kaplangozu tas
Jack B

Kaplan Gözü Taşı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Doğal taşların insan enerjisi üzerindeki iyileştirici, arındırıcı ve dengeleyici etkileri; yaşamı daha kolay, daha huzurlu kılabilir. Her organik taşın karakteri ve etkileri farklı olur. İstediğiniz şey daha güçlü, cesur ve güvende hissetmekse ihtiyacınız, bir kaplan gözü taşı. En kadim uygarlıkların yüzyıllar boyunca gücü ve cesareti çağırmak için kullandığı kaplan gözü taşı hakkında tüm detayları yazımızda bulabilirsiniz.

Kaplan Gözü Taşı Nedir?

Kaplan gözü, kuvars minerallerinin bir çeşidi olan kalsedon sınıfına dâhil bir taş. Meksika, Hindistan, Avustralya, Güney Afrika, ABD gibi dünyanın farklı yerlerindeki pek çok ülkede kolayca bulunur. Pembe, mavi, kırmızı gibi farklı renklerine de rastlanabilir ama en sık bulunan kaplan gözü türü; kahverengi ve sarı tonlarının karışımından oluşur. Hafif yağlı, parlak bir görünümü olan bu taşın üzerinde demir minerallerinin oluşturduğu koyu renkli şeritler bulunur. Taşın bu ismi almasının sebebi ise bir kaplanı hatırlatan, etkileyici görüntüsü.

Kaplan gözü, görünümü nedeniyle tarih boyunca gücü ve savunmayı çağrıştırdı. Özellikle savaşçıların aksesuarlarında en sık kullandığı taşlardan biriydi. Yine renkleri dolayısıyla kaplan gözüne benzetilen taş, nazarla da ilişkilendirildi. Doğu kültürlerinde cesareti ve gücü temsil eden kaplan gözü; aynı zamanda olumsuz enerjilere, büyülere ve lanetlere karşı bir tılsım olarak da kullanılıyordu. Eski Mısır’da kutsal kabul edilen heykellerin gözleri, kaplan gözü taşıyla yapılıyordu.

Kaplan Gözü Taşı Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

kaplangozu

Güçlü ve dengeli enerjilere sahip kaplan gözü taşlarını edinmek istiyorsanız satın alırken şu hususlara dikkat etmelisiniz:

 • Kaplan gözü taşı, rengini demirden alır. Demir içeriği ne kadar yüksekse taş da o kadar altın sarısına çalar ve parlar. Demir oranı düştüğünde ise rengi biraz daha maviye yaklaşır ve kaplan gözü taşının bu türüne “şahin gözü” denir. Şahin gözü taşının karakteri, kaplan gözünden biraz farklı olabilir.
 • Kaplan gözü taşını diğer taşlardan ayıran en önemli unsur, camsı parlaklığı ve sahip olduğu “chatoyancy” etkisi. Kedi gözü de denen bu etkiye sahip taşları ışığa tuttuğunuzda tam ortasından kedi gözünü andıran bir ışık şeridi geçmeli.
 • Farklı kesim ve formlarda bulabileceğiniz kaplan gözü taşını satın alırken kabaşon kesimli olanları tercih ederseniz taşın parlaklığını ve kedi gözü etkisini daha kolay inceleyebilirsiniz.

Kaplan Gözü Taşı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Kaplan gözü de doğada var olan her şey gibi aynı bütünsel enerjinin bir parçasını taşır ve tüm doğayla etkileşim hâlinde olur. Dolayısıyla insan enerjisi üzerinde de birçok etkisi bulunur. Kaplan gözü taşı özelliklerine ve faydalarına yakından bakalım.

 • Kaplan gözü taşı, özellikle toprak enerjisi üzerinde etkili olur. Toprak elementinin enerjisini daha baskın taşıyan kişilerde psişik yetenekleri artırıp güçlendirebilir.
 • Koruyucu bir taş olan kaplan gözü, diğer insanların kasıtlı veya bilinçsiz olarak yaydığı olumsuz enerjileri etkisiz hâle getirebilir. Beddua, büyü, lanet gibi durumların yarattığı kötü titreşimlere karşı sizi koruyabilir.
 • Kaplan gözü, benliğinizin derinlerinde taşıdığınız gücün farkına varıp onu kontrol edebilmenize de yardımcı olabilir. Gücün doğru kullanımında etkili olduğundan amacınızı anlamanızı, öz yeterliliğinizi görmenizi ve niyetlerinizi doğru bir biçimde hayata geçirmenizi destekleyebilir.
 • Kaplan gözü taşı, gerçekten isteyip ihtiyaç duyduklarınıza ulaşmanızı engelleyen kuruntulardan kurtulmanıza da yardımcı olabilir.
 • Beynin iki yarım küresinin uyumla çalışmasını destekler. Bu sayede algılama ve odaklanma becerileriniz gelişebilir. Bildiklerinizi anlamlı bir bütün hâline getirmeniz kolaylaşabilir.
 • Kendi içinizdeki çatışmaları, inadı, gururu çözümleyip daha dengeli ve sakin bir ruh hâline kavuşmanıza imkân tanır.
 • Kaplan gözü taşının öz güven ve öz sevgi yoksunluğunda da kişiye faydaları olabilir. Engellenmiş ya da ortaya çıkması mümkün olamamış beceri ve yeteneklerin farkındalığını sağlayıp kişinin kendine yetebilir hâle gelmesine yardım edebilir.
 • Kişilik bozuklukları, depresyon gibi sorunlarda psikolojik tedavileri destekleyerek ruh sağlığını iyileştirebilir.
 • Kaplan gözü taşı, fiziksel sağlığınıza da katkı sağlayabilir. Göz sağlığı sorunlarında tedaviyi desteklemek için kullanılabilir.
 • Üreme organları ve boğazda koruyucu bir etkisi olabilir.
 • Kırılan kemiklerin iyileşip güçlenmesine yardım edebilir.
 • Kaplan gözü, Yin ve Yang enerjilerinin dengelenmesinde de etkili bir taş. Acı-tatlı, mutluluk-hüzün gibi tüm zıtlıkların evrende eşsiz bir uyumla var olmasını sağlayan Yin Yang dengesi; yaşam enerjinizi doğrudan etkileyebilir.

Yin ve Yang enerjileriyle ilgili daha geniş bilgi için Yin Yang Nedir ve Neyi Temsil Eder?” içeriğimizi de okuyabilirsiniz.

Kaplan Gözü Taşı Nasıl Kullanılır?

Kaplan gözünün vücuttaki etki alanları, kök ve sakral çakralar. Ayrıca solar plexus, yani göbek çakrası üzerinde de taşınabilir. Bu üç çakra üzerinde konumlandığında ruhsal enerjinin topraklanmasına ve dengelenmesine yardımcı olur. Ayrıca kaplan gözünü takı olarak sağ kolunuzda ve boynunuzda da taşıyabilirsiniz fakat kaplan gözü taşı kolyelerini çok uzun süre takmamak gerekir.

Koruyucu bir taş olan kaplan gözünü evinizde konumlandıracaksanız ön kapıya yakın bir yere veya pencere önlerine yerleştirebilirsiniz. Bu sayede evinize yaklaşan olumsuz enerjilere karşı daha güvende olursunuz. Bunların dışında kaplan gözünü meditasyonda da kullanabilirsiniz.

Kaplan Gözü ve Meditasyon

Kaplan gözü ile meditasyon; daha güçlü, motive ve eyleme geçmeye hazır hissetmenize yardımcı olur. Başlarken meditasyon alanınızı kaplan gözü taşlarıyla çevirebilir, uzanıyorsanız enerjinizin topraklanması için taşı alnınıza yerleştirebilirsiniz. Ellerinizin en az birinde de bir kaplan gözü taşı bulundurmalısınız. Sakin ve huzurlu bir alan hazırlayıp uygun bir meditasyon pozuna geçtikten sonra şu adımları izleyebilirsiniz.

kaplangozu tası
Jack B
 • Gözlerinizi kapayıp üç derin nefes alın ve avucunuzdaki kaplan gözü taşının enerjisini hissedin.
 • Taşın doğasında sakladığı cesareti, gücü ve güveni benliğinize davet ederken korkularınızın, kaygılarınızın, şüphelerinizin sizi yavaş yavaş terk etmesine izin verin.
 • İçinizden “Korkularımı, şüphelerimi, endişelerimi cesaret ve güvenle değiştiriyorum.” cümlesini birkaç kez tekrar edin.
 • Nefes alıp verdikçe kaslarınızla birlikte zihninizin ve ruhunuzun da gevşeyip rahatlayışını, içinize dolan hafifliği, huzuru hissedin.
 • Kaplan gözü taşındaki enerjilerin elinizden bileklerinize, oradan bedeninize yayılışını izleyin.
 • Yapmak isteyip de cesaret edemediklerinizi düşünün. Denediğinizi ve başardığınızı hayal edin. İçinizdeki gücü görüp ona inanın.
 • Yine içinizden “Korkularıma ve şüphelerime rağmen tıpkı bir kaplan gibi cesurca zıplar, hayallerimin peşinden koşarım.” diye tekrar edin.
 • Damarlarınız boyunca dolaşan güç ve cesaret sizi hayallerinize, arzularınıza hazırlarken aynı anda hissettiğiniz mutluluğun ve huzurun da farkına varın.
 • Ardından avucunuzdaki cesur ve güçlü hayvanı hissedip ona sevgiyle teşekkür ederek meditasyonu tamamlayın.

Kaplan Gözü Taşı Nasıl Temizlenir?

Kaplan gözü, pek çok organik taşa göre daha sağlam bir yapıya sahip. Çizilme ve kırılma olasılığı çok daha az ama yine de taşı temizlerken asitlerden, kimyasallardan uzak durmak gerekir. Ilık su ve sabun, temizliği için yeterli olur. Ardından taşınızı birkaç dakika akan su altında tutabilir ve yumuşak bir beze sararak saklayabilirsiniz. Dilerseniz taşınızın enerjisini, yaktığınız ada çayı veya tütsü dumanından geçirerek de yenileyebilirsiniz.

Hayat öylece akıp giderken bir kaplan gibi üzerine atlamak ve her anı cesurca yakalamak için siz de bir kaplan gözü taşı edinebilirsiniz.

Daha Fazla İçerik
dosha nedir
Dosha Nedir?