kristal kuvars

Kristal Kuvars Taşı Özellikleri ve Faydaları

Doğada var olan canlı veya cansız her şey, bünyesinde evrenin enerjisini taşır ve bu enerji sayesinde birbiriyle daima iletişim hâlinde olur. Dünyanın oluşmaya başladığı zamanlardan beri yer kabuğunun katmanları arasında oluşan doğal taşlar da taşıdıkları bu enerji sayesinde insanlar ile etkileşim kurarak bütünsel sağlık üzerinde dengeleyici, yenileyici, iyileştirici etkiler yaratabilirler. Organik taşların şifalandırıcı gücünü binlerce yıl önce keşfeden kadim uygarlıklar, yüzlerce farklı taşı bu amaçlarla kullanır. Bu taşlardan biri de kristal kuvars taşı.

Kristal Kuvars Taşının Anlamı Nedir?

Kristal kuvars taşını tanımaya “Kuvars nedir?” sorusunu sorarak başlayabiliriz. Kuvars, silisyum adlı elementin doğada bolca bulunan, berrak formu. Pembe, gül, mavi kuvars gibi birçok çeşidi var. Ametist, aventurin ve sitrin gibi birçok doğal taş da birer kuvars türü. Bu türlerden biri olan kristal kuvars taşı, dünyanın her yerinde kolayca bulunabilir. Saydam bir görünüme sahip olduğu için bu doğal taş, berrak kuvars ve kaya kristali gibi farklı isimlerle anılır. Doğada genellikle kümeler hâlinde bulunan kristal kuvarsın uzun, sivri formdaki çeşitli boyutlarına rastlanabilir. Renksiz bir taş olsa da ham hâli hafif sütümsü bir renkte görünür.

Kristal kuvars taşı çok güçlü bir enerjiye sahip olduğu için çeşitli kültürlerde ilahi bir taş olarak kabul edilir, oldukça değerlidir ve saygı görür.

Sağlık, bolluk, bereket, güç ve başarı getirdiği düşünüldüğü için Antik Roma soylularının kıyafetlerini ve evlerini süsleyen kristal kuvars; aynı zamanda Yunan askerlerini yenilmez kılacağına inanıldığından ezilerek askerlerin bedenlerine sürülürdü. Çinli hekimler kristal kuvarsın delindiğinde tüm gücünü dışarı verdiğini düşündükleri için akupunktur uygulamalarında bu taşı kullanırlardı. Antik Mısır’da ölüler, sonsuzluğa yürürken yolları daha aydınlık olsun diye kristal kuvars taşlarıyla birlikte gömülürdü. İlk Japon uygarlıkları da ruhlarla iletişim kurabilmek için kristal kuvars taşından yardım alırdı. Bugün ise doğal taş ilminin ışığında kristal kuvars taşının pek çok faydasından yararlanılıyor.

Kristal Kuvars Taşının Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Berrak kuvars ya da kristal kuvars, bolca bulunan bir doğal taş olmasına rağmen oldukça değerli. Kristal kuvars taşı için bir çeşit enerji filtresi diyebiliriz. Bu taş, çevresindeki enerjileri emip depolar ve arındırıp düzenledikten sonra tekrar dışarı verir. Yüksek bir enerjiye sahip olan kristal kuvarsın bütünsel sağlığa birçok faydası bulunur. 

 • Akupunktur terapilerinde iğneler kristal kuvarsla kaplandığında çok daha iyi sonuçlar alınabilir.
 • Elinde kristal kuvars taşı tutan birinin biyomanyetik etki alanının genişlemesi Kirlian kameraları ile gözlemlenebilir. Biyomanyetik enerjinizin artması ise benliğinizle, doğayla ve çevrenizle kurduğunuz iletişimin güçlenmesi anlamına gelir.
 • Kristal kuvars taşı, odaklanmaya da yardımcı olur. Meditasyon sırasında avucunuzda bir kristal kuvars bulundurursanız ruhunuza ve zihninize daha kolay ulaşabilirsiniz.
 • Tüm çakralarla uyum içerisinde çalışır ve dengeleyici rol oynayabilir.
 • Yoğun radyasyona maruz kalmanızı önleyebilir.
 • Bireydeki enerji dengesinin bozulmasıyla ortaya çıkan ruhsal, zihinsel ve fiziksel sağlık sorunlarında enerji dengesini yeniden sağlayarak tıbbi tedavileri destekleyebilir.
 • Bedenin, ruhun ve zihnin olumsuzluklardan arınmasına yardımcı olur. Bu sayede ruh ve zihin ile beden arasındaki bağı güçlendirebilir.
 • Kristal kuvars, güçlü enerjisi ile iyi bir şifalandırma aracı görevi görebilir. Hastalıkların tıbbi tedavisini destekleyebilir.
 • Bağışıklık sisteminin dengeli bir şekilde çalışmasına yardımcı olabilir.

Kristal Kuvars Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

kristal kuvars

Kuvars kristali renksiz ve şeffaf bir görünüme sahip olduğu için camla karıştırılması gayet muhtemel. Bir kristal kuvars taşı satın alıyorsanız onun organik ve yüksek kaliteli bir taş olduğundan emin olmak için dikkat edeceğiniz birkaç nokta var. Bunlar:

 • Taşın içerisinde hava kabarcıkları varsa doğal bir taş olmadığını anlayabilirsiniz. Bu kabarcıklar, cam üretiminde ortaya çıkar.
 • Doğal kuvars taşlara bir büyüteçle baktığınızda biraz pürüzlü bir yüzey ve doğal ışık kırılmaları gözlemlersiniz. Camdan üretilmiş yapay taşlarda ise yüzey pürüzsüz olur ve ışıklar düz çizgiler hâlinde görülür.
 • Kristal kuvars taşları minik çatlaklara, çiziklere ve partiküllere sahip olabilir. Yüksek kalitede bir taş edinmek istiyorsanız bu çatlak ve partiküllerin olmadığı taşlara yönelebilirsiniz. Çizik ve zedelenmelerin taşın enerjisini olumsuz etkileyebileceğini de ekleyelim.

Kristal Kuvars Nasıl Temizlenir?

Doğal taşlar, temas ettikleri her insan veya alanla enerji alışverişinde bulunur. Bu yüzden onları satın aldığınızda ve sonrasında programlayarak kullanacağınızda enerjilerini temizlemeniz gerekir. Kristal kuvars taşını temizlemenin birden fazla yolu var.

 • Taşınızı, temizlemek ve enerjisini arındırmak için akan suyun altında birkaç dakika tutabilirsiniz. Sudaki minerallerin enerjisi, taşınızın enerjisini arındırarak onu yeniden programlanmaya hazır hâle getirir. Hemen ardından taşı yumuşak bir bezle kurulayabilirsiniz. 
 • Taşınızı temizlemek için bir kaptaki maden suyunun içerisine de bırakabilirsiniz. Sonrasında yine yumuşak bezle kurulayıp dikkatli bir şekilde taşınızı saklayabilirsiniz.
 • Kristal kuvars taşını temizledikten sonra dolunayın ışığında bekletmek, taşın yeniden enerjiyle dolmasını sağlar. 
 • Kuvars, çizilmeye çok uygun bir taş olduğu ve muhtemel çizik veya pürüzler taşın enerjisini olumsuz etkileyeceği için hem temizlik hem saklama aşamalarında taşa hassas davranmak gerekir. Taşınızı, başka bir taşla temas etmeyecek şekilde kumaş astarlı bir kutuda ya da yumuşak bir kumaşa sarılı olarak saklayabilirsiniz.

Kristal Kuvars Nasıl Kullanılır?

Kristal kuvars taşı da diğer organik taşlar gibi kıyafetlerde, aksesuarlarda veya ev dekorasyonunda kullanılabilir ama her doğal taş, enerjisini farklı koşullarda açığa çıkardığı için taşların nasıl kullanılacağının bilinmesi gerekir.

 • Kristal kuvars taşı giysi ya da takılarda taşınacaksa bedende herhangi bir yerde bulunabilir çünkü taş, tüm çakralarla uyumlu bir şekilde çalışır. Taşla bedeniniz arasındaki enerji akışının bir engele takılmasını önlemek adına taşın doğrudan cildinize temas ettiği bir bileklik veya kolyeyi tercih edebilirsiniz.
 • Kristal kuvars taşını evinizde veya iş yerinizde de kullanabilirsiniz. Feng Shui geleneğine göre yaşam alanlarına yerleştirilen kristal kuvars taşları, ortamın enerjisini arındırıp yeniler. Taşı yerleştirmek için en uygun yerler ise birden fazla kişinin kullandığı ortak alanlar.

Kristal Kuvars ve Meditasyon

Zihin ve ruhla bağlantı kurmayı kolaylaştıran kristal kuvars, aynı zamanda odaklanma ve motivasyonu da desteklediği için meditasyon uygulamalarında kullanılabilecek en iyi taşlardan biri. Kristal kuvars taşı ile meditasyon yaparken şu adımları izleyebilirsiniz:

 • Başlamadan önce taşınızın enerjisini arındırıp yenileyin.
 • Meditasyon için uygun bir alan ve kıyafet seçin. Derin bir motivasyon için mumlardan ve tütsülerden yardım alabilirsiniz.
 • Her şey hazır olduğunda rahat bir şekilde oturup derin nefesler alarak kendinizi topraklayın. Bedeninizi ve zihninizi gözlemleyerek kendinizi meditasyona hazırlayın.
 • Kristal kuvars taşınızı meditasyon boyunca elinizde tutmalısınız. Aynı zamanda dengelemek istediğiniz çakralarınızın üzerine de birer taş yerleştirebilirsiniz.
 • Avucunuzdaki kristal kuvars taşına odaklanarak taşın enerjisinin dalgalar hâlinde bedeninize ve zihninize yayılışını izleyin. Dilerseniz gözlerinizi kapatabilirsiniz. 
 • Kristal kuvars taşı çok güçlü bir enerjiye sahip olduğu için meditasyonu yirmi dakika kadar sürdürmeniz yeterli. Daha önce bitirme ihtiyacı duyarsanız taşı bırakabilirsiniz.
 • Ardından derin nefesler alarak yavaşça meditasyonu bitirebilirsiniz.
 • Güçlü bir taşla çalıştığınız için meditasyon sonrası bir bardak su içebilir, eklemlerinizi hafifçe esnetebilirsiniz. 

Doğanın elleriyle şifalanmak için siz de kristal kuvars taşı edinebilir, kendinizi taşın güçlü enerjisine açarak faydalarını hayatınıza dâhil edebilirsiniz.

Daha Fazla İçerik
Panchakarma Nedir?