ay burcu nedir
eberhard grossgasteiger

Ay Burcu Nedir?

Astrolojiye göre doğduğumuz an güneşin, ayın ve gezegenlerin konumu; onların birbirleriyle yaptıkları açılar ve transitler bizim doğum haritamızı belirler. Her insanın doğum günü ve saati kendine özgü olduğu için yaşamsal özelliklerimizi belirleyen yıldız haritalarımız da tek ve biricik. Bu kadar özel olmamızı sağlayan şey ise güneş, yükselen ve ay burcumuzun bulundukları konumlar. Güneş burcumuzu doğduğumuz ay, yükselen ve ay burcumuzu ise doğum saatimiz belirler. Güneş burcumuz öz benliğimizi ortaya koyarken yükselen burcumuz dış dünyaya verdiğimiz izlenimi, sosyal hayattaki davranış biçimlerimizi temsil eder. Ay burcumuz ise duygusal davranışlarımızı ve bilinçaltımızı yönetir. Ay burcumuz hayattaki kararlarımızı da etkileyebileceği için bu tesiri doğru bir şekilde yönlendirmemiz gerekir.

Ay Burcu Nedir?

Eski inançlara göre bütün doğa olayları, gece gündüz döngüsü, mevsim değişimleri, gelgitler, tohumların filizlenmesi veya verimsizleşmesi; Ay’ın konumuna göre gerçekleşirdi. Bu sebeple kadim topluluklar bütün yaşamsal faaliyetlerini Ay’ın konumuna göre ayarlarlardı. Ay’ın döngülerine hâkim oldukça doğada on iki farklı ritmin bulunduğunu fark ettiler. Bu ritimler ise on iki farklı burçla tanımlandı. Öncelikle Ay’ın hangi burçta olduğunu belirleyen bir yıldız saati oluşturuldu ve tüm önemli günler, bayramlar, festivaller ve doğum törenleri gibi kutlamalar bu saatlere göre belirlendi. Böylece neyin ne zaman yapılması gerektiğini Ay’ın bulunduğu konuma göre şekillendirdiler. Ay burcunun doğumu ve hayatımızdaki önemi de tam olarak burada başlar çünkü Ay’ın hareketleri, tıpkı eskiden olduğu gibi bugün de kendi doğum haritalarımızdan aldığımız etkilere bağlı olarak bizi yönetir.

Ay burcumuz, yaşamsal faaliyetlerimizle ilgili pek çok noktada devreye girer.

Duygusal iletişim ve ilişkiler, bilinçaltı, bireysel arzular ve istekler, toplum içindeki var olma biçimi, duygular, dürtüler, içgüdüler ve sezgiler; Ay burcumuz tarafından yönetilir.

Genelde iç benliğimizi oluşturan etkileri Ay burcumuzdan alırız ancak bu özellikler yükselen veya güneş burcumuzda olduğu gibi dışarıdan anlaşılabilecek kadar yüzeysel değil, daha derin ve içkin bir şekilde var olur. Doğum haritamızda yer alan her gezegen, farklı evlerde bulunur. Ay burcumuz hangi evdeyse duygularımız ve içgüdülerimiz onun tarafından yönetilir. Natal haritamızdaki en büyük korumamız Ay olarak kabul edilir ve Ay burcumuz bizim dişil özelliklerimizi temsil eder.

Doğum haritalarımızda Ay’ın fazları da oldukça önemli bir yere sahip. Ay’ın ilk dördün veya son dördün evresindeyken doğmuş olmak bile bizi etkileyebilir. Ay küçülürken yani hilal fazına geçerken doğanlar ile ay büyürken yani dolunay fazına geçerken doğanlar arasında da farklılıklar görülebilir. Benzer biçimde Ay’ın zararlı kabul edildiği balzamik faz da doğum haritamızı etkileyen önemli bir unsur olarak karşımıza çıkar.

Ay Burcu Nasıl Bulunur?

Ay burcumuzu bulmak için öncelikle doğum haritalarımızı hesaplamamız gerekir. Doğum haritamız; doğum yerimiz, doğum tarihimiz ve saatimize göre belirlenir. Doğduğumuz anda Güneş’in bulunduğu konuma göre Ay da kendine bir yer edinir. O sırada Güneş’in ve Ay’ın konumunun yanı sıra Mars, Satürn, Uranüs, Neptün ve diğer gezegenler de evlere yerleşir. Bu nedenle doğum haritalarında gezegenlerin evlerinden bahsedilir. Ay döngüsünü temsil eden on iki burç, bütün evlere yerleşir ve onların konumlarına göre kişisel haritalarımız şekillenir.

Doğduğumuz anda Ay hangi burçta ve evdeyse bu konum bizim Ay burcumuzu belirler.

Ay burcu önemli göstergelere sahip olduğu için doğum haritasının titizlikle hesaplanması gerekir. Bunun için doğum saatini doğru bilmek çok önemli. Eğer doğum saatinizi bilmiyorsanız ancak hangi zaman aralığında doğduğunuzu tahmin edebiliyorsanız uzmanlar tarafından yapılan retrifikasyon işleminden yararlanabilirsiniz. Ardından Ay burcunuzu uzman kişiler tarafından hazırlanan doğum haritası uygulamalarında doğum yeri ve saatinizi girerek öğrenebilirsiniz.

Ay Burcu Ne İfade Eder?

Ay burcu; duygular, kişilerin iç dünyası ve bilinçaltıyla ilişkilendirilir; ayrıca sağlık konularını ifade eder. Sahip olduğumuz ay burcu özelliklerine göre belirli bir kişiliğimiz olur. Bu kişilik, yıldız haritamızdaki Ay’ın ve Güneş’in konumuyla ilişkilendirilebilir. Kişiliğimizi belirleyen göstergeler arasında sadece Ay burcumuzun etkilerinden bahsetmek doğru olmaz çünkü astroloji uzmanları doğum haritasını tüm gezegen geçişleri ve transitlerle, kuzey ve güney ay düğümleriyle ele alarak değerlendirirler. Ancak Ay burcumuzun hayatımız üzerindeki etkisinin de epey önemli olduğunu göz ardı etmemek gerekir.

Ay; astrolojide dişil enerjiyi, yaratıcılığı, gücü, beslenmeyi, sağlık durumunu, duygusal içgüdüleri ve değişimi ifade eder.

Özellikle ikili ilişkilerde, karşı cinse bakış açımızda, iletişimle ilişkili konularda Ay burcumuz önemli rol oynar. Güneş burcu kişiliği ön plana alırken Ay burcu gizli yönlerimizi ortaya çıkarır. İç dünyamızdaki tüm düşünceler, haritamızdaki Ay’ın konumundan etkilenir. Sağlık konusunda hangi burçta konumlanmışsa vücudun o burçla ilişkili bölgelerinde rahatsızlık oluşabilir. Örneğin; Koç burcu baş bölgesini ve oradaki sorunları, Balık burcu ayakları ve bu uzuvlarda yaşanabilecek problemleri temsil eder. Ay burcu uyumu ise kişisel doğum haritalarımızdaki gezegenlerin açılarına bağlı olarak kendini gösterir.

Ay Burcuna Göre Özellikler

Bir Ay döngüsü 28 günde tamamlanır ve bu döngüyü tamamlarken tüm burçlarda yaklaşık 2-3 gün kalarak ilerler. Ay’ın enerjisi nasılsa günlük işlerimize de o enerji yansır. Ay’ın yönetici burcu Yengeç olduğu için en rahat ettiği konum da Yengeç burcu olur. Diğer burçlarda ise o burcun enerjisine göre hareket eder. Bu nedenle Güneş ve yükselen burcunuzun yanında Ay burcunuzun yorumlarını da dikkate almanız gerekir. Gün içerisinde başlamanız ya da bitirmeniz gereken işleri Ay’ın konumuna göre planlayabilirsiniz. Ayrıca yeni ay başlangıçları, dolunay ise tamamlanmaları desteklediği için planlarınızı Ay’ın fazlarına göre yapabilirsiniz. Ay burcu özellikleri hakkında bilgi sahibi olarak bu hayattaki yolculuğunuzu daha farkındalıklı bir hâle getirebilirsiniz.

Ay Burcu Koç Olanlar

Ay Koç burcundayken ateş elementinin yüksek olduğu bir enerji yansıtır. Bu kişiler genelde fazla hırslı, atılgan, enerji dolu olur ve ani duygu değişimleri yaşarlar. Benmerkezci bir karaktere sahip olabilir ve agresif bir tutumlar sergileyebilirler. Emir almaktan hoşlanmazlar. Ay burcu Koç olanlar inatçı ve asabi gibi görünmelerine rağmen yine de sadık ve güvenilir kişiler olurlar ancak Ay’ın Koç burcundaki yerleşimi kişileri egoya sürükleyebilir.

Ay Burcu Boğa Olanlar

Bu kişiler, sağlam karakterli ve güvenilir olurlar. Yemek yemeye ve konfor alanına düşkünlükleriyle bilinen Boğa’lar, sezgileri güçlü olsa da duygularını açık ve net bir şekilde ifade etmeyi tercih etmezler. Sakin, dingin, ağırkanlı bir yapıları olur. Yaşamları boyunca huzur ve güven ararlar. Ay burcu Boğa olanlar, maddi güvenceye önem verirler. İlişkilerinde kıskanç davranışlar gösterebilirler. Ayrıca annelerine veya çocuklarına düşkün olurlar.

Ay Burcu İkizler Olanlar

Natal haritasına göre Ay burcu İkizler olan kişiler, kıvrak zekaları ve espri yetenekleriyle öne çıkarlar. Aynı zamanda meraklı tavırları ile her şeyi derinlemesine öğrenmeye çalışırlar, bu da onlara entelektüellik kazandırır. Yine bu sebeple bilgiye dayalı ilişkiler kurarlar. Değişken yapıları ve dağınık zihinleri onları dengesiz biri gibi gösterir. Çift karakterli olmaları bu kişilerde içsel huzursuzluğa yol açabilir. İletişim güçleri yüksek olduğu için bu alandaki işlerde başarı elde edebilirler.

Ay Burcu Yengeç Olanlar

Ay’ın yönetici gezegeni Yengeç olduğu için Ay bu konumdayken daha olumlu kabul edilir ancak kişinin yıldız haritasındaki diğer konumlara göre anneye fazla düşkünlük, fazla duygusallık ya da aşırı alınganlık gibi özellikler görülebilir. Bu kişiler eve, aileye ve yuvaya düşkün olurlar. Empati yetenekleri ve sezgileri çok gelişmiş olan bu kişiler, ilişkilerinde takıntılı bir tavra bürünebilirler.

Ay Burcu Aslan Olanlar

Ay’ın Aslan burcundaki yerleşimi sanatsal yönleri, şan ve şöhreti destekler ancak bu aynı zamanda kendine aşırı güvenen, egoist, inatçı ve kibirli bir yapıyı da beraberinde getirebilir. Genelde cömert, dürüst, cana yakın ve iyiliksever kişiler olurlar. İlişkilerinde çok fedakar ve sahiplenici davranmaya eğilim gösterebilirler. Ay burçlarının konumu bu kişilere eğlenceli ve komik bir mizaç kazandırır ancak hatalarının yüzlerine vurulmasından hoşlanmazlar.

Ay Burcu Başak Olanlar

Astrolojide Ay’ın Başak burcunda olması pek iyi yönde değerlendirilmez. Bu kişiler çok hassas, titiz ve eleştirel bir yapıya sahip olurlar. Duygularının geri planda kalması, onların duygusuz görünmesine neden olabilir. Zekalarıyla ön plana çıkarlar. Hızlı fikirler üreten pratik zekaları sayesinde incelik gerektiren işlerde başarı kazanırlar. Soğukkanlı ve kontrolcü davranan bu kişiler, güçlü bir hafızaya sahip oldukları için çok çabuk öğrenirler.

Ay Burcu Terazi Olanlar

Arkadaşlığa ve dostluğa önem veren Ay Terazi’ler, güvenilir ve dürüst oldukları için çevreleri tarafından çok sevilir. Objektif kararlar verirler ve her zaman adil olmaya çalışırlar. Estetik zevkleri, lüks ürünlere düşkünlükleri ile bilinirler. Flörtöz, naif ve kibar bir kişiliğe sahip olurlar ancak ilişkilerinde fazla verici davranabilirler. Bu nedenle denge kurmayı öğrenmeleri gerekebilir. Sevgiye, duygulara ve evliliğe çok önem verirler.

Ay Burcu Akrep Olanlar

Ay burcu Akrep olan kişiler, kuvvetli sezgileri kuvvetli ve duygusal yapıları ile dikkat çekerler. Ayrıca yoğun bir güç ve kontrol arzusu duyarlar. Ay Akrep burcunda zararlı kabul edilir ve Akrep burcunun gölge yanlarının çalışmasına neden olabilir. Ay burcu Akrep olanlar bir şeyi elde etmek istediklerinde ellerinden gelen her şeyi yapabilirler ve bu konuda aşırı hırslı ve yıkıcı tutumlara sahip olabilirler. Kuşkucu ve kontrolcü oldukları için güven duymakta zorlanırlar ve bu nedenle de ilişkilerde sorun yaşayabilirler. Kontrolcü davranmayı seven bu kişiler, kontrol edilmekten ise hiç hoşlanmazlar.

Ay Burcu Yay Olanlar

Yay burcunda konumlanan Ay, kişiyi öğrenmeye ve gezmeye meraklı bir hâle getirir. Bu kişiler idealist, eğlenceli ve sevimli kişilikleriyle tanınırlar. Keşif yapmak, yeni kültürleri öğrenmek ve yeni insanlar ile tanışmak için onlar için epey önemli olur. Detaylarla uğraşmaktan hoşlanmazlar. İlişkilerinde duygulara değil, mantığa önem verirler. Hiperaktif, özgürlükçü, bağımsız ve zaman zaman patavatsız bir kimliğe bürünebilirler. Maceraya düşkün ve heyecanlı olurlar.

Ay Burcu Oğlak Olanlar

Ay, bu burçtayken zayıf bir konumda yer alır ve kişiye zorlayıcı etkiler verebilir. Bu kişiler genelde zor işlerde çalışırlar. Maddiyat onlar için fazlasıyla ön planda olur ve çok çalışarak para kazanmayı hedeflerler. Hırslı yapıları nedeniyle duygusal davranamazlar, iletişim kurmakta ve ilişkilerde zorlanabilirler. Sonuç odaklı, soğukkanlı ve inatçı olabilirler. Ciddi ve tutucu kişiler olarak bilinirler. Yine de başarılı işlerle adlarından söz ettirebilirler.

Ay Burcu Kova Olanlar

Bağımsızlıklarına önem veren Ay Kova’lar, toplumun kurallarının dışında yaşamayı severler. Sınırlandırılmaya ve baskıya gelemezler. Bu kişiler; farklı olmayı seven, orijinal, açık fikirli ve analizci bireyler olarak karşımıza çıkar. Kimsenin cesaret edemeyeceği işlere girişirler ve başarana kadar uğraşırlar. Öz güvenleri yüksek olur; parlak zekaları sayesinde yaratıcı fikirler, buluşlar ortaya koyabilirler. İlişkilerinde karşılarındaki kişinin zekasına önem verirler.

Ay Burcu Balık Olanlar

Ay Balık burcundayken mantık devre dışı kalır ve duygular, sezgiler, içgörüler ön plana çıkar. Sanatçı, şair ruhlu ve yaratıcı bir yapıya sahip olurlar. Müzik, resim, tiyatro gibi pek çok sanat alanında başarı elde edebilirler. Ruh hâlleri kolay değiştiği için çift karakterli oldukları düşünülebilir. Bu nedenle de yanlış anlaşılmaya meyilli olabilirler. Kandırılmaya ve manipülasyona açık oldukları için ilişkilerinde dikkatli davranmaları gerekir. Ay burcu Balık’ta konumlanan kişiler fazla hayalperest ve dalgın olabilirler.

Daha Fazla İçerik
Daha Erdemli Bir Yaşam İçin 10 Evrensel İlke: Niyamalar ve Yamalar