamalar, mantra’lar ile karıştırılabilir. Konuyla ilgili detaylı bilgi edinmek için “Mantra Nedir?” isimli yazımızı okuyabilirsiniz.

Olumlama Cümlelerinin Yapısı

Kurduğunuz olumlama cümlelerinin daha etkili olmasını istiyorsanız bu cümlelerin yapısı ile ilgili bazı detaylara dikkat etmeniz gerekir:

  • Olumlamalar, zihninize verdiğiniz açık bir komut işlevi görür. Bu komutları, belirsiz ve fazla karmaşık terimlerle ifade etmek yerine kendinizden emin ve açık bir şekilde belirtmeniz gerekir. Çünkü ne kadar net olursanız hayalinizin gerçekleşeceğinden o kadar emin olursunuz ve bu da isteklerinizi hayatınıza çekmenizi kolaylaştırır.
  • Olumlamalar, şimdiki zamanda yazılır ve söylenir. Cümleleri, isteklerinize şimdiki zamanda sahipmişsiniz gibi kurarsınız. Çünkü bilinçaltınız şimdiki zamanda işler. “Hayalimdeki işten zevk alıyorum.” demek, “Hayalimdeki işe sahip olacağım.” demekten daha etkili olur.
  • Olumlamalar, pozitif cümlelerle ifade edilir. Bilinçaltınız pozitif ve negatif kelimeler arasındaki farkı bilemez. Dolayısıyla istemediklerinize değil, istediklerinize odaklanmalısınız. Örneğin, sonuç almak için “Hasta olmak istemiyorum.” yerine “Ben sağlıklıyım.” gibi pozitif ifadeler üzerinden ilerlemeniz gerekir.
  • Duygulanmanıza yol açan pozitif cümle kalıpları, daha etkili olur. Bunun için bir şeyi neden yapmak istediğinize odaklanabilirsiniz. Böylelikle sizin duygusal tepki vermenize neden olacak olumlamanın etkisini artırabilirsiniz. Ne kadar yoğun hislere sahip olursanız istediğiniz şeyin gerçekleşmesi o kadar kolaylaşır. Çünkü yoğun duygular, size istediğiniz şeye şimdiden sahip olduğunuz hissini yaşatır.

Mucizevi Olumlama Nedir?

Nörobilimci Dr. Joseph Dispenza, “Düşüncelerin bedenimizle doğrudan bağlantısı var.” diyor ve düşünceleriniz birtakım kimyasalın üretilmesine yol açtığını söylüyor. Dispenza’ya göre pozitif düşünceleriniz varsa sizi mutlu eden kimyasallar üretirsiniz. Öfkeli ve korkulu düşünceler ise kendinizi negatif hissetmenize sebep olan kimyasallar üretir. Düşünceler kimyasalları, sonrasında kimyasallar düşünceleri etkiler ve bu da bir döngü yaratır. Bu döngüyü, hayatınıza mucizeleri çekmenizi sağlayacak şekilde oluşturmak ise tabii ki sizin elinizde.

Mucizevi olumlama; başarınızı ve hayatınızı en iyi şekilde yaşamanızı engelleyebilecek sınırlayıcı inançları, duyguları ve tutumları yeniden şekillendirmenize yardımcı olabilir. Sonsuz kaynağa sahip bu evrende istediğiniz şeylere sahip olmanın evrenin bolluğundan bir şey eksiltmeyeceğini göz önünde bulundurabiliriz. Sonsuz bolluğun payınıza düşen kısmına odaklanmak, sizi istediğiniz hayata yakınlaştırabilir.

Aşağıda hayatınıza mucizeleri çekmenizi sağlayacak bazı olumlama örnekleri var:

Hayatımın her alanında benim için inanılmaz fırsatlar var.

Sahip olduğum her şey için minnettarım.

İyimser biriyim.

İstediğim hayatı yaratabilirim.

Bugün için heyecanlıyım.

Sınırsız potansiyelim var.

Geleceğimi bilinçli olarak yaratacağımı biliyorum.

Mutluluğu doğal varoluş hâlim olarak kabul ediyorum.

Başarıya ulaşmak için ne yapmam gerektiğini tam olarak biliyorum.

Şu an sevinç ve memnuniyet hissediyorum.

İstediğim zaman içsel bir mutluluk kaynağından faydalanabilirim.

Kendime güveniyorum ve içsel bilgeliğimin en iyi rehberim olduğunu biliyorum.

Olumlama Nasıl Yapılır?

Pozitif düşünceleri tekrar etme çalışmasından büyük ölçüde yararlanmak için bilinçaltında değil, bilinç düzeyinde bir niyetinizin olması gerekir. Bununla birlikte iç sesinizi kullanarak hayatınızda bir dönüşüm başlatmanız mümkün olabilir. Etkili bir olumlama çalışması yapmak için şunları göz önünde bulundurabilirsiniz.

  • Çalışmanıza yoğun duygular hissetmenizi sağlayan birkaç olumlu cümleyi dikkatlice oluşturarak başlayabilirsiniz. İstediğiniz kadar cümle yazabilirsiniz ama önce yedi-on cümle ile başlamak işinizi kolaylaştırabilir.
  • Ardından olumlama pratiği yapacağınız bir zaman dilimi belirleyebilirsiniz. Sabah uyandığınızda ilk olarak bu pratiğe zaman ayırabilirsiniz. Çünkü sabah yeni uyandığınızda bilinçaltınız komut almaya daha açık olur. Olumlamaları sabahları yapmak, gününüzün daha güzel geçmesini de sağlar. Olumlama çalışmalarına meditasyon yaptıktan sonra yer vermek de verimli olabilir. Bilinciniz meditasyon sırasında ve hemen sonrasında daha berrak olur. Bu yüzden meditasyondan sonra olumlamaları tekrarlamak, verimli bir farkındalık tarlasına daha kolay büyüyebilecek bir niyet tohumu ekmek gibi olur. Hangi zamanı seçerseniz seçin, her gün aynı saatte ve düzenli olarak olumlama pratiğini gerçekleştirmek; yeni düşünce biçiminizi daha kolay şekilde benimsemenizi sağlar.
  • Olumlamaları gün içinde engellenme ve zorluk yaşadığınızda ya da negatif içsel konuşma yaptığınızı fark ettiğiniz anlarda da kullanabilirsiniz. Böyle durumlarda ruh hâlinizi destekleyecek cümleler kullanmak işinize yarayabilir. Örneğin, bir faturayı ödemeyi unuttunuz. Bu yüzden kendinize çok unutkan ve organizasyon kabiliyeti düşük biri olduğunuzu söylediniz. Bu durumu fark ettiğinizde “Kendimi tamamen kabul ediyor ve seviyorum. Ben organize olabilen biriyim.” diyerek olumlama çalışması yapabilirsiniz.

Bilinen Olumlama Cümleleri Nelerdir?

Sağlık, mutluluk, kariyer, sosyal ilişkiler gibi alanları kapsayan bütünsel iyilik hâli için bilinen bazı olumlama cümleleri arasında şunlar yer alır:

Sağlıklıyım ve mutluyum.

Beni derinden memnun eden sosyal ilişkilerim var.

Hayatıma bolluğu ve refahı çekiyorum.

Başarılıyım ve daha çok başarıyı hayatıma çekiyorum.

Hayat amacıma uygun olan bir işe sahibim.

Kendimi çok seviyorum ve olduğum gibi kabul ediyorum.

Şefkatli ve bağışlayıcı biriyim.

Kendi hayatımı en güzel şekilde yaşamamı engelleyen inançları serbest bırakıyorum.

Mucizeleri yaşamaya açığım.

Bolluk ve bereketi hayatımıza çekmenin en iyi yolu, onu herkes kadar hak ettiğinizi kavramakta yatar. Finansal olumlamalar kullanırken elbette maddi bir şeyler isteyebilirsiniz ama konunun özünde bolluğun ve bereketin olduğunu göz önünde bulundurmalısınız. Bunun için de kullanabileceğiniz bazı para olumlama cümleleri var:

Parayla ilgili beni sınırlandıran bütün inançları ortadan kaldırıyorum.

Beklenmedik yerlerden para kazanabilirim.

Finansal anlamda mucizeleri yaşamaya açığım.

Evrende her şey sonsuz ve ben de bu sonsuzluktan payıma düşeni alabilirim.

Herkes güzelliklerle dolu bir hayat yaşamak ister. Bunun için siz de birkaç adım atmak istiyorsanız olumlama cümlelerini deneyebilirsiniz.

Hayatınıza olumlu gelişmeleri çekmek için başvuracağınız bu cümleleri etkili şekilde kullanarak siz de gerçekliğinizi baştan yazabilir ve hayallerinize kavuşabilirsiniz.

Daha Fazla İçerik
dopamin detoksu
Dopamin Detoksu Nedir, Nasıl Uygulanır?