feng shui nedir

Feng Shui Nedir, Nasıl Yapılır?

Evinizin ya da ofisinizin size neler fısıldadığını duymak ister misiniz? Feng Shui uzmanı olan ve “Space Doula” olarak da bilinen Dorena Kohrs, yaşam alanlarınızın sürekli olarak bir fısıltı içerisinde olduğunu ve o fısıltıya kulak vererek hangi sırları verdiğini anlamak gerektiğini söyler. Çünkü Dorena Kohrs’a göre

“Eviniz ve çalışma alanınız sadece zamanınızın çoğunu geçirdiğiniz yer değil, aynı zamanda bilinçaltınıza açılan bir pencere ve onun bir uzantısıdır.”

Bu alanlar, herkesin kendi hayatının yansımasını ifade eder ve yaşam alanlarınızda yaptığınız düzenlemeler hayatınıza ve işinize de yansır.

Evrende var olan ve dolaşan enerjiler, yaşanılan mekânlarda da kendini gösterir. İşte bu enerjinin mekânlarda akmasını sağlayan felsefeye Feng Shui denir. Feng Shui aslında hemen hemen herkesin deneyimlediği ancak çoğunun farkında olmadığı bir enerji. Günlük hayatta Feng Shui enerjisel olarak hissedilse de yaşanılan durum kişiler tarafından tam olarak adlandırılamayabilir. Bir düşünün, neden kendinizi daha iyi hissediyorken farklı bir mekânda tedirgin oluyorsunuz? İyi hissetmenizi sağlayan da tedirgin olmanıza neden olan da aslında Feng Shui. Ancak Feng Shui’yi sadece iyi ya da kötü atmosfere indirgemek yanlış olur çünkü Feng Shui, tüm bunların çok daha ötesinde bir felsefeye sahip.

Feng Shui Nedir?

Feng Shui kelimesi, Feng ve Shui sözcüklerinden oluşur. Feng “rüzgâr”, Shui ise “su” anlamına gelir. Yaşam enerjisi ya da ruhu ifade eden rüzgâr ve suyun, yaratılan her şeyin temelini oluşturduğu düşüncesi çerçevesinde birleştirildiği ve ismin bu şekilde ortaya çıktığı düşünülüyor. Feng Shui kimilerine göre ev dekorasyon sanatı, kimilerine göre dünyevi astroloji. Her ne kadar farklı tanımları olsa da aslında öz olarak Feng Shui, çevreyle ve doğayla uyum sağlamaya yönelik bir sanat. Peki, Feng Shui nasıl başladı?

Feng Shui’nin çıkış tarihi oldukça eski zamanlara dayanır. Bu konuda fikir birliği olmasa da yapılan arkeolojik kazılar, Feng Shui’nin MÖ 2. ve 4. yüzyıllar arasında Çin’de başladığını gösteriyor. Hatta Çin’de icat edilen ilk pusulanın yön bulmak değil, Feng Shui için kullanıldığı söylenir. O dönemde insanlar için enerji ve o enerjiyi doğru kullanmak oldukça önemliydi.

Feng Shui’nin Temeli Chi Nedir?

Chi terimi, yaşam enerjisi ve kozmik nefes anlamlarına gelir. Sizin için nefes almak ne kadar önemliyse yaşam alanlarınızın nefes alması da o derece önemli. Feng Shui felsefesi, yaşam alanlarına nefes aldırır ve evrendeki chi enerjisinin doğru bir şekilde akması için gerekli olan düzenlemeleri sağlar. Feng Shui, chi temeli üzerine kurulur ve yaşamın her yerinde dolaşan bu kozmik nefesi yönlendirir.

Chi enerjisi, evrende serbestçe dolaşır. Mekânlarda bu enerji akışının engellenmesi; sağlığı, mutluluğu, şansı ve parayı negatif yönde etkileyebilir. Bu durumun pozitife çevrilebilmesi ise eşyaların konumu, rengi ya da biçimleri değiştirilerek düzeltilebilir. İşte burada devreye Feng Shui sanatı girer.

Feng Shui Nasıl Yapılır?

Feng Shui’yi yaşam alanlarınıza uygulamak ve bu alanlardaki enerjiyi harekete geçirmek için öncelikle niyetinizi belirleyebilirsiniz. Yaşam alanınızdan beklentiniz ne? Bu niyetinize odaklanır ve sessizce evinizin sesine kulak verirseniz sezgileriniz size cevap verebilir. Aldığınız bu cevabı onurlandırarak yapmanız gerekenler için bir liste hazırlayabilirsiniz. Daha sonra Ba Gua haritalarının yardımıyla yaşam alanınızdaki enerji merkezlerini belirleyebilirsiniz.

Ba Gua Bölgeleri Neleri Temsil Ediyor?

Ba Gua haritaları, hayatınızı değiştirmek ve zenginleştirmek için kullanacağınız bir teknik. Bu sözcüğün anlamı, sekiz kenar. Ba Gua’da dört ana, dört ara yön ve bir merkez bulunur. Ba Gua haritasında olan bu yönler, yaşamın ana konularından oluşur. Kuzey, kariyer; güney, şöhret ve saygınlık; doğu, sağlık ve aile; batı, çocuklar ve gelecek; kuzeydoğu, eğitim; kuzeybatı, destek alma ve dayanışma; güneybatı, aşk ve evlilik; güneydoğu, bolluk ve bereket enerjilerini temsil eder. Yaşam alanlarınızda herhangi bir yönün enerjisini canlandırmak istiyorsanız o yönün elementini beslemeniz gerekir. Böylece o yönün temsil ettiği enerji, akışa geçer. Ba Gua alanlarını harekete geçiren kozmik renkler ise şöyle:

Zenginlik
Kırmızı, yeşil

Şöhret
Sarı, kırmızı, yeşil

Evlilik / İlişkiler
Kırmızı, beyaz

Çocuklar
Siyah, beyaz, sarı

Yardımsever İnsanlar
Siyah, beyaz

Kariyer
Siyah, yeşil, beyaz

Akıl
Yeşil, siyah

Aile / Sağlık
Siyah, kırmızı, yeşil

Ba Gua haritası çıkarıldıktan sonra enerjinin akışına izin vererek niyetlerinizi o yöne aktarabilirsiniz. Hareketlendirmek istediğiniz alana, bu renklerde bir obje yerleştirebilir ve o konuyla ilgili enerjinin pozitif bir şekilde mekânınıza ve hayatınıza akmasını sağlayabilirsiniz. Örneğin hayatınıza aşk enerjisini davet etmek istiyorsanız aşk ve evlilik alanına beyaz bir vazo içinde kırmızı çiçekler yerleştirebilir ya da para enerjisi için zenginlik alanınıza yuvarlak yapraklı yeşil bir bitki koyabilirsiniz.

Bu uygulamaların ardından nefes almak için belli alanlar yaratabilirsiniz. Bu alanın yaratılması; fiziksel, duygusal, zihinsel ve ruhsal olarak tıkanan enerjilerin akışına izin vermekle olur. Enerjinizi tüketen ve artık size faydası olmayan her şey bırakılır ve yeni alanlar açmaya odaklanılır. Temiz camlar, düzenli ve minimalist bir ortam, enerjiyi yükselten rüzgâr çanları veya kuş sesleri, su değirmenleri ve akvaryumlarla bu ortam sağlanabilir.

Feng Shui Ne İşe Yarar?

Feng Shui; evrende dolaşan enerjileri hayatınıza, yaşam alanlarınıza, bedeninize ve ruh dünyanıza doğru bir şekilde yönlendirerek faydalanmanızı sağlar. Feng Shui sayesinde hem iç hem dış dünyanızda huzura, güzel akan enerjilere ve dengeli ilişkilere kavuşabilirsiniz. Doğayla uyumlu ve dengeli bir biçimde yaşayabilir, size rahatsızlık veren mekânların huzursuz enerjisinden kurtulabilirsiniz.

Feng Shui Dekorasyonu Nasıl Olmalı?

Feng Shui dünyayı beş elemente ayırır. Bunlar:

Ateş
Liderlik, cesaret

Ahşap
Yaratıcılık, büyüme

Toprak
Güç, istikrar

Metal
Odak, düzen

Su
Duygu, ilham

Bu beş elementi yaşam alanlarınızda Ba Gua haritalarının yardımıyla dengelerseniz temsil ettikleri enerjileri hayatınıza çekebilirsiniz. Örneğin yatak odasının duvarlarının doğu yönünü yeşile boyayabilir, bu alanda ahşap ürünleri kullanabilirsiniz.

feng shui nedir

Feng Shui dekorasyonunu hayatınıza uygulamak için öncelikle üzerinizdeki negatif enerjilerden kurtulmanız gerekir.

Eviniz, enerjinizi etkileyen eşyalardan oluştuğu için bu eşyalar titreşiminizi yükseltir ve bu titreşimler evinizin ya da ofisinizin her yerine yayılır.

Düşük frekansa sahip eşyaları yani evinizdeki fazlalık, kırık, bozuk ya da kötü anılara sahip eşyaları atarak düşük frekansın evinize yayılmasını önleyebilirsiniz. İşe ilk olarak yatak odanızdaki dağınıklıktan kurtularak ve eşyaları düzenleyerek başlayabilirsiniz. Yatak odanızda ayna ve elektronik eşya bulundurmaktan kaçınmalısınız çünkü bu alanlarda ayna bulundurmak ve elektroniklerin yaydığı mavi ışık, uykuya zarar verir. Yatağın baş kısmı kuzeye ve doğuya bakacak şekilde yerleştirilebilirsiniz. Yatağın altının temiz olması, chi enerjisinin akışını ve daha rahat bir uyku uyumanızı sağlar. Çarşaf, yastık, yorgan gibi materyallerinin doğal olması da iyi enerji için önemli. Ayrıca evinizde para enerjisinin artması için ahşap elementini (canlı bitkiler de bu grupta yer alır) evinize dâhil edebilirsiniz.

Ofisinize Feng Shui enerjisini getirebilmek için masanızı, odanızın girişe en uzak noktasına ve kapıyı görecek şekilde yerleştirebilirsiniz. Yüksek ve rahat bir sandalye seçebilir ve bu sandalyeyi duvara yaslayabilirsiniz. Ofisinizin düzenli ve doğal ışığa sahip olması da oldukça iyi bir Feng Shui oluşturur.

Tüm bunların dışında evinizde canlı bitki ve evcil hayvan, kırmızı balıklarla dolu bir akvaryum, ayna, avize, yel değirmenleri, ayaklı duvar saatleri, yelpaze ve bambu flüt bulundurarak Feng Shui enerjisini aktive edebilirsiniz.

Hayatınızı değiştirmenin kısa yolu, yaşam alanında değişime gitmekten geçiyor. Bu sanatı yaşam alanlarınızda ve hayatınızda doğru bir şekilde kullanırsanız hayatınıza bolluk, bereket, para, mutluluk, sağlık ve aşk enerjisini dengeli bir şekilde çekebilirsiniz.

Daha Fazla İçerik
Niyama’ların İkincisi Santosha: Elindeki İle Yetinme Ve Şükretme Yasası