2023 dolunay etkileri
David Maunsell

2023 Yılı Dolunay Tarihleri ve Yıl Boyunca Dolunayın Genel Etkileri

Fizik, zihin ve ruh bedenlerimizin dengesini korumak için evrenle uyumlanmamız gerekir. Buna paralel olarak Güneş’in doğuşu ve batışı, mevsimlerinin birbirlerini ardı sıra takip edişi ve elbette Ay’ın döngüleriyle uyum yakalamamız da oldukça önemli. Böylece her bir değişimin enerjetik bedenimiz üzerindeki etkilerini daha iyi kavrayabilir ve bu etkilerden en iyi şekilde faydalanabiliriz.

Ay’ın büyüme fazına işaret eden dolunay, bütün kadim öğretilerde önemli bir yere sahiptir. Ay, bu evrede tıpkı kendi formunu tamamladığı gibi evrene de tamamlayıcı enerjiler iletir. Bu sayede Ay, dolunaya doğru evrilirken isteklerimizi ve niyetlerimizi daha kolay şekilde kendimize çekebiliriz. Tabii doğru enerjiyi yakalayabilmemiz için öncelikle dolunayın özelliklerini ve burçlar üzerindeki etkilerini anlamamız gerekir.

Dolunayın Özellikleri 

Dünya’nın tek doğal uydusu Ay’ın Dünya üzerinde gelgitlere sebep olması, mevsimlerin döngüsünü sağlaması, bazı canlı türlerinin onun hareketlerine göre zamanlanan üreme döngülerine sahip olması gibi etkilerinin yanı sıra insan bedenine, ruhuna ve zihnine de büyük etkileri bulunur. Bu etkiler, Ay’ın fazlarına göre farklılaşabilir.

Ay’ın fazları yani evreleri; Dünya’nın, Ay’ın ve Güneş’in birbirilerine göre konumlarına bağlı olarak değişiklik gösterir. Bu evreler 29,5 günde bir tekrar eder. Tamamlanma enerjisini beraberinde getiren dolunay evresi, Ay ve Güneş’in ekliptik boylamlarının farkı 180 derece olduğunda gerçekleşir. Peki, dolunayda neler oluyor?

Bir araştırmaya göre dolunay dönemlerinde insanların uyku düzenleri değişebilirken başka bir araştırmaya göre kan basıncı düşebilir ve kalp atış hızı yavaşlayabilir. Aynı araştırma, insanların dolunay dönemlerinde fiziksel açıdan daha verimli olabileceğini ortaya koyuyor. Bu dönemde fiziksel değişimlerin yanı sıra duygusal yükselmeler de görülebilir. 

Astrologlara göre dolunay evresinin özel bir enerjisi bulunur ve her birimizin bu enerjiyi, kişisel gelişimimize katkı sağlamak ve farkındalığımızı artırmak için değerlendirebilmemiz gerekir. Dolayısıyla hem Ay’ın dolunay enerjisinden yararlanabilmek hem evrenle aramızdaki kusursuz bağı yakından takip edebilmek için Ay’ın döngülerini, özellikle dolunayı, takip etmemiz oldukça önemli. Böylece daha üst bir bilinç seviyesine tekâmül edebilir, ayrıca kendimizi ve hayatımızı daha iyi tanıyıp anlayabiliriz.

Gök cisimlerinin konumları, hareketleri ve etkileri hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak isterseniz “Astroloji Nedir?” başlıklı içeriğimizi de inceleyebilirsiniz.

2023 Dolunay Tarihleri & Burçlar ve Genel Etkileri

Gelişiminiz için dolunayın enerjisinden maksimum düzeyde faydalanmak istiyorsanız 2023 yılı boyunca gerçekleşecek dolunayları takip edebilirsiniz. Dolunayın farklı burçlardaki etkilerini de kavrayarak kişisel dengenizi yakalayabilirsiniz.

Ocak 2023 Yengeç Burcunda Dolunay

Yeni yılın ilk dolunayı 6 Ocak tarihinde gerçekleşecek. Yengeç dolunayı, yılın ilk Merkür retrosuyla çakışırken Uranüs retrosuyla uyum yakalıyor. Dolunayın yörüngesinde yer alan bu iki gezegen, geçmişinizi iyileştirebilmenize şans tanırken duygusal yüklerinizden de arınmanızın önünü açıyor. Yeni yıla temiz ve güzel bir başlangıç yapabilmenize fırsat tanıyor. 

Şubat 2023 Aslan Burcunda Dolunay

“Şubat ayında dolunay hangi burçta?” diye merak ediyorsanız bu sorunuzun yanıtı Aslan olacak. 5 Şubat tarihinde gerçekleşecek Aslan dolunayı, yeni bir döngünün başlangıcına dikkat çekiyor. Aslan ve Kova kutuplaşmasının görüleceği dolunay, insanları romantizm ve dostluk arasında denge kurmaya davet ediyor. Ayrıca kendinizi ifade etmeniz için en iyi zamanlardan biri. İçinizde biriktirdiğiniz duygu, düşünce ve hisleri dikkatli şekilde ortaya koymaya özen gösterebilirsiniz.

Mart 2023 Başak Burcunda Dolunay 

7 Mart 2023’te Balık burcundaki Güneş ile Başak burcundaki Ay, karşıt açı oluşturacak ve bu tarihte dolunay, Başak burcunda gözlenecek. Dolunay, yeni ay evresinde başlangıcı yaşanan olay ve durumları doruk noktasına çıkarıyor. Bizi Başak burcunun etkisiyle günlük işler, rutinler, fiziksel sağlık ve düzen konusunda özenli olmaya teşvik ederken Balık burcunun etkisiyle ruhsal dengeye çağırıyor.

Bu dönemde duygusal ihtiyaçlarınızı keşfetmek için fırsat yakalayabilirsiniz. Dolunayın gökyüzünde oluşturduğu aydınlanma gibi hayatınızda da sembolik bir aydınlanma yaşayabilir ve önemli bir eksikliğin farkına aniden varabilirsiniz.

Nisan 2023 Terazi Burcunda Dolunay 

“Nisan ayında dolunay ne zaman ve hangi burçta?” diye soruyorsanız hemen sorunuzu yanıtlayalım. 6 Nisan 2023 tarihinde Güneş Koç burcundayken dolunay, Terazi burcuna geçecek. Terazi dolunayı, ilişkilere olan ihtiyacınızı ve onları sürdürmek için önemli olan uzlaşma, müzakere, nezaket ve dengelemenin farkına varmanızı sağlayabilir.

Koç ve Terazi kutuplaşması, sizi kişisel ihtiyaçlarınız ile başkasının ihtiyaçları ve bağımsızlık ile özerklik arasında bir denge kurmaya teşvik ediyor. Bu dolunayda ilişkilerinizde açılımlar yaşayabilir, kendinizi daha özgür ve hafif hissedebilir ve kendinize odaklanabilirsiniz.

Mayıs 2023 Akrep Burcunda Dolunay

5 Mayıs tarihinde, Boğa burcundaki Güneş ile Akrep burcundaki Ay’ın karşıt açı oluşturmasıyla dolunay oluşacak. Boğa ve Akrep kutuplaşmasında Boğa; madde, kişisel değerler, mülkiyet ve güvenlikle ilgilenirken Akrep; ortak mülkiyeti, değişimi ve dönüşümü yönetiyor. Boğa; basit ve somut maddelerle mutluluğu teşvik ederken Akrep; dikkatinizi karmaşıklıklara, soyut şeylere ve gizemlere çekiyor. Dolunay, iki farklı uçta değişen bu iki enerjiyle bahsettiğimiz konularda sizi dengeyi yakalamaya davet ediyor. Bu dönemde duygularınızı ifade etmeye daha çok özen göstermelisiniz.

Haziran 2023 Yay Burcunda Dolunay

“Haziran dolunayı ne zaman gerçekleşecek?” sorusu aklınızı kurcalıyorsa bu soruyu da yanıtlayalım. 3 Haziran 2023 tarihinde İkizler burcundaki Güneş ile Yay burcundaki Ay’ın karşıt açı oluşturmasıyla dolunay gerçekleşecek. Bu kutuplaşma sonucu İkizler Güneş’i sizi mantıklı düşünmeye, Yay Ay’ı sezgisel davranmaya ve daha geniş bir bakış açısı yakalamaya teşvik ediyor. Dolunay, mantık ve sezgi/inanç arasındaki bu çatışmayı aydınlatarak sizi iki farklı enerji arasındaki dengeyi yakalamaya çağırıyor. Bu dönemde öğrenme, macera, iletişim, paylaşım ve iş ile ilgili konularda hayatınızda neyin eksik olduğunun farkına varabilirsiniz. 

Temmuz 2023 Oğlak Burcunda Dolunay

“Temmuz dolunayı ne zaman gerçekleşecek?” Ay’ın hareketlerini yakından takip edenlerin en sık sorduğu sorular arasında yer alıyor. Yengeç burcundaki Güneş ile Oğlak burcundaki Ay’ın karşıt açı oluşturmasıyla 3 Temmuz 2023’te dolunay gerçekleşecek. Bu dolunayda Yengeç özel hayat, ev yaşamı ve yuva ihtiyacını; Oğlak kamusal yaşam, kariyer ve itibarı temsil ediyor. Bu kutuplaşma, koşullu ve koşulsuz sevgi arasındaki dengeyle de ilgileniyor. Dolunay, her zaman olduğu gibi, sizi iki farklı kutbu buluşturmaya davet ediyor.

Ağustos 2023 Kova ve Balık Burcunda Dolunay

“Ağustos dolunay tarihleri ne zaman?” diye soracak olursanız Ağustos’ta ayın 1’inde ve 31’inde iki farklı dolunayın gerçekleşeceğini söyleyebiliriz. İlk dolunayda Aslan burcundaki Güneş ile Kova burcundaki Ay, karşıt açı oluşturuyor. Bu dönemde bağımsızlık ve bireysellik ile takım olmak arasındaki dengeyi sağlamaya çalışabilirsiniz. Başkalarına olan ihtiyacınızı fark edebilir ve insani dürtülerinize cevap verebilirsiniz.

31 Ağustos’ta ayın ikinci dolunayı, Başak burcundaki Güneş ile Balık burcundaki Ay’ın karşıt açıda kalmasıyla gerçekleşecek. Bu dolunayda dengeyi yakalamanın anahtarı, ruhsal ihtiyaçlarınızı belirleyerek ifade etmenizde yatıyor. Ayrıca dolunay sırasında Ay ve Satürn bir kavuşum içine girecek. Bu durum, zor bir karar almak zorunda kalmanıza neden olabilir. 

Eylül 2023 Koç Burcunda Dolunay

Astrolojiyle ilgilenenlerin cevabını çok merak ettiği sorulardan biri de “Eylül dolunayı ne zaman?” Dolunay, 29 Eylül tarihinde Terazi burcundaki Güneş ile Koç burcundaki Ay’ın karşıt açı oluşturmasıyla gerçekleşecek. Dolunayda liderlik becerileriniz, yeni şeyler başlatma yeteneğiniz ve yakın ilişkileriniz hakkında keşifler yapabilirsiniz. Kendinizi cesur, kararlı ve becerikli hissedebilirsiniz. Bu dönemde ilişkilerinizde bağlılık ve özerlik dengesini korumaya dikkat edebilirsiniz.

Ekim 2023 Boğa Burcunda Dolunay 

Peki, Ekim 2023’te dolunay ne zaman? Ekim dolunayı, Boğa burcunda ayın 28’inde gerçekleşecek. Bu dönemde güvenliğiniz için istikrara ihtiyaç duyabilirsiniz. Yine de değişimi hayatın bir parçası olarak kabul etmeyi öğrenmelisiniz. Kendinizi olduğunuz gibi kabul ederek dış dünyanızda da huzur ve sükûneti bulmanız kolaylaşabilir.

Kasım 2023 İkizler Burcunda Dolunay

Kasım ayındaki İkizler dolunayında duygularınız hakkında düşünmeniz ve onları başkalarıyla paylaşmanız önemli. Bu dönemde daha konuşkan ve soğukkanlılığınızı korumakta daha başarılı olabilirsiniz. Yine bu iki kutup arasındaki dengeyi korumaya dikkat etmelisiniz.

Aralık 2023 Yengeç Burcunda Dolunay

27 Aralık 2023’te yılın son dolunayı Yengeç burcunda gerçekleşecek. Bu dönemde duygusal dalgalanmalar yaşayabilirsiniz. Aşırı düşünmenin yol açabileceği olumsuz etkilerden kaçınmak için affetmeyi ve unutmayı içselleştirmenizde fayda var. Dünyaya karşı algınız çok öznel hâle gelebileceği için daha nesnel bir bakış açısı yakalamak için özen gösterebilirsiniz. Ayrıca bu dönemde yaşayacağınız duygusal tezahürle gerçek bir aidiyet duygusu geliştirebilirsiniz.

Dolunay Etkisi Ne Kadar Sürer?

dolunay etkileri
Adi Ulici

Dolunayın hangi dönemlerde gerçekleşip ne gibi etkilere sebep olabileceğini öğrenmenizin ardından “Dolunayın etkisi ne kadar sürer?” diye merak ediyor da olabilirsiniz. Dolunayın etkileri, dolunayın başlangıcından beş gün önce başlar ve dolunay tamamlandıktan sonra beş gün daha devam eder.

Dolunay Ritüelleri 

Ay’ın enerjisinden yararlanmak, iyi oluş hâlinize katkıda bulunmak ve dileklerinizi gerçekleştirmek istiyorsanız dolunay dönemlerinde belli ritüeller yapabilirsiniz. Ay’ın tam da dolunay evresine geçtiği zaman yapabileceğiniz bu ritüeller sayesinde destekleyici ve tamamlayıcı enerjisinden yararlanabilirsiniz. 

Dolunay ritüellerinin öneminden nasıl yapılacağına kadar tüm ayrıntıları öğrenmek için “Dolunay Ritüeli Nedir, Nasıl Yapılır?” başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz. Ayrıca uyguladığınız ritüelleri çeşitlendirmek isterseniz “Gün Dönümü ve Ekinoks Nedir?” isimli içeriğimize de göz atarak yılın farklı dönemlerinde yapabileceğiniz ritüelleri keşfedebilirsiniz.

2023 dolunay günleri

Siz de dolunay tarihlerine ve bu dönemlerde yaşanması muhtemel değişimlere dikkat ederek Ay’ın etkilerinden en iyi şekilde yararlanabilirsiniz. 

Daha Fazla İçerik
tük kadını seçme ve seçilme hakkı
Türk Kadınına Seçme-Seçilme Hakkının Verilmesi: 5 Aralık Kadın Hakları Günü