afrodizyak etkisi
Luma Gonçalves

Doğal Afrodizyak Etkili Besinler

Aktif ve renkli bir seks hayatına giden yol, yatak odasından önce mutfaktan geçiyor. Nasıl mı? “Ne yersek oyuz.” cümlesini şimdiye kadar birçok kez mutlaka duymuş olmalısınız. Bu cümle, biraz sıradan gibi görünse de aslında insan bedeni hakkındaki temel bir gerçeğin özeti durumunda.

İnsan vücudunu oluşturan yağ, karbonhidrat, protein, vitamin ve mineraller vücuda doğrudan besinler aracılığıyla alınıyor. Bu yüzden besinlerin açlık duygumuzu yok etmek, sağlığımızı desteklemek ya da her leziz lokmada haz vermek dışında; gün içerisinde nasıl hissettiğimiz, enerji seviyemiz, motivasyonumuz ve yaşam kalitemiz üzerinde önemli rolleri var. Tabii cinsel yaşamımız da beslenme düzenimizden etkileniyor. Bu içeriğimizde “Hangi besinler cinsel gücü ve hazzı artırır?” sorusuna cevap vereceğiz.

Cinsel İsteği ve Cinsel Enerjiyi Güçlendiren Besinler

Bitter çikolatanın kakaodaki bazı bileşenler sayesinde vücuttaki serotonin salınımını artırdığı ve kendinizi daha iyi hissetmenize yardımcı olduğu oldukça yaygın bir bilgi. Tıpkı serotonin gibi cinsel gücü ve arzuları tetikleyen hormonlar da bazı besinlerin desteğiyle yoğunlaşabiliyor. Kakaodaki feniletilamin, seks sırasında endorfin hormonunun salınımını artırdığı için bitter çikolata cinsellikte de etkili sonuçlar verebiliyor. Hatta bazı besinler, vücudun erojen bölgelerindeki kan akışını hızlandırarak hassasiyeti ve hazzı artırıyor.

Söz afrodizyak etkili yiyeceklerden açıldığında ise zihniniz “Keçiboynuzu pekmezi cinsellik için nasıl kullanılır, zencefil cinsel gücü artırır mı, kısa sürede cinsel gücü artıran yiyecekler nelerdir?” gibi onlarca soruyla doluyor olabilir. Bu soruların cevabını birlikte arayalım.

Keçiboynuzu Cinsel Gücü Artırır mı?

afrodizyak
Tijana Drndarski

Bilimsel adı “ceratonia siliqua” olan keçiboynuzu, antioksidan açısından en zengin besinlerden biri. Düzenli ve yeterli miktarlarda tüketildiğinde kanser riskini bile azaltabilen keçiboynuzu, sperm kalitesini artıran besinler listesinde de ilk sıralarda yer alıyor. 2018 yılında yapılan bilimsel bir araştırmaya göre keçiboynuzu doğal bir erkek istek artırıcı. Aynı zamanda testis yapısında ve testosteron düzeyinde de düzenleyici etkileri bulunuyor. Keçiboynuzu özü cinsel faydalarına rağmen sert kabuğu yüzünden çok sık tüketilen bir besin değil ama baklagiller familyasından olan bu meyveyi kısa bir süre kaynattıktan sonra keyifle tüketebilirsiniz. Dilerseniz kaynatıldığı suyu da soğutup birkaç gün boyunca içebilirsiniz. “Peki, keçiboynuzu pekmezi cinsel gücü artırır mı?” diye soracak olursanız evet, keçiboynuzundan elde edilen pekmez de afrodizyak besinler arasında sayılabilir.

Kuru İncirin Cinselliğe Faydaları Neler?

Son zamanlarda cinsel anlamda yeterince hevesli hissetmemeye başladıysanız biraz kuru incir tüketmeyi deneyebilirsiniz. Özellikle erkeklerde cinsel isteği artırmak için doğal bir afrodizyak olan kuru incir, yoğun aminoasit içeriğiyle vücutta cinsellik hormonlarının üretimini destekliyor. Erektil disfonksiyon ya da diğer adıyla sertleşme sorununun giderilmesine yardımcı oluyor. Sperm sayısı ve hareketliliği konusunda da kuru incirden yararlanmanız mümkün. Sperm hareketliliğini artırmak için incir kürü hazırlamak istiyorsanız birkaç inciri bir gün boyunca zeytinyağında dinlendirip yiyebilir ya da yıkadığınız kuru incirleri yaklaşık on dakika kadar haşladıktan sonra suyunu içebilirsiniz. İncir kürlerini düzenli olarak uygulamak, hızlı verim almanız açısından faydalı olabilir.

Cinsellik İçin Zencefil Nasıl Kullanılır?

Jocelyn Morales

Zencefil, kan akışını hızlandırıyor. Bu sayede erojen bölgeleri daha da hassaslaştırarak cinsellikte hazzı doruğa çıkarabiliyor. Hem erkekler hem kadınlar için cinsel performans artırıcı yiyeceklerden biri olan zencefili özellikle çorbalara ve et yemeklerine ekleyerek tüketebilir, yemeğinizin lezzetiyle birlikte seksten aldığınız hazzı da artırabilirsiniz. Bütünsel sağlık açısından sayısız faydaya sahip bu baharatı daha da güçlendirmek isterseniz zencefil kürleri de hazırlayabilirsiniz. Özellikle zencefil, limon, bal karışımı cinsellikte etkileyici sonuçlar verebilir.

Kestane Balı Cinsel Gücü Artırır mı?

Tijana Drndarski

Görüntüsü ve dokusuyla bile afrodizyak etkiler uyandırabilen balın neredeyse tüm çeşitleri, bedene enerji vererek cinsel gücü artıran besinler listesinde kendine yer buluyor ama özellikle kestane balı, bu konuda oldukça başarılı. Kestane ağaçları çiçeklerini çok kısa sürede kaybettiği için kestane balı da dünyanın en değerli ballarından biri, tabii zengin içeriğinin de bunda payı büyük. Hem kadınlar hem erkekler için cinsel istek artıran besinlerden biri olan kestane balı, aynı zamanda kadınlarda menstrual döngünün düzenlenmesine de yardımcı oluyor. Erkeklerde ise sperm sayısının ve kalitesinin, ereksiyon süresinin, cinsel hazzın artmasını destekliyor. Kestane balının yoğun tadından hoşlanmıyorsanız çiçek balını da tercih edebilirsiniz. Mesela tarçın ve bal cinsellik açısından oldukça faydalı karışımlardan biri.

Fındık Sperm Sayısını Artırır mı?

Tijana Drndarski

Dünyanın birçok farklı ülkesinde yapılan tüm araştırmalar, bu sorunun cevabına “Evet.” diyor. Fındık içerdiği Omega-3 yağ asitleri, antioksidanlar ve folat ile sperm sayısını ve kalitesini önemli ölçüde artırıyor. Düzenli fındık tüketildiğinde hareketliliği de artan spermler, çok daha verimli hâle geliyor. Ayrıca fındık gibi her gün bir avuç tüketilen badem ve ceviz de kadınlarda ve erkeklerde doğurganlığı destekliyor, cinsel performansı güçlendirebiliyor.

Muz Cinsel Gücü Artırır mı?

charlesdeluvio

Muz; bünyesinde bolca potasyum, magnezyum ve B vitamini bulunduruyor. Bu vitamin ve minerallerin her birinin cinsellikte çok önemli yerleri var. Potasyum, doğrudan seks hormonlarının üretimi ve cinsel dürtünün güçlendirilmesi için olmazsa olmaz bir mineral. Erkeklerde testosteron seviyesini ve sperm verimliliğini düzenliyor. Magnezyum da yine erkekler için oldukça kritik. Eksikliği durumunda sertleşme sorunları veya cinsel enerjinin azalması gibi belirtiler görülebiliyor. B vitamini ise daha enerjik, daha canlı ve arzu dolu hissetmenizde rol oynuyor. Ayrıca erkeklerde cinsel isteği artıran bromelain enzimleri de muzda bolca bulunuyor. Bünyesindeki bromelain zenginliğiyle cinsel istek artıran yiyecekler kümesine dâhil olan bir diğer meyve de ananas.

Zeytinyağı İçmek Cinsellik İçin Faydalı mı?

Roberta Sorge

Bu sorunun cevabı tabii ki evet. Kalp ve damar sağlığı, aktif cinsel yaşam için oldukça önemli. Sağlıklı kan akışı; seks boyunca erojen bölgeleri uyararak hazzı, gücü, arzuyu yoğunlaştırıyor. Zeytinyağının kalp ve damar sağlığının düzenlenmesindeki rolü de onu cinsel güç artırıcı yiyeceklerden biri hâline getiriyor. Kardiyolog Christina Chrysohoou’nun yaptığı bir araştırmanın sonucuna göre Akdeniz tipi beslenme alışkanlığına sahip erkeklerde iktidarsızlık oranı oldukça düşük. Yine bu araştırmaya göre gün boyunca tüm öğünlerde toplam dokuz çorba kaşığı zeytinyağı tüketmek, testosteron seviyelerinin artmasına yardımcı oluyor.

Cinsel isteği artıran doğal yağlarla ilgili daha detaylı bilgi için dilerseniz Hazzı Doruklara Çıkaran Afrodizyak Etkili Doğal Yağlar isimli yazımızı da okuyabilirsiniz.

Acı Gerçekten Haz Verir mi?

Roberta Sorge

Cinsellikte beynin neleri erotik kabul edip bedeni uyaracağı pek belli olmayabiliyor ancak burada acıdan kastımız bu değil. Kıpkırmızı bir acı biber de görüntüsü kadar afrodizyak etkiler uyandırabiliyor. Sırrı ise bünyesinde bolca sakladığı kapsaisin adlı madde. Biberlerin acı olmasını sağlayan kapsaisin, tüketildiğinde fiziksel temasın seks sırasında sebep olduğu reaksiyonlara çok benzer etkiler uyandırıyor. Kalp atışlarını ve kan akışını hızlandırarak cinsel güdüleri harekete geçiriyor. Sinir uçlarındaki hassasiyeti artırarak bedeni ilişkiye hazırlıyor. Vücudun cinsel ilişki esnasında salgıladığı ve arzuyu artıran türdeki bir endorfin hormonu, acı biber yendiğinde de salgılanmaya başlıyor. Sertleşmeyi artıran yiyeceklerden biri olan acı biber, yoğun hazzı ve orgazmı tetikliyor.

Cinsel Gücü Artıran İçecekler Nelerdir?

Kahve ve cinsellik, akıllarda çok fazla soru işareti bırakan bir ikili. “Kahve iktidarsızlık yapar mı?” gibi sorulara bile rastlayabilirsiniz ama aslında günde iki bardak kahve içmek, sertleşme sorunu ihtimalini önemli ölçüde düşürebiliyor. Bununsa kafeinin kasları gevşetip penise giden kan akışını kolaylaştırılması sonucu olduğu düşünülüyor. Ancak kahve iki bardaktan fazla tüketildiğinde cinsel enerji üzerindeki etkisini yitirmeye başlıyor. Cinsel isteği ve gücü artıran bir diğer içecek ise kırmızı şarap. Makul dozda içilen kırmızı şarap hem kadınlarda hem erkeklerde erojen bölgelerdeki kan akışını ve hassasiyeti artırarak hazzı doruklara çıkarabiliyor.

Doğanın insana sunduğu her besin; aslında sağlığa, şifaya, mutluluğa ulaşmak için bir araç. Önemli olansa doğanın bu gücünü fark ve kabul edebilmek. Ancak psikolojik ya da fizyolojik temelli, ciddi seviyede iktidarsızlık gibi problemler yaşıyorsanız doğanın gücünden faydalanmanın yanı sıra mutlaka seksolog, ürolog, kadın doğum uzmanı ya da Ayurveda doktoruna başvurmanız gerektiğini unutmamalısınız. 

Daha Fazla İçerik
tütsü nedir faydaları
Tütsü Nasıl Kullanılır, Tütsü Çeşitleri Nelerdir?