obsidyen

Obsidyen Taşı Faydaları ve Özellikleri

Doğal taşlar, tabiatın eşsiz birer parçası olarak çevresindeki tüm enerjilerle iletişim kurabilir ve onları etkileyebilir. İnsan enerjisi üzerinde de dengeleyici, iyileştirici, koruyucu etkiler gösterebilirler. Obsidyen taşı da bu doğal taşlardan biri. Kadim uygarlıkların binlerce yıl önce keşfedip şifalandırma gibi birçok amaçla kullandıkları obsidiyen taşının gücünden faydalanabilirsiniz. Peki, obsidyen taşı ne işe yarar, nasıl kullanılır, satın alırken nelere dikkat etmek gerekir?

Obsidyen Taşının Özellikleri ve Anlamı

Obsidyen taşı, anlamı ve özellikleriyle adı en çok duyulan doğal taşlardan biri. Volkanlardan fışkıran lavların aniden soğumasıyla oluşur. Bu hızlı soğuma yüzünden lavlar kristalize olma fırsatı bulamaz, yani katılaşıp şekil alamadan henüz sıvı hâldeyken aniden donar ve cama dönüşür. Bu yüzden obsidyen taşı da kristaller arasında değil, mineraloidler arasında sınıflandırılır. En bilineni siyah obsidyen taşı olsa da aslında kahverengi, mavi, yeşil, kırmızı, gümüş, altın ve gökkuşağı renklerine de rastlanabilir ancak bu renkler oldukça nadir bulunur ve çok daha değerli kabul edilir. 

Obsidyen taşının izlerine günümüzden yaklaşık 12 bin yıl önce biten Paleolitik Çağ’da bile rastlanır. Yontma Taş Devri olarak da bilinen dönemde insanların ok ve mızrak gibi silahlar yapmak için kullandıkları obsidyen, sonraki zamanlarda daha mistik amaçlara hizmet eder. Mayalar, altından daha kıymetli buldukları obsidyen taşlarından büyük aynalar yaptırır ve bu aynaların gelecekten haber verdiğine inanır. Birçok kadim uygarlık da şifalandırma ritüellerinde obsidyen taşına yer verir. Obsidyen taşı tüm zamanlar boyunca arınmayı, korunmayı ve güvende olmayı temsil eder.

Obsidyen Taşının Faydaları Nelerdir?

Volkanik dağları delip yeryüzüne ulaşan lavlar gibi sınır tanımaz ve özgür bir karaktere sahip olan obsidyen taşlarının güçlü enerjileri, bütünsel sağlık üzerinde etkileyici sonuçlar gösterebilir. “Obsidyen ne işe yarar?” diye soruyorsanız size birkaç faydasından söz edebiliriz.

 • Obsidyenin sınır tanımazlığı, öz farkındalığa ulaşmaya yardımcı olabilir. Ne kadar saklanılsa da tüm zayıflıkları, kusurları ve bastırılmış engelleri ortaya çıkararak bireylerin bu yanlarıyla yüzleşmelerine ve onları yönetebilmelerine imkân tanır. Bu yüzleşme biraz sert olabileceği için obsidyen terapileri mutlaka bir rehber eşliğinde yapılmalı.
 • Obsidyen geçmiş hayatlardan taşınan olumsuz hislerden ve travmalardan arınma konusunda da iyi bir arkadaş olabilir.
 • En güçlü koruma ve topraklama taşlarından biri olan obsidyen; çevredeki tüm olumsuz enerjilere ve psişik ataklara karşı âdeta bir kalkan oluşturur. Olumsuz enerjileri emer ve geri püskürtür. 
 • Yer altı suları, fay hatları, yer katmanları arasındaki mineraller gibi birçok unsur da doğanın bir parçası olarak güçlü enerji alanlarına sahip. Bu enerjiler, insan müdahalesi veya doğal sebepler sonucu bozulduğunda canlılar üzerinde “jeopatik stres” adı verilen olumsuz bir etki yaratır. Obsidyen taşı, jeopatik stresten korunmak için de çok faydalı olabilir.
 • Zihinsel gerilim ve stresten kurtulmak için de obsidyen taşından yardım alınabilir. Zihnin derinlerindeki olumsuzlukları açığa çıkaran obsidyen taşı; bu sayede zihnin rahatlamasını, düşüncelerin netleşmesini ve kafa karışıklıklarının giderilmesini sağlayabilir.
 • Obsidyen, bünyedeki enerji akışını dengelemek için başvurulacak bir doğal mucize olabilir. Çakraların dengelenmesine ve ruh-beden-zihin arasındaki bütünlüğün iyileştirilmesine yardımcı olur.

Obsidyen renkleri kendi aralarında küçük farklılıklar gösterebilir. Siyah obsidyen taşı özellikleri itibarıyla yukarıdaki tüm faydaları sağlayabilir ama oldukça güçlü bir taş olduğu için onu çok dikkatli kullanmak gerekir. Daha yumuşak enerjili bir taş kullanmak isteyenler, topraklama ve koruyuculuğu oldukça güçlü olan maun ya da gökkuşağı obsidyen taşlarını da tercih edebilirler. 

Obsidyen Taşı Nasıl Kullanılır?

Doğal taşlardan faydalanabilmek için onları çok iyi tanımak, düzenli aralıklarla arındırmak ve doğru şekilde kullanmak gerekir. Peki, obsidyen nasıl kullanılır? Obsidyenin koruyucu enerjisini hayatınıza dâhil etmenin birçok yolu var, bunlar:

 • Obsidyen taşınızı her an yanınızda bulundurmak istiyorsanız onu yumuşak bir beze sararak çantanızda ya da cebinizde taşıyabilirsiniz. Obsidyen kullanılarak tasarlanmış şık bir aksesuar da harika bir fikir olabilir. Doğal taş içeren kolye, bileklik, küpe veya yüzük satın alırken taşın teninize temas etmesine özen gösterirseniz enerjisini daha yoğun alabilirsiniz.
 • Obsidyen kullanmanın bir yolu da onu evinize yerleştirmek. Evinize gelebilecek olumsuz enerjileri kontrol edebilmek için giriş kapısının yakınlarına bir obsidyen taşı koyabilirsiniz. Ayrıca uykudayken en savunmasız olduğunuz anlarda da korunmak için yatak odanızda da bir obsidyen taşı bulundurabilirsiniz.
 • İş hayatınızda da koruyucu enerjilerden destek almak sizin için çok faydalı olabilir. Çalışma alanlarınızda bulunan bir obsidyen taşı, bünyenizdeki stresi kontrol etmenize de yardımcı olur.
 • Obsidyen taşı ile meditasyon yapmak onun güçlü enerjisinden faydalanmanın en etkili yollarından biri. Meditasyon boyunca çevrenizde veya avuç içlerinizde bulunan obsidyen taşları, auranızı bir zırh gibi sararak korur. Bu sayede enerjinizi doğru şekilde yönetebilir ve arındırılabilirsiniz.
 • Ruhunuza doğru bir yolculuk yapmak için rüyalarınızdan yardım almayı düşünüyorsanız yastığınızın altına veya yatağınızın yakınlarına birkaç obsidyen taşı yerleştirebilirsiniz. Böylece zihninizi ve ruhunuzu diğer tüm enerjilerden koruyabilirsiniz.

Obsidyen Taşı Nasıl Temizlenir?

Doğal taşlar, çevrelerindeki tüm enerjilerle sürekli etkileşim hâlinde oldukları için düzenli olarak arındırılmaya ihtiyaç duyarlar. Özellikle satın aldıktan hemen sonra taşınızı mutlaka arındırmalı ve yeniden şarj etmelisiniz. Peki, obsidyen taşı nasıl arındırılır?

Obsidyen taşı, volkanik bir cam özelliği taşıdığı için kırılgan olabilir. Bu yüzden taşınızı temizlerken ve saklarken hassas davranmanız önemli. Az miktarda doğal sabun eklediğiniz ılık suda yumuşak bir bezi yıkayabilir ve taşınızı bu bezle nazikçe silebilirsiniz. Taşınızı uzun süre nemli bırakmanız renginin solmasına sebep olacağı için yıkadıktan sonra yine yumuşak bir bezle kurulamalısınız.

Obsidyen, etrafındaki negatif enerjileri emmeye yatkın bir taş. Onu bu negatif enerjilerden kurtarmadığınızda işlevini yitirmesi söz konusu olabilir.

Taşınızın enerjisini arındırmak içinse üzerinden kısa bir süre deniz suyu ya da yağmur suyu akıtabilirsiniz. İkisi de mümkün olmadığında ise akan ılık su altında kısa bir süre bekletmek, taşınızdaki negatif enerjileri temizleyecektir.

Obsidyen taşının enerjisini arındırmak için adaçayı veya sandal ağacı tütsüleri de kullanabilirsiniz. Taşınızı birkaç dakika tütsülediğinizde tüm negatif enerjilerinden kurtulur. Taşınızı arındırdıktan sonra ise yeniden şarj etmeniz gerekir. Bunun en doğal yolu, ay ve güneş ışıkları. Güneş ışıkları altında beklemek, taşınızın doğası gereği yeniden enerji bulmasına yardımcı olur. Eğer ay ışığını tercih edecekseniz taşınız en güçlü enerjiyi dolunayda alır.

Gerçek Obsidyen Taşı Nasıl Anlaşılır?

Obsidyen, cam görünümlü olduğu için kolayca taklit edilebilir. Özellikle mavi, yeşil ve gökkuşağı obsidyen taşları pek kolay bulunamaz ve satın almak istediğinizde yapay olanlarına daha sık rastlayabilirsiniz. Peki, obsidyen taşı alırken neler dikkat etmek gerekir?

 • Obsidyenin en belirgin özelliği, kristalleşmeden oluştuğu için tamamen pürüzsüz bir yüzeye sahip olması. Elinizdeki taşın yüzeyine dikkatlice bakın, pürüzler görüyorsanız yapay olduğundan şüphelenebilirsiniz.
 • Doğal obsidyen, cam gibi görünür ama camdan farklı olarak siyahın tek tonunu içerir, renk dalgalanmaları olmaz. Ayrıca taşınızın açık renkli olması da mümkün değil, çarpıcı canlı bir siyah tonu aramalısınız.
 • Camdan üretilen yapay taşlar, minik kabarcıklar içerebilir. Doğal taşlarda bu kabarcıklar bulunmaz.
 • Saf siyah obsidyen taşına rastlamak oldukça zor çünkü lavların içerisindeki demir gibi mineraller; taşın yüzeyindeki kırmızı, kahverengi, gri desenleri oluşturur. Bu desenler taşınızın doğal olduğunun emaresi.

Doğanın sizi koruyup kollayan, sevgi dolu ellerini her an yanınızda hissedebilmek için siz de bir obsidyen taşı edinebilirsiniz.

Daha Fazla İçerik
Yama’ların Dördüncüsü Brahmacharya: Duyguların ve Dürtülerin Kontrolü Yasası