manntra nedir
Viktor Forgacs

Mantra Nedir?

Yaşamın doğal akışında karşılaştığımız negatif olaylar, gün içerisinde yaşadığımız stresli anlar, zihinsel ve davranışsal kalıplarımızın ardında kaybolmak gibi birçok etken; kendimizi mutlu ve huzurlu hissetmemizi zorlaştırabilir. Varlığımızın titreşimini ve enerjimizi negatif yönde etkileyen bu gibi durumlar karşısında zihni sakinleştirmek, bedeni dinginleştirmek ve tüm hücrelerimizin mutluluğu hissetmesine izin vermek oldukça önemli. Olumlama cümleleri ve kök sesler sayesinde varoluşun titreşimiyle iyi bir uyum yakalayarak bilinçaltında kodlanmış korkulardan arınabilirsiniz. Siz de farkındalığı geliştiren mantra’ların dönüştürücü gücünden faydalanabilirsiniz.

Mantra Nedir ve Ne İşe Yarar?

Mantra; bir sesi, kelimeyi ya da ifadeyi arka arkaya tekrarlamak anlamına gelen antik bir öğreti. Mantra’lar zihnimizi ritim, ton ya da fiziksel titreşim yoluyla değiştirebilir. Günlük düşünce akışımızı yarıda keserek dikkatimizi daha sessiz ve soyut bir noktaya taşıyabilir. Manevi bir değeri bulunan ve kutsal kabul edilen mantra’lar, özel ses titreşimlerinden oluşur. Bu titreşimler, zihnin daha fazla kullanılmasını ve odaklanmasını sağlayabilir. Belli bir melodiyle art arda okunan mantra’lar, niyetlerin gücünü kullanmak ve daha derin farkındalığa sahip olmak için uygulanabilir.

Sanskritçe kökenli bir kelime olan mantra, manas (akıl) ve tra (araç) köklerinin birleşiminden oluşur. “Aklın aracı” anlamını taşıyan mantra; Budizm, Hinduizm ve yoga gibi farklı din ile spiritüel öğretilerde önemli bir yere sahip. Kişinin belli bir amaç doğrultusunda beyni ile iletişim kurmasını sağlamasının yanı sıra bilinçaltında yer edinmiş negatif düşünceleri silip zihinde yeni olumlamalara yer vermeye yarar. Bilincin gerçekliğinden geçerek bilinçaltına ulaşmaya yardımcı olur. Mantra’ların etkisiyle bilinçaltına istenen düşünce kalıpları yerleştirilebilir. Ayrıca bilinçaltının evrenle iletişime geçerek bütünleşmesine ve niyetinin gerçekleşmesine de yardımcı olabilir. Sonuç olarak mantra’lar; evrene niyetlerimizi ve amaçlarımızı iletmemize, aynı şekilde evrenden de karşılık almamıza olanak tanıyan bir yöntem.

Mantra Nasıl Yapılır?

Bir kelime ya da ifadenin tekrarlanarak okunmasıyla yapılan mantra’lar, gün içerisinde bilinçsiz olarak pek çok kez uygulanabilir. Kendinizi daha önce “Bu iş için yeterince iyi değilim.”, “Kendimi sevmiyorum.” veya “Başarılı olamayacağım.” derken yakalamış olabilirsiniz. Bu cümleler her ne kadar olumsuz da olsa sonuç itibarıyla hepsi birer mantra olarak kabul edilebilir. Tüm bu mantra’larda geçen sözcüklerin frekansı, negatif düşünceleri besler. Zihinde beliren her düşünce beynin farklı noktalarında küçük oluklar yaratır. Dolayısıyla sadece konuşurken değil, düşünürken de sözcük ve ifade seçiminde son derece dikkatli olmak gerekir. Mantra meditasyonu yaparken zihinden geçen dileklerin ve isteklerin titizlikle seçilmesi, evrenden olumlu geri dönüşler almaya yardımcı olur. Meditasyon mantra’ları aracılığıyla pozitif niyetlerde bulunmalı, kendinizi motive etmeli ve beyninizi bu olumlu niyetlerin gerçekleşeceğine inanması için özgür bırakmalısınız.

Günün her anında tekrarlayabileceğiniz birçok mantra var. En çok bilinen mantra’lar ve yapılış yöntemleri ise şu şekilde:

AUM veya OM

Evren oluşurken ortaya çıkan ve evrensel bir titreşim olarak kabul edilen bu ses, en ünlü mantra’ların başında yer alır. Evrenin tüm titreşimlerini ve sesini taşıyan OM mantra’sı; yaratılışı, oluşumu ve yıkılışı temsil eder. Bu mantra’yı uygularken belirli bir niyete odaklanın ve OM sesinin dalgasıyla dünyaya ne gönderdiğinizi düşünün. OM sesinin, durgun suya düşen bir taş gibi derinleşmesine ve dalgalanmasına izin vermelisiniz. Bu mantra’yı kendi sağlığınıza, mutluluğunuza, ailenize, çevrenize ve dünyaya adayın. Bir yoga pratiğine başlamadan önce veya pratiği bitirirken OM mantra’sını bir ila üç kere tekrar edebilirsiniz. Bu kutsal sesi istediğiniz her an, her yerde dile getirebilirsiniz.

So-Hum

Sanskritçede “Ben” anlamını taşıyan So-Hum, tam bir cümle olarak kabul edilir. So-Hum, kök çakrayı dengelemek ve hepimizin evrensel bütünlüğün bir parçası olduğunu kabul etmek için kullanılabilir. Sesli bir şekilde uygulandığında nefesle uyum yakalayan bu mantra’nın enerjisi, öz sevginin artmasını ve yeterlilik farkındalığının oluşmasını sağlar. Bu mantra, yoga pratiğinde güçlü bir asana içerisinde tekrar edilebilir. So-Hum mantra’sını uygularken “Şu an buradayım. Olmam gereken yerdeyim. Güvendeyim ve ben değerliyim.” gibi olumlamaları hayatınıza çekebilirsiniz.

LAM-VAM-RAM-YAM-HAM-OM

Bija mantra’ları ve tek heceli tohum sesleri, her bir çakrayı uyarmak ve blokajları kaldırmak için kullanılır. Çakra mantra’larındaki her ses, yedi ana enerji merkeziyle birleşir: muladhara, svadistana, manipura, anahata, visshudha, ajna ve sahasrara. Hayatınızın herhangi bir anında kendinizi dengesiz hissettiğinizde bu mantra’ları söyleyebilirsiniz. Her çakra için bir kez olacak şekilde yedi kere tekrar edebilirsiniz.

Om Gam Ganapataye Namaha

Bu mantra, engelleri ortadan kaldıran ve bilgi ustası olarak kabul edilen Hindu Tanrısı Ganesha’yı çağırır. “Engelleri yok eden Ganesha’ya selamlar, sizi anıyoruz.” anlamını ifade eder. Yaratıcılığınızın engellendiğini düşündüğünüzde, kendinizi sıkışmış ve bunalmış hissettiğinizde ya da hayatınızın zor bir döneminde bu mantra’yı uygulayabilir ve Ganesha’yı yolunuzu temizlemesi için anabilirsiniz. Yolculuk öncesinde, korktuğunuzda veya kendinizi gergin hissettiğinizde mantra’yı sessiz bir şekilde söyleyebilirsiniz.

Lokah Samastah Sukhino Bhavantu

Sanskritçe bir ilahi olan bu mantra; “Tüm varlıklar, her yerde mutlu ve özgür olsun. Sözlerimiz, düşüncelerimiz ve eylemlerimiz bu mutluluğa ve özgürlüğe bir şekilde katkıda bulunsun.” anlamını taşır. Evrensel bir mantra olan Lokah Samastah Sukhino Bhavantu, kendimiz de dahil olmak üzere evrendeki tüm varlıklara sevgi dolu ve nezaketle yaklaşmamızı sağlar. Kötü niyetimizi dağıtarak merhametimizi artırır. Bu mantra’yı zor bir günün ardından günlüğünüze yazabilir, yoga pratiğinden önce veya sonra melodiyle söyleyebilirsiniz.

Om Namoh Lakshmi, Om Namoh Lakshmi, Om Namoh Lakshmi, Prema Devi Mataji

Bolluk bereket mantra’sı olarak bilinen bu mantra; Hindu Tanrıçası Lakshmi’yi güzellik, bolluk, sağlık ve sevgi için anar. “Ah anne Lakshmi. Refah, iyi şans ve güzellik tanrıçası. Aşk tanrıçası, sana boyun eğiyorum.” anlamını taşır. Kendinizi sıkılmış hissettiğinizde ya da büyük bir değişim yaşayacağınız anlarda bu mantra’yla Lakshmi’yi anabilirsiniz. Mantra’yı kalp açıcı bir yoga pratiğinden önce veya sonra tekrarlayabilirsiniz.

Asatao ma sadgamaya/Tamaso ma jyotir gamaya/Mrtyorma amrtam gamaya/OM shanti shanti shanti

Şiirsel bir ayet olan bu mantra, oldukça güçlü bir anlama sahip. “Beni yalandan gerçeğe, karanlıktan aydınlığa, ölümden ölümsüzlüğe götür. OM barış, barış, barış.” olarak tercüme edilir. Varoluşsal maneviyattan bahseden mantra; günlük hayatın her noktasında uygulanabileceği gibi yılbaşı, doğum günü veya mevsim değişikliği gibi yılın belirli zamanlarında da tekrarlanabilir.

Spotify’da ”Mantralar” çalma listemizi dinleyebilirsiniz.

Mantra’nın Faydaları

Mantra meditasyonunun fiziksel, zihinsel ve ruhsal açıdan pek çok yararı var:

  • Mantra meditasyonunun sinir sistemi üzerinde olumlu etkileri var. Anksiyete semptomlarının hafiflemesine, kaygının ve travma sonrasında oluşan stresin azalmasına yardımcı olur.
  • Kan basıncı ve kardiyovasküler sağlık üzerinde de olumlu etkilere sahip. Art arda tekrarlanan mantra’lar, psikolojik ve fizyolojik sağlığı etkileyen kardiyovasküler ritimlerde güçlü artışlara katkıda bulunur.
  • Mantra meditasyonu uzun vadede beynin dil, görsel sistemler, uzun ve kısa süreli hafıza bölümlerinin güçlenmesini destekler.
  • Yatıştırıcı ve dengeleyici etkileri sayesinde gerginliği azaltmaya yardımcı olur.
  • Mantra’lar, zihindeki berraklığın artmasına ve dolayısıyla daha temiz bir bilince kavuşmaya destek olur.
  • Dikkati dağıtan düşüncelerden arınmak için epey etkili bir yol olan mantra meditasyonu, zihnin özgürleşerek yalnızca bir konu üzerine odaklanmasına katkıda bulunur. Bununla birlikte düzenli mantra meditasyonu yapan kişilerde dikkat süresi de artar.
  • Mantra’lar, bilinçaltında bastırılmış olumsuz duyguları ve enerjileri temizleyen spiritüel bir detoks etkisi yaratır. Zihni negatif düşüncelerden temizleyerek olumlu duyguların oluşmasına zemin hazırlar. Düzenli meditasyon yapan kişilerde pozitif enerji akışını sağlayan mantra’lar, olumlu duyguların zihnin derinliklerine inmesini sağlar. Bilince yerleşen bu pozitiflik hâli, daha sonra bedene ve ruha da yayılır.
  • Yaşamın iniş çıkışlarında evrenin gönderdiği pek çok sinyalle karşılaşırız. Mantra’lar ise bu evrensel güçleri fark edebilmemize ve net bir biçimde algılayabilmemize yardımcı olur.

Siz de zihninizi sakinleştirmek, rahatlamak ve en önemlisi enerjinizi açığa çıkarmak için kendinizi mantra’ların, olumlama cümlelerinin ve melodilerin ritmine teslim edebilirsiniz.

Daha Fazla İçerik
mandala nedir
Mandala Nedir, Ne İşe Yarar?