malakit taşı k

Malakit Taşı Nedir, Ne İşe Yarar?

Varlık aslında bir enerjidir ve doğada var olan her şey, bu enerjinin birer parçası olarak birbiriyle sürekli iletişim kurar. Minerallerin yer kabuğu katmanları arasında sıkışıp katılaşmasıyla oluşan doğal taşlar da yaydıkları titreşimlerle insanların enerji alanına girebilir, bütünsel sağlık üzerinde şifalandırıcı ve dengeleyici bir etki yaratabilir. Malakit; diğer bir adıyla malahit taşı da en eski uygarlıklardan bugüne şifa, iyilik, denge, cesaret ve güç gibi beklentilerle kullanılan organik taşlardan biri.

Malahit (Malakit) Taşı Nedir?

Yeşil renkli bakır karbonat minerallerinden oluşan malahit taşı, bakır veya malakit taşı isimleriyle de anılır. Malakit ismi ise Yunancadaki malakos (yumuşak) sözcüğünden gelir. Pek sert olmayan bir yapısı olduğu için kolay işlenebilir ama bu, aynı zamanda malahitin hassas bir taş olduğu anlamına da gelir. Malahit, açık ve koyu yeşil çizgilerin halkalar hâlinde iç içe geçtiği hipnotik görüntüsü sayesinde özellikle aksesuarlarda sıkça kullanılır. Romanya, Zambiya ve Rusya başta olmak üzere birçok ülkede kolayca bulunabilir.

Malahit, kolay ezilen ve rengini her koşulda muhafaza edebilen bir taş olduğu için tarih boyunca toz hâline getirilip renklendirici olarak çeşitli alanlarda kullanıldı. Eski Mısırlılar bu taşın güzelliğine büyük hayranlık duydular. Yeşil, Mısırlılar için koruyuculuk ve iyi şans demekti. Bu yüzden malahit taşını öğüterek heykel ve bina süslemelerinde bolca kullandılar. Kleopatra heykellerindeki yemyeşil gözler için de malahit taşı kullanılıyordu.

Yunanlılar ise malahitin içinde bir çekirdek olduğuna ve onu elinde tutan kişiye göre bu çekirdeğin yumuşadığına inanıyordu. Çekirdek ne kadar yumuşaksa taşı tutan kişi de o kadar yumuşak kalpli biriydi ve iyi bir yaşam sürdürecekti. Yunanlılar malahiti çakra dengeleme, şifalandırma, güç ve cesaret bulma gibi birçok amaçla kullanıyordu. Doğal taş ilmi geliştikçe malahitin de birçok farklı faydası keşfedildi.

Malahit (Malakit) Taşının Faydaları ve Özellikleri

Malahit taşının özellikleri hakkında merak ettiklerinizi birer birer öğrenirken “Peki, malahit ne işe yarar?” diye sorabilirsiniz. Malahit hem negatif hem pozitif enerjileri çağırabilen oldukça güçlü bir taş. Organik taş ilmiyle ilgilenen insanlar, malahitin henüz evrimini tamamlayamadığını ve tamamladığında en kıymetli doğal taşlardan biri olacağını düşünüyor.

Malahit taşının faydaları, bugün bile doğanın insanı nasıl bir şifayla kucakladığının apaçık göstergesi.

 • Malahit, koruyucu özellikte bir taş. Doğru kullanıldığında hem atmosferdeki kirliliği hem negatif enerjileri emerek insan bünyesinden uzak tutmaya yardımcı olur. Özellikle plütonyum gibi nükleer enerji kaynaklarının yarattığı radyasyon kirliliğine karşı kullanılabilir.
 • Bu yemyeşil taş, pozitif enerjilerle güçlü bir bağa sahip. Bünyedeki toprak enerjisini yükselterek negatifliğin yarattığı elektriklenmeyi bastırabilir.
 • Enerji dengeleyici özelliği sayesinde çakraların dengelenmesine yardımcı olur. Çakraları arındırır, yeniden harekete geçirir ve bu sayede bütünsel sağlığı destekler. 
 • Güçlü bir taş olduğu için tüm çakralarda etki gösterebilir, özellikle üçüncü çakraya yerleştirildiğinde zihindeki görselleştirmeyi ve psişik yetenekleri güçlendirebilir.
 • Anıları canlandırabilir, rüyaları tetikleyebilir. Geçmişten taşınan olumsuzlukları görüp çözmeyi ve geleceğe dair önemli kararlar alırken daha kuvvetli sezgilerle hareket etmeyi kolaylaştırır.
 • Kalbi dengeleyerek koşulsuz sevgiye açar.
 • Ruhsal gelişiminizin önündeki engelleri fark etmenize yardımcı olur. Daha cesur ve değişime açık biri olmanız için sizi destekler.
 • Bastırılmış duyguların su yüzüne çıkmasına katkıda bulunur. Hissettiklerinizin sorumluluğunu alarak onları korkmadan dışa vurabilmenizi kolaylaştırır.
 • Aynı zamanda empatiyi de güçlendirebilir. Başka insanların duygularına karşı daha duyarlı olmanızı sağlayabilir. Bu sayede ilişkilerinizi güçlendirmenize de yardım eder.
 • Malahiti bazıları ebe taşı olarak da adlandırır çünkü bu taş, kadın üreme organları için çeşitli faydalar sağlayabilir. Regl ve doğum da dâhil çeşitli sebeplerden kaynaklanan karın ve kasık krampları ile sancıları hafifletmeye yardımcı olabilir. Cinsel hastalıkların tedavisini destekleyebilir.
 • Kan basıncının düşmesine ve tansiyonun dengelenmesine yardımcı olur. 

Malahit (Malakit) Taşı Nasıl Kullanılır?

malakit taşı

Malahit, çok güçlü bir taş olduğu için onu kullanırken birçok açıdan dikkatli olmak önemli. Malahiti özellikle bir taş terapistinin desteğiyle kullanmak, iyi bir karar olabilir. Toksik bir taş olan malahite ve özellikle malahit tozuna doğrudan temas etmekten kaçınmak gerekir. Bunun için cilalanmış taşları tercih edebilirsiniz.

Malahit taşının birçok kullanım yöntemi var:

 • Kaynak suları, taşların enerjisini alarak bünyelerinde saklayabilir. Bu sayede doğal taşlardan âdeta enerji iksirleri hazırlayabilir ve içebilirsiniz. Ancak toksik etkileri önlemek için az önce de belirttiğimiz gibi malahit taşının cilalanmış olmasına, ayrıca doğrudan suyla temas etmemesine özen göstermelisiniz. Malahit taşını bir cam kaba yerleştirip başka bir kaptaki doğal kaynak suyunun içine koyabilirsiniz. 
 • Malahit taşı, göz alıcı desenleri ve zümrüdü andıran rengi ile birçok aksesuarı süslemek için kullanılabilir. Malahit taşından faydalanmak istiyorsanız onu sol bileğinizde taşıyabilirsiniz çünkü taşın cildinizle temas etmesi daha yararlı olmasını sağlar. Malahit taşlı yüzüğünüzü de sol elinize takabilirsiniz.
 • Malahit taşı; feng shui öğretisinde gelişme, bolluk ve canlılık gibi anlamlar taşır. Onu evin istediğiniz her yerine yerleştirebilirsiniz. Evin çeşitli yerlerinde birden fazla malahit taşı olduğunda taşlar arasında güçlü bir kalkan oluşur ve bu kalkan, evinize girebilecek olumsuz enerjileri engeller.
 • Malahit taşı, meditasyon uygulamaları için de birebir. Bilinçaltında birikenleri ve geçmişten bugüne taşınanları açığa çıkararak çözümlemek için imkân yaratır. Meditasyon sırasında avucunuzda bir malahit taşı bulundurursanız kan akışınızın düzenlenmesi, enerjinizin dengelenmesi ve bedeninizin yatışması kolaylaşabilir. Bu yemyeşil organik taş; güçlü enerjisi sayesinde yaydığı frekanslarla ruhunuzu ve zihninizi arındırmaya katkıda bulunabilir, odaklanmanıza yardımcı olabilir.

Malahit (Malakit) Taşı Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Organik taşların imitasyonlarına sıkça rastlayabiliyoruz ve doğal olmadıklarını anlamak bazen pek kolay olmuyor. Bu sebeple bir malahit taşı satın alacaksanız onu nasıl seçeceğinize dair birkaç öneride bulunabiliriz:

 • Malahit taşı, dünyanın belirli bölgelerinde kolayca bulunabilen bir taş olsa da artık madenlerinin çoğu kullanıldığı için çok sık çıkarılamıyor. Bu yüzden -boyutlarına ve kalitesine de bağlı olarak- nadir olmayan diğer taşlara nazaran biraz daha yüksek fiyatlara satılıyor.
 • Malahit taşı, rengini bakırdan aldığı için bu taşın tüm yüzeyi aynı renkte olmaz. Malahit taşının açık yeşilden siyaha yakın koyu yeşil tonlarına kadar birçok farklı renk şeridiyle süslenmiş bir görüntüsü olur.
 • Doğal malahit taşının şeritleri, kıvrımlar hâlinde olur ve birbirine benzemez. Muntazam şeritler, taşın doğal olmadığı anlamına gelir.
 • Ham malahit taşı, opak bir görünümde olur ama daha önce de söylediğimiz gibi taşın ham hâline dokunmak riskli olabileceğinden cilalanmış ve camsı yüzeye sahip taşları tercih edebilirsiniz. 

Malahit (Malakit) Taşı Nasıl Temizlenir?

Malahit, çevresindeki tüm enerjilerle güçlü bir iletişim kurar ve aldığı enerjileri içinde saklar. Bu yüzden onu satın aldıktan hemen sonra ve her kullanımınızdan önce mutlaka arındırmalısınız.

 • Taşınızın temizliği için doğal bir sabun ve biraz ılık su kullanabilirsiniz. Ardından taşı akan su altında bir süre tutarak onun enerjisini arındırabilirsiniz.
 • Taşı kurulamak için yumuşak bir bez kullanmanız ve hassas davranmanız gerekir.
 • Malahit taşını şarj etmek içinse onu bahçeye yerleştirebilir, böylece taşın bir süre doğayla iç içe kalmasına izin verebilirsiniz. Bitkiler ve toprak, taşınızın enerjisini yenileyip canlandırır.

Doğa, yaşam yolunuzu aydınlatmak için bağrında yüzlerce seçenek saklar. Siz de karanlıklarınızı yemyeşil bir taşla aydınlatabilmek için malahit taşı edinebilir ve onun enerjisinden faydalanabilirsiniz.

Daha Fazla İçerik
pembe kuvars
Pembe Kuvars Taşı Nedir, Faydaları Nelerdir?