aura nedir
Eberhard Grossgasteiger

Aura Nedir? Renkleri Ne Anlama Gelir?

Biriyle ilk kez karşılaştığınızda ortaya çıkan hislerin auralarınızın etkileşime geçmesi sonucunda oluştuğunu biliyor musunuz? Evrensel yaşam enerjisi olan bioenerji, her bireyin kendine özgü bir elektromanyetik enerji alanına sahip olduğunu ifade eder. Çıplak gözle görülemeyen ve tüm canlıların fiziksel bedenlerinin dışını kapsayan bu elektromanyetik enerji alanı, aura ile tanımlanır. Vedik öğretilere göre aura; fiziksel, zihinsel ve ruhsal olarak iyi olma halinizi etkileyen yedi katmandan oluşur. Farklı düzlemleri temsil eden bu katmanlar, farklı renklerden oluşur.

Aura renkleri, zihinsel ve duygusal olarak mevcut durumunuzu yansıtan bir harita olarak yorumlanabilir. Bu haritayı mevcut duygu durumunuzu anlamaya yönelik bir rehbere dönüştürerek bütünsel iyiliğiniz için kullanabilirsiniz.

Kısaca bireysel enerji alanınızı fark ederek auranızı güçlendirebilir, dengenizi koruyarak hayat kalitenizi arttırmanıza yardımcı bir araç haline getirebilirsiniz. Peki, aura ne demek?

Aura Nedir?

Aura, elektromanyetik spektrumun bedeninizi çevreleyen kısmı olarak tanımlanır ancak aynı zamanda zihinsel ve ruhsal varlığınızın bir uzantısı olarak kabul edilir. Bu nedenle sadece etrafınızda var olan bir enerjiden daha fazlasını ifade eder. Kişisel atmosfer olarak düşünebileceğiniz aura hem ruhunuzdan hem bedeninizden yayılır. Aura, yaşayan her canlının etrafında akan enerjiden kaynaklanır ve bu akış titreşimlerle hissedilebilir. Esasen Antik Yunan mitolojisindeki karşılığı “esinti” olan aura, kelime anlamıyla bu akışı tanımlar.

Biriyle ilk kez karşılaştığınızda kapıldığınız izlenim, karşınızdakiyle aranızdaki etkileşime verdiğiniz bir reaksiyon olarak doğar.

Herhangi biriyle belki de henüz karşılıklı konuşmadan kapıldığınız olumlu ve olumsuz hisler, etkileşime geçen auraların bir sonucu olarak karşımıza çıkar. Frekansların karşılıklı etkileşimi ve uyumu, kimilerine daha sıcak kimilerine daha mesafeli hissetmenize neden olabilir. Ayrıca herhangi bir ortamda güçlü ve yüksek auraya sahip olan kişilerin varlıklarını ve yaydıkları enerjiyi kolayca hissedebilirsiniz.

Aura Renkleri ve Anlamları Nelerdir?

Doğu felsefesine ait öğretiler, auranın yedi katmandan oluştuğunu söyler. Her katman farklı bir renkle temsil edilir. Enerji akışının dengesiyle ilintili olarak bazı katmanlarda zaman zaman blokaj yaşanabilir. Bir katman baskın hale geldiğinde diğer katmanlar daha az görülür veya daha zor algılanır. Sonuç olarak bu katmanların gücüne göre kişisel auranız, renkli bir hale şeklinde etrafınızı sarar. Peki, aura hangi katmanlardan oluşur?

Fiziksel kök katman:

Eterik düzlem olarak da adlandırılan bu katman, kuyruk sokumu ile pelvik kemiği arasında kalır. Tıpkı kök çakra gibi bu katman da kırmız renkle ifade edilir. Sağlığınız ve beş duyunuzla bağlantılı olan fiziksel kök katman, bedeninizi dinlendirdiğinizde yenilenir.

Sakral katman:

Kök katmanın hemen üzerinde ise sakral katman bulunur. Bu katman, sakral çakra gibi turuncu renk ile temsil edilir.

Duygusal katman:

Solar plexusa karşılık gelen bu katman, sarı renk ile ilişkilendirilir. Göğüs kafesinizin hemen altında, midenizin üstünde hissedilir.

Astral katman:

Bedenin üst kısmındaki enerji akışıyla alt kısmın kesişimi olan astral katman, kalp çakrasına karşılık gelir ve yeşil renkle temsil edilir. Öz şefkati deneyimleyebileceğiniz bu katman, hassas iç doğanızın bir yansıması olarak kabul edilir.

Spiritüel katman:

Spiritüel katman, boğaz çakranıza denk gelir ve mavi renkle ifade edilir. Bu eterik katman, benzer dalga boyutundaki kişilerle ilişki kurmanıza yardımcı olur.

Sezgisel katman:

Üçüncü gözün olduğu bölgede yer alan bu katman, indigo mavisi veya mor renkle ilişkilendirilir. Göksel düzlem olarak da bilinen bu katman, sezgilerinize güvenmenize ve içgüdülerinizi fark etmenize yardımcı olur.

Mutlak katman:

Başınızın üstünde yer alan bu katman, parlak beyaz renkle ifade edilir. Her bir katmanın uyumlu ve dengeli olmasını sağlamak için bir ağ görevi görür.

Aura renginizi öğrenmek için uygulayabileceğiniz bazı yöntemler var.

Örneğin; bir elektrografik fotoğraf tekniği olan Kirlian fotoğrafçılığı sayesinde auranızın fotoğrafı çekilebilir. Temeli 18. yüzyıla kadar uzanan bu teknik, yüksek frekanslı ancak düşük amperli özel araçların kullanımına dayanır. Aralarında Nikola Tesla’nın da bulunduğu bilim insanlarının ilk dönem çalışmaları, Kirlian tarafından bir adım daha ileri götürülmüş. 1970’li yılların sonunda Guy Coggins’in icat ettiği fotoğraf makineleri sayesinde bu teknik kullanılarak aura fotoğrafçılığı yapılabilir. Günümüzde görsel sanatlar uzmanı Christina Lonsdale, Radiant Human girişimi ile bu cazibeli ışıltının izini sürme konusunda oldukça başarılı. Elbette aura rengi, bu özel fotoğraf tekniği kullanılmadan farklı yollarla da keşfedilebilir ancak bunun için sezgilerinize güvenmeniz ve sabırlı olmanız gerekir. Tıpkı meditasyonda olduğu gibi auranızı fark edebilmek için düzenli pratiğe ve zamana ihtiyacınız var. “Aura rengi nasıl bulunur?” diye merak ediyorsanız bu basit yöntem size yardımcı olabilir:

Arkanızda beyaz bir fon olacak şekilde aynaya bakın. Bakışlarınızı alnınızın ortasına üçüncü gözün olduğu noktaya doğru yoğunlaştırmaya gayret edin. Odaklanın ve konsantre olun. Gözlerinizi odak noktanızdan ayırmadan başınızın ve omuzlarınızın dış çevresini fark edin. Bu alanda göreceğiniz renk veya renkler auranızı temsil eder. İlk denemenizde başarılı olamayabilirsiniz ancak pratik yaptıkça auranızı tek başınıza keşfetmeyi başarabilirsiniz. Aura renginizi tespit ettiğinizde bu rengin ifade ettiklerine göre enerjinizi yorumlayabilirsiniz.

Kırmızı

İrade gücünü ve kendine yetebilen bir ruh halini ifade eder. Liderlik ve eyleme geçme becerisi, tutku ve enerji ile ilişkilendirilir.

Turuncu

Yaratıcılığı, bağımsızlığı ve kendine güveni gösterir. İnsan ilişkilerinde yüksek beceri ve macera tutkusu olarak yorumlanır.

Sarı

Şakacı ve arkadaş canlısı bir mizacı işaret eder. Sarı rengi; yaratıcılık, iyimserlik ve açık fikirliliği gösterebilir.

Yeşil

Sosyal becerileri ve güçlü iletişimi ifade eder. Yeşil renginin farklı tonları hedef odaklılık ve mükemmeliyetçilik olarak da yorumlanabilir.

Mavi

Dengeli bir enerjiyi ve güçlü sezgileri sembolize eder. İçgüdü, duyarlılık, güven ve sadakat duyguları ile ilişkilendirilir.

Mor

Yüksek farkındalığı temsil eder. Vizyoner, ön yargısız, eğlenceli ve ilham veren bir ruhun sembolü olarak kabul edilir.

Beyaz

Oldukça nadir görülen bu aura, kozmik bilgelik ile ilişkilendirilir. Yüksek bilinç ve yoğun enerji ile ilahi kaynağa bağlılığın göstergesi olarak kabul edilir.

Aura Nasıl Yükseltilir?

Çevrenizdeki uyaranlara ve dış dünyaya ilk temasınız aura aracılığıyla gerçekleşir. Bioenerji uzmanları auranın yarı geçirgen doğası ile öncül bir koruma mekanizması olarak çalıştığını belirtir. Dengeli ve sağlıklı hissettiğinizde güçlenen auranız sizi negatif ve toksik enerjilerden koruyabilir. Yüksek aura, enerji seviyenizle uyumlu insanları kendinize doğru çekmenize yardımcı olabilir ancak auranız zayıfladığında kendinizi negatif enerjilerin manipülatif etkilerine karşı daha savunmasız hissedebilirsiniz. Bu nedenle bütünsel bir denge ile iyi olma hali söz konusuysa güçlü aura önem kazanır. Eğer auranızı anatominizin bir parçası olarak kabul eder ve bu inancı içselleştirebilirseniz auranızı güçlendirebilirsiniz.

Auranız boyutu ve yansıttığı mesajla öz benliğiniz hakkında sözcüklerden çok daha fazlasını söyleyebilir.

Aura güçlendirme çalışmalarına başlamadan önce auranızı sadece kendiniz için hissetmeye niyet etmek, sezgisel olarak varlığını kabul etmenizi kolaylaştırabilir. Bu niyetle spiritüel farkındalığınızı arttırabilir, aura yükseltme pratiğine başlayabilirsiniz.

Auranızı yükseltmek istediğinizde yoga ve meditasyon teknikleri size yardımcı olabilir. Zihinsel, ruhsal ve fiziksel bütünlüğünüzü dengede tutmaya yarayan meditasyonlar; aynı zamanda auranızı canlandırabilir. Yüksek dikkat ile odaklandığınızda kendi iç benliğinizle buluşmanız kolaylaşır. Meditasyon sayesinde hem iç dünyanızla hem dış dünyayla doğru bağlantılar kurmayı öğrenebilirsiniz. Bu sayede bedeniniz gerginlik, stres ve kaygı kaynaklı olumsuz enerjiden zamanla temizlenir. Bu temizlik auranıza yansıyarak enerjinizin yükselmesini ve güçlenmesini sağlar. Yoga öğretisi, auranın nadis (çakraları bağlayan ince kanallar) ile bağlantı olduğunu söyler. Yani çakralarınızı hizalayarak dengede tutan yoga, aynı zamanda auranızı da güçlendirir. Çakra blokajını ortadan kaldırarak prana (yaşam enerjisi) akışını serbest bırakan yogaya özgü duruşlar (asanalar) aura üzerinde de etkili olur. Ortaya çıkan pozitif enerji sonucunda auranız güçlenir, canlı ve parlak renklerle temsil edilir.

Kişisel enerji alanınızın zayıflayarak kırılganlaşması, negatif enerjinin olumsuz etkilerini daha derin hissetmenize neden olabilir. Negatif enerjinin düşünsel ve duygusal bağlamda sizi ele geçirmesini engellemek için olumlama pratiğinden yardım alabilirsiniz. Olumlu düşüncelere odaklanarak dikkatinizi negatiften çekmek, auranızı güçlendirmeye yardımcı olabilir. Bu pratiği deneyimlerken pozitif düşüncenin etkisini pekiştirmek için auranızı nasıl temizlediğinizi görselleştirebilirsiniz. Cansız ve soluk renklerin aldığınız her nefesle nasıl yeniden canlandığını ve güçlenerek nasıl parladığını canlandırmayı deneyebilirsiniz. Dilerseniz bu ritüeli kadim bir gelenek olan tütsü eşliğinde gerçekleştirebilirsiniz. Yüzyıllar öncesine dayanan bir gelenek olarak adaçayı tütsüsüyle hem auranızı hem yaşam alanınızı negatif enerjiden temizleyebilirsiniz.

Daha Fazla İçerik
ımposter sendromu
Imposter Sendromu Nedir, Nasıl Anlaşılır?