empatlık nedir
Etienne Boulanger

Bir kişinin iletişime geçtiği, temas ettiği veya sadece aynı ortamda bulunduğu insanların tüm hislerini duyumsaması; empatlık özelliğinden kaynaklanabilir. Diğer insanların duygularını, hislerini, hatta fiziksel acılarını dahi yüksek bir farkındalıkla benimsemek; empatlığın bir işareti olabilir ancak başkalarının duygularını sünger gibi çekerek onları iyileştiren empatların gelişmiş sezgileri enerjilerini olumsuz yönde etkileyebilir. Buna benzer bir duygu durumu sonucunda enerjinizi kaybettiğinizi ve varoluşsal titreşiminizin azaldığını hissediyorsanız öncelikle kendi duygusal ihtiyaçlarınıza kulak vermelisiniz. Empat olduğunuza dair bazı sinyallerle karşılaşıyorsanız bu yeteneği benimsemeyi ve geliştirmeyi deneyebilirsiniz.

Empatlık Ne Demek?

Empatlığın ne olduğuna geçmeden önce “Empat ne demek?” sorusuna yanıt vermemiz gerekir. Empat; başkalarının duygu, düşünce ve acılarını kendisine aitmiş gibi hisseden kişi olarak tanımlanabilir. Empat, farklı insanların duygularını paylaşma yeteneğini ifade eden empati kelimesinden gelir. Bununla birlikte empat bir kişi, empati düzeyi yüksek insanlara oranla daha fazla gelişmişlik gösterir. İşte bu yüzdendir ki bir empatla karşılaştığımızda ona her şeyi anlatmak, içimizde sakladığımız tüm duyguları onunla paylaşmak isteriz.

Yine empati kelimesinden türetilmiş bir terim olan empatlık, yüksek oranda duyarlılık ve farkındalık gerektirir. Empatlık yeteneğine sahip olan insanlar, çevresindeki kişilerin duygularını hissedebilir. Hayatının belli dönemlerinde, “Duygularını ve yaşadığın acıyı hissediyorum.” şeklinde tepkiler veren kişilerin empatlık belirtileri gösterdiğini düşünebiliriz. Dolayısıyla empat kişiler, yüksek hassasiyete ve açık bir kalbe sahip olur. Eğer siz de çevrenizdeki insanların duygularını anlamak ve başkalarının acısını hissetmek noktasında kendinizde bir farklılık görüyorsanız empat bir kişiliğe sahip olabilirsiniz.

Empatların Özellikleri

Empatlar, HSP (highly sensitive person) olarak da anılan son derece hassas kişilerle ve empati seviyesi yüksek insanlarla çok benzerler ancak her ne kadar aynı özellikleri taşıyor gibi görünseler de empatları herkesten ayıran belirli nitelikler var:

Toplum İçerisinde Ani ve Yoğun Duygular Yaşayabilirler

Empatlar, yalnızca birebir iletişimde oldukları kişilerin duygularını hissetmezler. Çevredeki insanların yoğun duygularını da fark edebilirler. Gerçek bir empatın toplum içinde bulunması onun için epey zorlu olabilir çünkü beklenmedik bir anda ani duygu değişimleri yaşayabilirler. Ortamda bulunan herhangi birinin yoğun hisleri, empat kişiyi hiç düşünmediği bir anda derin duygulara sürükleyebilir.

Başkalarının Duygularını Kendi Duygularıymış Gibi Kolayca Anlayabilirler

Bir empatın en önemli özelliklerinden biri, yakınındaki kişiler ne hissederse o duyguyu hemen algılamaları ve kendi bedenlerinde hissedebilmeleri. Empatlar, duygularını çok iyi gizleyen kişilerin bile ne hissettiğini anlayabilir. Sahip oldukları ayna nöronları sayesinde diğer insanların duygularını açıkça okuyabilir. Bu yüzden beden dili ve ses tonunda başkalarının kaçırdığı ipuçlarını kolayca fark edebilir.

Trajedi ve Vahşet Gibi Olayları İzlediklerinde Güçsüz Düşebilirler

Yoğun bir hassasiyete sahip olan empatlar, başkalarının yaşadığı korkunç olayları da tam olarak benliklerinde hissedebilirler. Kötü hikayeler dinlemeye ve dehşet içerikli görüntüler seyretmeye dayanamazlar. Empatlar, televizyonda dahi şiddet ve vahşet sahneleri izlediklerinde sorun yaşarlar. Bu deneyim empatlar için yıpratıcı olabilir. Dolayısıyla kendilerini bir anda güçsüzleşmiş hissedebilirler. Şiddetin her türlüsüne karşı olan empat kişiler, bu tarz bir durumla karşılaştıklarında günlerce bunun etkisi altında kalabilirler. Gerçek bir empatın içsel amacı, barış ve huzur olarak karşımıza çıkar. Aksi bir olay yaşamak, empatları zayıf düşürebilir.

Çevresindeki İnsanların Fiziksel Rahatsızlıklarını Hissedebilirler

Empatlar çevresindeki kişilerin yalnızca zihin sağlığını ve hislerini değil, fiziksel hastalıklarını da hissedebilirler. Başkalarının duygularını kendi duyguları gibi yaşayan empatlar, birinin hastalanmasını veya sakatlanmasını da kendi acısıymış gibi duyumsayabilirler. Bu nedenle empatlık özelliğine sahip olan kişilerde ağrı, sızı ve nefes darlığı gibi fiziksel şikayetler sıkça tekrarlayabilir.

İnsanlar Üzerinde Sakinleştirici Bir Etkiye Sahipler

Başkalarının hissettiklerini kendi duygusuymuş gibi benimseyen empatlar, çevresindeki insanlar için vazgeçilmez olabilirler. Arkadaşları ve çevresindeki kişiler için cesaret kaynağı olarak gözükebilirler. Karşılarındaki kişinin söylediği her bir cümleyi can kulağıyla dinlemeye özen gösteren empat kişiler, sonrasında onlara kalplerinden cevap verirler. Bu nedenle empatlar, çevresindekiler için epey kıymetli olurlar. Diğer yandan bu durum empatlar için çok zorlayıcı olabilir çünkü birini dinlemek, anlamak, hissetmek ve onlara tavsiye vermek yüksek enerji gerektirir.

Yapılan Haksızlıklara Karşı Sessiz Kalamazlar

Sağduyusu yüksek olan empatlar, haksızlıklar karşısında da kendilerini durduramazlar. Bir empat, kendi yaşadığı durumun yanı sıra başka birinin haksızlığa uğradığını gördüğünde de sessiz kalamaz ve olaya müdahale etmek ister. Biriyle dalga geçildiğini veya birinin acı çektiğini hemen o anda fark edebilir. Empatlar böyle bir durumla karşılaştığında dürtülerine engel olamaz ve ezilen kişiyi korumayı kendilerine görev edinir. Dolayısıyla empatlar her zaman haksızlığa uğrayan ve ezilenlerin yanında yer alır.

Yakın İlişkiler Kurmak Onlar için Zorluk Yaratabilir

İlişkiler hepimiz için zorlayıcı olsa da herkesin en ufak duygu değişimini hisseden empatlar için çok daha güç olabilir. Pozitif duygular yaşamak dahi empatlar için boğucu bir his oluşturabilir çünkü birlikte olduğu kişinin tüm duygu değişimini onlar da hisseder. Farklı bir kişinin enerjisinin varlığı empatların kendi iç dünyasında dengesiz hâller yaşamasına sebep olabilir. Ayrıca bir empatın biriyle yaşaması ve yaşadığı ortamı paylaşması da onlar için güçlük yaratabilir. Bu nedenle kendi düzenine ve kontrol noktalarına sahip olan empat kişiler yalnız yaşamayı ve yalnız olmayı tercih edebilirler. Bu durum, daha huzurlu hissetmelerini sağlayabilir.

Empatlık Nasıl Geliştirilir?

Empatlar; genellikle önsezili, hassas ve sevgi dolu kişiler olsa da başkasının enerjisini hissetmek onlar için olumsuz koşullar yaratabilir. Bu olumsuz durumlara karşı ise kişinin empatlık yeteneğini doğru bir şekilde kullanmayı ve kendini korumayı öğrenmesi gerekir. Birkaç basit pratik ve farkındalıkla herkes yeteneğini geliştirebilir ve dış enerjinin fazla olduğu anlarda kendini kapatmayı, yani kendi enerji alanını korumayı başarabilir. Böylece ihtiyacı olanlara daha güçlü ve kendinden emin bir şekilde destek verebilir.

Zaman Planlaması Yapın

Empatlar, başkalarının düşünceleri ve hisleriyle çok yakından ilgilenirler. Bu noktada kime ne ölçüde vakit ayıracakları onlar için oldukça önemli. Doğru bir zaman planlaması kendi gerçekliklerine daha fazla yakınlaşmalarını, dolayısıyla da farkındalıklarını yükseltir.

Enerjinizi Yenileyin

Başkalarının acısını kendi acısı gibi görmek, empatlarda enerji düşüklüğüne sebep olabilir. Bu gibi durumlarda ise yoga, meditasyon ve nefes teknikleriyle enerji yükseltilebilir.

Dış Enerjiye Karşı Öz Farkındalık Geliştirin

Farklı durum ve kişiler, empatlar üzerinde ezici bir baskı oluşturabilir. Bulunduğu mekanlar, birlikte vakit geçirdiği kişiler veya gerçekleştirdiği eylemler üzerine odaklanmak; empatların hangi durumlarda zorlandığına karşı bir farkındalık sağlayabilir.

İç Sesinize Odaklanın

Empatlık, yoğun bir dış enerjiye maruz kaldığında kişinin kendi iç sesini duyamamasına neden olabilir. Her şeyden izole bir şekilde doğada vakit geçirmek ise empat kişinin kendi iç sesini duymasını ve onu yeniden anlamasını sağlar.

Siz de empatlık özellikleri gösteriyorsanız bu ipuçlarından yararlanarak kendinizi korumayı öğrenebilir, yeteneğinizi doğru bir şekilde kullanabilirsiniz.

Daha Fazla İçerik
ikigai nedir
Yaşam Amacını Bulmak için İkigai Nedir?