jasper taşı

Jasper Taşı Faydaları ve Özellikleri

Doğa, kendinden olan her şeyi sonsuz bir sevgiyle sarar ve evrenin muhteşem enerjisiyle donatır. Bu enerji sayesinde doğaya ait olan her şey arasında sessiz bir iletişim sürer durur. Doğal taşlar ve insanlar arasındaki etkileşim de böyle açıklanabilir. Bütünsel sağlık üzerinde dengeleyici, şifalandırıcı, arındırıcı etkiler gösterebilen doğal taşlar; aynı zamanda insanları, çevrelerindeki kötü enerjilerden ve psişik saldırılardan da koruyabilir. Jasper taşı da güçlü enerjisiyle insan bünyesini etkileyebilen taşlardan biri.

Jasper Taşının Özellikleri ve Anlamı

Kuvars grubundaki doğal taşlardan biri olan jasper, kalsedon minerallerinden oluşur. Japsis ya da donuk akik isimleriyle de anılır. Bu doğal taşın kırmızı, kahverengi, sarı, yeşil, mavi ve mor gibi farklı renklerine rastlanabilir. Opak bir görünüme sahip olan jasper taşının renklerine, desenlerine, ham hâldeki görünüşüne göre birçok farklı çeşidi bulunur. Dalmaçyalı, kahverengi, pembe, odun, mavi ve gri jasper taşı; bu çeşitler arasında sayılabilir.

Jasper taşı, güvende olmayı ve tutkuyu temsil eder. “Yüce eğitici” sıfatıyla anılan bu taş, ilk uygarlıklardan beri şifalandırma amacıyla kullanılır. İsis ve Amazon savaşçıları, güç ve cesaret bulabilmek için yanlarında kırmızı jasper taşırlardı. Kadim uygarlıklar, kırmızı jasper taşının bütünsel sağlık üzerindeki güçlü etkisini de keşfetmişti ve sağlığın yeniden kazanılması için bu taştan faydalanırlardı. Eski Mısırlılar jasper taşının genç kadınların güzellik ve zarafetini beslediğine inanır, ölenleri jasper taşıyla gömerlerdi. Kuzey ve Güney Amerika’daki yerli kabileler, dayanıklı olduğu için bu taştan ok ucu yapar ve taşı ibadet sırasında tılsım olarak kullanırlardı.

Zaman içerisinde doğal taş ilmi geliştikçe jasper taşının birçok faydası keşfedildi.

Jasper Taşının Faydaları Nelerdir?

Jasper taşı, faydalarıyla da anlamı kadar özel bir taş ve enerjisi düzenli şekilde arındırıldığında oldukça güçlü etkiler uyandırabilir. Peki, jasper taşı ne işe yarar?

 • Stresli, bunaltıcı dönemlerde sakinleşmenize ve huzur bulmanıza yardımcı olur.
 • İlişkilerde düzenleyici bir enerji yayabilir, empati yapmayı ve yardımlaşmayı destekler.
 • Çakraların dengelenip hizaya gelmesine katkıda bulunur. Bu doğal taşın her rengi, başka bir çakra üzerinde etkili olur. Mavi jasper taşı, boğaz çakrasını dengelerken kahverengi jasper taşı ise kalp çakrasının düzenlenmesine yardımcı olur. Yeşil jasper kalp çakrasının, mor jasper taç çakranın, kırmızı jasper kök çakranın, sarı jasper ise karın çakrasının dengelenmesinde kullanılabilir.  Çakralar hakkında daha detaylı bilgi edinmek istiyorsanız “Çakra Nedir?” başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.
 • Rüyaların hatırlanmasına ve anlaşılmasına katkı sağlar.
 • Jasper taşı, özellikleri sayesinde koruma ve topraklamada oldukça başarılı bir taş. Etrafınızdaki ve bedeninizdeki olumsuz enerjileri topraklar, sizi bu negatif enerjilerden korur. 
 • Jasper taşı, yin ve yang enerjilerinin dengelenmesinde de etkili olabilir. Evreni var eden ve kainatın mükemmel düzenini koruyan yin yang enerjisi, zıtlıklar arasındaki kusursuz dengeden beslenir. Bedenimizde ve tüm hayatımızda var olan bu enerji, ne kadar dengedeyse auramız da o kadar berrak olur. Yin ve yang enerjisi hakkında detaylı bir okuma yapmak isterseniz “Yin Yang Nedir ve Neyi Temsil Eder?” başlıklı içeriğimize de bakabilirsiniz.
 • Çevrenizdeki radyasyonu ve elektromanyetik kirliliği temizleyebilir.
 • Herhangi bir sorunla karşılaştığınızda ya da bir çaba içerisine girdiğinizde uğraşlarınızı sonuna kadar sürdürebilmeniz için size cesaret ve azim verebilir.
 • Hayal gücünüzü destekler, zihninizin daha hızlı ve işlevsel şekilde çalışmasına yardımcı olur.
 • Cinsel ilişki sırasında hazzın artmasına da katkıda bulunur.

Jasper Taşı Nasıl Kullanılır?

Doğal taşlar, bedende ya da yaşam alanlarında bulundukları konuma göre daha güçlü enerjiler yayabilirler. Onları tanımak ve onların dillerinden anlamak, her zaman daha verimli sonuçlar almanıza yardımcı olur. Jasper taşı çeşitlerinin sayısız faydasına erişebilmek için de onları tanımanız ve doğru kullanmanız gerekir. 

Jasper, takı ve aksesuarlar için oldukça uygun bir taş çünkü bu taşın çok sayıda rengi var ve birçok çeşidi, dünyanın her yerinde kolayca bulunabiliyor. Enerjinizi topraklaması ve sizi etrafınızdaki kötü enerjilerden sürekli koruyabilmesi için jasper taşıyla dekore edilmiş bir takı veya aksesuar edinebilirsiniz. Taşın teninizle temas etmesi, üzerinizdeki etkisini kuvvetlendirir. Elinizdeki jasper çeşidi hangi çakrayla ilişkiliyse taşı, bedeninizde o çakranın ilişkili olduğu bölgenin yakınlarına konumlandırabilirsiniz. Jasper taşının yavaş çalıştığını, etkilerini görebilmek için taşı uzun süre kullanmanız gerektiğini de ekleyelim.

Evinizin de olumsuz enerjilerden korunabilmesi için dilediğiniz birkaç köşesine büyük jasper taşı parçaları yerleştirebilirsiniz. Pozitif enerjileri, zenginliği ve bolluğu çevresine davet eden jasper taşı sayesinde evinizdeki huzuru ve refahı artırabilirsiniz. Enerjinizi pozitife dönüştüren, şansı ve refahı size çeken, zihinsel becerilerinizi ve motivasyonunuzu destekleyen jasper taşını dilerseniz iş yerinizde de kullanabilir, böylece bu doğal taşın çalışma hayatınızda da size yardımcı olmasına imkân tanıyabilirsiniz.

Jasper taşı ile meditasyon yapmak da onu kullanmanın bir diğer yolu. Hem topraklama özelliği hem zihin becerileri üzerindeki olumlu etkileri dolayısıyla meditatif uygulamalardan aldığınız verimi artıran jasper taşını, meditasyon boyunca avcunuzda tutabilir ya da çevrenize yerleştirebilirsiniz. Taşın çakra dengeleme etkisinden faydalanmak istiyorsanız çakranın üzerine, uygun jasper taşı çeşidini yerleştirebilir ve meditasyona bu şekilde devam edebilirsiniz. Özellikle dalmaçyalı jasper taşı, faydaları ile meditasyon için uygun bir seçim olabilir çünkü etkili bir topraklama taşı olmasının yanı sıra benliğinizle yüzleşmenize ve onu kabul edebilmenize yardımcı olur.

Jasper Taşı Nasıl Temizlenir?

Doğal taşlar, çevrelerindeki tüm enerjilerle sürekli olarak etkileşim kurar ve bu enerjilerin izlerini taşır. Eğer taşınızın sizinle kurduğu iletişimin sağlıklı olmasını istiyorsanız onu satın alır almaz mutlaka arındırmalısınız. Sonrasında doğal taşlarınızı düzenli aralıklarla temizlemeli, onların enerjilerini arındırmalı ve yeniden şarj etmelisiniz. Peki, jasper taşı nasıl arındırılır?

 • Her ne kadar sert ve dayanıklı olsa da jasper taşını, gözenekli yapısını göz önünde bulundurarak uzun süre suda bırakmamanız önerilir. Temizlemek için biraz doğal sabun, ılık su ve yumuşak bir bez kullanabilirsiniz. Nemli ve yumuşak bezle taşınızın yüzeyini nazikçe sildikten sonra enerjisini arındırma aşamasına geçebilirsiniz.
 • Suda bulunan mineraller, doğal taşlarınızın enerjisini arındırmanıza yardımcı olur. Jasper taşınızı akan su altında kısa bir süre tutarak taşın enerjisini arındırabilirsiniz. Sonrasında taşınızı yumuşak bir bezle iyice kurulamanız gerekir.
 • Jasper taşını şarj etmenin en iyi yolu, onu yeniden doğanın kollarına bırakmak. Taşınızı bir gece boyunca dolunay ışığında bırakabilir ya da bahçenizin köşesinde bir süre dinlendirebilirsiniz.

Gerçek Jasper Taşı Nasıl Anlaşılır?

Jasper taşı, dünyanın her yerinde kolayca bulunabildiği için yapay jasper taşına rastlama ihtimaliniz oldukça düşük ama yine de size gerçek jasper taşını nasıl ayırt edebileceğinize dair birkaç küçük tüyo verebiliriz. Eğer güvenilir bir satıcı biliyorsanız doğal taşlarınızı ondan alabilirsiniz, ilk kez alışveriş yapacaksanız aşağıdaki ipuçlarından yararlanabilirsiniz:

 • Gerçek jasper taşları tamamen opak görünümdedir, pek çok leke ve desen içerebilirler ama bu taşların şeffaf olmaları mümkün değil.
 • En sert doğal taşlardan biri olan jasper, çizilmeye karşı dirençli olur. 
 • Jasper taşları, hangi renkte olursa olsun, içerdikleri mineraller yüzünden canlı ya da parlak görünmezler.

Doğanın sevgi dolu enerjisi; her zaman sizi sarmak, korumak ve şifalandırmak için bekliyor olacak. Kendinizi tabiatın güvenli kollarına emanet etmeye hazır hissettiğinizde siz de kendi jasper taşınızı edinebilir ve taşın hayat yolculuğunuza eşlik etmesine izin verebilirsiniz.

Daha Fazla İçerik
Bırakmanın Gücü