lavanta tütsü

Lavanta Tütsüsü Nedir, Faydaları Nelerdir?

Tütsüler; binlerce yıldan bu yana dinî ritüellerin bir parçası olarak ya da kötü kokuları gidermek ve negatif enerjilerden arınmak gibi çeşitli amaçlarla kullanılmaya devam ediyor. Bitkilerin çiçek, kök, tohum gibi bileşenleriyle yapılan tütsülerin yakılmasıyla ortaya çıkan koku ve dumanın etkileri; tütsülerin hangi amaçla kullanılacağı konusunda önemli bir rol oynuyor. Lavanta tütsüsü; Antik dönemden bugüne güçlü aroması ve sakinleştirici yanıyla en çok tercih edilen tütsülerden biri. Gelin; lavanta tütsüsü neye iyi gelir ve nasıl kullanılır, detaylı inceleyelim.

Lavanta Tütsüsü Nedir?

Dünyanın en eski tütsülerinden biri olan lavanta tütsüsü, Lamiaceae familyasına ait bir bitki olan lavantadan elde edilir. Lavanta kelimesinin kökeni, Latince “yıkama” anlamına gelen “lavare” sözcüğüne dayanır. Ayrıca kelimenin bir diğer anlamı olan “sabun” ise lavantanın hoş kokusundan dolayı sabun yapımında kullanılmasından gelir. Lavanta; tarihsel süreçte kötü ruhlardan korumak için kral mezarlarının içinde, Mısır’da mumyalama işleminde ve Rönesans döneminde tablolara canlılık katmak için resimlerde kullanılırdı. Lavanta tütsüsü ise yakıldığı ortama güzel koku yayıyor olmasının yanı sıra negatif enerjilerden arınmak, zihni sakinleştirmek, yoga ve meditasyon esnasında dinginlik hissini derinleştirmek, odaklanmayı ve yaratıcılığı artırmak ve derin uykuya dalabilmek gibi birçok amaçla kullanılmaya devam ediyor. 

Lavanta Tütsüsünün Faydaları

lavanta tütsü

Rengi ve kokusuyla farklı duyulara hitap eden lavanta tütsüsünün fiziksel, zihinsel ve ruhsal şifalanmaya yardımcı olabilecek birçok faydası bulunur.

 • Hoş kokuya sahip tütsülerden biri olan lavanta tütsüsü; yakıldığında mekânın güzel kokmasına ve ortamdaki kötü kokuların giderilmesine yardımcı olur.
 • Lavanta da diğer aromatik kokulara sahip bitkiler gibi kaygı ve stresi azaltmaya yardım edebilir. Lavanta tütsüsünün solunması, bedendeki stresi azaltan hormonların salgılanmasını sağlayarak stres seviyelerinin düşürülmesine katkı sağlayabilir.
 • Lavanta tütsüsü, yatak odasında az miktarlarda da olsa yakılabilecek nadir tütsülerden biri. Lavantanın yatıştırıcı özelliğe sahip olması nedeniyle bu tütsü yatak odasında yakılarak gün boyu yorulmuş bir zihnin gevşemesine ve uykuya rahatça geçişe yardımcı olabilir.
 • Meditasyon esnasında kullanıldığında zihnin ve bedenin gevşemesine katkı sağlar ve bireyin meditatif etkileri daha derin deneyimlemesine yardımcı olabilir.
 • Zihin ve fizik bedendeki gerginliklerin azalmasına yardım eden lavanta tütsüsü, baş ve regl ağrısı gibi durumlarda vücudun rahatlamasında etkili olabilir.
 • Alandaki negatif enerjiyi gidererek mekânın ve bireyin arınmasını destekleyebilir.
 • Lavanta tütsüsü; günün yorgunluğunu gidermeye ve daha enerjik hissetmeye katkı sağlayan canlandırıcı bir aromaya sahip. Bu nedenle lavanta tütsüsünün solunması, bireyin olumlu bir ruh hâli ve üretken bir zihne sahip olmasına yardımcı olabilir. Ayrıca lavanta kokusu, odaklanmaya ve yaratıcılığı artırmaya destek olabilir.
 • Lavanta, antioksidan bileşenlerden oluşan bir içeriğe sahip. Bu nedenle lavantanın yakılması sonucunda ortaya çıkan duman, havada biriken bakterileri temizlemeye yardımcı olur. Havanın temizlenmesi ise kirli hava sebebiyle tetiklenen alerjik astım gibi rahatsızlıkların semptomlarının hafiflemesine katkı sağlayabilir.

Lavanta Tütsüsü Nasıl Yakılır?

lavanta tütsü

Lavanta tütsüsünü yakarken uygulamanız gereken adımları şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Lavanta tütsüsünü yakmanız için gerekli olan malzemeler; bir demet kuru lavanta tütsüsü, tütsülük olarak kullanabileceğiniz ısıya dayanıklı bir kap ve tütsüyü yakmanızı sağlayacak kibrit ya da çakmak.
 • Lavanta tütsüsünü bir çakmak veya kibrit yardımıyla ucundan yakın. Yakma işleminde tütsünün alev almamasına dikkat etmelisiniz.
 • Tütsünün 1-2 dakika boyunca yanmasını bekledikten sonra ucunu üfleyerek ya da tütsülüğe bastırarak söndürebilirsiniz. Fakat genellikle demet tütsüler müdahaleye gerek kalmadan kendiliğinden söner.

Tütsülerin nasıl kullanıldığına dair daha detaylı bilgi edinmek için “Tütsü Nasıl Kullanılır, Tütsü Çeşitleri Nelerdir?” yazımızı okuyabilirsiniz.

Lavanta Tütsüsü Ne İşe Yarar, Nasıl Kullanılır?

 • Lavanta tütsüsünü kullanma amacınız bulunduğunuz ortamı negatif enerjilerden arındırmak ise tütsüyü giriş kapısından başlayarak mekânın tüm odalarında dolaştırın. Tütsü dumanının duvar köşeleri, dolap içleri veya mobilya altları gibi tüm noktalara ulaşmasına özen gösterin. Tütsü dumanının mekâna yayılması sağlanırken döndürme işleminin saat yönünde yapılması önerilir. Bütün mekânı dolaştıktan sonra tütsüleme işlemini giriş kapısına gelerek sonlandırabilirsiniz. İşlemi tamamladığınızda negatif enerjilerden arınmayı dileyebilir ve içinizden pozitif niyetlerinizi geçirebilirsiniz. Tüm ritüel tamamlandığında ise negatif enerjinin uzaklaşması için tütsü küllerini evin dışına savurabilirsiniz.
 • Negatif enerjilerden arınmanın yanı sıra güzel enerjileri de bulunduğunuz mekâna çağırmak için lavanta tütsüsünü yakabilirsiniz. Tütsüyü bu amaçla yeni bir eve taşındığınızda, her yeni ayın başlangıcında ya da bulunduğunuz alanın enerjisini temizlemek istediğinizde kullanabilirsiniz. Ayrıca kendi bedeniniz etrafında tütsü demetini döndürerek bedeninizden negatif enerjilerin uzaklaşmasına niyet edebilirsiniz.
 • Fiziksel, zihinsel ve ruhsal olarak rahatlamaya, sakinleşmeye ve yaşam enerjisini yükseltmeye yardımcı uygulamalar olan yoga ve meditasyon esnasında lavanta tütsüsü yakmak; bütünsel olarak rahatlamanıza ve dingin bir ruh hâli yakalamanıza yardımcı olabilir. Bunun için yoga veya meditasyon yaptığınız alanda lavanta tütsüsü yakarak uygulamanızı derinleştirebilirsiniz.
 • Kaliteli bir uyku her zaman fiziksel, zihinsel, ruhsal olarak daha iyi hissetmeniz ve enerji seviyenizin yükselmesi için oldukça önemli. Yatak odanızda lavanta tütsüsü yakmak; lavanta kokusunun gevşetici etkisi sayesinde rahat bir şekilde uykuya dalmanıza ve kaliteli bir uyku çekmenize destek olabilir. Bunun için yatmadan 10-15 dakika önce tütsüyü yakarak yatak odanızda gezdirebilirsiniz.
 • Lavanta kokusu her ne kadar insanlara hoş gelse de bu durum böcekler ve sivrisinekler için geçerli değil. Sivrisinek ve böceklerin uzaklaşması için bulunduğunuz alanda lavanta tütsüsü yakarak tütsü dumanının tüm alana yayılmasını sağlayabilirsiniz.

Lavanta Tütsüsü Nasıl Yapılır?

Evde kuru lavanta tütsüsü hazırlamak oldukça kolay. İşte lavanta tütsüsü yapmak için ihtiyacınız olan malzemeler ve uygulamanız gereken aşamalar:

 • Öncelikle kendi tütsünüzü yapmak için ısıya dayanıklı jüt ya da pamuk ip, taze lavanta bitkisi ve makas edinmelisiniz.
 • Gerekli malzemeleri hazırladıktan sonra lavantayı 15 cm olacak şekilde kök tarafından makasla kısaltın.
 • Dalların boylarını eşitledikten sonra hepsini bir araya getirin ve iple sıkı bir şekilde bağlayın.
 • Serin ve kuru bir ortamda demeti baş aşağı olacak şekilde asın ve tütsünüzün iyi bir şekilde yanması için 2-3 hafta boyunca onu kurumaya bırakın.

Siz de yaşamınıza pozitif enerjiyi davet etmek, negatif enerjiden arınmak ve bütünsel olarak rahatlığa kavuşmak için lavanta tütsüsünü tercih edebilirsiniz. Lavanta tütsüsünün büyüleyici kokusu eşliğinde fiziksel, zihinsel ve ruhsal olarak dengelenmeyi deneyimleyebilir, negatif enerjiyi hayatınızdan uzaklaştırabilirsiniz. 

Daha Fazla İçerik
dopamin detoksu
Dopamin Detoksu Nedir, Nasıl Uygulanır?