Aventurin Taşı Faydaları ve Özellikleri

Doğal taşlar; yüzyıllardır dünyanın her yerinde şifa bulma, enerji dengeleme, korunma, zihne ve ruha ulaşma, statü gösterme, sarhoşluğu önleme gibi birçok amaçla kullanılıyor. Çeşitli minerallerin yer kabuğu katmanları arasındaki ısı ve basıncın etkisiyle katılaşması sonucu oluşan doğal taşlar, tüm bu faydalarını bünyelerindeki enerjiye borçlu. Doğadaki canlı ya da cansız her şeyin taşıdığı bu enerji sayesinde insanların bütünsel sağlığını da etkileyebiliyorlar. Aventurin de kadim uygarlıklardan bugüne kullanılmaya devam eden şifalı taşlardan biri.

Aventurin Taşı Neyi Temsil Eder?

Kadim uygarlıklar için aventurin taşının neleri temsil ettiğine değinmeden önce onu biraz tanıyabiliriz. Adını, macera anlamındaki İtalyanca “avventura” sözcüğünden alan taş; kuvars minerallerinden oluşur. “Yıldız taşı” ismi de yaygın olarak kullanılır. İtalya, Brezilya, Çin ve Hindistan gibi birçok ülkede kolayca bulunabilir. Daha çok yeşil tonlarına rastlansa da doğada mavi, kırmızı, kahverengi, şeftali pembesi gibi farklı renkleri de bulunur. 

Aventurin, kalp çakrasıyla ilinti bir taş ve yüzyıllar boyunca kalbin şifacısı olarak görülmüş. Aynı zamanda şansı, amaca ulaşmayı ve refaha ermeyi temsil eden aventurin taşının parlaklığı, Tibet halkının dikkatini çekmeyi başarmış. Tibetliler, taşın parlaklık seviyesini güçle ilişkilendirmiş ve heykellerini aventurin taşlarıyla süslemişler. Savaşçı ruhlarıyla tanınan Amazon kraliçeleri de taşın kendilerine güç getireceğine ve rehberlik edeceğine inandıkları için tüm kıyafetlerini ve silahlarını aventurin taşları ile donatmışlar. Bu yüzden aventurin, Amazon taşı ismiyle de anılır. 

Aventurin Taşının Özellikleri ve Faydaları

Doğal taşların bütünsel sağlık üzerindeki faydalarına tam olarak ulaşabilmek için onları iyi tanımalı, doğru şekillerde kullanmalı ve mutlaka düzenli olarak taşların enerjilerini arındırmalısınız. Aventurin, özellikleri ve sağladığı faydaları göz önünde bulundurulduğunda ne işe yarar, ne için kullanılabilir; birlikte bakalım.

 • Aventurin, koruyucu özelliği yüksek bir taş. Onu üzerinizde taşıdığınızda sizi çevrenizdeki elektromanyetik dalgalardan koruyabilir.
 • Jeolojik yapıdan kaynaklanan ve “ley hatları” adı verilen yeryüzü enerji kanalları, negatif akımlar yayarak insanların ve binaların enerji alanını kirletebilir. Jeopatik stres ismiyle anılan bu kirlilik, bahçelerin verimini de azaltabilir. Aventurin ise bu negatif akımların önlenmesi ve arındırılmasında size yardımcı olabilir.
 • Aventurin, destekleyici bir taş olduğu için azmi ve kararlılığı artırabilir. Kişideki şefkati, empatiyi, liderlik niteliklerini geliştirebilir.
 • Geçmişteki bir travmadan kaynaklanan hastalıklarda bilincin derinlerine ulaşılmasını ve bu sayede hastalığın tedavisini kolaylaştırabilir.
 • Bastırılmış hislerin ortaya çıkarılarak çözümlenmesine ve duygusal iyileşmenin sağlanmasına yardımcı olabilir.
 • Kalp şifacısı olarak tanınan aventurin; kan basıncının dengelenmesi, sinir sisteminin korunması, kolesterolün kontrol altında tutulması gibi kalp sağlığını etkileyen birçok konuda sizi destekleyebilir.
 • İksir olarak kullanıldığında deri sağlığına da katkıda bulunabilir.

Ayrıca aventurinin farklı renklerinin kendilerine özgü faydaları da görülebilir. Kırmızı, mavi ve yeşil aventurin taşının faydalarına da kısaca değinelim:

 • Kırmızı aventurin taşı, etrafına canlılık ve tutku dağıtır. Kendinizi bitkin ve mutsuz hissettiğiniz dönemlerde enerjinizi yükseltmek için yanınızda kırmızı aventurin taşıyabilirsiniz. Ayrıca cinsel gücün artmasına da yardımcı olabilir.
 • Yeşil aventurin taşı; olumsuz duygu, düşünce ve enerjileri düzenleyerek kalbin bu olumsuzluklardan kötü etkilenmesini engelleyebilir.
 • Mavi aventurin taşı boğaz ve üçüncü göz çakralarına bağlı olduğu için zihnin arındırılmasına ve sağlığının korunmasına destek olabilir. Anksiyete ve depresyon gibi sorunların tıbbi tedavisini desteklemek amacıyla mavi aventurin taşı kullanılabilir. Üçüncü göz yani alın çakrasıyla ilgili daha fazla bilgi edinmek isterseniz “Alın Çakrası Nedir?” isimli yazımızı, boğaz çakrasıyla ilgili detaylı bilgi içinse “Boğaz Çakrası Nedir?” adlı içeriğimizi inceleyebilirsiniz.

Aventurin Taşı Nasıl Arındırılır?

Doğal taşlar, çevrelerindeki diğer tüm enerjilerle etkileşim hâlinde olduğu için satın alındıklarında mutlaka temizlenmeli ve enerjileri arındırılmalı. Sonrasında ise düzenli aralıklarla yine enerjileri yenilenmeli ki taşların doğası korunabilsin. Peki, aventurin taşı nasıl temizlenir ve enerjisi nasıl arındırılır?

 • Aventurin oldukça sert bir taş olsa da temizliğinde sadece ılık su, doğal bir sabun ve yumuşak bir bez kullanılması yeterli.
 • Nazik hareketlerle ovarak taşınızı fiziksel kirlerden arındırdıktan sonra ise akan su altında kısa bir süre tutarak hem durulayabilir hem de sudaki mineraller sayesinde taşın enerjisini temizleyebilirsiniz.
 • Aventurin doğayı çok sevdiği için onu bir bahçeye koyarak enerjisini yenileyebilirsiniz. Toprağın, çiçeklerin, diğer bitkilerin ve doğanın enerjisi taşınızı şarj ederek yeniden kullanılabilir hâle getirir.

Aventurin Taşı Nasıl Kullanılır?

Her taşın doğası farklı olduğu için kullanımları sırasında göz önünde bulundurulabilecek küçük detaylardan söz edilebilir. Bir aventurin taşı edindiyseniz doğanın bu hediyesini açabilmek için hangi yollara başvurabileceğinizle ilgili birkaç fikir sunalım:

 • Aventurin taşıyla dekore edilmiş bir takı veya aksesuar edinerek taşınızı her an yanınızda taşıyabilirsiniz. Aventurin, yatıştırıcı ve canlandırıcı enerjileriyle aldığınız olumsuz etkileşimleri önler, negatif etkileri pozitife dönüştürür. Kendinizi daha iyi ve canlı hissetmenize yardım edebilir. Ayrıca bedendeki birçok hastalığın iyileşmesine destek olabilir. Seyahat sırasında takılan aventurin, sizi maceranızın bilinmezliklerinden koruyabilir. Taşın doğrudan teninizle temas etmesine izin verirseniz cilt sağlığınıza da fayda sağlayabilir.
 • Feng Shui’de de aventurin taşının karşılığı, canlılık ve pozitif enerji. Evin herhangi bir bölgesine yerleştirilen aventurin, evi dışarıdan gelen olumsuz enerjilerden ve kötü güçlerden koruyabilir. Ev içindeki olumsuz enerjileri ise pozitife dönüştürür ve daha huzurlu, daha yaşanabilir ortamlar oluşturmanıza yardımcı olabilir.
 • İş yerindeyken çevrenizde ya da üzerinizde bulunan aventurin taşı, etrafınızdaki enerjiyi pozitife dönüştürerek başarı ve kariyer hedeflerinizi daha mümkün hâle getirebilir. Zihninizi ve yaratıcı yönünüzü canlandırarak sizi harekete geçirir.
 • Aventurin taşı ile meditasyon yaptığınızda taşın ışıl ışıl pırıltıları zihninize ulaşarak karanlıkları aydınlatmanıza yardımcı olabilir. Dinginlik sağlayan enerjisi sayesinde motivasyonu ve odaklanmayı kolaylaştırabilir. Aventurinin size rehberlik etmesini istiyorsanız meditasyon sırasında taşı avcunuza alıp enerjisini hissetmelisiniz.
 • Cilt sağlığını desteklemek için bir aventurin iksiri hazırlayabilirsiniz. Bunun için temizlediğiniz ve enerjisini yenilediğiniz aventurini bir kaptaki saf su içerisinde dinlendirmeli ve enerjisinin sudaki minerallere karışmasını beklemelisiniz. Bir süre dinlendirdikten sonra ise taşı alıp kaptaki suyu cildinize masaj yaparak uygulayabilirsiniz.

Aventurin Taşı Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Aventurin, görüntüsü itibarıyla yeşim taşına çok benzer ve bu yüzden “Hint yeşimi” ismiyle de anılır. Yeşimle sıkça karıştırıldığı için aventurini doğal taşları iyi tanıyan, güvenilir bir satıcıdan temin etmek yerinde bir karar olur. Bununla birlikte aventurin satın alırken siz de şu birkaç küçük detaya dikkat ederek gerçek ve kaliteli aventurini diğerlerinden ayırabilirsiniz:

 • Yeşim ve aventurin arasındaki en belirgin fark, aventurinin daha ışıltılı bir yüzeye sahip olması. Biraz daha sabunsu ve mat bir görüntüye sahip olan yeşim taşı, aventurinden daha değerli bir taş olduğu için fiyatı da daha yüksek. İki taşın arasındaki farkı kesin olarak ayırt edebilmek için bir uzmandan yardım alınabilir. Yeşim taşı hakkında daha detaylı bilgi almak için “Yeşim Taşı Faydaları ve Özellikleri” isimli yazımızı okuyabilirsiniz.
 • Aventurinin yeşil ve mavi dışındaki renklerine daha nadir rastlanır ama yine de kalite açısından en kıymetlileri mavi ve yeşil aventurin olarak kabul edilir. Değerli bir aventurine sahip olmak istiyorsanız orta yeşil yaprak tonlarını tercih edebilirsiniz.
 • Aventurin; mumlu, camsı ve yarı saydam ya da opak bir görüntüye sahip olabilir ama kesinlikle şeffaf aventurine rastlayamazsınız. 
 • Elinizdeki doğal taşın yüzeyinde veya içerisinde kabarcıklar görüyorsanız camdan imal edildiğinden emin olabilirsiniz. Bu kabarcıklar sadece camdan üretilen, yapay taşlarda gözlemlenebilir.

Doğa; insanları daima sonsuz bir sevgi, şefkat ve şifayla sarar. Doğanın size uzattığı eli tutmak ve aventurinin şifalı enerjisini her an yanınızdaki hissetmek için artık siz de kendi taşınızı edinebilirsiniz.

Daha Fazla İçerik
5 klesha
Ruhsal Yolda İlerlemenin Önündeki Engeller: 5 Klesha