mercan taşı

Mercan Taşı Faydaları ve Özellikleri

Organik taşlar, çeşitli minerallerin yer kabuğu katmanları arasındaki basınç ve ısının etkisiyle katılaşması sonucu, doğal bir şekilde oluşur. Doğada var olan her şey gibi doğal taşlar da bünyelerinde evrenin bütünsel enerjisini taşır ve aynı enerji insanlarda da bulunduğu için ruh, beden ve zihin sağlığı üzerinde çeşitli etkiler gösterebilir. Mercan taşı da doğanın bu sırrını binlerce yıl önce keşfeden kadim uygarlıkların şifa bulma, enerji dengeleme, arınma ve korunma gibi amaçlarla kullandığı doğal taşlardan biri. “Mercan taşı ne işe yarar, nasıl oluşur, nasıl kullanılır?” gibi soruların cevabını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Mercan Taşı Neyi Simgeler?

Gemolojinin tanımladığı en ilginç taşlardan biri olan mercan taşının anlamına değinmeden önce onu biraz tanıyabiliriz. Koral veya moonga ismiyle de anılan mercan taşları, tıpkı inci ve sedef taşları gibi canlı bir organizma sayesinde oluşur. Mercan adı verilen bu canlılar, sert bir gövdeden uzanan minik dallarıyla deniz dibindeki bir çalıyı andırsa da biyologlar tarafından bir hayvan olarak tanımlanırlar. Deniz dibine tutunan sert gövdelerine iskelet, dal formundaki organlarına ise dokunaç adı verilir. Dokunaçları oluşturan polipler öldüğünde iskeletler cansızlaşıp iyice katılaşarak mercan taşlarına dönüşür. Kalsiyum ve magnezyum gibi mineraller içeren mercan taşları, oldukça nadir bulundukları için en değerli doğal taşlar arasında sayılırlar.

Mercan resifleri denizin dibinde bir renk cümbüşü oluşturabilir. Avlarını cezbedip kendisine çeken göz alıcı renkleri, mercanlar öldüğünde de çekiciliğini yitirmez. İskeletleri genelde beyaz olduğu için beyaz mercan taşına daha kolay rastlanır ama doğada kırmızı, turuncu, pembe, gri ve siyah tonlarında mercan taşları da bulunabilir. En değerli olanı ise antik uygarlıkların sıkça kullandığı ama bugün nadiren görülen kırmızı mercan taşı.

Mercan taşı bir iskeletten hayat bulduğu için ölümsüzlüğü, bilgeliği ve mutluluğu simgeler. Varoluş biçimi nedeniyle hayat ağacı taşı ismiyle de anılır. MÖ 1200-550 yılları arasındaki Demir Çağı’nda kullanılan bazı eşyalarda izine rastlandığı için mercan taşının oldukça köklü bir geçmişi olduğu bilinir. Kızılderili kabilelerin ve Tibetlilerin kutsal kabul ettiği ve kötü ruhlardan korunmak için kullandığı bu taş, Antik Romalılar tarafından ise çocukların nazardan korunması için kullanılır. Yunan mitolojisinde de mercan taşına dair ilginç bir hikâye anlatılır. Bu hikâyeye göre kendisiyle göz göze gelen herkesi taşa çeviren Medusa, Perseus’un zekice bir hamlesiyle öldürülür. Akan kanlarına son kez bakarak onları taşa çevirir ve böylece kırmızı mercan taşları oluşur.

Mercan Taşının Faydaları Nelerdir?

mercan
Diane Picchiottino

Mercan taşının özelliklerini okurken “Peki, bu taş ne işe yarıyor?” diye düşünmüş olabilirsiniz. Evrenin büyülü enerjisiyle donatılan bu doğal taş da diğer doğal taşlar gibi doğru kullanıldığında bütünsel sağlık üzerinde birçok olumlu etki uyandırabilir.

 • Mercan taşının tam bir değişim ve dönüşüm taşı olduğunu söyleyebiliriz. Geçmişte maruz kaldığınız travmaları ve olumsuz hisleri geride bırakıp yeni bir sayfa açmaya karar verdiğinizde sizin için iyi bir arkadaş olabilir.
 • Bilinçaltında biriken, farkında bile olmadığınız düşünce ve duyguların yüzeye taşınıp uzaklaştırılmasında size yardımcı olabilir.
 • Yeni bir hayata, yeni kararlara, yeni yaşam alanlarına doğru attığınız her adımda sizi destekleyerek endişelerinizi yatıştırabilir. Güç ve cesaret toplamanıza yardımcı olabilir.
 • İç huzurunuzu ve sezgisel yeteneklerinizi besleyerek geleceğe daha umutlu, daha hevesli bakmanıza katkıda bulunabilir.
 • Mercan taşı, bulunduğu ortamlardaki negatif enerjiyi emerek pozitife dönüştürür. Psişik saldırılara, kötü enerjilere ve nazara karşı sizi koruyabilir.
 • İletişimi kolaylaştırarak daha uyumlu, sevgi dolu, güçlü ilişkilere sahip olmanıza katkı sağlar.
 • Pembe mercan taşı, doğrudan kalp çakrasıyla iletişim kurar. Aşka dair sezgilerinizi güçlendirebilir, romantik ilişkiler kurmanıza yardımcı olabilir.
 • Kırmızı mercan taşı ise yaşam enerjinizi harekete geçirerek daha canlı hissetmenizi sağlayabilir. Depresif ve umutsuz hissettiğiniz dönemlerde kırmızı mercan taşının güçlü enerjisinden faydalanabilirsiniz.

Mercan Taşı Nasıl Kullanılır?

mercan tasi

Bir mercan taşı edinmeden önce aklınızdaki ilk soru “Mercan taşı hangi burcun taşıdır?” ise bu taşın Balık, Akrep, Boğa ve Terazi burçları üzerinde daha etkili olduğunu söyleyebiliriz. Ancak mercan taşı doğru şekilde kullanıldığında burçlardan bağımsız olarak çok güçlü ve faydalı etkiler gösterebilir.

 • Mercan taşını kullanmanın ilk yolu, onu bir takı veya aksesuarla üzerinizde taşımak. Gümüşle birlikte kullanıldığında daha etkili olabildiği için mercan taşı ile dekore edilmiş gümüş bir takı tercih edebilirsiniz. Tenle temas eden doğal taşların enerjisini daha güçlü alabileceğinizi unutmayın.
 • Mercan taşının koruyucu ve dönüştürücü özelliklerinden faydalanmanın bir diğer yolu da onu evinize yerleştirmek. Doğal mercan taşı evinizi olumsuz enerjilerden arındırıp korurken ev içindeki iletişimi de besler ve huzurlu, mutlu bir yaşam alanı oluşturmanıza yardımcı olur. Olumsuz enerjileri dönüştürmek için taşınızı evin girişinde konumlandırabilirsiniz. Mercan taşını yatağınızın altına veya çevresine yerleştirdiğinizde ise romantik ilişkilerinize biraz daha ilham ve tutku katabilirsiniz.
 • Mercan taşı aynı zamanda odaklanma ve motivasyon konularında da iyi bir destekleyici. İş yerinizde ya da çalışma alanlarınızda bulundurduğunuz bir mercan taşı, zihninizi toparlayıp işinize daha kolay odaklanmanızı sağlayabilir.
 • Meditasyon uygulamalarındaki en popüler doğal taşlardan biri, kırmızı mercan taşıdır. Topraklama özelliği olan bu taşla daha kolay sakinleşebilir, odaklanabilir ve arınabilirsiniz. Eğer mercan taşı ile meditasyon yapmak istiyorsanız çevrenize birkaç tane yerleştirebilir veya taşı meditasyon boyunca avcunuzda tutabilirsiniz.

Mercan Taşı Nasıl Temizlenir?

Doğal taşlar çevrelerindeki enerjilerle etkileşim hâlinde oldukları için onları düzenli aralıklarla arındırmalısınız. Doğru bir temizlik içinse taşınızı iyi tanıyor olmanız gerekir. Mercan taşı en hassas doğal taşlar arasında yer alır. Ilık suya batırdığınız yumuşak bir bezle dikkatlice silerek dış yüzeyini temizleyebilirsiniz. Taşınızın doğrudan suyla temas etmemesine özen göstermelisiniz.

Mercan taşının enerjisini arındırmak için tuz kullanabilirsiniz ama tuzun aşındırıcı, taşınızın da hassas olduğunu düşünürsek birbirlerine doğrudan temas etmemeleri gerekir. Tuz dolu bir kap içerisine minik bir kâse yerleştirebilir ve taşınızı bu kâseye koyabilirsiniz. Ardından her iki kâsenin de üzerine bir bez örtüp en az iki saat öylece bırakabilirsiniz. Tuz, taşınızdaki tüm olumsuz enerjileri emerek onu arındırır. Mercan taşını yeniden şarj etmenin yolu ise onu bir gece boyunca ay ışığı altında bırakmak.

Mercan Taşı Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Mercan, kıymetli ve nadir bir taş olduğu için doğal olmayan formlarına rastlamanız oldukça muhtemel. “Peki, mercan taşının orijinal olduğu nasıl anlaşılır?” derseniz size birkaç öneride bulunabiliriz.

 • Mercan taşı, gözenekli ve ahşabı andıran desenlerle süslü bir yüzeye sahip olur. Bir büyüteçle taşı inceleyebilir, pürüzsüz bir yüzey görüyorsanız yapay olduğundan şüphelenebilirsiniz.
 • Camdan üretilen taşlarda soğuma sırasında minik kabarcıklar oluşur ve bu doğal taşların hiçbirinde rastlayabileceğiniz bir özellik değildir. Taşınıza yakından baktığınızda minik baloncuklar görüyorsanız bu, doğal olmadığı anlamına gelir.
 • Plastik içeren yapay taşlara yakından bakıldığında belirgin birleşim çizgileri gözlemlenir. Şekil verme sırasında iki farklı parçanın buluşmasıyla oluşan bu çizgiler de taşın yapaylığını ele verebilir.
 • Doğal mercan taşı, bazı sıvılarla tepkimeye girer ama sıvı testleri taşın gözenekli yapısından dolayı pek tercih edilmez. Yine de denemek isterseniz süt, limon suyu ya da sirke kullanabilirsiniz. Taşınızı bir bardak süt içerisine bıraktığınızda sütün rengi değişiyorsa bu, taşın muhtemelen doğal olduğunu gösterebilir. Yapay taşlardaki boya yüzünden de sütün rengi değişebilir ama renk hiç değişmiyorsa taşınızın doğal olmadığından emin olabilirsiniz.
 • Doğal mercan taşı kalsiyum karbonat içerdiği için limon suyu ya da sirkeyle temas ettiğinde yüzeyinde kabarcıklar oluşur. Taşınızın görünmeyen bir yerinde bu testi de deneyebilirsiniz.

Doğanın şifalı ellerini her an üzerinizde hissetmek için siz de denizlerin derinliklerinde doğan bir mercan taşı edinebilir ve onu hayatınıza dâhil edebilirsiniz.

Daha Fazla İçerik
Aventurin Taşı Faydaları ve Özellikleri