lal taşı

Lâl Taşı Faydaları Nedir, Özellikleri Nelerdir?

Minerallerin yeryüzü katmanları içerisinde katılaşmasıyla oluşan ve doğanın eşsiz birer parçası olan organik taşlar da tıpkı insanlar gibi bünyelerinde evrenin enerjisini barındırıyor. Bu sayede taşlar, sahip oldukları titreşimler ile insanların bütünsel sağlığı üzerinde koruyucu ve dengeleyici etkiler gösterebiliyorlar. Taşların bu gücünü binlerce yıl önce keşfeden kadim uygarlıklardan bugüne kadar yüzlerce taş; şifalandırma, korunma, enerji dengeleme gibi amaçlarla kullanılıyor. Doğada farklı renk ve biçimlerde bulunabilen lâl taşı da yaşam yolunda enerjisiyle size yardımcı olabilecek taşlardan biri.

Lâl Taşının Anlamı Nedir?

Lâl taşı, silikat minerallerinin kayaçlar içerisinde katılaşmasıyla oluşur. Daha çok küçük parçalar hâlinde rastlandığı için Latincede tohum anlamına gelen “granatus” sözcüğünden esinlenerek grena, granat ve garnet taşı gibi isimlerle anılır.

Türkçede Süleyman taşı ya da nar taşı olarak da bilinir. Nar tanelerine benzeyen küçük kırmızı formları çok daha yaygın hâlde bulunur ama lâl taşının pembe, yeşil gibi birçok rengine ve farklı biçimlerine de rastlanabilir.

Örneğin seylantaşı, andradit, hessonit (tarçın taşı) ve melanit; doğadaki lâl taşı çeşitlerinden bazıları.

Lâl taşının farklı kültürlerde umut ve sadakat anlamları var.

Bu taşa dair en eski inançlardan biri; taşın, Nuh’un gemisinde aydınlatma aracı olarak kullanıldığı. Ölümcül bir fırtına sırasında devasa bir gemiyi karanlıktan kurtardığı efsanesi nedeniyle lâl taşı, pek çok kültürde umutla ilişkilendiriliyor. Ayrıca Yunan mitolojisinde lâl taşı, Hades’in kaçırdığı Persephone’yi özgür bırakırken tekrar ona gelmesi için yedirdiği lanetli nar tanelerine benzetiliyor. Lâl taşının aşk ve sadakati temsil edişinin kökeninde Persephone’nin hikâyesi bulunuyor.

Lâl Taşı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir? Ne İşe Yarar?

Doğanın eşsiz güzelliğinin bir emaresi olan lâl taşını sadece estetik görünümü için bile edinebilirsiniz ama onu yeterince tanıyıp doğru şekilde kullandığınızda birçok faydasını görmeniz mümkün. Lâl taşını daha yakından tanımak için taşın özelliklerine ve faydalarına değinelim.

 • Lâl taşı; dengeleyici, arındırıcı ve canlandırıcı özellikte bir taş olduğu için çakraların dengelenmesine, yaşam enerjisinin arındırılıp yenilenmesine yardımcı olabilir.
 • Tutkunun, aşkın ve sadakatin taşı olan lâl; ilişkilerdeki duygusal uyumsuzlukların giderilmesine imkân tanıyabilir. Bağlılığın artmasını destekleyebilir. Ayrıca cinsel dürtülerin dengelenmesinde de etkili olabilir.
 • Kök çakrada durağan bir hâlde bulunan ve canlandırıldığında kişinin gerçek potansiyelini gerçekleştirmesini mümkün kılan kundalini enerjisinin kontrollü bir şekilde yükseltilmesi için kırmızı lâl taşından faydalanılabilir. Kundalini uyanışı ile kişi benliğiyle, yaşamıyla ve çevresiyle ilgili yüksek bir farkındalığa ulaşabilir ve hayatını daha anlamlı bir hâle getirebilir.
 • Lâl taşı, karşılaşabileceğiniz olumsuzluklara ve negatif enerjilere karşı koruyucu bir tılsım görevi görebilir.
 • Kendinizi çıkmazda veya umutsuz hissettiğiniz dönemlerde umudunuzun, cesaretinizin ve gücünüzün artmasına yardımcı olabilir. Hayatta kalma gücünüzü güçlendirerek sizi harekete geçmeye teşvik edebilir. Ayrıca insanlar arasındaki dayanışma ve yardımlaşma hislerini de besleyebilir.
 • Bilinçaltınızda birikenlere, geçmişten bugüne taşıdıklarınıza daha kolay ulaşmanızı ve rastladıklarınızı çözümlemenizi destekleyen lâl taşı; size hiçbir faydası olmayan kökleşmiş davranış kalıplarından ve köhne düşüncelerden kurtulmanıza da yardımcı olabilir.
 • Lâl taşı, kişilerde yüksek bir farkındalık oluşmasına ve kişilerin duygusal sınırlardan, tabulardan arınmasına da imkân tanır. Daha yüksek öz güvene ve dışa dönük bir kişiliğe sahip olmayı kolaylaştırabilir.
 • Canlandırıcı özelliği sayesinde metabolizmayı hızlandırabilir.
 • Omurga ve hücre hasarlarında tedaviyi desteklemek için kullanılabilir.
 • Kanın, kalbin ve akciğerlerin temizlenmesine katkı sağlayabilir.
 • Vücudun mineralleri ve vitaminleri özümsemesine yardımcı olabilir.

Lâl Taşı Nasıl Kullanılır?

Doğal taşların vücuttaki konumları ve Feng Shui geleneklerine göre mekânlardaki kullanımı birbirinden farklı olur. Tüm doğal taşlar gibi lâl taşının da faydalarını görebilmek için onu doğru şekilde kullanmak gerekir.

 • Lâl taşı vücutta kulak memeleri, parmaklar ve kalp üzerinde taşınabilir ancak taşın mutlaka deriyle temas etmesi gerekir. Aksesuarlarınızda lâl taşı ile cildinizin temasını kesen bir materyal olmaması, taşın üzerinizde daha yoğun bir etki oluşturmasını sağlar.
 • Geçmiş hayatları hatırlamak ve onların bugünkü yansımalarını çözümlemek için lâl taşını üçüncü göz çakrası üzerine yerleştirebilirsiniz.
 • Lâl taşının canlandırıcı özelliğini diğer doğal taşlarınızın enerjisini artırmak için de kullanabilirsiniz. Bunun için doğal taşlarınızın yanına bir lâl taşı koymanız yeterli.
 • Olumsuzluklardan ve negatif enerjilerden korunmak için giysilerinizin içine bir lâl taşı gizleyebilir veya lâl taşı içeren aksesuarlar takabilirsiniz.
 • Feng Shui geleneği için lâl taşı oldukça kıymetli bir organik taş. Evin herhangi bir yerine yerleştirildiğinde olumsuz enerjileri dışarıya iterek içeride pozitif enerjinin yayılmasına yardımcı olur. İş yerindeyken masanızın üzerinde bir lâl taşı bulundurursanız işinizden daha fazla keyif almanız da mümkün olabilir.
 • Dilerseniz lâl taşı ile meditasyon da yapabilirsiniz. Siz meditatif hâldeyken avcunuzda bulunan lâl taşı, bünyenizdeki tüm olumsuzlukları bir zehri emercesine alır ve içine hapseder. Taşın canlandırıcı doğası ise size yansır ve benliğinizi sarar.

Lâl Taşı Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Lâl taşının birçok rengine ve şekline rastlayabilirsiniz. Peki, en doğru lâl taşını nasıl seçeceksiniz?

 • Lâl taşı satın alırken dikkat edeceğiniz ilk şey, rengi olmalı. En değerli lâl taşları canlı kırmızı ve parlak yeşil renkte olanlar. Taş doğası gereği ışık oyunlarına oldukça müsait olduğu için sizi yanıltabilir ama kırmızının hâkim olduğu taşları tercih edebilirsiniz.
 • İkinci önemli nokta ise taşın berraklığı. Lâl taşları genellikle berrak ve duru bir görünüme sahip olur ama hessonit gibi bazı çeşitlerinde taş içerisinde minik partiküller oluşabilir. Bu kusur ise taşın enerjisini olumsuz etkileyebilir.

Lâl Taşı Nasıl Temizlenir?

Doğal taşların etkileri ve şifalandırma güçleri, doğru şekilde arındırılmalarına bağlı. Bu yüzden satın aldığınız her doğal taşı temizleyerek onu, sizden önce edindiği enerjilerden arındırabilirsiniz. Sonrasında ise belirli aralıklarla taşınızı temizleyebilir ve enerjisini yenileyebilirsiniz. Bunun için:

 • Lâl taşını, doğal bir sabun eklenen hafif ılık su ile temizleyebilirsiniz.
 • Sonrasında akan su altında bir süre bekleterek sudaki minerallerin taşın enerjisini arındırmasını sağlayabilirsiniz.
 • Lâl taşını yumuşak bir bezle nazikçe kurulayabilirsiniz. Güneş, lâl taşı için doğal bir enerji kaynağı olduğu için taşı güneş ışıklarının altında da bırakabilirsiniz.

Lâl Taşı ve Burçlar

Yer kabuğunun oluşmaya başladığı günden beri var olan doğal taşlar, element gruplarıyla doğrudan ilişkililer. Dolayısıyla her burcun etkisini daha yoğun hissettiği birkaç doğal taşı var. Lâl taşı ateş elementiyle ilgili olduğu için Koç, Yay ve Aslan burçları üzerinde daha etkili. Özellikle Koç burcunun zodyak taşı olan lâl taşı, bu burca sahip kişilerde iç huzurun ve duygusal derinliğin sağlanmasına yardımcı olur. Ayrıca Koç burcu kişilerin sosyal ilişkilerini de olumlu etkiler. Aslan burçlarının daha cesur ve atılgan olmasında da rol oynayabilir.

Bir nardan dökülen kıpkırmızı tanelerin güzelliğine sahip lâl taşlarını artık daha yakından tanıyorken siz de doğanın size sunduğu bu mucizeyi hayatınıza davet edebilirsiniz.

Daha Fazla İçerik
raja yoga
Raja Yoga Meditasyonu Nedir, Basamakları Nelerdir?