burçlara göre doğal taşlar
Who’s Denilo ?

Burçlara Göre Doğal Taşlar ve Özellikleri

Doğanın insana sunduğu şifa kaynaklarından biri olan organik taşlar ile Zodyak üzerindeki 12 burç nasıl etkileşim kurabilir? Elbette kozmik enerji ile… Evrenin bütününü saran kozmik yaşam enerjisi, doğada var olan canlı ve cansız tüm varlıklar üzerinden yaşamımıza tezahür edebilir. Dört ana elementin niteliklerine göre değişebilen bu enerji, burçlarımızın karakteristiğini belirler. Aynı zamanda organik taşlar da bünyelerinde bu enerjiyi taşır ve böylece bütünsel sağlık üzerinde iyileştirici, dengeleyici etkiler gösterebilirler. Peki, burçlar ve organik taşlar arasında nasıl bir ilişki var?

Burçlara Göre Doğal Taş Nedir?

Birçok kadim felsefe, yaşamın nasıl var olabildiğini sorgularken evrendeki enerjinin dört ana element üzerinden şekillendiğini vurgular: toprak, ateş, hava ve su. Doğada var olan her şey, bu dört ana elementin enerjisini kendine has bir denge içerisinde taşır. İnsanlar, bitkiler, denizler, organik taşlar… Doğal olarak hayata dahil olan ne varsa taşıdığı bu enerji sayesinde birbiriyle etkileşim hâlindedir.

Gökyüzündeki hareketliliğin insan enerjisini nasıl etkilediğiyle ilgilenen astroloji bilimi de Zodyak üzerindeki 12 burcu, dört ana element grubuna ayırır. Her gruptaki üç burcun, enerjisini daha yoğun taşıdığı elemente göre şekillendiğini söyler.

Örneğin toprak grubuna dahil olan Boğa, Başak ve Oğlak burçları; tıpkı toprak gibi hayata sımsıkı bağlı olurlar.

Burçların hangi element grubuna dahil olduğu ve nasıl karakter kazandığıyla ilgili daha detaylı bilgi alabilmek için “Burçların Elementleri” içeriğimize de göz atabilirsiniz.

Dünya oluşmaya başladığından beri yer kabuğu katmanları arasında olan ve mavi gezegeni herkesten iyi tanıyan organik taşlar da dört ana elementin enerjisini taşıdığı için bazı burçlar üzerinde daha etkili olabilir. Her burcun “doğum taşı” adı verilen ve etkilerini daha yoğun taşıdığı bir taş var. Burcunuza özel taşları öğrenip kullandığınızda taşların şifalandırıcı, dengeleyici ve koruyucu etkilerini daha fazla görebilirsiniz.

Burçlara göre doğal taşları seçerken aynı zamanda çakralarınızı da dengeleyebileceğinizi biliyor muydunuz? Bunun için çakra taşlarını inceleyerek size iyi gelecek, burcunuzun taşıyla ortak taşı seçmek iyi bir fikir olabilir.

Burçlara Göre Doğal Taş Özellikleri

burclara gore dogal taslar
Content Pixie

Şifalı taşların bütünsel sağlık üzerindeki olumlu etkilerini tam anlamıyla görebilmek için onları iyi tanımalı ve doğru şekilde kullanmalısınız. Dört ana elementin taşlar üzerindeki etkilerini açıklayabilmek için burçlara göre doğal taşlar ve özellikleri hakkında da birkaç not ekleyebiliriz.

Toprak Grubu Burçları ve Doğal Taşlar

Boğa, Başak ve Oğlak; toprak burçları grubunda yer alır. Toprak elementi; doğrudan dünyadaki yaşam, meslekler, çalışma performansı ve fiziksel sağlık üzerinde etkili olur. Bu gruptaki doğal taşlar ise topraklama, enerji dengeleme, korunma ve farkındalığı artırma amaçlarıyla kullanılabilir. Dünyevi sorunlardan uzaklaşmak, stresi azaltmak, bedensel sağlığınızı artırmak ve kendinizi güvende, huzurlu, sakin hissetmek istediğinizde farklı bir burca sahip olsanız dahi toprak enerjisi taşıyan burç taşlarını tercih edebilirsiniz.

Hava Grubu Burçları ve Doğal Taşlar

İkizler, Terazi ve Kova burçlarını karakterize eden hava elementi; özellikle zihin üzerinde etki gösterir. Hava elementine bağlı doğal taşlar da düşünme ve öğrenme yetileri, entelektüel kimlik, iletişim becerileri gibi noktalarda oldukça faydalı olabilirler. Motivasyonda veya odaklanmada zorlanma, yoğun ve derin düşünceler arasında kaybolma gibi sorunlar yaşıyorsanız bünyenizdeki hava enerjisini dengelemeniz gerekiyor olabilir. Bunun içinse burcunuz ne olursa olsun, hava burçlarına özgü doğal taşları kullanabilirsiniz.

Su Grubu Burçları ve Doğal Taşlar

Yengeç, Akrep ve Balık burçlarının yer aldığı su elementi ise duygular ve sezgiler üzerinde etkili olur. Su elementi etkisindeki doğal taşlar, duyguları ve içsel dünyayı kontrol edip düzenlemek için size yardımcı olabilirler. Duygusal anlamda savunmasız hissettiğinizde güç bulmak için su grubu burç taşlarından faydalanabilirsiniz. Duygu farkındalığı yaratmayı ve hislerin kontrolünün sağlanmasını kolaylaştıran bu taşlar, ayrıca empati kurabilmeyi de daha mümkün kılarak ilişkileri güçlendirebilirler.

Ateş Grubu Burçları ve Doğal Taşlar

Koç, Aslan ve Yay burçlarını etkileyen ateş elementi; tutkuları, yaratıcılığı ve harekete geçme güdülerini belirler. Ateş burçlarına özel doğal taşlar en umutsuz olduğunuz anlarda bile yaşam amacınızı, tutkularınızı, hayallerinizi fark edip onlara kavuşmak için harekete geçmenize yardımcı olur. Aynı zamanda sahip olduklarınızla ilgili daha kararlı olmanızı da destekler. Gelecekle ilgili kaygılar beslemeye başladığınızda, kararsızlık ve umutsuzlukla baş başa kaldığınızda bu dönemleri aşabilmek için ateş burcu taşlarından yardım alabilirsiniz.

Doğum Ayına Göre Doğal Taşlar

Elementlerin şifalı taşlarla nasıl bir ilişkisi olduğuna değindikten sonra burçlara özel doğal taşlardan bahsedebiliriz. Güneş’in, Ay’ın ve diğer gezegenlerin doğduğunuz ayda bulunduğu konumlar; doğal taşlarla aranızdaki iletişimi etkileyebilir. Bu durum da bazı taşları sizin için özel kılar. Ayrıca burç taşları, gökyüzü hareketliliğinden etkilenerek daha güçlü etkiler gösterebileceği için farklı bir burca sahip olsanız dahi o aya özel burç taşını kullanabilirsiniz. Hangi burç hangi doğal taşla daha yakın ilişki içerisinde, birlikte bakalım.

Oğlak (22 Aralık – 19 Ocak)

En kararlı ve inatçı burçlardan olan Oğlaklar, ideallerine doğru emin adımlarla yürürken ihtiyaç duydukları motivasyon ve güç için peridot taşından destek alabilir. Ayrıca oltu taşı, oniks, amber, azurit, karnelyan, lâl taşı, yeşil ve siyah turmalin de Oğlaklar için gayet uygun.

Kova (20 Ocak – 18 Şubat)

Temkinli, aktif ve özgür ruhlu Kovalar, zaman zaman kapıldıkları endişeli ve gergin enerjiyi dengelemek için kuvars taşından yardım alabilir. Akuamarin, ametist, amber, melek taşı, mavi selestit, mavi obsidyen ve ay taşı da Kova ile uyumlu çalışır.

Balık (19 Şubat – 20 Mart)

Yaratıcılıkları ve sezgileri oldukça güçlü olan Balık burçları, hayal güçlerini geliştirmek için sugulit kullanabilir. Ay taşı, ametist, akuamarin, beril, kan taşı, mavi dantel akik, turkuaz ve güneş taşı da Balıkların kullanabileceği diğer taşlar.

Koç (21 Mart – 19 Nisan)

Karnelyan, Koç burcunun çalkantılı enerjisini dengeleyerek doğru yönlendirebilecek taşlardan ilki. Diğerleri ise yakut, elmas, ametist, akuamarin, yıldız taşı, kan taşı, sitrin, ateş akik, lâl taşı, jadeit, jasper, pembe turmalin, turuncu spinel, topaz.

Boğa (20 Nisan – 20 Mayıs)

Sevgi, aşk ve tutkunun en yoğun olduğu burçlardan biri olan Boğalar; hayatlarına romantizm katmak için gül kuvarsın enerjisinden faydalanabilir. Boğa burçlarının çok seveceği diğer taşlar ise zümrüt, topaz, akuamarin, siyah spinel, boji taşı, elmas, lacivert taşı, bakır taşı, safir, selenit, kaplan gözü, turmalin.

İkizler (21 Mayıs – 20 Haziran)

Turkuaz taşı; iletişimin olmadığı bir dünyada yaşayamayan İkizlerin kendilerini ifade edebilmelerine ve çevrelerinde olup biteni anlayabilmelerine yardımcı olur. Bu burçla uyumlu diğer organik taşlar ise turmalin, akik, mavi spinel, kalsit, krizokol, krizopras, sitrin, ağaç akik, yeşil obsidyen, yeşil turmalin, safir, yılan taşı.

Yengeç (21 Haziran – 22 Temmuz

Duyguları ve kalbi tarafından yönetilen Yengeç burçları, duygu farkındalığı kazanmak ve hislerini kontrol altında tutabilmek için ay taşından destek alabilir. İnci, amber, beril, kahverengi spinel, karnelyan, kalsit, kalsedon, krizopras, zümrüt, opal, pembe turmalin, yakut, yosun akik, ateş akik, ağaç akik de Yengeç burcuyla uyumlu çalışan doğal taşlar.

Aslan (23 Temmuz – 22 Ağustos)

Sitrin, tıpkı Aslan burcu gibi ateş enerjisi taşır ve Aslanların ihtiyaç duyduğu enerjiyi, canlılığı kazanmalarına yardımcı olur. Kedi gözü, kaplan gözü, yakut, amber, boji taşı, karnelyan, krizokol, zümrüt, ateş akik, lâl taşı, yeşil ve pembe turmalin, kuvars, topaz, turkuaz, sarı spinel de Aslan burcunun enerjisine uyum sağlayabilen diğer taşlar.

Başak (23 Ağustos – 22 Eylül)

Amazonit; detaycı ve mükemmeliyetçi olan, bu yüzden de bazen çok yorulabilen Başak burçlarının kendilerine karşı daha şefkâtli olmalarına katkıda bulunur. Başakların severek kullanabileceği diğer taşlar ise amber, mavi topaz, karnelyan, krizokol, sitrin, lâl taşı, manyetit, ay taşı, yosun akik, opal, mor obsidyen.

Terazi (23 Eylül – 22 Ekim)

Terazi burçları, denge ve uyum ihtiyacı en yüksek burçlardan biri. Bu yüzden içlerinde sakladıkları endişelerden arınabilmek için pembe turmalinin dönüştürücü enerjisinden faydalanabilirler. Safir, opal, ametrin, akuamarin, yıldız taşı, kan taşı, zümrüt, yeşil turmalin, yeşim, yeşil spinel, maun obsidyen ve ay taşı da Teraziler için gayet uygun.

Akrep (23 Ekim – 21 Kasım)

Güçlü sezgilere ve tutkulara sahip olan Akrep burçları; kendilerini fazla şüpheci hissettiklerinde ya da ilham bulamadıklarında yakutun yaratıcılığı ortaya çıkaran, cesaret ve motivasyon veren enerjisinden yararlanabilirler. Akreplerin enerjisiyle uyumlu çalışan diğer taşlar ise topaz, bakır taşı, akuamarin, apaçi gözyaşı, beril, boji taşı, zümrüt, lâl taşı, yeşil turmalin, bakır taşı, ay taşı, obsidyen.

Yay (22 Kasım – 21 Aralık)

Üçüncü göz taşı sodalit, enerjik ve meraklı Yay burçlarının kendi doğalarını keşfedebilmelerine yardımcı olur. Topaz, turkuaz, azurit, ametist, mavi dantel akik, lâl taşı, bakır taşı, lacivert taşı, obsidyen, pembe turmalin, yakut, dumanlı kuvars da Yay burçlarının enerjisini dengeleyerek hayatlarını kolaylaştırır.

Doğanın kucağındaki şifaya ulaşmanın birçok yolu var. Doğal taşların güçlü enerjileriyle size bu yolda eşlik etmelerini istiyorsanız doğum ayınıza uygun burç taşınızı edinebilir ve onu tanımaya başlayabilirsiniz.

Daha Fazla İçerik
Evert van Duijn
Nitrik Oksit Nedir, Neden Önemlidir?