çift yogası

Çift Yogası Hareketleri Nelerdir, Nasıl Yapılır?

Yoga; beden, ruh ve zihin bütünlüğünde bireysel refahı arttırarak daha anlamlı bir yaşam arayışına rehberlik ediyor. Bireyin içsel coğrafyasına yakından baktığı, farkındalığını arttırarak sezgilerini kuvvetlendirdiği bu pratik; geleneksel olarak tek başına yapılıyor. Bununla beraber çift yogası, özelikle birbirini önemseyen kişilerce yapıldığında yaşam yolculuğuna bambaşka bir derinlik katıyor. Karşılıklı olarak ortak pozların ve nefeslerin deneyimlendiği bir tür asana pratiği olan çift yogası, özellikle sevgililer ve eşler arasında güven inşa ederek ilişkinin güçlenmesine yardımcı olabiliyor.

Çift Yogası Nedir?

Partner yogası ya da iki kişilik yoga olarak da adlandırılan çift yogası, birtakım yoga pozlarının birlikte yapılması anlamına geliyor. Çiftler; karşılıklı olarak ihtiyaçlara uyumlanmayı kolaylaştıran iki kişilik yoga hareketleri aracılığıyla ruhsal, duygusal ve fiziksel bütünlüğe kavuşabiliyor. Bu sebeple iki kişilik yoga, genellikle ilişki biçimlerini geliştirerek birbirlerini daha yakından tanımak isteyenlerce tercih ediliyor.

Yakın arkadaşlar, anlaşmazlık yaşayan aile bireyleri ve hatta çalışma arkadaşları; çift yogasını deneyimleyebiliyor. Yine de çift yogası, kişinin partnerini hem zihinsel hem fiziksel olarak “duyma” becerisini geliştirdiği için özelikle sevgililer ve eşler tarafından tercih ediliyor.

Partnerler, bu pratik sayesinde öz benliklerini keşfederken aynı zamanda bu alanı birbirlerine de açıyor. Böylece biricik ve eşsiz yaşam yolculuklarında beraberken de ayrı kalabilen çiftler, daha derin bir bağlılığı deneyimliyor. Gelişen bu derin bağ, ilişki memnuniyetini arttırırken yaşamdan zevk almayı ve mutlu kalmayı kolaylaştırıyor.

Neden Çift Yogası?

çift yogası

Ortak hedeflere sahip etkinlikler, bireylerin mutluluk düzeyini etkileyebiliyor. Takım oyunları gibi birlikte başarma duygusunu perçinleyen tüm etkinlikler, bu temel ihtiyaç sebebiyle çok daha keyif verici olabiliyor. Grup hâlinde egzersiz yapan kişiler üzerinde yapılan bir çalışmaya göre bu birliktelik, fiziksel faydalar sunmasının yanı sıra stres seviyesini de önemli ölçüde azaltıyor. Bu yüzden birlikte spor yapan veya dans kurslarına katılan, kısaca ortak fiziksel aktivitesini arttıran çiftlerde de bu faydaları gözlemlemek mümkün olabiliyor. İşte; bu noktada çift yogası, tüm bu ortak fiziksel faaliyetlerin bir adım ötesine geçiyor. Zira çift yogasında doğru yoga duruşuna ulaşmak için çiftlerin birbirlerinin iletişimine ve desteğine güvenmesi gerekiyor. Bu açıdan bakıldığında iki kişilik yoga, partnerler arasında gerçek ve derin bir bağ kurulmasına yardımcı olabiliyor.

Çift Yogasının Faydaları

Her şeyden önce düzenli olarak beraber yoga yapmak, çiftler arasındaki yakınlığı besliyor. Ortak yoga pozları sırasında gereken nefes uyumu ve fiziksel birliktelik, çiftlerin birbirlerine güvenmesini gerektiriyor. İşte; bu gereklilik, çiftleri iletişime geçmeye teşvik ederek derin ve sarsılmaz bir güven ilişkisinin kurulmasına yardımcı olabiliyor.

Klinik Sosyal Hizmet Uzmanı ve Terapist Melissa Whippo, çift yogasını özelikle yoğun çatışma yaşayan çiftlerde bir terapi aracı olarak kullanıyor. Aynı zamanda lisanslı yoga eğitmeni olan Whippo, konuşma terapisinin yanı sıra beden odaklı psikoterapi için çift yogasını tercih ediyor. Whippo’ya göre ortak yoga duruşları sayesinde iki kişilik tek bedene odaklanan çiftlerin sinir sistemi yavaşlıyor. Böylece nefesi ve dokunuşu paylaşan çiftler hem bedenen hem duygusal olarak anda daha fazla mevcut olabiliyor.

çift yogası nasıl yapılır

Psikoterapist ve yoga eğitmeni Julia Lehrman da benzer görüşlere sahip. Lehrman’a göre ortak yogadaki fiziksel dokunuşlar, çiftler arasında kelimelere gerek duyulmayan daha derin bir iletişim dilini keşfetmeyi sağlıyor. Rızaya dayanan bu bilinçli dokunuşlar sayesinde karşılıklı olarak ilişkide onaylanma, kabul görme ve takdir edilme gibi duygusal ihtiyaçlar tatmin edilebiliyor. Lehrman, ilişkilerdeki çoğu çatışmanın çiftlerin kendilerini birbirinden uzak hissetmelerinden kaynakladığını savunuyor. Buna göre dokunma ve bedensel hareket yoluyla iletişime geçen çiftlerin cinsel kimyalarında da artış yaşanabiliyor. Çift yogası, her ne kadar bu amaçla geliştirilmiş olmasa da yaşanan fiziksel yakınlıkla sevgililer arasında arzu yaratabiliyor. Aynı zamanda birlikte hareket etmeyi zorunlu kılan yoga duruşları sayesinde beden uyumunu ve birlikteliği kolaylaştırabiliyor.

Çift yogası, diğer yoga türlerinde olduğu gibi stresi ve kaygıyı azaltmaya yardımcı oluyor. Üstelik sevgilinin dokunuşlarıyla hissedilen şefkat, gerginliği serbest bırakmayı ve farkındalığa odaklanmayı kolaylaştırıyor. Çift yogasında ideal olarak minimum sözlü iletişim tercih ediliyor. Daha derin bir koordinasyon gerektiren bu sözsüz pratik sayesinde çiftler, beden dillerini keşfediyor. Bunun yanı sıra zamanla aktif dinleme becerisi kazanıyor; partnerlerinin nefes vurgularından keyif, gerginlik veya baskıyı anlamayı başarabiliyor.

Çift Yogası Hareketleri

Yakınlığı derinleştirerek çatışmayı hafifleten çift yogasına basit hareketlerle başlamak gerekiyor. Zira çiftlerin yoga geçmişleri ve kas hassasiyetleri çift yogası pratiğini doğrudan etkiliyor. Bu nedenle çiftlerin yoga pratiğine bu unsurları göz önüne alarak başlamak gerekiyor.

Adho Mukha Sukhasana Anuvittasana

Bedenlerini öne doğru ikiye katlayan çiftler, bu yoga duruşunda nefeslerine odaklanıyor. Asana pratiği artana kadar başlangıçta bu poz sırasında dizlerin hafifçe bükülmesine izin veriliyor.

Partner Twist

Nefes senkronizasyonu gerektiren bu poz, aynı zamanda bedeni esnetiyor. Minimum bir dakika boyunca sürdürülen bu yoga pozunun süresi, çiftlerin ihtiyacına göre uzatılabiliyor.

Paripurna Navasana

Bu asana, çift yogasında tecrübe kazandıkça denenebilecek yoga duruşları arasında yer alıyor. Birkaç nefes boyunca bu duruşta kalan çiftler, daha sonra oturma pozisyonuna geri dönüyor.

Dvi Vrksasana

En bilinen yoga duruşlarından biri olan vrksasana, çift yogasına da uyarlanıyor. Bu duruş, çiftlerin birbirlerini dengeleyerek desteklemelerini sağlıyor.

Vimana Dviguna Phalakasana

Bu asana, orta seviye yoga duruşlarından biri. Bu yüzden bu harekete geçmeden önce çiftlerin biraz daha pratik yapması gerekebiliyor.

Vimanasana

Zorluklarıyla sabırlı olmayı teşvik eden yoga duruşları arasında yer alan bu poz, aktif dinlemeyi zorunlu kılıyor. Temel yoga pozlarından biri olan Süpermen pozunun bu versiyonunda çiftlerin birbirlerinin vücut ağırlığını destekleyerek dengeyi bulması gerekiyor.

Çift yogası, sevgiliniz ya da eşiniz ile daha kaliteli zaman geçirmenizi sağlarken çatışmalarını çözmenizi kolaylaştıran bir araca dönüşebiliyor. İster ilişkinizi kuvvetlendirmek ister sorunlarınızı çözmek amacıyla çift yogasını seçtiğinizde partnerinizle rekabet etmemeniz gerekiyor. Zira çift yogasının etkisi, karşılıklı olarak fiziksel hâkimiyeti kanıtlamak yerine farklıklarınızı gözeterek sevgilinize destek olduğunuzda ortaya çıkabiliyor. Ayrıca egonuzu kontrol altına almayı başardığınızda pratiğin gereklerine odaklanmanız da kolaylaşıyor. Kendinizi akışa teslim etmenizi kolaylaştıran bu uygulama sayesinde dikkatiniz hem kendi nefesinize hem sevgilinizin nefesine yoğunlaşıyor.

Nefes ve bedenlerinizi farkındalıkla bir araya getiren bu uyum sayesinde sevgiliniz ile anda kalmanız kolaylaşabiliyor.

Daha Fazla İçerik
dharma nedir
Darma (Dharma) Nedir?