lapis lazuli tasi
cobalt123

Lapis Lazuli Taşı Faydaları ve Özellikleri

Doğal taşlar, doğada var olan diğer her şey gibi, bünyelerinde evrenin bütünleştirici enerjisini taşır. Bu sayede insanlarla etkileşim kurabilir; bütünsel sağlık üzerinde iyileştirici, dengeleyici, koruyucu ve canlandırıcı etkiler gösterebilir. Doğal taş ilmi, taşların bu gücünü binlerce yıl önce keşfeden kadim uygarlıklardan beri, her gün daha da genişleyerek varlığını sürdürüyor. Lapis lazuli de ruh, beden ve zihin sağlığı üzerinde etkili olabilen doğal taşlardan biri.

Lapis Lazuli Taşı Neyi Simgeler?

Büyük oranda lazurit minerallerinden oluşan lapis lazuli, lacivert taşı ya da lapis taşı isimleriyle de anılır. Rusya, Afganistan, İtalya ve Mısır gibi birçok ülkede kolayca bulunabilmesine rağmen en değerli taşlardan biri olarak kabul edilir. Ham lapis lazuli taşı; altın sarısı benekleri, yoğun damarları ve koyu mavi tonlarıyla gökyüzünün gece yarısı büründüğü gizemli güzelliği çağrıştırır. Adını da Farsçada “mavi” anlamına gelen “lazhward” ve Latince karşılığı “taş” olan “lapis” sözcüklerinden alır.

Lapis lazuli taşı, ışıltılı görüntüsüyle doğal taşların büyülü dünyasının gökyüzü sayılabilir. Bilgeliği, barışı ve uyumu temsil eden lapis taşı, MÖ 7500’lerde bile kullanılıyordu.

Eski Mısırlılar, lapisin derin maviliğinden çok etkilendiği için onu saygın bir taş olarak kabul ediyordu. Hatta Mısır parşömen ve tablolarında tanrıçalar ile kraliçelerin lapis lazuli taşıyla süslendiği görülüyor. Kleopatra’nın öğüterek göz makyajında kullandığı lapis lazuli, o dönemin soylularının en kıymetli mücevherleri arasında sayılıyordu. Ünlü ressam Michelangelo da Vatikan’daki Sistina Şapeli’nin tavanını süslerken lapis lazuli taşını öğüterek elde ettiği büyüleyici mavi tonuyla 1500’lü yıllardan bugüne ulaşan etkileyici resimlere imza attı. Peki; binlerce yıldır kullanıldığı her uygarlıkta iz bırakan lapis taşı neye iyi gelir, birlikte bakalım.

Lapis Lazuli Taşının Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

lapis lazuli

Doğal taşların faydalarını tam olarak alabilmek için onları iyi tanımalı ve doğru şekilde kullanmalısınız. Lapis lazuliyi de yeterince tanıyıp hayatınıza kattığınızda bu doğal taş, özellikleri ve faydalarının yanı sıra estetik görüntüsüyle de en sevdiğiniz doğal taşlarınızdan biri olabilir.

 • Lapis lazuli taşı, uyandırıcı özelliği sayesinde psişik yeteneklerinizin farkına varmanıza ve güçlenmesine yardımcı olur. Böylece rüya çalışmalarında etkili olabilir.
 • Stresin ve gerginliğin azaltılmasına, iç huzurun sağlanmasına katkı sağlayabilir.
 • Koruyucu özellikte bir taş olan lapis lazuli, psişik atakları ve kötü enerjileri fark ederek kaynağına geri gönderebilir. Auranızı arındırıp dengelemek istiyorsanız lapis lazuli taşından faydalanabilirsiniz.
 • Geçmişte söylenemeyenlerin bugüne ulaşıp bütünsel sağlığı olumsuz etkilemesini engelleyebilir.
 • Bastırılmış ve geçmişten şimdiye taşınmış öfkenin bugün yarattığı güçlüklerden kurtulmakta size yardım edebilir.
 • Fiziksel, ruhsal ve zihinsel benlikler arasındaki uyumu destekler. Muhtemel bir uyumsuzluktan kaynaklanan depresyon, huzursuzluk, amaçsızlık gibi olumsuzlukların giderilmesine de imkân yaratır.
 • Lapis lazuli taşı, kişinin benlik farkındalığı kazanmasına da yardımcı olabilir. Böylece cesareti, öz güveni ve gerçeklik algısını güçlendirebilir. Kişinin kendini ifade etmesi, hayata dâhil olması, hayallerine giden yolda sağlam adımlar atması daha kolay hâle gelebilir.
 • Zihne netlik kazandırabilir. Odaklanma ve motivasyon becerilerinin geliştirilmesinde lapis lazuli taşından destek alınabilir.

Lapis Lazuli Taşı Nasıl Kullanılır?

Lapis lazuli taşının büyüleyici görünümünün yanı sıra güçlü enerjisini de hayatınıza dâhil edebilmek istiyorsanız onunla nasıl iletişim kuracağınızı bilmeniz gerekir. Lapis lazuli taşını doğru şekilde kullanabilmenin birden fazla yolu var, birkaçına değinelim:

 • Lapis lazuli taşlarıyla süslenmiş takı ve aksesuarlar, taşınızı her an yanınızda taşıyabilmenizin ilk yolu. Lapis lazuli taşı, üçüncü göz ve boğaz çakralarıyla ilişkili bir taş olduğu için göğüs kafesinin üzerinde biten bir kolye veya şık bir küpe tercih edebilirsiniz. 
 • Vedik astroloji, lapis lazuliyle süslenmiş takı ve aksesuarları takmak için en doğru zamanın “Krishna Paksha” yani dolunayın başlangıcından yeni aya kadarki zaman dilimi olduğunu söyler. Ay’ın formunu kaybetmeye başladığı bu süreçte lapis lazulinin tüm enerjisi, yoğunlaşarak açığa çıkar.
 • Lapis lazuli, tıpkı bir kalkan gibi tüm kötü enerjiler ile psişik saldırıları emer ve geri çevirir. Dolayısıyla ona evinizde de yer verebilirsiniz. Feng shui’ye göre yatak ve oturma odalarına yerleştirilen lapis lazuli taşları; evinize barışı, uyumu, huzuru ve bolluğu davet eder.
 • İstikrarlı ve başarılı bir kariyer için iş hayatınızda da lapis lazuli taşının cömert enerjisinden destek alabilirsiniz. Üzerinizde taşıyacağınız veya çalışma alanlarınıza yerleştireceğiniz lapis lazuli taşları; motivasyonu, doğru kararlar almayı, sakin kalmayı, azimli olmayı ve fırsatları görebilmeyi sizin için daha kolay hâle getirebilir.
 • Lapis lazuli, meditasyon için kullanılan en eski taşlardan biri ancak bu taşın enerjisi çok güçlü olduğu için cilalı taşları tercih etmeli ve kendinizi iyi hissetseniz de meditasyona iki saatten daha uzun süre devam etmemelisiniz. Lapis lazuli taşı ile meditasyon yapabilmek için onu üçüncü göz çakranıza yerleştirebilir ya da avcunuzda tutabilirsiniz. Bu doğal taşın meditasyon sırasında çevrenizde bulunması bile odaklanma, farkındalığa ulaşma ve iç huzuru sağlama konularında size yardımcı olur.
 • Lapis lazuli taşı, doğru şekilde kullanıldığında cilt sağlığını da destekler. Lapis lazuli taşından imal edilen yüz masaj aletlerini kullanmak, yüz ve boyun çevresindeki ödem ya da cilt iltihabının azaltılmasına katkıda bulunabilir. 
lapis lazuli

Lapis Lazuli Taşı Nasıl Temizlenir?

Doğal taşlar, çevrelerindeki diğer enerjilerle sürekli etkileşim hâlinde olduğundan bu enerjilerden kolayca etkilenebilir. Bu yüzden lapis lazuli taşınızı, satın aldığınız günden itibaren düzenli aralıklarla temizlemeniz gerekir. Peki, lapis lazuli taşı nasıl arındırılır?

 • Lapis lazuli, çizilmeye ve kırılmaya müsait olduğu için temizliğinde hassas davranmanız gerekir. Yumuşak bir bezi, biraz doğal sabun eklediğiniz ılık su içerisinde nemlendirip taşınızı silebilirsiniz. Ardından yumuşak bir bezle dikkatlice kurulamalısınız. Lapis lazulinin sıcak suyu hiç sevmediğini de ekleyelim.
 • Taşınızı saklarken yine yumuşak bir beze sarmayı, serin ve kuru bir yerde muhafaza etmeyi unutmayın. Lapis lazulinin darbe almayacağından emin olmak için taşınızı bir kutu içerisine de yerleştirebilirsiniz.
 • Taşınızın enerjisini arındırmak içinse lapis lazuliyi soğuk su içerisinde bir süre dinlendirebilir veya akan suyun altında birkaç dakika bekletebilirsiniz. Bünyesindeki bazı mineralleri kaybedebileceği için taşınızın suyla temas ettiği süreleri çok uzatmamaya çalışın.
 • Taşınızı yeniden şarj etmek içinse bir hematit taşı kullanabilirsiniz.

Lapis Lazuli Taşı Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Lapis lazuli, değerli bir taş ve dolayısıyla bu taşın fiyatı, birçok doğal taş türüne nazaran biraz yüksek olabilir. Bu da yapay lapis lazuli taşlarına rastlama ihtimalinizin artması anlamına gelebilir. Lapis lazuli taşı satın alırken öncelikle güvenilir bir mağaza tercih etmeye çalışmak, işinizi kolaylaştırır. Bunun yanı sıra kaliteli bir taş satın alabilmek için yararlanabileceğiniz bazı küçük tüyolar var:

 • Lapis lazulinin eşsiz mavi tonunun sırrı, lazurit minerallerinin içerdiği kükürt. Mavi ile mor tonları arasında geniş bir çeşitlilikte rastlanabilen lapis lazuli taşının rengi, mora yakınlaştıkça taşın kıymeti de azalır ve fiyatı düşer.
 • Lapis lazuli taşı, opak bir görünüme sahiptir. Taşın kristal formlarına doğada çok nadir rastlanır. Eğer şeffaflığa meyleden bir taşa bakıyorsanız onun sahte olduğundan şüphelenebilirsiniz.
 • Lapis lazulinin büyülü ışıltıları, yüzeyindeki pirit veya kalsit kapanımlarından kaynaklanır. Bu kapanımlar, gökyüzüne saçılmış yıldızlar gibi minik minik ve dağınık görünür. Daha büyük kapanımlar, lapis taşının etkileyici maviliğini gölgeleyeceği için taşın değerini azaltabilir.

Lapis Taşı Hangi Burcun Taşıdır?

Lapis lazuli taşı, aralık ayının doğum taşı olarak kabul edilir. Dolayısıyla Yay burçları üzerinde daha etkili olabilir. Ayrıca Boğa burçları da lapis lazuli taşını sık sık kullanabilir. Farklı bir burca sahip olunması durumunda, lapis taşının özellikle aralık ayı boyunca yoğunlaşan enerjisinden faydalanılarak koruyucu ve dengeleyici özelliklerinden yararlanılabilir. Doğal taşlar ile burçlar arasındaki ilişkinin tüm detayları için “Burçlara Göre Doğal Taşlar ve Özellikleri” içeriğimizi de okuyabilirsiniz.

Gecenin karanlığını aydınlatan ışıl ışıl yıldızlar gibi lapis lazulinin de hayatınıza ışık tutabilmesi için artık kendini taşınızı edinebilir ve kullanmaya başlayabilirsiniz.

Daha Fazla İçerik
palo santo nedir
Palo Santo Nedir, Nasıl Yakılır?