Maarten Deckers

Duvar örmek (Stonewalling) nedir? 

Stonewalling, bir ilişkide iki kişi arasında bir sorun olduğunda partnerlerden birinin bu sorunu çözmek için iletişim kurmayı reddetmesini, konuşmak yerine araya soğuk bir duvar örmesini ifade ediyor. Kontrol kazanmanın, sorumluluktan kaçınmanın veya zorlu bir konuşmanın gerçekleşmesini engellemenin bir yolu olarak bilinçli veya bilinçsiz bir şekilde yapılabiliyor.

Peki karşınızdaki kişinin duvar ördüğünün işaretleri nedir, bunu neden yapar, buna maruz kaldığınızda nasıl yanıt vermeniz gerekir? Stonewalling’i anlamak ve sağlıklı karşılık vermek için hayatınızı kolaylaştıracak ipuçlarını sizin için listeledik.

Karşınızdaki Kişinin Duvar Ördüğünün İşaretleri 

·       Karşıdaki kişi konuşmaya ya da kendini ifade etmeye çalıştığında onu görmezden gelmek ve/veya göz teması kurmaktan kaçınmak 

·       Bir tartışmanın ortasında hiçbir açıklama yapmadan veya daha sonra geri dönmeden çekip gitmek 

·       Karşıdaki kişinin dile getirdiği endişelerini göz ardı etmek veya konuyu değiştirmek

·       Sorulara yanıt vermeyi reddetmek 

·       Sosyal medyadan ve telefondan silip engellemek

·       Çok “meşgul” olmak veya konuşmamak için bahaneler üretmek 

·       Duygusal olarak geri çekilmek, sekse veya yakınlaşmaya izin vermemek 

·       “Sorun nedir?”, “İyi misin?” gibi sorulara “Yok bir şey” veya “İyi” gibi geçiştirici yanıtlar vermek  

Duvar Örmenin Nedenleri 

·       Bir kişiyi yaptığı veya söylediği bir şey için cezalandırma yolu 

·       Nasıl hissettiğini ifade edememek (konuşmak çok acı verici, karışık veya zor geliyor olabilir) 

·       Konu hakkında konuşmanın durumu gerçekten daha da kötüleştireceğini düşünmek

·       Çocukken bu davranışa maruz kalmak veya çevrede görmek, örneğin, büyüdüğü ortamda “sessiz muamele”nin normalleştirilmiş olması 

·       Duygusal veya psikolojik olarak taşma noktasına gelme 

·       Yeniden kontrolde olduğunu hissetme isteği

stonewalling
Martin Péchy

Duvar Örmenin Zararlı Olmasının Nedeni

Duvar örmenin zararlı olmasının nedeni, iletişim kurmayı reddeden kişinin daha fazla güç sahibi olması. Çünkü iletişimin yeniden ne zaman kurulacağına o karar verecek. Bunu yaparken asıl niyeti karşısındaki kişiye zarar vermek olmasa da sessiz muamele, karşı taraf için işkence gibi oluyor, ayrıca çok can sıkıcı sonuçlara yol açabiliyor; bu davranışın sık sık tekrar etmesi ise ilişki için önemli bir sorun yaratabiliyor. 

Sağlıklı Yanıt Verme Yolları 

1.
Hislerini anlayın ve empati gösterin 

“Olanlardan sonra çok bunalmış hissettiğini biliyorum ve seni dinlemeye hazırım. Şu anda konuşmamız senin için de uygun mu?”  Duvar örme, çoğu durumda psikolojik veya duygusal bir birikimin sonucudur. Savunma duvarlarını indirmeleri ve zorlanmadan ne hissetiklerini anlatmaları için kendilerini güvende hissetmelerine yardımcı olun. 

2.
Direnmeye devam ederlerse biraz zaman tanıyın ve yeniden iletişime geçeceğiniz zamanı söyleyin 

“Şu anda iletişim kurmak istemediğini görüyorum ve biraz alana ihtiyacın olduğunu anlıyorum. Yarın/gelecek hafta/tercih edilen bir zamanda yeniden soracağım ve umarım bu konuyu konuşabilir, yeniden iletişim sağlayabiliriz.” Bu sayede gücünüzü korur ve sizinle ne zaman konuşmak/yeniden iletişim kurmak için onların karar vermesini belirsiz bir süre beklemiş olmazsınız. 

3.    
Duvar örme, kontrol kurmak için bilinçli bir şekilde yapılıyorsa bunu tolere etmeyeceğinizi bilmelerini sağlayın

Durumu bu şekilde bırakman/Beni günlerce-haftalarca bu şekilde bekletmen doğru değil. Kendimi terk edilmiş/aşağılanmış gibi hissettiriyor ve sorunlarımızı çözmek için daha iyi iletişim yolları bulmamız gerektiğini düşünüyorum. Eğer bunu yapamayacaksak ihtiyaçlarımı yeniden değerlendirmek için biraz uzaklaşmaya ihtiyacım olacak. 

Eğer duvar örme, durumu kontrol etmek için çok sık tekrar eden bir davranışsa bir sonucu olacak güçlü bir sınır belirleyin. 

Daha Fazla İçerik
Yama’ların İlki Ahimsa: Şiddetsizlik Yasası