dolunay

Dolunay Ritüeli Nedir, Nasıl Yapılır?

Zihnimiz, bedenimiz ve ruhumuz; her zaman doğayla uyum içinde olmayı sever. Tıpkı mevsimlerin döngüsüne uyumlandığımız gibi Ay’ın döngülerine de uyumlanırız. Dolunay, yeni ay, balzamik faz gibi ayın büyüdüğü veya küçüldüğü, daha geniş tanımıyla formunu değiştirdiği zamanlarda enerjetik bedenimiz de onun etkisinde kalır.

Örneğin, dolunay tamamlanırken Ay büyüme fazında olur ve bir tamamlanma enerjisini beraberinde getirir. Yeni ay, yeni kararlar almamızı desteklerken balzamik faz dediğimiz ayın yarısının karanlıkta kaldığı evrede hayatımızda da karanlıkta kalan konular olabilir.

Ay’ın döngülerine göre yaşamımızı şekillendirmek, her konuda daha az çabayla daha iyi sonuçlar almamıza katkıda bulunabilir. Ay’ın döngüleriyle uyumlanarak yaşamanın olumlu örneklerini tarihte de pek çok alanda görebiliriz.

Tarımla geçimini sağlayan kadim toplumlarda ekim ve hasat zamanlarının Ay’ın döngülerine göre planlanması, Osmanlı zamanında padişahların müneccimlere danışarak sefere çıkacakları zamanları belirlemesi veya bir savaşta zafer kazanmak için onlardan yol göstermelerini istemesi gibi dikkat çekici örnekler verilebilir.

Bütün bunlar, Ay’ın döngülerinin önemini ve onunla uyumlanabilmenin etkilerini vurgular nitelikte. Siz de bu döngüsel süreçlerle uyumlanarak onların olumlu etkilerini artıracak ya da olumsuz etkilerinden arındıracak ritüeller yapabilir, frekansınızı yükselterek doğayla daha uyumlu hâle gelebilirsiniz.

Ritüeller hakkında daha detaylı bilgi edinmek için Ritüeller Hakkında Bilmeniz Gerekenler başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Dolunay Ritüeli Nedir?

Daha önce de belirttiğimiz gibi Ay, büyüyerek dolunay hâline geldiği zamanlarda enerji olarak da büyür. Tıpkı Ay’ın hareketleriyle dünyada gelgitlerin meydana gelmesi gibi biz de bedenimizde ve duygularımızda benzeri bir etki yaşayabiliriz. Bu nedenle dolunay zamanlarında bastırılmış duygularımız veya karanlıkta kalmış birçok konu gün yüzüne çıkabilir. Dolunayın bu enerjisi, bizi yüzleşemediğimiz konularla karşı karşıya getirebilir ve bunları kabul ederek arınmamızı sağlayabilir. Tam da böyle bir enerji ve frekans içerisindeyken niyetlerimizi ve isteklerimizi kendimize çekmek için dolunay ritüelini uygulayabiliriz.

Dolunay ritüeli, evrenin ve gökyüzünün dilek kapılarının açık olduğu zamanda, Ay’ın tam da dolunay fazına geçtiği sırada yapılır.

Dolunay gününün öncesi ve sonrasındaki birkaç gün, enerjisel açıdan destekleyici olur. Dolunay; görünmeyenlerin görülmesi, gizli olanların açığa çıkması, bizi ikilemde bırakan her türlü durumun netliğe kavuşması veya bu konular hakkında farkındalık kazanmamız gibi etkilerle kendini gösterir. Dolunayın etkileri, doğum haritalarımıza göre farklı şekilde tezahür edebilir. Özellikle Ay burcumuzun hangi burç olduğu ve kaçıncı evimizi etkilediği, hayatımızda oluşabilecek etkiler hakkında fikir verir.

Dolunay ritüelleri ile hangi etki altında olursak olalım, negatif enerjiyi pozitife çevirebilir ve gökyüzüyle uyumlanarak daha rahat bir akış içinde olabiliriz.

Ayrıca Ay; su elementi ile ilişkili olduğu için dolunay günlerinde bol su içmenin, su kenarında bulunmanın ve duş almanın ruhumuza ve zihnimize iyi gelmesine izin verebiliriz.

Dolunay Ritüeli Nasıl Yapılır?

Dolunay ritüeli veya herhangi bir ritüele başlamadan önce mental ve fiziksel olarak temizlik yapmamız gerekir. Günlük koşturmacalar içinde yoğun stres altındayken bazı duygularımızı tanımlamakta ve karar vermekte zorlanabilir ya da neyin içinde olduğumuzu anlayamayabiliriz.

Ritüellerden önce yapılan bu temizlikle ruhumuz sakinleşir, dinginleşir, olaylara ve durumlara çok daha sağlıklı bir açıyla bakabiliriz.

Bir tür arınma olarak adlandırabileceğimiz bu aşamaya öncelikle bulunduğumuz mekânı sirkeli su ile temizlemekle başlayabiliriz. Hemen ardından ortamdaki negatif etkileri uzaklaştıran tütsülerden destek alabiliriz. Ada çayı, lavanta, sedir ağacı, defne yaprağı gibi tütsüleri yakarak enerjisel anlamda ortamı arındırabiliriz. Ritüel alanının bu şekilde temiz ve arınmış olması, enerjimizi ve içsel gücümüzü daha iyi hissetmemize katkıda bulunur. Sonrasında ritüellerde önemli bir yere sahip olan mumları da yakabiliriz.

Dolunay ritüelleri sırasında toprak, ateş, hava ve su elementlerini bir arada bulundurmak; dilek ve niyetlerimiz için tüm enerji alanlarından faydalanmamız anlamına gelir.

Ateş elementi, yakılan mum ve tütsülerden gelirken hava elementini bir kuş tüyü ile tütsü dumanını savurarak çalıştırabilirsiniz. Su elementini dileklerinizin yazılı olduğu kağıdı suyla buluşturarak aktive edebilirsiniz. Toprak elementini ise ritüelleri yapmadan önce ormanda veya doğada topraklanarak ya da dilek kağıdınızı toprakla buluşturarak aktive edebilirsiniz.

Derin nefesler alabilir, meditasyon yapabilirsiniz. Fiziksel enerjinizin dengelenmediğini düşünüyorsanız yoga veya hafif esneme hareketleri yapmanız sizi rahatlatabilir. Varsa ay taşı, sitrin, sedef, ametist, kristal kuvars gibi doğal taşlarınızı yanınızda bulundurabilir; onların enerjisinden destek alabilirsiniz. Bu şekilde sakin ve dingin bir zihinle beyaz bir kağıda gerçekleşmesine niyet ettiğiniz dileklerinizi yazabilirsiniz. Dileklerinizi gerçekten olmuş gibi hayal etmeniz ve herhangi bir şüpheye düşmeden tam bir teslimiyetle yazmanız, evrene gönderdiğiniz frekansı güçlendirir. Bu beyaz kağıdı daha sonra isterseniz suyla veya toprakla buluşturabilirsiniz. Dolunay gecesi, doğal taşlarınızı ay ışığının gördüğü bir yere koyabilir ve onların deşarj olmasını sağlayabilirsiniz. Aynı şekilde ay ışığının altına bir bardak veya şişeyle su koyarak dolunay suyu hazırlayabilirsiniz. Dolunayın ışığıyla şifalanan bu suyu içebilirsiniz veya suyla duş alabilirsiniz.

Dolunay ritüellerini yaparken kendinizi rahat hissettiğiniz, kimsenin sizi rahatsız etmeyeceği ve odağınızın bozulmayacağı bir alanda olmalısınız. Dilek ve niyetlerinizin gerçekleşeceğinden şüphe duymadan huzur içinde beklemeye geçin. Tevazu ile beklediğiniz takdirde sizin en yüksek hayrınıza olacak şeyin en doğru zamanda geleceğinden şüphe etmeyin. Artık hazırsınız ve yenilenmiş enerjinizle yaşamınıza devam edebilirsiniz. Bu ritüelleri her dolunayda yapabilirsiniz. Kullandığınız kristal taşları dolunayın enerji alanına göre seçebilir, hayatınıza neyi davet etmek istiyorsanız onunla ilgili bir taşı kullanabilirsiniz. Örneğin; bolluk ve bereket istiyorsanız sitrin taşını, stresten ve kötü enerjilerden uzaklaşmak istiyorsanız ametist taşını tercih edebilirsiniz.

Dolunay Ritüel Takvimi 2022

Ay’ın döngüleri, bir yıllık takvime göre belirlenir ve tıpkı gezegenlerin konumlarının değişmesi gibi Ay’ın konumu da değişkenlik gösterebilir. Dolunayın oluştuğu evrede Merkür, Venüs, Mars, Jüpiter, Satürn, Uranüs ve Neptün gibi gezegenlerin hangi burçlarda konumlandığı da etkilerini değiştirebilir. Astrologlar; dolunay takvimine ek olarak Ay’ın Güneş ile kavuşumunu, yıldızların buluşmalarını ve Ay’ın boşlukta olduğu zamanların takvimlerini de çıkarırlar. Böylece gün içindeki enerjisel akışı takip etmek kolaylaşır.

Ay’ın burçlardaki seyahati veya boşlukta olması, değişken etkilere neden olabilir. Örneğin; Ay, Boğa burcunda iken daha fazla yemeye meyilli oluruz. Ay boşluktayken başlattığımız işleri tamamlayamayabilir ya da bitirmekte zorlanabiliriz. Tıpkı bunlar gibi dolunay döngülerinin etkileri de diğer gezegen etkileşimleri ile birleşerek kendini gösterir. O nedenle yapılan ritüelleri takvime uygun şekilde gerçekleştirmek, en olumlu enerjileri almamıza yardımcı olur.

Dolunay ritüel takvimi her yıl değişkenlik gösterir ve yılın başlangıcında belirlenir. Dolunay ritüellerine hazırlık yapmak için ritüel takvimini kontrol edebilirsiniz. Dolunayın gerçekleştiği gün ve saatlere göre ritüelinizi gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca dolunayın enerjisi, dolunay fazından bir önceki ve bir sonraki gün de aktif olacağı için ritüellerinizi o zamanlara da denk getirebilirsiniz.

Dolunay ritüeli yapmak istediğiniz zamanlarda aşağıdaki tablodan yararlanabilirsiniz. Böylece dolunayın hangi tarih ve saatte hangi burçta olacağını öğrenebilirsiniz.

2023 dolunay günleri
Daha Fazla İçerik
Aralık Ayında Gökyüzü Bize Ne Söylüyor?