okaliptus yagi

Okaliptus Yağı Nedir, Faydaları Nelerdir?

Tabiatın kucağına doğan ilk insanlar, tamamen doğal şartlar içerisinde yaşıyordu. Doğayı tüm duyu organlarıyla algılayabiliyor ve bu yeteneklerini hayatlarını kolaylaştırmak için kullanıyorlardı. Özellikle yiyecek bulmak ve avlarına karşı tedbirli olmak gibi sebeplerle kullandıkları koku alma duyuları, epey gelişmişti. Bitki özlerinin iyileştirici gücünü de bu sayede keşfettiler. Bitki bilgeliğinin keşfedilmesi, öğrenilmesi ve korunması gerektiğini fark edip yüzyıllar boyunca doğanın onlara sunduğu şifayla hayatlarını sürdürdüler.

Bitki özlerinin çeşitli yöntemlerle kullanılması, bize kadim bir bilgeliğin hediyesi. Mısır’dan Hindistan’a, Mezopotamya’dan Çin’e en eski uygarlıklar aromaterapik bitkileri ve uçucu yağları birer şifa kaynağı olarak gördü.

Bu şifa kaynaklarından biri ise yüzyıllardır kullanılan okaliptus yağı.

Aromaterapiyle ilgili daha ayrıntılı bilgi edinmek için Aromaterapi ve Tedavisi Nedir? başlıklı içeriğimizi okuyabilirsiniz.

Okaliptus Yağı Nedir?

Okaliptus yağına geçmeden önce yağın elde edildiği bitkiden bahsetmemiz gerekiyor. Boyu 100 metreye ulaşabilen okaliptus bitkisinin dünya üzerinde 700’den fazla türü bulunuyor. Bu bitki türü, kökenlerinin ait olduğu Avustralya ormanlarının büyük bir kısmını kaplıyor. Yangın riski yüzünden okaliptus ağaçlarının bazı ülkelerde yetiştirilmesi yasak olsa da bu bitkiler, zorlu koşullara uyum sağlayabildikleri için dünyanın pek çok ülkesinde yetiştiriliyor. Bunun en önemli sebeplerinden biri, dört mevsim yeşil kalan okaliptus ağaçlarının yapraklarının kıymetli yağ bezleriyle kaplı olması.

Okaliptusun acımsı bir tadı olan keskin kokulu yaprakları ve bu yapraklardan elde edilen yağı; alternatif tıp, gıda ve kozmetik gibi alanlarda kullanılıyor. Bitkinin yağ bakımından zengin yaprakları, yılın belirli dönemlerinde toplanıp uçucu yağ üretim tesislerine taşınıyor. Verilen yüksek ısıdaki buhar; yağın, bitkinin yapraklarından ayrıştırılıp en saf hâliyle damıtılmasına imkân tanıyor.

Okaliptus yağı; iltihap giderici, sinir sistemini yatıştırıcı ve antivirütik etkileriyle bilinen aldehidleri; yaraları iyileştiren ve hücre yenilenmesini destekleyen keton bileşenleri içeriyor.

Bu sayede alternatif tıpta tercih edilen uçucu yağlar arasında yer alıyor. Aromatik bir yağ olduğu için masaj sırasında kullanılan yağ karışımlarına eklenebiliyor. Ayrıca rahatlatıcı kokusu sayesinde meditasyon sırasında gevşemek amacıyla da kullanılıyor.

Okaliptus Yağının Faydaları Nelerdir?

Ruh, zihin ve bedenin bütünsel iyiliğinin sağlanıp korunmasında bünye tipi olarak da adlandırılan dosha’nın denge hâline kavuşması çok önemli. Okaliptus yağı, wellbeing için dosha dengesinin sağlanmasına yardımcı oluyor. “Okaliptus yağı ne işe yarar?” sorusuna verilebilecek genel cevaplara geçmeden önce bu yağın dosha’lar özelinde neler yapabildiğine bir göz atalım:

 • Vata dosha‘nın vücuttaki 5 formundan biri olan vyana vata; bedenin her yerinde bulunabilir. Kan dolaşımı, toksinlerin atılması, sinir sistemi gibi önemli mekanizmaları etkiler. Vyana vata dengesizliğinin sebep olduğu dolaşım yetersizliği ve eklem iltihabı gibi semptomların giderilmesinde okaliptus yağından destek alınabilir.
 • Tat alma duyusu, kapha’lar için oldukça önemli. Vücutta bu duyudan sorumlu olan bodhaka kapha’nın dengesi bozulursa tat kaybı ve yiyecek duyarlılığı meydana gelebilir. Bu durumların sonucunda aşırı kilo alımı ve diyabet gibi sağlık problemleri yaşanabilir. Okaliptus yağı ise bodhaka kapha dengesini sağlayıp koruyabilen en etkili uçucu yağlardan biri.
 • Kapha dosha’nın kalpte ve akciğerde bulunan formu avalambaka kapha, bu organlardaki sıvıyı dengeler. Dengesizlik durumunda ise göğüs ve sırt ağrıları yaşanabilir. Okaliptus yağı, avalambaka dengesinin yeniden sağlanmasına yardımcı olur.
 • Vücuttaki bir diğer kapha formu olan slesaka kapha ise eklemlerin kayganlaşmasında ve hareket becerilerimizi artırmada etkili. Slesaka enerjisi; dengesini yitirdiğinde eklemlerde şişlik, hareket zorluğu ve ağrılar gözlemlenebilir. Slesaka kapha’yı dengelemek için okaliptus yağından yardım alabilirsiniz.
 • Tarpaka kapha, sinüslerin beslenmesi ve korunmasının yanı sıra beyindeki omurilik sıvısının yeterliliğine de katkıda bulunur. Burun ve gözleri nemlendirmenin yanı sıra iç huzuru artırmaya da yardımcı olur. Tarpaka dengesizliğinde sinüs iltihaplanmaları, baş ağrıları, koku kaybı ve öfke gibi semptomlar oluşabilir. Okaliptus yağı, tarpaka kapha’nın dengelenmesinde rol oynayarak bu semptomların yatışmasını destekler.
okaliptus
Oscar Helgstrand

Güçlü bir antiseptik olan okaliptus yağının kaliteli yaşamı destekleyen diğer faydalarının bir kısmını şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Okaliptus yağı; terletici etkisi sayesinde vücutta biriken toksinlerin atılmasına, lenf damarlarını ve kanı temizlemeye yardımcı olur.
 • Ciltteki yağ üretimini dengelediği için akne tedavisine katkıda bulunabilir.
 • Okaliptus yağı, saça etkileriyle de sık sık kullanılan yağlardan biri. Saç derisindeki ölü hücre ve yağ tabakasını arındıran okaliptus yağı, kepek oluşumunu ve kaşıntıyı önlemeye yardımcı olur. Ayrıca saç derisini besleyerek nem dengesini korumaya katkıda bulunur.
 • Canlandırıcı bir kokuya sahip olan okaliptus yağı, özellikle kronik sinüzit gibi solunum yolu hastalıklarının tedavisinde destekleyici olarak kullanılabilir.
 • Sindirimi kolaylaştırıp bağırsaklardaki tıkanıklığın açılmasına yardımcı olur. Bu sayede metabolizmanın hızlanmasında da rol oynar.
 • Soğuk algınlığı semptomlarını hafifletmeye, öksürüğü gidermeye yardımcı olur.
 • İnsülini artırarak kan şekerinin dengelenmesini destekler.
 • Okaliptus yağı, bünyenin tabiatını değiştiren ve konsantrasyonu artıran etkileriyle ruh ve zihin sağlığınızı da destekler.
 • Havayı dezenfekte etmek, mikropları öldürmek ve kötü kokuları gidermekte kullanılabilir.

Okaliptus Yağı Nasıl Kullanılır?

Okaliptus yağının farklı amaçlar için kullanımı, çeşitli yöntemlerin tercih edilmesini gerektiriyor:

Buğu (Solunum)

En eski şifalanma çözümlerinden biri olan buğu yöntemi için bir kaptaki sıcak suya sadece iki damla okaliptus yağı damlatmanız yeterli. Ardından kabın üzerine eğilip başınıza temiz bir havlu örtün ve suyun buharını birkaç dakika soluyun. Okaliptus yağının solunum yollarınızdaki, özellikle sinüslerinizdeki rahatlatıcı etkisini hemen hissedebilirsiniz. Ayrıca duş almadan önce zemine ya da duvara biraz okaliptus yağı damlatıp duş sırasında buhara karışmasını sağlayarak yağın canlandırıcı etkisinin keyfini çıkarabilirsiniz.

Merhem

Okaliptus yağını cildi beslemek, yaraları iyileştirmek, ciltteki enfeksiyonu azaltmak için destekleyici olarak kullanabilirsiniz. Yağın yakıcı etkisini azaltmak için onu cilde doğrudan uygulamak yerine zeytin veya susam yağı gibi sabit yağlarla karıştırarak yumuşatmayı ihmal etmeyin.

Gargara

 Bir ya da iki damla okaliptus yağını ılık suyla karıştırarak ağız ve diş bakımında kullanabilirsiniz.

Masaj

Kaslarınızı gevşetmek ve eklemlerinizi rahatlatmak için yine zeytin veya susam yağı gibi sabit yağlarla karıştırarak masajlarda kullanabilirsiniz. Saç ve cilt bakımında da kullanmak üzere okaliptus içeren Ayurvedik yağları tercih edebilirsiniz.

Aromaterapi ve Meditasyon

Okaliptus yağının dinlendirici ve yatıştırıcı etkilerinden faydalanmak istiyorsanız meditasyon yaparken bir kaba biraz sıcak su ve birkaç damla yağ koyabilirsiniz. Okaliptus yağı, zihninizin açılıp gevşemesine de yardımcı olur. Okaliptus yağını bu amaçla kullanacaksanız “Meditasyon Nedir, Meditasyon Çeşitleri Nelerdir?” başlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz.

Nasya

Ayurvedik rutinlerden biri olan nasya; sinüsleri temizleyerek koku sinirlerini rahatlatmayı, nefes verimliliğini artırmayı ve bu sayede bütünsel iyiliği desteklemeyi amaçlar. Sinüslerin temizliği için okaliptus içeren nasya yağlarını tercih edebilirsiniz.

Aromaterapi yağlarının doğru kullanımı hakkında daha detaylı bilgi almak isterseniz “Aromaterapi Yağları Nasıl Doğru Şekilde Kullanılır?” yazımızı okuyabilirsiniz.

Siz de okaliptusun farklı alanlardaki faydaları için amacınıza uygun kullanım yöntemini tercih edebilirsiniz. Böylece bu kadim bilgeliğin hediyesinden yararlanabilirsiniz.

Daha Fazla İçerik
tük kadını seçme ve seçilme hakkı
Türk Kadınına Seçme-Seçilme Hakkının Verilmesi: 5 Aralık Kadın Hakları Günü