aquamarin taşı k

Akuamarin Taşı Faydaları ve Özellikleri

Doğal taşlar, kadim uygarlıklardan beri birer şifa aracı olarak kullanılıyor. Çeşitli minerallerin yer kabuğu katmanlarının arasında sıkışıp katılaşması sonucu toprağın veya kayaçların içerisinde oluşan doğal taşlar, evrenin kusursuz dengesini koruyan enerjiyle donatıldığı için insanlarla etkileşim kurabiliyorlar. Böylece bütünsel sağlığın kazanılıp korunmasına yardımcı oluyorlar. Akuamarin de enerjisiyle ruhsal, zihinsel ve fiziksel açıdan insan sağlığını destekleyen taşlardan biri.

Akuamarin Taşı Neyi Simgeler?

Akuamarin taşının anlamına değinmeden önce onu biraz tanıyabiliriz. Yeşil ve mavinin en açık tonlarındaki akuamarin, oldukça kıymetli olan beril minerallerinden oluşur. Görünüşüyle size tertemiz ve sakin suları hatırlatabilir. Zaten adını da Latincede deniz suyu anlamına gelen “aqua marina” sözcük grubundan alır. Akuamarin taşı; dünyanın pek çok bölgesinde, ufak ve oval formlarda kolayca bulunabilir.

Akuamarin, rengi itibarıyla en eski dönemlerde bile birçok uygarlığı büyülemiş bir taş. Okyanusun katılaşıp bir taşa dönüştüğüne inanan uygarlıklar, akuamarini sulara hükmetmek için kullanıyordu. Denizciler yola çıkmadan önce yanlarına mutlaka akuamarin taşı alırlardı. Antik Yunanlılar, akuamarinin insanları denize karşı bilge ve güçlü kıldığına inanıyorlardı. Yunan mitolojisinde ise bu taşlardan, denizkızlarının devrilen hazine sandıklarından dökülen ve kıyıya vuran taşlar olarak bahsediliyor. 

Eski Mısırlılar da akuamarinin görüntüsünden çok fazla etkilenmişlerdi. Taşın, ruhun bedenden ayrılmasına ve cennetin kapısını bulmasına yardım ettiğine inandıkları için kaybettikleri insanların mezarlarına bir adet akuamarin taşı bırakıyorlardı. Akuamarinin neyi simgelediğiyle ilgili genel inanış ise mutluluk, bilgelik ve güvende olmaktı.

Akuamarin Taşının Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Tüm organik taşlar gibi akuamarin taşı da doğru kullanıldığında insanların yaşam enerjisine etki ederek bütünsel sağlığı şifalandırıp dengeleyebilir. Onu daha yakından tanıyabilmek için akuamarin taşının özellikleri ve faydalarına da değinelim.

 • Akuamarin, tıpkı masmavi denizler gibi insan ruhunu sakinleştirici özellikte bir taş. Stresi azaltmak ve zihni, ruhu yatıştırmak için akuamarin taşından yardım alınabilir.
 • Akuamarin; etrafındaki insanların empati ve hoşgörü yetilerinin güçlenmesine, ön yargılarının kırılmasına yardımcı olur. Bu sayede ilişkilerin daha sağlıklı ilerlemesine de katkı sağlar.
 • Geçmişten gelen ve kişinin potansiyelini engelleyen durumların çözümlenmesini kolaylaştırır.
 • Duygusal durumların tanımlanmasına ve hislerin yorumlanabilmesine yardımcı olur.
 • Yarım kalanların bir sonuca ulaştırılmasını, aralık kalmış kapıların kapatılmasını destekler. Bu sayede her anlamda yeni başlangıçlara ve mutluluğa bir kapı açılabilir.
 • Daha azimli ve dinamik bir kişiliğe sahip olmaya imkân tanır. Bu sayede sorumlulukların birikip kişiyi boğmasına engel olur.
 • Akuamarin taşı, beynin ulaştığı bilgileri filtreleyerek duru bir şekilde algılayabilmesine yardım eder. Böylece kafa karışıklıklarının önüne geçebilir.
 • Kendini ifade etmekte güçlük çeken kişilerin iletişim becerilerinin gelişmesini destekler.
 • Sezgileri ve altıncı hissi kuvvetlendirebilir. 
 • Meditasyon sırasında bilincin üst düzeylere ulaşmasına ve ruhsal farkındalığın artmasına yardımcı olur.
 • Akuamarin, çakraların dengelenmesine de katkı sağlar. Ruh, beden ve zihin arasındaki uyumu artırabilir.
 • Akuamarin taşının enerjisi, göz sağlığına da olumlu yansır. Uzağı ya da yakını görmeyle ilgili bozukluklarda tıbbi tedavileri destekler.
 • Bağışıklık sisteminin güçlenmesine katkı sağlar. Bağışıklığın azalması sonucu ortaya çıkan hastalıkların tedavi sürecinde de akuamarinden destek alınabilir.

Akuamarin Taşı Nasıl Kullanılır?

akuamarin taşı

Akuamarinin faydalarını etkin bir şekilde almak istiyorsanız taşınızı doğru şekilde kullanabilmeniz çok önemli. Akuamarin, birkaç farklı biçimde kullanılabilir.

 • En güzel görünüme sahip doğal taşlardan biri olan akuamarin, aksesuarlara oldukça yakışıyor. Bu nedenle kolye, bileklik ve yüzük gibi farklı takıların tasarımında sıkça kullanılıyor. Akuamarin, bir aksesuar olarak kullanıldığında gün boyu olumsuz enerjilerden korunmanıza yardımcı olabilir. Taşınızın enerjisini yükseltmek için takıyı, turmalin ve akik içeren aksesuarlarla bir arada da kullanabilirsiniz.
 • Evinizin ortak yaşam alanlarında bulunan akuamarin taşı, evdeki her bireyin birbirine duyduğu sevgi ve nezaketi artırabilir.
 • İş yerinizdeki çalışma alanlarınızda bir akuamarin taşı bulundurursanız gücü ve başarıyı kendinize davet edersiniz.
 • Akuamarin ile meditasyon yapmak da taşın enerjisinden faydalanmanın bir diğer yolu. Su ile bağlantılı bir taş olan akuamarin, çakralarınızı dengeleyerek yaşam enerjinizin bünyenizde tıpkı su gibi rahatça akıp dolaşabilmesine imkân tanır. Ayrıca odaklanma ve motivasyonu da kolaylaştırır.
 • Göz sağlığı ile ilgili herhangi bir tedavi görüyorsanız tedaviyi desteklemek amacıyla gözlerinizin üzerine birer akuamarin taşı koyabilirsiniz. Uzun süre bilgisayar ya da televizyon ışığına maruz kalan gözlerin dinlendirilmesi için bu, oldukça iyi bir yöntem.

Akuamarin Taşı Nasıl Temizlenir?

Doğal taşların olumlu etkilerini görebilmeniz için oldukça önemli olan bir diğer konu da nasıl temizlendikleri. Akuamarini kullanmadan önce mutlaka taşın enerjisini temizlemelisiniz. Böylece taş, sizden önce temas ettiği kişilerin enerjilerinden arınabilir. Ayrıca taşınızı kullandıkça belirli aralıklarla temizler ve enerjisini yenilerseniz faydalarını daha iyi görebilirsiniz.

 • Akuamarin oldukça sert ve dayanıklı bir taş olsa da temizliği sırasında çizilip aşınmaması çok önemli.
 • İçerisine biraz doğal sabun eklediğiniz ılık su, taşınızın temizliği için ideal. Sabunun kimyasal içermesi ya da aşırı kullanılması, taşınızın rengini değiştirebilir. Aynı şekilde kullandığınız su da çok sıcak olmamalı.
 • Yumuşak bir fırçayla yıkadığınız taşınızı durulamak içinse akan su altında bir süre bekletebilirsiniz. Sudaki mineraller taşınızın enerjisini de arındırıp temizler.
 • Ardından yumuşak bir bezle taşınızı kurulayabilirsiniz.
 • Akuamarini şarj etmenin yani enerjisini yenilemenin en etkili yolu ise taşı yağmurda bekletmek. Özellikle çiçekli bir bahçeniz varsa yağmur yağarken taşınızı bu bahçeye bırakabilir ve onun doğadan enerji almasına imkân tanıyabilirsiniz.

Akuamarin Taşı Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Akuamarinin güzelliğinden ve faydalarından etkilenip onu satın almaya karar verdiğinizde aklınıza “Gerçek akuamarin taşı nasıl anlaşılır?” sorusu gelebilir. Ayrıca taşın kalitesi de enerjisini etkileyebileceği için akuamarin satın alırken göz önünde bulundurabileceğiniz birkaç detaya değinebiliriz.

 • Akuamarin taşının doğallığını test etmenin ilk yolu, rengini incelemek. Akuamarin taşları, tıpkı deniz suları gibi açık maviden turkuaz yeşiline çalan bir renk aralığında olur. Rengi su gibi berrak, şeffaf ve biraz soluk görünür. Elinizdeki taşın rengi yapay veya fazla canlı görünüyorsa gerçek olmadığından şüphelenebilirsiniz.
 • Diğer taraftan gerçek akuamarinin rengi, baktığınız açıya göre değişebilir. Taş bir açıdan daha mavi görünürken başka bir açıdan soluklaşabilir. Yapay akuamarinler ise hangi açıdan bakılırsa bakılsın, aynı renkte görünür.
 • Akuamarin, en sert doğal taşlardan biri. Bu yüzden ham hâldeyken bile üzerlerinde çizikler görmek çok mümkün olmayabilir. Yapay akuamarinler ise camdan üretildikleri için kolayca çizilip aşınabilir. Taşa bir büyüteçle bakıp üzerindeki çizikleri kontrol etmek, akuamarinin doğallığından emin olmak için iyi bir yöntem.
 • Yapay taşlar camdan üretildiği için içlerinde minik kabarcıklar oluşabilir. Doğal taşlarda ise bu, mümkün değil. Akuamarini ve diğer tüm doğal taşları yapay olanlardan ayırt etmenin en pratik yollarından biri de içlerinde minik kabarcıkların olup olmadığını kontrol etmek.
 • Gerçek akuamarin taşı, dokunulduğunda genellikle serin bir his verir. Cam ise daha sıcak olur.

Taşınızın doğal olduğundan eminseniz satın alırken şunlara da dikkat edebilirsiniz:

 • Turkuaz rengindeki akuamarin taşları kolay bulunabilir ama mavi tonlarına pek sık rastlanmaz. Bu yüzden mavi akuamarin, daha özel ve değerli.
 • Akuamarinler genellikle herhangi bir pürüz ya da partikül içermezler ama kesimleri sırasında oluşan minik çatlaklar, pürüzler, partiküller; enerjilerini olumsuz etkileyebilir. Bu nedenle berrak ve temiz görünüme sahip bir akuamarin, sizin için en iyi seçim olabilir.

Okyanusların kıyılara vurduğunda oluşturduğu eşsiz güzelliği, bir denizkızı mücevheriyle her daim çevrenizde hissetmek ve doğanın sunduğu şifayı hayatınıza katabilmek için siz de bir akuamarin taşı edinebilirsiniz.

Daha Fazla İçerik
Kasım Ayında Gökyüzü Bize Ne Söylüyor?