ametist taşı

Ametist Taşı Özellikleri Nedir, Nasıl Kullanılır?

Evrendeki her şey, kozmik bir enerjinin (Prana) kusursuz dengesi içerisinde var olur. İnsanın da benliğinde taşıdığı bu enerjinin dengesi kimi zaman bozulabilir. Bu durum, bütünsel sağlığı olumsuz etkileyebilir. Prana’yı dengelemek için doğal taşlardan yardım alınabilir.

Dünya oluştukça katmanlar arasında biriken minerallerin katılaşmasıyla ortaya çıkan doğal taşlar; özlerinde gezegenin, hatta evrenin sırlarını taşır.

Pek çok taş, çevresindeki enerjiyi emip saklayabilir veya bir noktada toplayıp çevresine yayabilir. Ametist de bu organik taşlardan biri. 5000 yıldan daha uzun süre önce kadim Çin tıbbı ve Ayurvedik tıpta şifa bulmak, enerji dengelemek gibi amaçlarla kullanılan ametist taşıyla ilgili tüm detayları yazımızda bulabilirsiniz.

Ametist Taşı Nedir?

Mor veya lavanta tonlarındaki kuvars minerallerinden oluşan ametist taşı, en kolay bulunan ve en güçlü etkisi olan doğal taşlardan biri. Doğada jeot (Bir taş görünümünde, dışı tamamen kapatılmış kristaller.) formda bulunabileceği gibi kümeler veya tek parça hâlinde de olabiliyor. Kanada, Rusya ve Hindistan gibi dünya genelindeki birçok ülkede çeşitli boyutlarda ametist kaynaklarına ulaşılıyor.

İsmini Yunanca’da “sarhoşluğa eğilimli olmayan” anlamına gelen “ametusthos” sözcüğünden alıyor; çünkü Yunan halkı, sarhoşluğun ve bağımlılığın önüne geçmek için asırlar boyunca ametist taşını kullandı.

Ayrıca şekillendirip çeşitli takılar hâlinde bedeninde taşımakla kalmadı, ametist taşını oyarak zarif görünümlü kadehler de yaptı. Zaman ve kültürler değiştikçe ametist taşı da farklı amaçlarla kullanılmaya devam etti.

Doğada bulunan saf enerjiyi yaşam alanlarına taşımayı amaçlayan kadim Çin öğretisi Feng Shui‘ye göre ametist taşı, negatif enerjiyi temizleyerek insanların gün içerisinde olumsuzluklarla karşılaşma riskini azaltıyor. Bu etkili ve koruyucu vasıflarından dolayı yüzyıllar boyunca hem en güçlü hükümdarların kraliyet nişanesi olarak kullanıldı hem savaşa giden askerlerin üzerinde mutlaka ametist kristalleri bulunduruldu. Büyücülerden korunmaya çalışan Mısırlıların MÖ 4000’lerde kullandığı ametistle süslenmiş takı ve muskaların örnekleri, bugün bile mevcut. Ametist, Eski Britanya ve Rusya topraklarında zenginlik ve ihtişam göstergesi olduğu için kraliyet ailesinin aksesuarları mor kristallerle süsleniyor. Ametist taşı ayrıca çevrelerindeki enerjiyi dengeleyebildiği için birçok farklı uygarlıkta meditatif uygulamalar sırasında da kullanılıyor.

Ametist Doğal Taşı Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Doğal taşlar farklı renk ton ve biçimlere sahip olabildiği için ametist taşını satın alırken bazı tereddütler yaşayabilirsiniz. Taşın gerçekten doğal olup olmadığı da önemli. Bu nedenle istediğiniz taşı çok iyi tanıyor olmanız, işinizi büyük oranda kolaylaştırır. Ametist satın alırken dikkat edileceklerse şöyle:

 • Ametist, pembemsi mor tonlardan siyah üzüm rengine kadar geniş bir aralıkta bulunabilir. Rengi koyulaştıkça demir içeriği artacağından güçlü metal ışıltısı kazanır. Yoğun renkli, yüksek kalitedeki ametist taşları; ışığı tıpkı metal gibi yansıtır.
 • Ametistler, daha hoş gölgelendirmelere sahip olmaları için ısıl işlemlere tabi tutulabilir. Ancak bu işlem taşı daha güzel gösterse de taşın doğallığına müdahale edildiğinden gücünü zayıflatır. Satın alacağınız taşın tüm yüzeyinde aynı renk tonunun hâkim olmasına dikkat edebilirsiniz.
 • Taşın ışığı yansıtıp yansıtmadığı, berraklığı konusunda da fikir verebilir. İçerisinde herhangi bir pürüz olmayan, ışığı iyi yansıtan, saf ve berrak taşları tercih etmelisiniz.
 • Ametistler, ışığı daha iyi yansıtmaları için çeşitli formlarda kesilebilir. Bu durum, içlerinde partiküller oluşmasına sebep olabilir ve taşın etkisini azaltabilir.
 • Taşı satın aldığınız dükkân veya internet mağazalarının güvenilirliği de son derece önemli.

Ametist Taşı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Ametist taşı; sahip olduğu özellikler sayesinde zihinsel, fiziksel, ruhsal sağlık üzerinde birçok olumlu etki gösterir. Daha yakından tanıyabilmek için ametist taşı faydalarına göz atalım.

 • En güçlü organik taşlardan biri olan ametist, koruyucu bir taş. Bu sayede başka kişilerin kasıtlı veya bilinçsizce yaydığı negatif enerjileri ve psişik saldırıları önleyebilir.
 • Dünya da diğer gezegenler ve evrendeki her şey gibi içerisinde enerji barındırır. Bu enerji, bazen doğal sebeplerle bazen insan müdahaleleriyle bozulup canlılarda olumsuz etkiler yaratabilir. “Jeopatik stres” denen bu enerji dalgalanmasından ametist taşı ile korunulabilir.
 • Ametistin diğer en belirgin özelliği, dengeleyici olması. Yüksek ve düşük enerjileri dengeleyerek duyguları ve ruh hâlini yatıştırır. Özellikle yas süreçlerinde keder, öfke, korku gibi hislerin yatışmasına yardımcı olabilir.
 • Bu dengeleyici yönüyle negatif enerjileri dönüştürerek auranızın temizlenmesinde rol oynayabilir.
 • Zihinsel odaklanma ve ruhsal farkındalık konularında da çok faydalı olduğu için meditasyon uygulamalarında kullanılır. Zihnin düşüncelerin meşguliyetinden kurtulup derin bir kavrayışa ulaşmasını kolaylaştırır.
 • Odaklanma becerilerini ve duygu kontrolünü sağlayan ametist taşı, kişiye sağduyu ve içgörü kazandırabilir. Bu sayede daha kolay ve sağlıklı kararlar almak mümkün hâle gelebilir.
 • Uyku problemlerini aşmaya da yardımcı olabilir. Sinirlerle beyin arasındaki iletişimi güçlendirerek uyku felci yaşanma sıklığını azaltabilir.
 • Ayrıca hafızayı desteklediği için rüyalarınızı hatırlamanıza ve anlamanıza destek olabilir.
 • Bağımlılıklardan kurtulmakta yardımcı olabilir.
 • Ametist, enerjileri sevgiye dönüştürebilir. Böylece insanı evrenle ve doğasıyla barıştırabilir. Özünde gizlenen bilgeliğe ulaşması için insana bir yol açabilir.
 • Sezgileri güçlendiren ametist taşının psişik yeteneklerin güçlenmesinde de olumlu etkileri var. Özellikle uyku sırasında taşı üzerinizde taşıyor ya da yakınınızda bulunduruyorsanız sezgisel rüyalar görmeniz oldukça muhtemel.
 • Bedendeki hormon dengesinin sağlanmasında ve bağışıklık sisteminin güçlendirilmesine de yardımcı olabilir.
 • Tansiyonu dengeleyip baş ağrılarını azaltabilir.
 • Solunum yolu rahatsızlıkları, cilt problemleri, sindirim sistemi sorunları gibi durumlarda tedaviyi desteklemek için kullanılabilir.

Ametist Taşı Nasıl Kullanılır?

Ametist taşının faydaları, ancak doğru kullanımla ortaya çıkıp güçlenebilir. Taşınızla zaman geçirip onu tanımanız ve aranızdaki bağı güçlendirmeniz, taşın etkisini artırabilir. Arındırılmış ametist taşını nasıl kullanabileceğinize dair birkaç öneri sunalım.

 • Ametist taşı, oldukça estetik bir görünüme sahip olduğundan takı ve aksesuarlarda sıkça kullanılır. Koruyucu özelliğinden faydalanmak için siz de bu takılardan edinebilirsiniz. Ametist taşlı takıları özellikle boğaz veya kalbinizin üzerinde taşırsanız daha etkili olur.
 • Uykusuzluk ya da uyku felci sorunları yaşıyorsanız yastığınızın altına bir parça ham ametist taşı koyabilirsiniz.
 • Ametist algıları ve sezgileri kuvvetlendirip yaratıcılığı desteklediği için ilgi duyduğunuz sanatsal faaliyetler sırasında taşı üzerinizde taşıyabilirsiniz. Resim fırçalarınızı, kaleminizi ametist taşıyla süsletebilirsiniz.
 • Evdeki enerji dengesini korumak için evin çeşitli bölgelerine ham ametist taşları veya ametist taşı içeren dekoratif eşyalar yerleştirebilirsiniz.
 • Yatak odasına yerleştirilen ametist taşları, çiftler arasındaki iletişimi ve tutkuyu güçlendirebilir.
 • Ametisti meditasyon sırasında da kullanabilirsiniz.
 • Gücünü artırmak için ametist taşını turmalin, gül kuvars, akuamarin, sitrin gibi doğal taşlarla kombinleyebilirsiniz.

Ametist Taşı ile Yapılacak Ritüeller

Ametist taşı ve ritüeller dendiğinde uyku problemleri, stres ve sezgiler gibi farklı alanlarda bu taşla çalışmanız mümkün ama önce taşı amacınıza göre programlamalısınız. Bunun için taşınızı temizledikten sonra avucunuza alıp bir ışığa doğru tutarak ne istediğinizi anlatmalı ve yüksek sesle “Bu taşı şu amaç için programlıyorum.” demelisiniz. Ardından amacınıza uygun bir ritüele geçebilirsiniz. Bir ritüel örneğiyle devam edelim.

Ritüellerin ne olduğu, neden ve nasıl yapıldığıyla ilgili detaylı bilgi için “Ritüeller Hakkında Bilmeniz Gerekenler” içeriğimize göz atabilirsiniz.

Uyku Ritüeli

 • Ritüel öncesinde altı adet ametist taşını temizleyip programlayın.
 • Taşların dördünü, yatağınızın köşelerine yerleştirin.
 • Yatağa uzanıp alnınızda bulunan üçüncü göz çakrasının üzerine bir ametist taşı koyun.
 • Son ametist taşını ise taç çakraya yerleştirin.
 • Ardından gözlerinizi kapatıp zihninizdeki ve bedeninizdeki tüm gerginliğin önce yatağa, sonra yerin derinliklerine akıp eridiğini hayal edin.
 • Yeterince gevşeyip uykuya geçerken alnınızdaki ve başınızdaki taşları alıp yastığınızın altına koymayı unutmayın.

Ametist Taşı Nasıl Temizlenir?

Taşlar da tıpkı insanlar gibi içinde bulunduğu koşullar yüzünden zaman zaman enerji dengesini yitirebilir. Enerjilerini arındırıp yenilemek için onları düzenli aralıklarla temizlemeniz gerekir. Özellikle ilk aldığınızda veya farklı niyetlerle programlamak istediğinizde taşlarınızı mutlaka temizlemelisiniz. Ametist taşını, musluktan akan soğuk suyun altında bir iki dakika tutarak temizleyebilirsiniz. Musluktan akan su fazla sert bir yapıdaysa içerisindeki yoğun mineraller taşa zarar verebileceği için suyu önceden arıtmalısınız. Ametistleri doğal akarsuda yıkamak veya yağmur altında bırakmak da temizlemek için iyi bir yöntem. Taşınızı mum ışığından veya tütsü dumanından da geçirebilirsiniz ama taşın doğrudan ısıya maruz kalmamasına dikkat etmelisiniz.

Artık ametist taşlarını yakından tanıdığınız için siz de hayatınızda onlara yer verebilir ve daha dengeli, huzurlu bir yaşama kucak açabilirsiniz.

Daha Fazla İçerik
ağustos ayında gökyüzü bize ne söylüuor
Ağustos Ayında Gökyüzü Bize Ne Söylüyor?