Xavier Teo

Minimalizm: Yaşam Felsefesi Olarak Sadeleşme

Minimalizm, yaşamdaki dikkat dağıtıcı unsurları azaltarak önemli olan şeyleri daha fazla yapabilmenin bir yolu olarak tanımlanabilir. Gelişen dünyada popüler bir terim olarak da sıklıkla karşımıza çıkan minimalist yaşam tarzı, hayatınızda nelerin gerekli olduğunu belirlemeyi ve gerisini ortadan kaldırma cesaretine sahip olmayı gerektirir. Minimalize yaşam, maksimum etkiyi almak için son derece basit ve az ögenin kullanıldığı bir yaşam stili olarak da bilinir. 

Minimalizm Nedir?

Minimalizm her ne kadar yüzyıllardır var olan bir felsefe olsa da yaşam farkındalığımızın arttığı bu günlerde çok daha popüler bir hâl almış durumda. Sanat, tasarım, belgesel, moda ve teknoloji gibi hayatın her dalında kendini gösteren minimalizm; sadeleşmeyi esas alır. Sade yaşam, minimalizmin tam karşılığını ifade eder. Minimalist bir hayat tarzını benimsemek için ihtiyaç duyulmayan şeyleri elden çıkarmaya ve minimumla yaşamaya hazırlıklı olmak gerekir. “Minimalist ne demek?” sorusu ise sadeleşmeyi yaşamının her noktasına adapte etme cesaretini gösteren ve yaşamını bu şekilde sürdüren kişiler olarak yanıtlanabilir. Sade ve yalınlığı simgeleyen bu yaşam stili; minimalist dekorasyon, minimalist giyim tarzı, minimalist beslenme gibi pek çok farklı biçimde kendini gösterir.

Minimalizmin Faydaları Nelerdir?

Alışılagelmiş modern yaşam, insanın içinde daha fazlasına sahip olma isteği uyandırabilir. Ancak sahip olunan tüm bu şeyler, fiziksel ve zihinsel alanın kalabalıklaşmasına neden olur. Nicelikten çok niteliği benimseyen minimalizm söz konusu olduğunda ise fazlalıkların olmadığı, yalnızca önemli olanların var olduğu bir yaşam tarzı ortaya çıkar. Minimalizm yöntemlerini benimseyerek yeni bir hayat stili edinmek, pek çok noktada kişiye fayda sağlar. Bunlara kısaca değinelim:

Düzenli ve dağınıklıktan uzak bir yaşam imkânı sunar: Sade ve minimal yaşam önerilerinin başında gelen az eşyaya sahip olma fikri; dağınık olmayan, düzenli bir çevreyi ve geniş yaşam alanını beraberinde getirir. Bu felsefe eşliğinde şekillenen minimalist yatak odası ve minimalist ev dekorasyonu, kişinin yaşam alanını daha huzurlu bir ortama çevirir.

Yaşam alanınızın enerjisini yükseltmek için “Feng Shui Nedir, Nasıl Yapılır?” isimli yazımızdan yararlanabilirsiniz.

Gelişmiş düşünce netliği kazandırır: Karmaşık bir fiziki ortam, zihinde de karmaşıklığa yol açar. Minimalizm özelliklerinin başında gelen her şeyi basitleştirme ilkesi ise zihni özgür bırakarak düşünce netliğinin kazanılmasına yardımcı olur. 

Para ve zaman tasarrufuna yardımcı olur: Gerçek anlamda ihtiyaç duyulmayan maddi şeylerden vazgeçmek, fiziksel alanın yanı sıra zihinsel alanda da geniş bir etki yaratır. Bu durum ise gerek hobileriniz gerek kariyeriniz olsun, yalnızca size iyi gelecek olana odaklanmanızı sağlar. Maddi olarak daha fazla şey edinme ihtiyacından kurtulmak, yaratıcı tutkularınızı korkusuzca takip etmenize de yardımcı olabilir. 

Güçlü bir kontrol duygusu oluşturur: Hepimiz modern çağın hızlı temposuna ayak uydurmaya çalışırken zaman zaman kontrolü kaybetmiş gibi hissedebiliriz. Minimalizm ise ihtiyacı gerekli seviyede karşılayan, kişiye iyi gelen ve iyi hissettiren şeylerle çevresini sararak yaşamının kontrolünü eline almasına yardımcı olur. Bu yeni kontrol duygusu ise gelişmiş bir üretkenliğe olanak tanır. 

Zihinsel ve duygusal olarak sağlıklı olmayı sağlar: Minimalizm, sosyal yaşamınızda veya günlük hayatınızda en değer verdiğiniz şeyin teşvik edilmesine ve sizi ondan uzaklaştıran her türlü düşünceden veya eşyadan kurtulmanıza yardım edebilir. Zihinsel minimalizm, kalabalık ve düzensizliğin neden olduğu stres ve kaygıyı en aza indirir. Bu sayede zihinsel ve duygusal sağlığı korumaya destek olur. 

Sağlıklı ilişkiler edinmeyi kolaylaştırır: Aileyle, arkadaşla, kimi zaman da partnerle olan ilişkiler dönem dönem karmaşık ve yorucu bir hâl alabiliyor. Minimalist bir hayat sürmek insan ilişkilerini de olumlu etkiliyor. Minimalizmin rahatlatıcı ve yalın etkisi sayesinde hayatınızdaki önemli insanlara daha fazla zaman yaratabilirsiniz. Enerjinizi, gereksiz şeylerle tüketmek yerine sevdiğiniz kişilerle kaliteli zaman geçirmek için harcayabilirsiniz. 

Evrenin varoluşuyla derin bir bağlantı kurmayı kolaylaştırır: Hiç şüphesiz ki sadeleşme, minimalizmin en büyük cazibesi olarak kabul ediliyor. Bu sadelikle birlikte zihinsel ve fiziksel dağınıklıktan kurtularak tefekkür için alan yaratabilirsiniz. Derin düşünce sayesinde evrenle bağ kurabilir ve empati duygunuzun gelişmesine yardımcı olabilirsiniz.

Minimalizm ve Beden İlişkisi 

minimalizim ve beden
Dane Wetton

“Minimalist yaşamak nedir?” sorusu, “Sadeliği yaşamın her noktasına yansıtmak.” olarak cevaplanabilir. Minimalizmi hayat felsefesi olarak benimsemek için beden, zihin, ruh, çevre ve toplumla kurulan ilişkiyi geliştirerek dengede yaşamak gerekir. Size engel olan şeyleri bıraktığınızda zihne iyi gelecek özgürlük duygusuna erişebilir ve fiziki olarak kendinizi daha verimli hissettiğiniz bir hayat yaşayabilirsiniz. 

Minimalizm ve beden arasındaki ilişki hakkında daha detaylı bilgi almak isterseniz “Niyama’ların İlki Saucha: İçten Dışa Saflık Yasası isimli yazımızdan yararlanabilirsiniz.

Minimalist yaşam, beslenmeyle de yakından ilişkilidir. Minimal beslenme düzeni dendiği zaman akla hemen vegan ya da vejetaryen beslenme gelse de aslında bu felsefede tek bir yol yok. Bu beslenme yönteminde önemli olan; tüketilen gıdaların işlenmemiş, doğal ve etik üretimle üretilmiş olmasıdır. Bu nedenle mininal beslenmede genel olarak temel gıda ürünleri, mevsime uygun tüketilen sebze ve meyveler, peynir, yumurta, et ve damak tadına uygun baharat çeşitleri yer alır. 

Minimalizm ve Zihin İlişkisi

minimalizm ve zihin
Alex Nicolopoulos

Yaşamdaki dağınıklık kortizol seviyesinin yükselmesine ve dolayısıyla da kaygı durumunun artmasına neden olabilir. Minimalizm ise “görsel gürültü” olarak da bilinen bu dağınıklığın giderilmesine, kişi için daha elverişli bir ortam yaratılmasına ve kaygıya neden olabilecek birçok etkenin minimuma indirilmesine yardım edebilir. Bu noktada minimalizm; yalnızca çevresel değil, zihinsel ve ruhsal rahatlama da sağlayan bir yaşam biçimi olarak da kabul edilebilir.

Minimalizm ve Ruh İlişkisi

İnsan ilişkilerinde yaşanan değişkenlikler farklı duygu durumlarını beraberinde getirir. Sevgi ve neşe gibi olumlu duyguların yanı sıra yaşanan üzüntü, nefret ve affedememe gibi ağır duygular; ruhun ağırlaşmasına sebep olabilir. Minimalizm ve ruh ilişkisinde affetmenin gücüne inanarak ruhu ağırlaştıran zorlu duyguları serbest bırakmak öne çıkar. 

Minimal hayat ve ruh arasındaki ilişkiyi detaylı olarak incelemek için “Daha Erdemli Bir Yaşam İçin 10 Evrensel İlke: Niyamalar ve Yamalar, zihni ve ruhu kalabalıklaştıran ağır duyguların etkisinden sıyrılmak içinse “Toltek Bilgeliği ve Dört Anlaşma isimli yazılarımıza göz atabilirsiniz.

Minimalizm ve Çevre İlişkisi

Minimalizm ve çevre ilişkisinde dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, kişinin bu yaşam felsefesine geçmeye karar verdiği anda fazlalık olduğunu düşündüğü şeyleri atmadan ve değersizleştirmeden en doğru şekilde kullanmasıdır. Ayrıca çevresel atıkları azaltmak ve doğaya saygılı bir yaşam sürmek de bu çerçevede ele alınır. Evin, çalışma alanının kısacası yaşama fırsatına sahip olunan çevrenin kişiye sunmuş olduğu tüm detaylara saygı göstermek; minimalizmin güçlü etkilerinden biri olarak kabul edilir.

Minimalizmi hayata geçirirken “Niyama’ların İkincisi Santosha: Elindeki İle Yetinme Ve Şükretme Yasası isimli içeriğimizden ilham alabilirsiniz. 

Minimalizm ve Toplum

Dikkat dağıtıcı ve gereksiz olan unsurları ortadan kaldırmak, beklenmedik bir şekilde kişinin öz güvenini daha yüksek bir noktaya taşıyabilir. Kendisiyle daha fazla zaman geçirmeyi alışkanlık hâline getiren minimalist kişiler, kendilerini tanıma yoluna girerek öz güven geliştirmek için de önemli bir adım atarlar. Minimalizm; kişinin kendini keşfetmesine, kendine güvenmesine ve çevresiyle kurduğu ilişkilerin sağlam olmasına katkıda bulunabilir.

Minimalist Yaşama Nasıl Geçeriz?

Minimalizm kişiyi bir şeylerden vazgeçmeye zorlamaz. Aksine sade ve basit yaşama adım atmak için hayatınızda var olan ancak kullanılmayan veya ihtiyaç duyulmayan şeylerden kurtulmak, düzenli ve yalın bir çevre yaratmak gerekir. Sadeleşme minimalizmin en önemli özelliği olsa da minimalist yaşama geçiş sürecinde fazlalıklardan kurtulmak için ihtiyaç duyulmayan şeyleri atmak yerine bağışlamak veya onları farklı biçimlerde değerlendirmek gerekir. Bununla birlikte evde ve gardıropta minimalizmin etkilerini yansıtmak ve minimalist yaşama geçmek için bazı adımlar atılabilir. Bunlar:

  • Düzeninizin değişmesine kendinizi hazırlayabilir ve kullanmaya alışkın olduğunuz her şeyi gözden geçirebilirsiniz.
  • Kontrolünüzde olmayan şeyleri serbest bırakabilirsiniz.
  • Sahip olduklarınızın kıymetini bilmeyi ve ihtiyaç duymadığınız ürünleri değersizleştirmemeyi seçebilirsiniz.
  • Minimalist alışveriş alışkanlığı kazanmaya özen gösterebilirsiniz. Örneğin fazla miktarlarda ürün almak yerine kalitesi yüksek olan ve sizi uzun süre idare edebilecek ürünleri tercih edebilirsiniz.
  • Yeniden kullanılabilir olan eşyalara yatırım yapabilirsiniz.

Sürdürülebilirlik ilkesiyle minimalist yaşama kolayca uyum sağlanabilir. Bilinçli tüketim alışkanlığı kazanmak için “Sürdürülebilirlik Nedir?” isimli içeriğimizi inceleyerek konu hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Dekorasyonda Minimalizm

minimalist dekorasyon
Lucas Allen

Minimalizmi hayata geçirmek için ev dekorasyonunda da değişiklikler yapmak gerekiyor. Minimalist yaşamaya karar verdiyseniz ilk olarak fazlalıkları, “Bir gün lazım olur.” düşüncesiyle sakladığınız tüm eşyaları ihtiyacı olan kişilerle paylaşabilirsiniz. Hoşunuza giden ve size iyi hissettiren birkaç aksesuar haricindeki her şeyi kaldırma konusunda kararlı olmalısınız. Minimalist yaşam stilini benimsemek için kararlı olmalı ve bu felsefeyi yaşamınızın her noktasına adım adım uygulamalısınız.

Minimalist Kombinler

Arket Yulia Wave

Günlük alışkanlıklarını tamamen değiştirecek olan minimalizm, elbette giyim tarzını da etkileyen bir kavram. Gardırobunuzdaki ürünlerin hiçbiri sizin için birer fazlalık olmasa da bir türlü kombinleyemediğiniz kıyafetlerinizi, modası hızla geçen elbiselerinizi ve kullanamadığınız pek çok aksesuarınızı ihtiyaç sahipleriyle paylaşmak hiç de fena bir fikir olmayabilir.
Dolabınızda şık, yalın ve zamansız parçalara yer vererek güçlü, kendinden emin bir tarza sahip olabilirsiniz. 

Dijital Minimalizm Nedir?

Dijital minimalizm; sahip olduğunuz teknolojik cihazları azaltmak, kullandığınız cihazları amacına yönelik ve daha verimli kullanmak anlamına gelir. Teknolojik olarak oldukça basit tasarım özellikleri bulunan ürünlerle çok daha fazla iş yapabilmeyi gerektirir. Yaşamda, iyi bir tasarım ve güçlü bir işlevselliğe sahip olan teknolojik ürünlere daha fazla yer verilmeyi esas kılar.

Sosyal Medya Detoksu Nedir, Nasıl Yapılır?

Telefon detoksu, belirli bir süre boyunca sosyal medya uygulamalarının bilinçli olarak ortadan kaldırılması anlamını taşır. Teknoloji detoksunun uygulandığı süre kişiden kişiye farklılık gösterir. Bu nedenle belirli bir zaman aralığı olmaksızın, size iyi geldiğini düşündüğünüz süre boyunca sosyal medya hesaplarınızı dondurarak dijital detoks uygulayabilirsiniz. Minimal bir yaşam için sosyal medya kullanımının kısıtlanmasına ek olarak telefonun da bilinçli bir şekilde kullanılması gerekir. Telefon detoksu yapmak için belirli günlerde, belirli saatler seçerek kullanıma ara verebilirsiniz. Bu sayede zamanınızı daha verimli kullanabilir ve işlerinizi öncelik sırasına göre rahatça yapabilirsiniz. 

Minimalizm, sahip olduklarımızı etkili bir şekilde kullanarak daha yüksek bir farkındalık bilinci oluşturmamıza yardımcı olur. Gereksiz her şeyden arınmış bir zihin, ruh ve beden ile yaşamdan daha fazla haz duymak mümkün. Siz de minimalizmi hayatınıza kabul ederek sadeleşebilir, çok daha dingin ve yalın bir yaşama “Merhaba!” diyebilirsiniz.

Daha Fazla İçerik
Kasım Ayında Gökyüzü Bize Ne Söylüyor?