yeniay günleri
Niklas Ohlrogge

2023 Yılı Yeniay Tarihleri ve Yıl Boyunca Yeniayın Genel Etkileri

Ay’ın sekiz farklı evresi, âdeta zamanın ritminin vücut bulmuş hâlidir. Dengemizi korumamız ve evrenle uyumlanabilmemiz için bizim de Ay’ın döngüselliğini takip etmemiz önem taşır. Ay’ın birbirini takip eden fazları, bizim de döngüsel doğamızı kavramamıza ve sezgilerimizi geliştirmemize yardımcı olur.

Yeniay, Ay’ın en karanlık olduğu zamandır. Bu faz, yeni başlangıçları temsil eder. Yeniay, yeni olanı kabul edebilmeyi öğrenirken size hizmet etmeyen her şeyi serbest bırakarak özgürleşebilmeyi sağlayan ideal bir dönemdir. Ayrıca yeni niyetleri evrene sunmak için de yeniay fazının başlangıç enerjisinden yararlanmakta fayda var. Yeniayın enerjisinden yararlanabilmek için öncelikle onun özelliklerini ve burçlar üzerindeki etkilerini bilmemiz gerekiyor.

Yeniayın Özellikleri

İnsanlar, zamanın başlangıcından beri Ay’ın hareketlerini takip ediyor, değişimlerini gözlemliyor ve etkilerini hissediyor. Yapılan bazı araştırmalar, insanların Dünya’nın manyetik alanındaki Ay’ın evreleriyle meydana gelen değişikliklerden etkilendiğini gösterir. Ay’ın hareketleri yeryüzündeki okyanusları ve denizleri etkileyerek gelgitlerin oluşmasına neden olur. Dünya’nın uydusu Ay, Dünya’nın üzerinde birçok farklı etkiye sahipken Ay’ın evrelerinin de insanlar üzerinde birbirinden farklı tesirler göstermesi elbette kaçınılmaz.

Özellikle yeniayın ve dolunayın çok güçlü enerjileri bulunur. Bu enerjiyi niyetlerimizi gerçekleştirmek, gelişimimize katkı sağlamak, bilincimizi yükseltmek için doğru şekilde değerlendirebilmemiz önem taşır.

Evrenle aramızdaki kusursuz bağı daha yakından görmek ve kavramak için yeni başlangıçların enerjisini taşıyan yeniay fazına fazlasıyla dikkat etmemiz gerekiyor. Böylelikle kendimizi gerçekleştirmek için harekete geçebiliriz.

“Yeniay nedir?” diye merak ediyor olabilirsiniz. Ay’ın fazlarının ilki olan yeniay, Ay’ın Güneş ile Dünya arasında kalmasıyla oluşur. Bu dönemde Ay’ın aydınlık yüzü Dünya’dan görünmez. Her bir yeniay döngüsü 29,5 gün sürer. Peki, yeniayın etkileri nelerdir? Bu dönemde yorgun ve içe dönük hissedebilirsiniz. Enerjinizin daha düşük olduğunu fark edebilirsiniz ancak yeniayı, kışın sonu baharın başlangıcı gibi düşünmelisiniz.

Ay’ın hareketlerini takip ederek evrenle uyumlu bir yaşam sürdürmek istiyorsanız “2023 Yılı Dolunay Tarihleri ve Yıl Boyunca Dolunayın Genel Etkileri” yazımızı inceleyebilirsiniz.

2023 Yeniay Tarihleri & Burçlar ve Genel Etkileri

yeniay
Victoria Morgan

Yeniayın enerjisinden maksimum düzeyde faydalanmak istiyorsanız 2023 yılı boyunca gerçekleşecek yeniay tarihlerini takip edebilirsiniz. Farklı burçlardaki yeniayların etkilerini de öğrenerek bütünsel iyiliğinize katkıda bulunabilirsiniz.

Ocak 2023 Kova Burcunda Yeniay

“Yeni yılın ilk yeniayı ne zaman ve hangi burçta?” diye merak ediyor olabilirsiniz. Yılın ilk yeniay evresi 21 Ocak 2023’te kova burcunda gerçekleşecek. Kova burcundaki Ay duygusal özgürlüğe büyük bir ihtiyaç doğurur. Bu da sizin duygularınızla ilişkilerinizi daha karmaşık hâle getirebilir. İnsanlarla beraberken duygularınızı anlamanız ve kendinizi öfke, korku, kıskançlık gibi zorlayıcı duygulardan kurtarmanız daha kolay olabilir.

Şubat 2023 Balık Burcunda Yeniay

20 Şubat 2023 tarihinde yeniay balık burcuna geçecek. Bu dönemde güvensizlik yaşayabilir, pasif kalarak hayatınızda neler olacağını bekleyerek görmeyi tercih edebilirsiniz. Yaratıcılık konularında veya manevi bir arayış içerisine girdiyseniz balık burcunun kusursuz hayal gücünden yararlanma fırsatı yakalayabilirsiniz.

Mart 2023 Koç Burcunda Yeniay

21 Mart 2023 tarihinde yeniay koç burcunda gerçekleşecek. Bu dönemde karşılaşacağınız belirsizlik hissi, sorunları normalden daha hızlı çözmeye çalışmanıza neden olabilir. Sorunlarınızın son teslim tarihi varmış gibi acele etmemeye özen gösterin. Ne yapmak istediğinizi anlayabilmek ve kendi doğal hızınızda hareket edebilmek için kendinize zaman tanımaya özen gösterin.

Nisan 2023 Koç Burcunda Yeniay

20 Nisan 2023 tarihinde koç burcunda yeniay evresi ve Ay tutulması gerçekleşecek. Koç burcundaki bu tutulma; kişisel planlar, cesaret, bağımsızlık ve kendinizi kanıtlama gibi konuları odak noktanız hâline getirebilir. Bu konularla ilgili yapacağınız yeni başlangıçlar uzun vadeli değişikliklere sebep olabilir. Bu dönemde sizi sabote eden şeylerle mücadele edebilir, kendi kendinizi güçlendirmeye yönelik adımlar atmaya özen gösterebilirsiniz.

Mayıs 2023 Boğa Burcunda Yeniay

Yeniay 19 Mayıs tarihinde boğa burcunda gerçekleşecek. Boğa yeniayı kişisel hedeflerinize odaklanmanız için iyi bir zaman olabilir. Para ve maddiyatla olan ilişkinizi yeniden değerlendirebilir, sizin için neyin tatmin edici ve mutluluk verici olduğunu keşfedebilirsiniz. Boğa burcunda yeniay Mars, Neptün ve Plüton ile uyum sağlayarak motivasyonunuzu ve kararlılığınızı destekleyebilir. Ay’ın bu evresinde yeni başlangıçlar yapma şansınız olabilir.

Haziran 2023 İkizler Burcunda Yeniay

2023 yılında ikizler burcunda yeniay ne zaman gerçekleşecek sorusunun cevabı 18 Haziran’ı işaret eder. Bu dönemde başka insanları dinlemeye ve onların farklı bakış açılarını duymaktan memnun olmaya özen göstermeli ve iletişim becerilerinizi geliştirmelisiniz. Güçlü ikizler enerjisiyle hayatınızda önemli değişiklikler yapma şansı yakalayabilirsiniz. Ay’ın Neptün ile kare açı oluşturması nedeniyle bazı hayal kırıklıkları yaşayabilirsiniz.

Temmuz 2023 Yengeç Burcunda Yeniay

Yengeç yeniayı 17 Temmuz 2023 tarihinde gerçekleşecek. Bu dönemde başkalarından gelen desteği kabul etmeye ve başka insanlara destek vermeye özen göstermeniz sizin için iyi olabilir. Ev içindeki yaşamınızı daha iyi hâle getirecek bir girişim yapabilir veya projeye başlayabilirsiniz. Yeniayın Plüton’un karşısında konumlanması nedeniyle korku verici eylemler ve paranoyak davranışlar sergilememeye özen göstermelisiniz. Davranışlarınızda aşırıya kaçmamaya da dikkat edebilirsiniz.

Ağustos 2023 Aslan Burcunda Yeniay

Astrolojiyle yakından ilgilenenlerin merak ettiklerinden biri de “Aslan burcunda yeniay ne zaman gerçekleşecek?” sorusu. 16 Ağustos 2023 tarihinde aslan yeniayı meydana gelecek. Bu dönemde kendinize olan güveninizi inşa edebilirsiniz. Romantik yaşamınızı, hobilerinizi, çocuklarla olan ilişkinizi ve yaratıcılığınızı geliştirebilirsiniz. Kendinizle gurur duymayı, yaşamınızın sorumluluğunu üstlenmeyi öğrenebilirsiniz. Aslan yeniayı meditasyon yapmak için mükemmel bir zaman olabilir.

Eylül 2023 Başak Burcunda Yeniay

14 Eylül’de yeniay başak burcunda gerçekleşecek. Analitik, zeki, ölçülü, eleştirel, yardımsever ve vicdanlı olmak başak burcunun özellikleri arasında yer alır. Yeniay başak burcuna geldiğinde siz de bu özellikleri geliştirmeye ve kişiliğinize dâhil etmeye çalışmalısınız. Günlük hayatınızı da organize etmeye özen göstermeniz sizin için iyi olabilir. Başak yeniayı kişisel hedeflerinize odaklanmanız için ideal bir zamandır. Bu nedenle yeni bir beslenme düzeni oluşturmaya çalışabilir, detaylı ve ciddi projelerinize odaklanabilirsiniz.

Ekim 2023 Terazi Burcunda Yeniay

14 Ekim 2023 tarihinde terazi burcunda yeniay evresi ve ay tutulması gerçekleşecek. Bu dönemde denge ve uyuma ihtiyaç duyabilirsiniz. İyi veya kötü fark etmeksizin duygularınızı diğer insanlarla paylaşmayı öğrenmelisiniz. İnsanların sizden beklentileri ne olursa olsun siz, gerçekte olduğunuz kişi olmaktan korkmamalısınız.

Kasım 2023 Akrep Burcunda Yeniay

Akrep burcunda yeniay 13 Kasım 2023 tarihinde gerçekleşecek. Akrep yeniayı duygularınızı derinlemesine inceleme ihtiyacı hissetmenize neden olabilir. Bu dönemde yüzeysel ilişkiler sizi tatmin etmeyebilir. Zorlansanız da birçok değişiklik yapmak durumunda kalsanız da daha derin ve anlamlı duygusal bağlar arzulayabilirsiniz.

Aralık 2023 Yay Burcunda Yeniay

Yılın son yeniayı yay burcunda 12 Aralık 2023 tarihinde gerçekleşecek. Bu dönemde bir arayışa girebilirsiniz. Kendinizi güvende hissetmek için hayatınıza anlam katacak bir hedef, misyon veya felsefeye ihtiyaç duyduğunuzu fark edebilirsiniz. Hayata karşı daha iyimser bir tutum benimseyebilir, olumsuz durumlar yaşasanız bile sonuçların iyi olacağına dair bir inanca sahip olabilirsiniz.

Astroloji ve burçlar hakkında detaylı bilgi almak istiyorsanız “Burçların Elementleri” ve “Astroloji Nedir?” isimli içeriklerimizi inceleyebilirsiniz.

Yeniay Etkisi Ne Kadar Sürer?

Yeniayın etkisi ve enerjisi, yeniaydan üç gün önce başlar ve yeniay gerçekleştikten üç gün sonraya kadar devam eder. Siz de çalışmalarınızdan en yüksek faydayı sağlamak için bu altı günlük aralığa dikkat edebilirsiniz.

Yeniay Ritüelleri

Ay’ın ilk hâli, başlangıçların temsilcisi yeniayda ritüel yapmak evrenle uyumlanmanıza ve kendi döngüsel doğanızı kavramanıza yardımcı olabilir. Yeniayda ritüel yapmak için bir mum yakın ve bir defter edinin. Defterin ilk sayfasına “yeniay niyetleri” yazarak tarihi not alın. Gözleriniz kapalı şekilde birkaç defa derin nefes alın ve hazır olduğunuzda bu ay döngüsünde olmasını istediğiniz birkaç niyeti, hâlihazırda gerçekleşiyormuş gibi, birinci tekil şahıs ağzından ve şimdiki zaman kipiyle yazın. Niyetlerinizi yüksek sesle okuyun ve her birinin ardından “…ve öyle.” deyin. Niyetleriniz gerçekleştiğinde minnettar olmaya özen gösterin.

Ritüel yapmanın kendinizle bütünle bağ kurmanıza yardımcı olduğunu düşünüyorsanız “Dolunay Ritüeli Nedir, Nasıl Yapılır?” ve “Gün Dönümü ve Ekinoks Nedir?” isimli içeriklerimizden de yararlanarak ritüellerinizi çeşitlendirebilirsiniz. Doğal taşları ritüellerinizde kullanmaktan hoşlanıyorsanız “Ay Taşı Özellikleri Nedir, Nasıl Kullanılır?” başlıklı yazımızı da beğenebilirsiniz.

2023 yeni ay günleri

Siz de yeniay tarihlerine ve bu evrede gerçekleşebilecek değişimlere dikkat ederek Ay’ın enerjisiyle uyumlanabilirsiniz.

Daha Fazla İçerik
kadina yonelik siddetle mucadele
Şiddet Türleri & Kadına Yönelik Şiddetle Mücadelede Farkındalık