akik taşı

Akik Taşının Özellikleri ve Çeşitleri

Evrenin bütünleştirici enerjisini bünyesinde saklayan organik taşlar, yaydıkları frekanslarla insanların yaşam enerjisiyle etkileşim kurabiliyor ve bu sayede bütünsel sağlığın kazanılıp korunmasına yardımcı oluyor. Kadim uygarlıkların doğanın bu mucizesini binlerce yıl önce keşfetmesinden bugüne kadar edinilen birikimle doğal taş ilmi de gelişiyor. Böylece doğal taşlar hakkında her gün daha çok şey öğreniyoruz. Akik taşı da onu tanıdıkça doğanın insanları nasıl bir iyilikle kucakladığını görebileceğimiz organik taşlardan biri.

Akik Taşı Nedir?

Bir kalsedon çeşidi olan akik taşı, katılaşmış kuvars minerallerinden oluşur. Doğal akik taşı, kırmızıya çalan kahverengi tonlarında olur ve süt beyazı renkli desenler taşır ama doğada pembe, gri, mavi ve yeşil gibi birçok renkteki akik çeşitlerine de rastlanabilir. Birleşik Devletler, Hindistan ve Fas gibi dünyanın farklı yerlerindeki pek çok ülkede kolayca bulunabilir.

Akik taşı, antik uygarlıklar için cesaret ve güç kaynağıydı. Büyük kalabalıklara etkileyici konuşmalar yapması gereken kişiler, korkularını yenmek için akik taşı takardı. Savaşlardan önce askerler de akik taşından kolyeler edinir ve onları kullanırlardı. Eski Mısırlılar; akik taşının güneş ışıklarını yakalayıp insanların ruhuna yansıttığını, böylece onlara zenginlik ve bilgelik kazandırdığını düşünürlerdi. Bu yüzden “gün batımı taşı” ismiyle andıkları akik taşına büyük saygı duyarlardı. Bugün ise akik taşı hâlâ birçok özelliği ve faydası sayesinde “yaşam taşı” olarak kabul ediliyor ve yaygın şekilde kullanılıyor.

Akik Taşının Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Dayanıklı bir taş türü olan akik, karakteristik özellikleri sayesinde bütünsel sağlık üzerinde olumlu etkiler yaratabilir. Ruh, zihin ve beden arasındaki dengeyi sağlayan temel taşlardan biri olan akik taşı neye iyi gelir, birlikte bakalım.

 • Yin yang kuramında anlatılan karşıt kutuplar arasındaki kusursuz denge, kimi zaman bozulabilir ve bu durum, bütünsel sağlığın korunamamasına da yol açabilir. Akik taşı, yin ve yang enerjilerinin dengelenmesine yardımcı olur.

Evrenin nasıl oluştuğuna ve var olan müthiş dengesini neye borçlu olduğuna dair derin bir felsefe içeren yin yang kuramı hakkında daha detaylı bir okuma yapmak isterseniz “Yin Yang Nedir ve Neyi Temsil Eder?” başlıklı içeriğimize de göz atabilirsiniz.

 • Akik taşının yatıştırıcı ve sakinleştirici nitelikleri var. Bu özelliklerin etki etmesi biraz vakit alabilse de akik taşı, doğru kullanıldığında stres seviyenizi ve duygu durumunuzu kontrol etmenize destek olabilir.
 • Kişinin iç dünyasına dönerek kendini fark etmesine ve olduğu gibi kabul etmesine katkıda bulunur. Bu sayede o kişinin öz güveninin artmasına katkı sağlar.
 • Akik taşı, zihinsel işlevlerin gelişmesini de destekler. Bu sayede içinde bulunduğunuz yaşamı algılayıp analiz edebilmeniz kolaylaşabilir ve herhangi bir sorunla karşı karşıya kaldığınızda pratik çözümler üretebilmeniz mümkün olabilir.
 • Duyguların kontrolüne yardımcı olan akik, özellikle umutsuz ve yorgun hissettiğiniz zamanlarda sizi bir şeylere yeniden başlamak için cesaretlendirebilir. 
 • İçinizde öfke biriktiğinde bu duygunun yerini umut ve sevginin almasını kolaylaştırabilir. 
 • Kendinizi daha güvende hissetmenize yardımcı olur. 
 • Yaşamın biricikliği ve hayat boyu edinilen tecrübelerin özümsenmesi ile ilgili farkındalığın artmasını destekler. Bu sayede ruhsal dengenin yeniden sağlanıp korunması mümkün olabilir.
 • Akik taşının sindirim sistemi üzerinde de olumlu etkileri gözlemlenebilir. Bu doğal taş, karın üzerine yerleştirildiğinde çeşitli mide rahatsızlıklarının hafiflemesine ve sindirim sisteminin düzenli bir şekilde çalışmasına yardımcı olabilir.

Akik Taşının Renkleri ve Çeşitleri

akik taşı

Akik taşının özelliklerine ve faydalarına değindikten sonra farklı renk ve çeşitlerinin kendilerine has niteliklere sahip olabileceğini ekleyelim. Yeşil akik, kişinin karar alma mekanizması üzerinde daha etkiliyken pembe akik ebeveyn ile çocuk arasındaki sevginin güçlendirilmesine yardımcı olur. Sadece Afrika’nın güneyindeki Botswana isimli ülkede bulunan Botswana akiği, sigarayı bırakmak isteyenler için iyi bir destekçi olabilir.

Tüm bunların yanı sıra akik taşının en yaygın dört çeşidinin özellik ve faydalarına da kısaca değinelim.

Mavi Damarlı Akik Taşı

Kahverengi akikle benzer nitelikler taşıyan bu taş da duyguların kontrolü, stresin azaltılması ve ruhsal dengenin sağlanması açısından oldukça destekleyici.

Ağaç Akik Taşı

Berrak, kahverengi ve yeşil tonlarında rastlanabilen bu taşın ismi; bir ağacın dallarını hatırlatan, koyu renklerdeki çatallı desenlerinden gelir. “bolluk taşı” olarak da niteleyebileceğimiz ağaç akik taşı, özellikle bitkilerin canlanıp yeşermesini desteklediği için tarımsal faaliyetlerden daha çok verim alınmasına imkân yaratır.

Ateş Akik Taşı

Kızıl kahve, turuncu, mavi ve yeşil renklerdeki bu taş; güçlü bir topraklama özelliğine sahip. Olumsuz enerjilerin uzaklaştırılmasına ve zor zamanların daha kolay atlatılmasına yardımcı olur.

Yosun Akik Taşı

Yeşilliğe veya yosuna benzeyen desenleriyle karakterize olan bu taşın yeşil, mavi, sarı, kırmızı ve kahverengi tonlarına rastlanabilir. Dengeleyici özellikteki yosun akik taşı, yaşam enerjinizin arınıp tazelenmesine katkı sağlar. Sezgileri güçlendirirken içsel korkuların azalmasına da yardımcı olur.

Akik Taşı Nasıl Kullanılır?

Akik, güçlü bir taş ama akiğin etkilerini görebilmek için onu doğru şekilde kullanmak çok önemli.

 • Dayanıklı ve yoğun etkili bir taş olan akik, aksesuarlarda sıkça kullanılıyor. Tercihiniz bu aksesuarlardan yanaysa doğal akik taşını yüzük, bileklik ya da kolye formunda dilediğiniz gibi taşıyabilirsiniz. Alt çakralarınızı dengelemek için akik taşını cebinizde de taşıyabilirsiniz.
 • Aksesuarlarınızda akiğin dört çeşidinden birini tercih edecekseniz birkaç önemli noktaya da değinebiliriz. Mavi damarlı akik, boğaza yakın olduğunda daha faydalı olur. Ağaç akik taşını dilediğiniz formda kullanabilirsiniz ancak bu türün bedeninizle uzun süre temas etmesi gerekir. Ayrıca bu taş, bitkilere iyi geldiği için saksıların dibine gömülebilir. Ateş akik taşı bedenin genelinde kullanılabilir ama özellikle başınızın üzerindeyken daha aktif çalışır. Yosun akik taşının çalışması için deriyle doğrudan temas etmesi gerekir.
 • Akik taşını evinizin çeşitli kısımlarına yerleştirerek daha güvenli ve huzurlu bir yaşam alanı yaratabilirsiniz. Akik taşı, evinizi olumsuz enerjilerden ve dış tehditlerden korumanıza yardımcı olur. Eve bolluk ve bereket getirir. Ayrıca aile içi iletişimi de geliştirir. Yatağın yanı başına yerleştirildiğinde çiftler arasındaki cinsel çekimi artırır.
 • Stresi azaltmak, daha pratik ve doğru kararlar verebilmek, daha güçlü ve dayanıklı hissedebilmek için iş yerinizdeki çalışma alanlarınıza da akik taşı yerleştirebilirsiniz.
 • Akik taşını sakral çakrayı dengelemek için meditasyon sırasında karnınızın hemen altına yerleştirebilirsiniz.

Akik Taşı Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

akik taşı

Renklendiricilerden ve camdan üretilen yapay akik taşları, yaygın bir şekilde kullanıldığı için doğal akik taşlarını nasıl ayırt edebileceğiniz konusunda size birkaç tüyo verebiliriz:

 • Doğal akik taşı, çeşitli metaller de içerdiği için koyu ve nispeten daha açık renklerin iç içe geçtiği bir görünüme sahip. Ayrıca canlı renklerde bir taş görüyorsanız onun doğal akik olmadığından şüphelenmelisiniz.
 • Mavi ve yeşil tonlarını bir arada içeren taşlar, doğal akik olamaz.
 • Akik, yarı değerli bir taş olduğu için biraz pahalı olabilir. Bu nedenle ortalamanın altındaki fiyatlara satışa sunulan taşları almaktan kaçınabilirsiniz.
 • Tüm doğal taşlar gibi akik taşı da kırıldığında ya da çizildiğinde enerji dengesini kaybedebilir. Taşın üstünde pürüzler ve çatlaklar olmamasına dikkat etmelisiniz.

Akik Taşı Nasıl Temizlenir?

Akik taşı, ısıya duyarlı olduğu için taşı temizlerken hassas davranmak gerekir. Bazı doğal taşların temizliğinde kullanılabilen kaynatma ya da buharla temizleme yöntemleri, akik taşında kullanılmamalı. Peki, akik taşını nasıl temizleyip şarj edebilirsiniz?

 • Biraz ılık su, doğal sabun ve yumuşak bir fırça ile akik taşını temizleyebilirsiniz.
 • Akik taşının durulandığından emin olmak ve enerjisini arındırmak için temizliğin ardından taşı musluk suyunun altında bir süre tutabilirsiniz.
 • Taşı kurulamak için yumuşak bir bez kullanabilirsiniz.
 • Akik taşının enerjisini arındırmak için kullanabileceğiniz bir diğer yöntem ise tütsüleme. Bir ada çayı tütsüsü yakıp taşı çıkan dumanın üzerinde otuz saniye kadar sallayabilirsiniz.
 • Taşı şarj etmek için çiçekli bir bahçede veya güneş ışıklarının altında bir süre dinlendirebilirsiniz.

Artık onu çok daha iyi tanıyorken siz de akik taşınızı edinebilir ve doğanın içinde sakladığı şifayı keşfedebilirsiniz.

Daha Fazla İçerik
pranamaya-nedir
Pranayama Nedir?