mudraların sihri

Mudraların Sihri

Yoga geleneğinde nefes çalışmaları ve meditasyon yaparken ellere bazı pozisyonlar verilir. Mudra adı verilen bu pozisyonlarla toprak, ateş, hava ve gökyüzü/ether gibi temel yaşam elementleri temsil edilir. Sanskritçe’de ‘mühür’, işaret ‘veya’ jest ‘anlamına gelen Mudralar, yoga veya meditasyon uygulamamızın etkilerini yoğunlaştırır ve enerji akışını geliştirir.

Dünyanın en eski bütünsel şifa sistemi olarak kabul edilen ve genellikle yoganın ‘kardeş bilimi’ olarak tanımlanan Ayurveda’ya göre hastalık, vücudumuzdaki beş temel elementte bir eksiklik veya fazlalıktan kaynaklanan bir dengesizliğin sonucudur: eter, hava, ateş, su ve toprak. Mudra uygulamalarının temelinde ellerimizdeki her parmak bu 5 elementten birini eder:

Baş parmak: Ateş/güneş

İşaret parmağı: Hava/nefes

Orta parmak: Gökyüzü/eter

Yüzük parmağı: Toprak/vücut

Serçe parmak: Su

Ellerimizde yaklaşık 17 bin adet dokunma reseptörü bulunuyor. Parmak uçlarımızdaki reseptörlerin dağılımı ise santimetre başına 2 bin 500 ile belirtiliyor. Diğer bir deyişle parmak uçlarımız, bedenimizin birçok bölgesinden daha yoğun bir enerji akışına sahip. Mudralar, temelde elektrik devreleri gibi olan ellerimizin gücüyle dengelenmeyi ve iyileşmeyi sağlayan enerji akışını ayarlamamıza yardımcı olur. Evrendeki mevcut şifa enerjisine ulaşmak, hastalıklara karşı direnç kazanmak, yaşam enerjisinin dengelenmesi mudra mucizelerinden sadece birkaçıdır.

Siz de Mudra’ların derin dünyasına girmek ve bu konuda daha fazla bilgi edinip uygulamaları deneyimlemek istiyorsanız Miboso Akademi x Dr. Neslihan İskit işbirliği ile gerçekleşecek Mudra eğitimine katılabilirsiniz.

Daha Fazla İçerik
Dr. Neslihan İskit ile 40 Günlük Sa Ta Na Ma Meditasyonu