üçüncü göz

Alın Çakrası ‘Ajna Çakra’ Nedir, Nasıl Dengelenir?

Vücuttaki ana enerji merkezleri olan çakralar, evrenle enerji alışverişini sağlar. Sanskritçe “tekerlek” anlamına gelen çakralar, girdap benzeri hareketleriyle çevrelerinde enerji alanı yaratır. Her insanın vücudunda omurga boyunca uzanan yedi ana çakra bulunur. Bu çakralar, bireylerin duygusal ve fiziksel sağlığını etkileyen merkezlere ve organlara karşılık gelir. Dolayısıyla enerji akışının etkili bir şekilde sağlanabilmesi için çakraların denge hâlinde bulunmaları gerekir. Çeşitli sebeplerle herhangi bir çakrada ortaya çıkabilecek dengesizlik durumunda vücutta farklı belirtiler oluşabilir. Siz de vücudunuzdaki çakraları, temsil ettikleri organları, fiziksel ve ruhsal durumunuza olan etkilerini öğrenerek yaşamınızdaki engellerin temeline inebilir; onları çözmek için gerekli adımları atabilirsiniz. Çakralarınızı dengeleyerek yaşam kalitenizi artırabilir, huzurlu ve güvenli alanınıza geçiş yapabilirsiniz.Peki, çakra sisteminin altıncı sırasında yer alan alın çakrasının etki alanları, çalışma prensipleri nelerdir, birlikte inceleyelim.

‘Ajna’ Nedir, Ne Anlama Gelir?

ÇAKRALAR

Alın çakrası, üçüncü göz ya da ajna çakrası olarak da isimlendirilir. Sanskritçe “komuta veren” anlamındaki ajna kelimesiyle bu çakranın üst benlikten alınan sinyalleri komuta etme gücüne atıf yapılır. Alın çakrası; üçüncü göz bölgesi olan iki kaş arasında, epifiz bezinin alın hizasında konumlanır. Sezgi merkezine bağlanan bu çakra, altıncı hissin ve algıların temsili olarak karşımıza çıkar. Doğruları gören gözümüz olarak vücudumuzda bulunan alın çakrası sayesinde doğru kararlar veririz ve böylece bedenimizde doğru hisler doğar.

Rüyalar, sezgiler ve psişik güçler alın çakrasının enerji alanına girer. Alın çakrası astral bedenin genişlemesine yardımcı olur ve manevi dünyayla bağ kurmanızı destekler.

Alın Çakrasının Özellikleri Nelerdir?

Alın çakrası rengi çivit ya da indigo mavisi olarak kabul edilir. Alın çakrasının ruhani boyutuna uygun olan bu renk; bilgeliği, gizemi ve inancı simgeler. Elementinin ışık olması, maneviyatla aydınlanan zihne işaret eder. Alın çakrası, iki lotus yaprağı arasında bulunan ters üçgen ve OM sembolü ile simgelenir. Mantra‘sı ŞAM olan bu çakranın insan bedeninde kontrol ettiği organlar arasında hipofiz bezi başta olmak üzere beyin, beyincik, burun, kulaklar, baş ve göz bulunur. Fiziksel ve ruhsal olarak görme duyusuyla ilişkilendirilir. Alın çakrasıyla betimlenen ilahi karakterlerden olan Shakti Hakini, çift cinsiyetli yapısıyla varlığın dişil ve eril yönlerini temsil eder.

Alın çakrası, hipofiz bezi başta olmak üzere baş bölgesindeki pek çok organdan sorumlu. Dengede çalışan alın çakrası, iyi görme yeteneğine ve bireyin kolayca odaklanmasına katkıda bulunur. Doğru kararlar verme yetisi gelişir ve kişinin kendine olan güveni artar. Sezgisel duygular ve altıncı his gelişir. Alın çakrasının ana duygusal işlevi olan affedicilik ve hoşgörü öne çıkar. Bireyin hafızasının kuvvetlenmesine ve rüyalar başta olmak üzere zihinsel imajları hatırlama yeteneğine destek olur. Gelişen sezgiler sayesinde negatif enerji durumlarından kaçınmayı sağlayan alın çakrası, enerji boyutunda adeta bir rehber işlevi görür. Alın çakrası dengedeyken bireyler oldukça derin kişiler hâline gelebilir; bu kişilerin huzuru, yaşamdan aldıkları keyif ve çevrelerine karşı duydukları memnuniyet artar. Alın çakrasının dengesizliği durumunda ise yaşama karşı isteksizlik ve depresyon görülebilir.

Alın Çakrası Neden Dengesizleşir?

Zaman zaman “Alın çakrası neden tıkanır?”, “Alın çakrası nasıl açılır?” ya da “Alın çakrası açma yöntemleri nelerdir?” gibi sorular gündeme gelebiliyor. Oysa burada alın çakrasının açılması veya tıkanmasından ziyade dengesizleşmesi ve bazı yöntemlerle yeniden denge hâline kavuşması kastedilir. Çakraların dışarıdan içeriye ve sağdan sola olacak şekilde yaptığı enerji yüklü hareketlenmelerin çeşitli sebeplerle gerçekleşemediği durumlar, çakraların bloke olduğunu gösterir.

Her çakrada olduğu gibi alın çakrasında da kıskançlık, kibir ve hırs gibi negatif enerjilere uzun süre maruz kalma durumunda dengesizleşme oluşabilir. Doğru karar verme yönünü temsil eden alın çakrası, yanlış insanlar ve yanlış kararlar neticesinde bedeninizde biriken negatif enerji yüzünden dengesizleşebilir. Toksik alışkanlıklar nedeniyle bedeninizde biriken olumsuz duygular, zamanla sezgisel yönünüzü kısıtlayabilir. Kötü beslenme, olumsuz ortam şartları gibi sebepler ve stres; alın çakrasının dengesiz çalışmasına neden olabilir.

üçüncü göz ajna

Dengesizleşen alın çakrası bazı fiziksel ve zihinsel belirtiler gösterebilir. Baş bölgesinde migren, sinüzit gibi ağrılar oluşabilir. Görüş bulanıklığı, zayıf hafıza ve hayal kurmakta zorlanma durumları da akışı tıkanmış bir alın çakrasına işaret edebilir. Depresyon, anksiyete, huzursuz ruh hâli gibi olumsuz duygu durumları alın çakrasının dengesizleştiği durumlarda ortaya çıkabilir. Gerçekliği inkâr, yoğun rüya ve kâbuslar da bu durumun işaretleri arasında yer alabilir.

Alın çakrası dengesizleştiğinde sezgilerde zayıflık meydana gelebilir. Birey, hayatı üzerinde doğru kararlar almakta zorlanabilir ve yanlış insanları yaşamına çekebilir. Alın çakrasının elementi olan ışığı yitirmiş gibi hissedebilir. Uykusuzluk veya çok fazla uyuma isteği görülebilir.

Alın Çakrası Nasıl Dengelenir?

Alın çakrasını temsil eden ŞAM (Ksham) ile OM mantra’ları, alın çakrasını dengelemek için tekrarlanabilir. Mantra’ların zihin, duygu ve düşünceler üzerindeki olumlu etkisi; duygu durumunda değişiklik yaratabilir. Etkili bir sonuç için mantra’ların uzun süre tekrarlanması gerekebilir. Alın çakrasını dengelemek için meditasyon yapmak da faydalı olabilir.

Güneşli bir havada dışarıda rahat ve sakince oturmak, meditasyon uygulamalarını açık havada gerçekleştirmek ve geceleri yıldızları izlemek de çakranın dengelenmesine yardımcı olabilir. Yoga ve thai chi gibi uygulamalar yapılabilir. Balasana, adha mukha svanasana, virasana ve savasana gibi asana’lar denenebilir. Alın çakrasını açmak için arı nefesi başta olmak üzere çeşitli pranayama teknikleri uygulanabilir. Aromaterapiden, ses ve egzersiz pratiklerinden yararlanılarak çakra dengeleme yapılabilir.

Yoga öğretisinde elleri kullanarak enerji açmaya yarayan mudra isimli pratiklerden yararlanılabilir. Alın çakrası dengesinde kali mudra denenebilir.

Üzüm, böğürtlen gibi koyu mavi ve mor renkli gıdalarla çiğ badem, çiğ ceviz ve tahıl gibi besinler tüketilebilir. Lavanta, yasemin çiçeği, portakal çiçeği yağı; fesleğen ve adaçayı gibi aromaterapik bitkilerden destek alınabilir. Bu yağlarla üçüncü göz bölgesine masaj uygulanabilir. Sodalit, ametist, aventurin ve kristal kuvars gibi alın çakrası taşlarından yararlanılabilir. Bu negatif enerjiden arınmış taşları çakra bölgesine yakın bir şekilde uygulamak gerekir.

Siz de alın çakrasını dengelemeye yardımcı olan taşlardan aksesuar yaparak onları yanınızda taşıyabilirsiniz. Meditasyon veya nefes uygulaması esnasında bu taşları yakınınızda ya da avuç içinizde tutarak şifalanabilirsiniz. Bu şifalı taşlar, alın çakrasının titreşimleriyle uyumlu frekanslar yaratır. Regresyon tedavisi, çeşitli sanat dalları, rüya yorumlamaları ve görselleştirme pratikleri de alın çakrasının dengelenmesine destek olabilir.

Alın Çakrasının Dengeli Çalıştığının Belirtileri

Alın çakrasındaki akış artığında ve dengelenme hali geldiğinde, üçüncü göz bölgesinde karıncalanma, sıcaklık, yoğunlaşma gibi hisler hissedilebilir. Alın çakrası dengeli çalıştığında, geleceğe dair hayal kurma, hedef belirleme ve bu hedefe doğru ilerleyecek kararlar alıp uygulama hali ahenkli bir şekilde gerçekleşir. Olayları görünenin ötesinde anlama ve duru görü dediğimiz deneyimler yaşanabilir. Bu dengeli hali her daim korumak için alın çakrası meditasyonu hayat içinde uygulanılan düzenli bir meditasyon haline getirilebilir.

Alın Çakra Dengeleme Meditasyonu

 • Rahat bir oturuşa gelin. Omurganızın dik olduğundan emin olun.
 • Dikkatinizi sakral çakraya yönlendirin ve portakal rengine odaklanın. 
 • Portakal renginin titreşimlerinin bedeninizi kapladığını hissedin.
 • Dikkatinizi sakral plexus çakrasına yönlendirin ve sarı renge odaklanın. 
 • Sarı rengin tüm bedeninize nüfuz etmesine izin verin.
 • Enerjiyi kalp çakranıza yönlendirin, yeşilin ve gül pembesinin evine… Yeşilin ve gül pembesinin bedeninizdeki yayılmasını hissedin.
 • Şimdi boğaz çakrasındasınız ve mavi renge odaklanın. Mavi ışığın tüm bedeninizde akmasına izin verin.
 • 3. göze yükselin, gökkuşağının tüm renklerinin birbirine karıştığını hissedin. 
 • Siyah bir fonda titreşen altın bir ışık fark edin ve bu ilahi ışığın içine girin, karanlıktan sonsuz aydınlığa ulaşın.
 • Bu güçlü enerjinin titreşimlerini özümseyerek, bedeninize taşıncaya kadar doldurun. 
 • Titreşimlerin içindeki bilgenin fısıltısını duyun. 
 • Bu noktada çok uzun süre kalamayacağınızı bilerek, ruhunuzu alabileceğiniz tüm bilgilere açın.
 • İstediğin zaman tekrar buraya gelebileceğinizi bilerek yüksek benliğinize teşekkür edin.
 • Bu hissi içselleştirdiğinizde ve hazır olduğunuzda meditasyondan çıkabilirsiniz.

Alın çakranın manifestosu olan “Sezgilerim rehberimdir.” cümlesini meditasyon esnasında veya gündelik yaşamınızın her anında tekrar edebilir, sözcüklerin gücünden yararlanabilirsiniz.

Daha Fazla İçerik
detox nedir
Detoks Nedir ve Nasıl Yapılır?