labradorit taşı
Hoard

Labradorit Taşı Faydaları ve Özellikleri

Çeşitli minerallerin yer kabuğu katmanları arasındaki basınç ve ısının etkisiyle katılaşması sonucu oluşan her bir doğal taş, doğaya ait diğer her şey gibi, bünyesinde evrenin enerjisini barındırır. Doğal taşlar, bu yoğun enerji sayesinde insanların bütünsel sağlığı üzerinde çeşitli etkiler gösterebilir. Labradorit taşı da bu doğal taşlardan biri. En kadim uygarlıklardan bugüne süregelen doğal taş ilminin önemli bir parçası olan labradorit taşı ne işe yarar, nasıl kullanılır, nasıl temizlenir gibi pek çok sorunun cevabını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Labradorit Taşı Neyi Simgeler?

Oldukça mistik bir taş olan labradoritin neleri temsil ettiğine geçmeden önce onu biraz tanıyalım. Labradorit, içerdiği feldspat mineralleri sayesinde ışığı yansıtan, etkileyici bir görünüme sahiptir. Doğada genellikle gri-siyah arası koyu tonlarda bulunsa da işlenmiş hâldeki sarı ve mor labradorit türlerine de rastlanabilir. Bu taş, spektrolit ismiyle de anılabilir ama aslında spektrolitin yalnızca Finlandiya’ya bulunan nadir bir labradorit türü olduğunu eklememiz gerekir. İki taş da koyu gri-siyah bir görünüme sahip olsa da labradorit, ışığı gördüğünde sadece mavi veya altın sarısı pırıltılar saçmaya başlar. Spektrolit ise ışık aldığında gökkuşağının tüm renklerini yansıtabilir.

Labradorit ve ay taşı, birbirine oldukça benzer. Ay taşının adularesans özelliğini hatırlattığı için labradorite siyah ay taşı, bu yansıtma özelliğine ise labradoresans ismi verilir. Kanada, İtalya, Rusya gibi farklı ülkelerde kolayca bulunabilmesine rağmen değerli doğal taşlar arasında yer alır. Adını da Kanada’da, feldspat kayaçların yoğun olarak bulunduğu Labrador Yarımadası’ndan alır.

Yüzeyindeki ışık yansımalarıyla ruhunuzu okşayacak ay taşını da daha yakından tanımak isterseniz Ay Taşı Özellikleri Nedir, Nasıl Kullanılır?” başlıklı içeriğimizi okuyabilirsiniz.

Labradorit taşı anlamıyla da sizi en az görüntüsü kadar etkileyebilir. İçinizdeki mistik ışığı, psişik yeteneklerinizi, sezgilerinizi kolayca etkisi altına alabilen labradorit taşının sırrı ise eski bir efsaneye dayanır. Bu efsaneye göre kılıcını labradorit taşına saplayan bir Inuit şövalyesi, taşın içindeki mistik ışıkların bir kısmının yeryüzüne ulaşmasını sağlar ve Aurora Borealis (Kutup Işıkları) bu sayede oluşur. Ancak diğer tüm ışıklar taşın içinde hapsolmaya devam eder. Dolayısıyla bu taş takıldığında ya da kullanıldığında bedene, ruha ve zihne temas ederek insan bünyesinde zaten var olan mistik ışığı harekete geçirir.

Labradorit Taşının Faydaları Nelerdir?

labrodorit

Labradorit taşı özellikleri ve faydaları itibariyle tarih boyunca en değerli doğal taşlardan biri olmayı sürdürmüş. Bugün de birçok şekilde kullanılmaya devam eden labradoritin faydalarına birlikte bakalım.

 • Mistik ve koruyucu bir taş olan labradorit, içsel ışığınızı ortaya çıkarır ve bilinci yükselterek evrenin enerjisiyle bütünleşmenize yardımcı olabilir.
 • Enerji alanınızdaki olumsuz enerjileri ve psişik saldırıları engelleyip uzaklaştırabilir.
 • Bilinçaltında birikenlerin yüzeye taşınmasını ve anlaşılıp çözümlenmesini kolaylaştırabilir.
 • Geçmiş travmaların sebep olduğu korku, güvensizlik ve hayal kırıklığı hislerinden kurtulmayı destekleyebilir.
 • Labradorit taşı, kendinize ve evrene duyduğunuz güveni pekiştirerek güçlendirebilir.
 • Düşüncelerle boğulan zihnin sakinleşmesine ve arınmasına yardımcı olabilir.
 • Hayal gücünü destekleyerek yeni fikirlerin, görüşlerin ve düşüncelerin oluşturulmasına katkıda bulunabilir.
 • Bir dönüşüm taşı olan labradorit, değişimi kabul edip ona uyum sağlama sürecinde de sizi destekleyebilir.

Labradorit Taşı Nasıl Kullanılır?

Labradoritin ve diğer tüm doğal taşların faydalarına ulaşabilmek için onları nasıl kullanacağınızı bilmeniz gerekir. Doğal taşların bazı çakra ve burçlarla özel bir ilişkisi olabilir. Bu durumda onu iyi tanımak, daha verimli bir deneyim sunar ama labradorit taşı; Zodyak üzerindeki herhangi bir burçla özel bir ilişki kurmaz. Onun ışığı, tıpkı kuzey ışıklarının göğü sardığı gibi tüm burçları sevgiyle sarar.

Doğal taşların elementler ve burçlarla nasıl bir ilişkisi olduğunu merak ediyorsanız “Burçlara Göre Doğal Taşlar ve Özellikleri” başlıklı içeriğimizi okuyabilirsiniz.

“Labradorit taşı hangi çakra ile bağlantılı ve nasıl kullanılır?” sorularının cevaplarını da kısaca verelim.

 • Labradorit taşı, boğaz ve üçüncü göz (alın) çakrası ile ilişkili bir taş. Yaşam enerjinizin doğal akışını koruyabilmesi için bu iki çakranın dengelenmesinde labradorit taşından yardım alabilirsiniz. Boğaz çakrası için labradorit taşıyla süslenmiş, şık bir kolye tercih edebilirsiniz. Taşın teninizle temas etmesine özen gösterirseniz enerjisinin bedeninize daha kolay yayılmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca labradorit koruyucu bir taş olduğu için onu bileklik, küpe, toka gibi aksesuarlarda taşımak da faydalı olabilir.
 • Alın çakranızı dengelemek içinse labradorit taşı ile meditasyon yapabilirsiniz. Bu yöntem; bilinç farkındalığı, ruhsal uyanış, sezgilerin güçlendirilmesi ve enerjinin arındırılması noktalarında da oldukça faydalı olabilir. Yere uzanıp alnınıza bir labradorit taşı yerleştirdikten sonra meditasyon rutinlerini uygulayabilir, taşın enerjisinin alnınızdan bedeninize yayılışını hissedebilirsiniz. Dilerseniz bu sırada etrafınızda veya avuçlarınızda birer labradorit taşı daha bulundurabilirsiniz.

Alın çakrasının ne olduğu ve nasıl dengelenebileceği hakkında daha fazla bilgiyi Alın Çakrası ”Ajna Çakra” Nedir, Nasıl Dengelenir?” başlıklı içeriğimizde bulabilirsiniz.

 • Labradorit taşının faydalarını almanın bir diğer yolu da ona evinizde yer vermeniz. Feng Shui geleneği, misafirlerinizin evinizde bıraktığı enerjileri uzaklaştırmak ya da dışarıdan gelen psişik saldırıları önlemek istiyorsanız evinizin güneybatı yönüne bir labradorit taşı yerleştirmenizi önerir. Güçlü bir arındırıcı ve koruyucu olan bu doğal taş, evinizin aurasının huzurla doldurmanıza yardımcı olur.
 • İş yerinizde ise masanızın üzerinde bir labradorit taşı bulundurarak zihninizi daha etkili biçimde yönetebilir, daha kolay odaklanma ve motivasyon sağlayabilirsiniz. Ayrıca labradorit taşınız, kendinizi gün boyu daha canlı ve enerjik hissetmenize de katkı sağlayabilir.

Labradorit Taşı Nasıl Temizlenir?

labradorit taşı

Doğal taşlar, çevrelerindeki enerjilerden kolayca etkilenebilir. Bu yüzden düzenli aralıklarla arındırılmaları gerekir. Özellikle satın aldıktan hemen sonra taşınızın enerjisini mutlaka arındırmalısınız ki sizden önce temas ettiği enerjilerden etkilenmeyin. Ayrıca doğal taşların fiziksel temizliğinde oldukça hassas davranmanız gerektiğini de unutmamalısınız.

 • Labradoriti temizlerken kesinlikle kimyasal ürünler kullanmamalısınız. Bu tür ürünler, doğal taşların hem dokusunu hem enerjisini zedeleyebilir. Taşınızı temizlemek için doğal sabun eklediğiniz ılık suyu ve yumuşak bir bezi kullanabilirsiniz. Temizledikten sonra yine yumuşak bir bezle taşı kurulamalı ve darbe almaması için bir kutu ya da bez içerisinde muhafaza etmelisiniz.
 • Taşınızın enerjisini arındırmak içinse onu akan su ya da yağmur suyu altında kısa bir süre bekletebilirsiniz. Labradoriti kristal kuvars ve selenit gibi arındırıcı taşlarla bir arada bulundurarak da taşınızın enerjisini arındırabilirsiniz.
 • Son olarak taşınızı yeniden şarj edebilmek için tıpkı ay taşı gibi ay ışığında bırakabilirsiniz.

Labradorit Taşı Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Değerli bir taş olan labradoritin yapay formlarına rastlayabilir ya da gerçek olsa da kaliteli olup olmadığı konusunda şüphe duyabilirsiniz. Doğal taş satın alırken güvenilir satıcıları tercih etmek, işinizi büyük oranda kolaylaştırır ama bunun dışında birkaç küçük tüyoyu da aklınızda tutabilirsiniz.

 • Labradorit, dışarıdan gri tonlarında görünebilir. Satın alırken onu bir ışığa tutun ve yüzeyindeki yansımaları izleyin. Gerçek labradorit taşı yalnızca yeşile çalan mavi tonlarında veya altın sarısı yansımalara sahip olur.
 • Opak ya da şeffaf labradorit türlerine de rastlayabilirsiniz ama labradoresans özelliğini en iyi gözlemleyebileceğiniz taşlar olan yarı saydam labradoritler, daha fazla rağbet görür.
 • Taşınızın büyüleyici yansımalarını net bir şekilde görebilmek istiyorsanız kabaşon kesimli taşları tercih edebilirsiniz. Farklı kesim türleri, ışığı kırarak taşın yansımalarını önleyebilir.

Güçlü enerjisiyle sizi sararak gün boyu koruyan ve daha iyi, daha canlı, daha huzurlu hissettiren bir mistik arkadaş edinmek istiyorsanız labradorit taşı ile tanışabilir ve onu her an yanınızda taşıyabilirsiniz.

Daha Fazla İçerik
Sandal Ağacı Yağı Nedir, Faydaları Nelerdir?