Astrolog Gahl Sasson’dan 2023 Yılı Astrolojik Öngörüler

Retrolarla başlayan 2023 yıla ile ilgili çoğumuzun aklında benzer bir soru olabilir: ‘Yeni yılda yeni başlangıçlar yapalım mı, yapmayalım mı?’

Retro dönemlerinin yeni başlangıçlara pek de iyi gelmediğini, daha çok yarım ve eksik kalan işleri tamamlama konusunda bize destek olduğunu biliyoruz. Peki yepyeni bir yılda retro etkileri nasıl olacak, yılın ilerleyen günlerinde neler yaşayacağız; ünlü astrolog Gahl Sasson’un yorumları ile 2023 yılına genel bir bakış atmaya başlayalım:

‘2023 yılı hem Merkür hem de Mars gerilemesi (retroları) ile başlıyor ve bir başka Merkür gerilemesi ile kışkırtıcı bir şekilde sona eriyor. Dışarıda bırakılmak istemeyen Venüs de yıl ortasında kükreyen Aslan burcunda geri gidiyor. Fakat endişelenmeyin; bu, 2023’ün bir gerileme bulutuyla örtülü “kayıp bir yıl” olacağı anlamına gelmiyor. Bu gökyüzü hareketleri, yeni yaklaşımlar uygulamadan önce geriye dönük yaptıklarımızı tekrar gözden geçirmek için fırsat sunuyor. 

2023’te göksel alemde, yeryüzüne yansıyacak olan çok sayıda değişiklik var:

Dönüşümün efendisi Plüto, ‘Büyük Durgunluğu’ başlattığı 2008 yılından bu yana Oğlak burcunda kaldıktan sonra Kova burcuna geçiyor. Plüto, yatırımları ve finansal kurumları yönettiği için, 2023-2024’te bir kez daha büyük finansal ve ekonomik zorlukların habercisi olma tehdidinde bulunuyor. Karmanın lordu Satürn ise Balık burcunun okyanuslarına dalıyor…

Büyük hayırsever Jüpiter, kırmızı Koç askeri üniformasını çıkararak, 2023’te Boğa’nın muhteşem şık takımlarını giyiyor. Kolektif olarak ustalaşmamız gereken şeylere işaret eden Ejderhanın Başı, Boğa burcundan Koç burcuna geriliyor, Jüpiter’in geçiş yönünün tam tersi… Tüm bu değişen arketipler bize 2023’te insanların, sınırların, değerlerin ve fikirlerin hareket edeceğini ve 2026/2027’ye kadar sürebilecek bir göçü getirdiğini anlatıyor.

Bailey Cullen

2023’te, çoğumuzun hayatını değiştirme potansiyeline sahip, enerjisel olarak zorlu birkaç dönem de olacak:

İlki Mart ayında, Satürn Balık burcuna (bağışıklık sisteminin işareti) ve Plüto Kova burcuna (topluluklar, devrim) geçtiğinde gerçekleşecek. Satürn’ün burç değiştirdiği gün olan 7 Mart’taki Dolunay, çok önemli olabilir; sağlığa dair yeni bir korku, dini problemler, iş yeri ve rutinlerimizdeki sorunlar gibi durumlar ortaya çıkabilir.

Ek olarak, Mart ayına özellikle dikkat edilmesi gerekiyor:

Güneş, Merkür ve Neptün Balık burcunda sıkı bir kavuşum oluşturuyor. Bu kavuşum Macbeth’teki üç cadı gibi, bağışıklık sistemiyle ilgili sorunlar, aldatmalar, illüzyonlar ve kafa karışıklığı olarak tezahür edebilir. 

2023’ün bir diğer yumuşak noktası tutulma ise mevsimleri (20 Nisan – 5 Mayıs ve 14 – 28 Ekim). Bu lunasyonlar, sırasıyla Terazi ve Boğa’ya (her ikisi de barışsever Venüs tarafından yönetilir) karşı Koç ve Akrep’i (her ikisi de savaşçı Mars tarafından yönetilir) içerdiğinden oldukça yoğun hissedilecek. Bu dönemler, savaş açmak isteyen güçler ile yalnızca barışın getirebileceği refahı sağlamak isteyenler arasındaki çatışmayı hızlandırabilir ve/veya büyütebilir.

Bir diğer hassas dönem, Merkür, Venüs, Chiron, Jüpiter, Neptün, Plüton ve Uranüs’ün geri hareketini deneyimleyeceğimiz 23 Ağustos – 5 Eylül arası. Hem Venüs’ün (sanat, finans, ilişkiler) hem de Merkür’ün (iletişim, iş) aynı anda geri gitmesi oldukça zordur. 

2023’ün numerolojisine baktığımızda ise 7 rakamını görürüz. Tüm bu zorluklara rağmen bu harika bir haber diyebiliriz, çünkü dünya çapında sayısız gelenekte 7 kutsal bir sayı olarak kabul edilir. 7 sakramenti, çakrayı, Mekke’deki Kabe’nin etrafındaki tavafları, haftanın günlerini, 7 denizi ve kıtayı bir düşünün… 7 rakamının uğurluluk listesi sonsuza kadar devam edebilir ve Kabalistik Hayat Ağacında, 7 ile ilişkilendirilen küre ‘sonsuzluk’ olarak adlandırılır. Bu demek oluyor ki, 2023’ün getirdiği testlere ve izlere rağmen, kişisel ve sosyal köprümüzü geçerken yolu görmemize yardımcı olacak bir deniz feneri var.’

Bu yılın yolunuzu bulmanıza ve tarihin bu dönüştürücü ve anlamlı zamanından en iyi şekilde yararlanmanıza yardımcı olmasını dileriz.

Daha Fazla İçerik
Sebastian Svenson
Uyku Kapısı Nedir?