ay taşı

Ay Taşı Özellikleri Nedir, Nasıl Kullanılır?

Doğanın kucağında size yepyeni başlangıçlarda eşlik edecek, dişil enerjinizi yenileyip arındıracak bir güç olduğunu biliyor muydunuz? Bu gücün adı, ay taşı. Ay ve sezgilerle yoğun bir ilişkisi bulunan ay taşı; duygularınızın karmaşık bir hâl aldığı, öngörünüzün ve farkındalığınızın zayıfladığı dönemlerde enerjisiyle hayatınızı kolaylaştırabilir. Ay ışıklarının güzelliğini barındıran estetik görünümü ve geniş etki alanı sayesinde yüzyıllardır insan hayatında olan bu kıymetli taşı daha yakından tanımak ister misiniz?

Ay Taşı Nedir?

Ay taşı, katılaşarak kayaçlara dönüşen feldispat minerallerinden oluşur. Feldispatlar, yer kabuğunun %60’ını oluşturduğu için ay taşı da doğada kolayca bulunabilen organik taşlardan biri. Dünya üzerinde en yaygın olduğu ülkeler arasında Hindistan, Avustralya ve Sri Lanka var. Yarı saydam bir görünüme sahip olan ay taşının beyaz, krem, sarı, mavi ve yeşil tonlarında birçok rengine rastlanılabilir. Ay taşı; kolay kırılan yumuşak yapısı ve ışıltılı, özel görünümü dolayısıyla en değerli doğal taşlardan biri olarak kabul edilir. Özellikle mavi ay taşı, diğer renklere nazaran az bulunduğu için oldukça kıymetli.

Ay taşının bu ismi almasının sebebi, birçok açıdan ayı hatırlatıyor olması. Ay taşının gemolojide “adularesans” ismi verilen parıltıları, yüzyıllar boyunca insanlara ayın ışığı yansıtışını çağrıştırdı çünkü bu parıltılar, tıpkı suya düşen ay ışığı gibi taş üzerinde hareket ediyordu. Ayrıca ayın sezgiler üzerindeki etkisi gibi ay taşı da bilinçaltını, duyguları, psişik yetenekleri etkileyebiliyordu. Kadim Hint ve Roma uygarlıkları, bu taşın ay ışıklarının yer altında katılaşmasıyla oluştuğuna inandı. Hem bu kültürel kıymeti hem büyüleyici görünümü sayesinde ay taşı, tarihsel süreçte en değerli mücevherlerden biri oldu ve hem şifalandırmada hem medidatif uygulamalarda sıkça kullanıldı.

Ay Taşı Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Doğada her boyutta bulunabilen ay taşı, adularesans özelliğiyle yani ay ışıltılarını çağrıştıran parıltılarıyla karakterize bir taş türü. Dolayısıyla bir ay taşı imitasyonsa bu durum, oldukça kolay şekilde fark edilir. Değerli bir taş olduğu için onun aksesuarlara işlenmiş hâline, ham formundan daha kolay ulaşılır. Ay taşı satın alırken dikkat edilmesi gerekenleri şöyle sıralayabiliriz:

 • Ay taşının büyülü parlaklığı, diğer doğal taşlardan oldukça farklı görünür. Taşı hareket ettirdikçe ışıltılar da taş yüzeyinde yumuşacık birer bulut gibi gezinir.
 • En değerli ay taşı, mavi renkte olanlar. Beyaz tonları da adularesansı iyi yansıtır ama yeşil ve kahverengi tonlarının enerjisi daha düşük olur.
 • Ay taşı farklı kesimlerle sunulabilir ama ışıltıların belirginliği için kabaşon kesim tercih edilebilir.
 • Kesim sırasında oluşan pürüzler ve minik çatlak görüntüleri, taşın enerji dengesini bozabilir. Pürüzsüz bir yüzey ve berrak bir görünüm, bu açıdan oldukça önemli.

Ay Taşının Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Yeni başlangıçların taşı olan ay taşının hem ruh hâlimizi hem zihin ve beden sağlığımızı olumlu etkileyen pek çok özelliği bulunuyor. “Ay taşı ne işe yarar?” sorusuna verilebilecek cevaplardan bazıları şu şekilde:

 • Ay taşının en güçlü özelliği, duyguları dengelemeye katkıda bulunması. Geçmişten bugüne taşıdığınız ya da bugün kontrol etmekte zorlandığınız duyguları anlamanıza ve onları önce yatıştırmanıza yardımcı olur.
 • Sezgileri ve farkındalığı güçlendirmekte faydalı olabilir. Bilinçaltında birikenlerin fark edilip çözümlenmesini kolaylaştırabilir.
 • Sezgilerle psişik yeteneklerin gelişmesine katkıda bulunur.
 • Özellikle dolunay gecelerinde yoğunlaşan rüyaların kontrolünü kolaylaştırabilir.
 • Aynı bünyedeki kadın ve erkek enerjilerini dengelemeye katkı sağlar. Bu sayede her iki cinsiyette de saldırgan ve sert tutumların yumuşamasına yardımcı olur.
 • Çocuklarda hiperaktiviteyi azaltmaya ve onları sakinleştirmeye katkıda bulunur.
 • Kadınlarda menstrual döngünün sebep olduğu gerilimi azaltıp hormonları dengelemeye yardımcı olur. Âdet, gebelik ve emzirme süreçlerinde kadınların sakin bir ruh hâline kavuşmasına katkıda bulunur.
 • Duygusal stresin yol açtığı üst solunum yolu hastalıklarının tedavisini destekler.
 • Sindirim ve üreme sistemleri üzerinde etkili olabilir. Besinlerin sindirilmesini, toksinlerin ve idrarın vücuttan atılmasını kolaylaştırmaya katkı sağlayabilir.
 • Uykusuzluk ve uyurgezerlik problemlerinin giderilmesine yardımcı olur.

Ay Taşı Nasıl Kullanılır?

Ay taşının insan ruhu, zihni ve bedeni üzerindeki olumlu etkilerini gözlemleyebilmek için doğru kullanılması çok önemli. Peki, ay taşı nasıl kullanılır?

 • Oldukça etkileyici bir güzelliği olan ay taşını sürekli üzerinizde taşımak istiyorsanız bu taşla süslenmiş küpe, yüzük, kolye gibi aksesuarları tercih edebilirsiniz. Bu durumda aksesuarın diğer kısımlarının gümüş olmasına dikkat etmelisiniz. Altın ya da metal alaşımlı takılar, taşınızın enerjisini olumsuz etkileyebilir.
 • Üzerinizde ham ay taşı bulunduracaksanız onu yumuşak bir beze sarabilir ve kıyafetlerinizin içinde bir cebe yerleştirebilirsiniz.
 • Ay taşının arındıran, dengeleyen, sakinleştiren karakterinden faydalanmak için ona ev dekorasyonunuzda da yer verebilirsiniz. Bu durumda ay taşını narin olduğu için yumuşak bir bezin üzerine yerleştirmeye ve taşın diğer eşyalardan darbe almamasına özen göstermeniz iyi olabilir. Çünkü taşınızın çizilmesi ya da kırılması, enerjisini de etkiler.
 • Yatağın altında, özellikle karnın denk geldiği kısımda ay taşı bulundurmak; kadınlarda üreme sisteminin daha sağlıklı çalışmasına yardımcı olabilir. Ayrıca çiftler arasındaki cinsel çekimi de güçlendirebilir.
 • İş yerinizde masanızın üzerinde ya da aksesuarlarınızda ay taşı bulundurarak daha sakin, stresten daha uzak bir çalışma ortamı yaratabilir; duygularınızı kolayca kontrol ederek daha doğru kararlar verebilirsiniz.
 • Ay taşı ile meditasyon da yapabilirsiniz. Meditasyon için uygun bir ortam hazırlayıp oturma pozisyonu aldıktan sonra gözlerinizi kapayıp nefes pratikleri deneyin. Ardından ay taşını iki avcunuza alıp kendinizi rahat hissettiğiniz bir seviyede tutun. Duygularınız, içinizden ay taşına doğru akarken onları müdahale etmeden izleyin. Taşın enerjisinin içinizi dolduruşunu, parıltılarıyla zihninizi ve ruhunuzu aydınlatışını hissedin. Bir süre meditasyona devam edin ve ardından gözlerinizi açıp derin nefesler alarak meditasyonu sonlandırın.

Ay Taşı ile Yapılacak Ritüeller

Ay taşı ve ritüeller birbiriyle oldukça yakın iki kavram. Ay taşının “yeni başlangıçların taşı” olarak anılmasının sebebi, sezgileri güçlendirebilmesi. Yeni bir işe başlayacaksanız ya da yeni kararlar alacaksanız ay taşının size neler hissettireceğini anlamak için bir ritüel yapabilirsiniz.

 • Öncesinde temizleyip arındırdığınız bir ay taşını önce avcunuza alın ve gelecekteki yeni adımlarınızı hayal edin.
 • Ardından gözlerinizi kapayıp derin nefesler aldıktan sonra ay taşını dilinizin altına yerleştirin. Yeniden hayalinize dönün.
 • Bir süre sonra taşı çıkarın ve gelecekteki adımlarınızı görselleştirmeyi bırakın.
 • Zihniniz hayaliniz üzerine hâlâ yoğunlaşabiliyorsa sezgileriniz size olumlu yanıtlar veriyor olabilir ama başka düşüncelere odaklanmaya başladıysa kararlarınıza daha temkinli yaklaşabilirsiniz.

Yeni başlangıçlardan önce zihninizde ve ruhunuzda biriken duygusal toksinlerden arınmak için de bir ay taşı ritüeli yapabilirsiniz.

 • Ay taşının en güçlü vakti olan dolunay gecesinde dışarıya ya da pencereye çıkın ve ay ışığının altında durun.
 • Elinizdeki ay taşının enerjisine odaklanarak gözlerinizi kapayın ve değiştirmek, geride bırakmak istediklerinizi düşünün.
 • İçinizden “Bu sınavları benden al.” diye tekrar edin.
 • Yeni ay gelene kadar her gece bu rutini tekrarlayın.
 • Yeni ay geldiğinde ise ay taşını evinizden uzakta bir yere gömün.
 • Taşın sizden aldığı her şeyi onunla bırakın ve ardınıza bakmadan oradan uzaklaşın.

Ay Taşı Nasıl Temizlenir?

Tüm doğal taşlar gibi ay taşını da satın aldığınızda temizlemeniz gerekir. Bu, taşın sizden önce etkileşime girdiği enerjilerden arınmasını sağlar. Ayrıca taşı satın aldıktan sonra da düzenli aralıklarla, özellikle farklı niyetler için programlamadan hemen önce temizleyip taşın enerjisini yenilemelisiniz.

Ay taşını temizlemek için en etkili yöntem, önce birkaç dakika akan bir suyun altında tutmak. Sudaki minerallerin enerjisi, doğal taşlardaki enerjiyi arındırmakta çok başarılı. Ardından taşı bir gece ay ışığı altında dinlendirmeniz gerekir. Özellikle dolunay gecelerinde pencerenizin önüne bırakıp ay ışığının tıpkı su gibi taşın üzerinden akıp gitmesine izin verin.

Yüzeyindeki ışık hareketlerini izlerken tıpkı büyüyüp küçülen ay gibi hayatın da değişimler ve yeni başlangıçlarla var olduğunu hatırlamanıza yardımcı olacak ay taşlarına artık siz de hayatınızda yer verebilirsiniz.

Daha Fazla İçerik
yoga ve elementler
Günlük Hayatta Yoga ve Elementlerin Yeri